Skocz do zawartości

Polecane posty

@pablo666 - Polecam Ci trylogię Achaja Andrzeja Ziemiańskiego, a w szczególności jej dwa pierwsze tomy. Główna bohaterka jest na pewno wyrazista, ale pozostałe postacie też są całkiem ciekawe, np. Meredith, czy Zaan. Znajdziesz w niej wartką akcję i ciekawe przygody (chociaż już pod koniec drugiego tomu jest dość nudno). Jeśeli nie przeszkadza Ci tona bluzgów, to bierz śmiało. Drugą pozycją godną polecenia jest Eon: Powrót Lustrzanego Smoka. Naprawdę świetne fantasy, pisane lekkim, barwnym językiem opowiadające o dziewczynie, która udawała chłopaka, by móc zostać Lordem Smocze Oko. Naprawdę zawiła fabuła, te wszystkie elementy, które autorka odkrywa w miarę dalszego czytania tworzy znakomitą książkę (wg mnie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo

Polecę cykl o Czarnej Kompanii Glena Cooka. Język jest bardzo lekki, książki czyta się szybko i przyjemnie. Książki mają formę kronik - dzieje tytułowego oddziału najemników zapisywane są przez kronikarza i właśnie w takiej formie je widzimy. Historia jest naprawdę epicka, składa się na nią dziesięć tomów, ostatnio wydanych w czterech zbiorczych. Ciężko wskazać tam złych i dobrych, ci dobrzy przeważnie nie odbiegają wiele od swoich przeciwników. Postacie są świetne, wystarczy wspomnieć Jednookiego i Goblina (przeczytasz kawałek - będziesz wiedział, o co chodzi ;)) lub Konowała, mojego ulubieńca. Klik!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Kroniki Czarnej Kompanii mnie zachęciły . Po przeczytaniu recenzji i opinii ( oczywiście bez spoilerów ) książka wydaje Mi się ciekawa . Na dodatek ponad 900 stron - będzie co czytać . A no i jeszcze jedno : Bohaterowie mają proste i łatwe do zapamiętania nazwy - nie to co w Grze O Tron - wg mnie słaba książka . Ale tylko według MNIE !

Co do Achaji - widziałem w sklepie pierwszą część i objętościowo jest jak najbardziej w porządku . Ale słyszałem opinie że jest strasznie kontrowersyjna i ma pełno podtekstów seksualnych . Czy to prawda ? Czy jest ich więcej niż np. w Wiedźminie naszego genialnego AS-a ? I czy jest więcej bluzgów ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Achaji - widziałem w sklepie pierwszą część i objętościowo jest jak najbardziej w porządku . Ale słyszałem opinie że jest strasznie kontrowersyjna i ma pełno podtekstów seksualnych . Czy to prawda ? Czy jest ich więcej niż np. w Wiedźminie naszego genialnego AS-a ? I czy jest więcej bluzgów ?

Zdecydowanie więcej. Zarówno podtekstów, które są momentami niesmaczne, jak i bluzgów - wszechobecnych - szczerze mówiąc. Mały przykład, mam nadzieję, że nie złamię nim regulaminu... Towarzyszki Achai, a także ona sama, najczęściej zwracają się do siebie per "d*po". A to tylko przedsmak tego, co momentami można w tej książce przeczytać. Kontrowersyjna? Może trochę, w każdym razie na pewno nie w stopniu, jaki mógłby kogokolwiek urazić.

Nie zmienia to jednak faktu, że czyta się ją bardzo przyjemnie. No, może z wyjątkiem ostatniego tomu, który jest co najwyżej przeciętny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sebi1295

Poszukuję dobrej książki albo lepiej serii książek.Mianowicie chodzi mi o kryminały.Chciałbym aby było choć trochę zbliżone jakością do tych autorstwa Doyle'a czy Christie.O ile to w ogóle możliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borys Akunin, saga o Eraście Piotrowiczu Fandorinie, część pierwsza: "Azazel" (obecnie 14 książek z serii*). Wcześniej moje spotkanie z kryminałami opierało się właśnie tylko na Doyle'u i Christie, ale Akunin mnie zachwycił.

* - niestety do tej pory przeczytałam tylko 5 z nich, ale wystarczyło, by wciągnąć ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców: Jakie są najlepsze książki J. Komudy (w miarę lekkie)? Mam ochotę trochę poczytać o szlacheckich czasach, a właśnie ten autor mnie zaciekawił ilością książek osadzonych w tych realiach

Czytałem jedynie Samozwańca i nawet mi się podobało.

Edytowano przez Fanat1c
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fanatic1

Interesują Cię tylko te osadzone w XVII w.? Jeśli tak, zdecydowanie polecam Diabła Łańcuckiego i Bohuna. Bohaterem tego pierwszego jest znany Ci już z Samozwańca Jacek Dydyński. Opowiada (książka, nie bohater :P) o konflikcie między ubogim rodem szlachetków a tytułowym Diabłem z Łańcuta - Stanisławem Stadnickim. Książka jest napisana lekkim stylem, czyta się ją naprawdę przyjemnie. Zdecydowanie lepsza od Samozwańca. Druga książka, Bohun, jest tylko nieco gorsza, ale to i tak jedna z najlepszych napisanych przez Komudę. Jak sam tytuł wskazuje, ważną rolę grają tu Kozacy. Tylko niech Cię to imię nie zmyli, lektura ta nie ma nic wspólnego z Trylogią Sienkiewicza ;)

A jeśli chcesz się zapoznać z lepszymi dziełami Komudy, ale nie ma znaczenia, jakie jest tło fabularne, zwróć uwagę na Imię Bestii i Herezjarchę, zbiory opowiadań o Franciszku Villonie, francuskim poecie i awanturniku z XV w.

W przeciwieństwie do wspomnianych wyżej książek, te zawierają dużo wątków fantastycznych, opiera się na nich cała fabuła. Ale są świetne, Herezjarcha jest chyba nieco lepszy od Imienia.

A co odradzam? Wspomnianego przez Mejka Banitę i Krzyżacką Zawieruchę, które nie podobały mi się prawie w ogóle. Pewnie przez długość (a raczej jej brak). Obie są za krótkie, by zaciekawić i przedstawić wydarzenia w pełnej krasie. Zamiast tego, w obu mamy samą akcję, pozbawioną jakichkolwiek opisów. No, czasem się jakiś króciutki zdarzy...

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję dobrej książki albo lepiej serii książek.Mianowicie chodzi mi o kryminały.Chciałbym aby było choć trochę zbliżone jakością do tych autorstwa Doyle'a czy Christie.O ile to w ogóle możliwe.

Jeśli lubisz nieco brudniejsze klimaty dobrym wyborem byłby Raymond Chandler lub Dashiell Hammet - czarne krymiały. Tutaj masz przykład Chandlera:

http://forum.cdaction.pl/index.php?s=&...t&p=1554129

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców: Jakie są najlepsze książki J. Komudy (w miarę lekkie)? Mam ochotę trochę poczytać o szlacheckich czasach, a właśnie ten autor mnie zaciekawił ilością książek osadzonych w tych realiach
Ja znam jedną, świetną! Osadzona oczywiście w szlacheckich czasach. Główny bohater jest zaangażowany w konflikty międzynarodowe, możemy poczytać zarówno bogate opisy walk - militarnych, ale nawet i sądowych, i komiczne wydarzenia opatrzone humorystycznymi komentarzami, jak i interesujące obserwacje zachowania otoczenia. Do tego wszystkiego anegdotki związane z najbardziej znanymi postaciami, jak choćby Janem III Sobieskim! A wszystko oparte na faktach.

A o jakiej książce mówię? O pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska, do których w mniejszym lub większym stopniu zawsze odwołują się autorzy piszący o czasach Rzeczpospolitej Szlacheckiej ;)

Jeśli natomiast kiedyś zainteresowałbyś się tłem fabularnym - czyli historią nowożytną Polski i okolic, to polecam książkę Mariusza Markiewicza "Historia Polski 1492-1795" - napisana lekko i przyjaźnie, wypełniona ciekawostkami; samego 'tła' jest tam 250-300 stron, do tego drugie tyle historii politycznej, o ile cię zainteresuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam do Was taką prośbę: polećcie mi jakieś książki podobne do "Drogi" McCarthy'ego i "Jestem Legendą" Mathesona. W sensie, żeby były podobne realiami, klimatem itd. Np. jakiś zagubiony bohater (para bohaterów, bohater + pies :tongue:) w postapokaliptycznym świecie. Znajdzie się coś takiego?

@Tzar - zaglądałem, ale nie przeszukiwałem tego tematu pod kątem książek postapo. Dzięki, na pewno sprawdzę.

Edytowano przez Czytelnik21
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czytelnik

A wcześniej tu nie zaglądałeś? Propozycje książek postapo przewijały się już nie raz. Sprawdź sobie "Głowę Kasandry" Marka Baranieckiego. Główny bohater zajmuje się odnajdywaniem i neutralizacją rakiet pozostałych po nuklearnej wojnie. Mimo upływu lat jest to nadal niezła powieść.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi właśnie przyszło do głowy, że skoro za niedługo mam się wybrać do biblioteki i oddać przetrzymywane książki (i wziąć nowe), to zapytowywuję się Was, czy moglibyście polecić mi książki fantasy, ale z nurtu fantasy opartej na realiach historycznych (np. jak trylogia Sapkowskiego).

Książki, które już czytałem (a o których w tej chwili pamiętam :]. Możecie też zajrzeć na mój profil Goodreads*, by sprawdzić, czy nie czytałem):

- Narrenturm, Boży Bojownicy, Lux Perpetua - Sapkowski

- Labirynt, (drugiej części niestety nie ma w bibliotece) - Kate Moss

- luka w pamięci pochłonęła mi resztę tytułów :].

* Mój profil na GoodReads

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy interesowałyby Cię może powieści historyczne z pewnymi elementami fantasy? Jeśli tak, to gorąco polecam "Krzyżowców" Zofii Kossak-Szczuckiej. Fabuła opowiada o losach uczestników pierwszej wyprawy krzyżowej, całość rozłożona jest na cztery tomy, z których każdy czyta się po prostu doskonale. Motywy fantastyczne pojawiają się od czasu do czasu, ale to nie na nich zbudowana jest opowieść, więc ? wybór należy do Ciebie.

EDIT: Uprzedzając ? nie chodzi rzecz jasna o jakieś nowe wariacje z Fabryki Słów, ale o dzieło naszej wielkiej powieściopisarki. ;)

Edytowano przez Murezor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Still

Za mało szczegółów, bo nie wiem, czy np. PLiO Martina byś zaliczył, czy raczej coś w stylu Temeraire Naomi Novik (wojny napoleońskie plus smoki). Tak na luźno:

  • "Zadra" K. Piskorskiego
  • Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer W. Jabłońskiego (mało popularny pisarz, a książki świetne)
  • sporo autorstwa Guya Gavriela Kaya (np. "Tigana", "Lwy Al-Rassanu")
  • trylogia arturiańska Bernarda Cornwella ("Zimowy monarcha")
  • cykl Był sobie raz na zawsze król T. H. White'a (też o Arturze)
  • "Jonathan Strange i pan Norrell" Susanny Clarke
No i Fabryka Słów wydała sporo takich powieści, coś tam o Krzyżakach, coś o krucjatach, ale to wszystko IMO średniawki albo i gorzej. Zresztą mamy speca od książek Fabryki, więc niech i on się wypowie. ;) Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję książki w klimatach "Malowanego Człowieka" w którym się zakochałem. (jakkolwiek by to nie brzmiało :))

"Diabeł Łańcucki" Komudy też był nie od rzeczy, więc tu także prosiłbym o wyszukanie czegoś sensownego w klimacie.

P.S. Z góry przepraszam że post troszkę nieskładny ale zmęczony jestem -.-

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi właśnie przyszło do głowy, że skoro za niedługo mam się wybrać do biblioteki i oddać przetrzymywane książki (i wziąć nowe), to zapytowywuję się Was, czy moglibyście polecić mi książki fantasy, ale z nurtu fantasy opartej na realiach historycznych (np. jak trylogia Sapkowskiego).

Pozwolę sobie kilka polecić kilka tytułów.

- Samozwaniec Jacka Komudy. Opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę razem z tytułowym Dymitrem Samozwańcem. Niedawno ukazał się trzeci tom. Całkiem niezła fabuła, dla której tłem są prawdziwe wydarzenia historyczne.

- Galeony Wojny tego samego autora. Chyba najlepsza książka Komudy, jaką czytałem. Ze wszystkich jego powieści, to Galeony maja najlepszą fabułę, a i tematyka jest ciekawa. Tłem wątku fantastycznego jest konflikt ze Szwedami na Bałtyku. Nie obawiaj się, że nie zrozumiesz połowy wyrażeń i terminów, jakimi posługują się bohaterowie. Niemal wszystko wyjaśnione jest na końcu książki w słowniczku. Sterburta, bakburta i tak dalej.

- Bohun, również Jacka Komudy. Również bardzo przyjemna lektura. Tym razem tłem jest konflikt z Kozakami. Spotkasz kilka ważnych postaci historycznych, a zakończenie może Cię naprawdę zszokować. Jak i pozostałe książki Jacka, tak i ta opatrzona jest przypisami i posłowiem, gdzie autor dokładniej wyjaśnia wspomniane w książce wydarzenia oraz założenia fabuły.

- Miecz i kwiaty Marcina Mortki. W mojej opinii to świetna trylogia, jedna z lepszych historii, jakie czytałem. Tłem jest wspomniana przez Tzara krucjata, konkretniej ta chyba najsłynniejsza, trzecia. Obok postaci wykreowanych przez autora, przez powieść przewija się cała masa tych znanych z kart historii. Co się będę rozpisywał, odsyłam do założonego przeze mnie tematu: Klik!

- Krzyż Południa. Rozdroża Jakuba Ćwieka - opowieść z wojny secesyjnej. Jeśli czytałeś Kłamcę (nie widziałem go na Twoim profilu na Goodreads, ale skoro sam wspominasz o lukach w pamięci :P), Krzyż z pewnością również Ci się spodoba. Zaś jeśli nie... Książka jest przepełniona akcją, cały czas coś się dzieje. Może być to trochę męczące, ale i tak warto się z ta pozycją zapoznać. Główny bohater walczy po stronie konfederatów polując na ważne osobistości Unitów. W tle mamy również Barona Samediego, przygotowującego powstanie niewolników.

- Trylogia krzyżacka Dariusza Domagalskiego - gorsza od wspomnianych wyżej tytułów, ale również daje radę. Szczególnie trzeci tom. Opowiada o konflikcie z Krzyżakami w latach 1409 - 1411, przybliżając najważniejsze wydarzenia z tamtego okresu. Bitwę pod Grunwaldem oczywiście też. Dość lekka i przyjemna lektura.

Oraz, jeśli interesuje Cię powieść historyczna, w której wątki fantastyczne to jedynie wtrącenia, polecam Turmsa Nieśmiertelnego Miki Waltariego. Akcja dzieje się w starożytności, nie pamiętam już dokładnie kiedy, coś koło V w. p.n.e.

Narracja jest pierwszoosobowa, główny bohater opowiada o całym swoim życiu, które obfitowało w różnorakie wydarzenia. Jak zwykle u Waltariego, napisanie jej było poprzedzone badaniem epoki dzięki czemu jej realia zostały dość wiernie odtworzone. Tę książkę polecam najbardziej ze wszystkich, musisz tylko przejść przez pierwsze sto stron ;)

No i Fabryka Słów wydała sporo takich powieści, coś tam o Krzyżakach, coś o krucjatach, ale to wszystko IMO średniawki albo i gorzej. Zresztą mamy speca od książek Fabryki, więc niech i on się wypowie. ;)

Kogóż to masz na myśli? :D

Wbrew pozorom, takich książek nie jest aż tak dużo. Znaczy dobrych książek. Kilka kaszanek się znajdzie, niestety.

Poszukuję książki w klimatach "Malowanego Człowieka" w którym się zakochałem. (jakkolwiek by to nie brzmiało :))

"Diabeł Łańcucki" Komudy też był nie od rzeczy, więc tu także prosiłbym o wyszukanie czegoś sensownego w klimacie.

Co do Diabła, przeczytaj to, co napisałem wyżej o książkach Jacka Komudy.

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Still

Dorzucam jeszcze "Ostatnią sagę" Mortki (pod pewnymi względami podobne do "Narrenturmu") i popieram propozycję Murezora.

@Ellondur

Nie bardzo wiem, o jakie klimaty może chodzić (niczego charakterystycznego tam przecież nie ma, ot fantasy jakich wiele). Tak ogólnie mogę zachęcić do sięgnięcia po jakąś inną lekką rzecz, np. Zwiadowców Flanagana, Niecnych dżentelmenów Lyncha, czy Z mgły zrodzonego Sandersona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za polecenia. Spiszę tytuły i nazwiska (spoko, nie Wasze :P) i na dniach przejdę się do biblioteki.

Za mało szczegółów

Się szczególarz znalazł :]. Nie ma dla mnie różnicy, co za okres historii został przemaglowany w danej powieści, byle by to było. Lubię historię i fantastykę, więc takie połączenie to dla mnie miodzio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...