Skocz do zawartości
org

Dyski twarde, SSD, nośniki przenośne

Polecane posty

Jasne, oczyścić laptopa z kurzu.

Po roku, laptopy zapychają się tak, że się przegrzewają (procesor), oczywiście nie wszystkie... ale w tym laptopie są gorące podzespoły.

Starczy rozmontować laptopa, żeby dostać się od środka do wlotów powietrza i dosłownie wyjąć paro-centrymetrową zwartą warstwę kurzu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, mojemu laptopowi stukie pod koniec sierpia rok. Zaniose go w tym czasie do serwisu, niech go oczyszczą :) Sam wole się nie zapędzać z tym ;)

A kupowanie jakichś "bajerów" w celu ochłodzenia go, raczej nie wchodzi w grę, co? Jakieś wentylatory itp?

Edytowano przez Gracz PC
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często tutaj piszecie żeby nie defragmentować dysków SSD, ale rozumiem że HDD można? Jeśli tak to możecie polecić jakiś darmowy program do tego pod Win7?

Edit: Fragmentacja C wynosi 31%, a D 12%.

Edytowano przez Kolnid
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDD można, inna sprawa, że to po prostu mit, nie da to wzrostu wydajności.

To już lepiej pousuwać wolne miejsce CCleaner'em.

EDIT:

Chodzi o nadpisywanie wolnego miejsca zerami, czy co tam było.

Edytowano przez tomsto100
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem zwykły na SSD i powiem wam że nie żałuje co prawda obecnie mam pojemność zaledwie 250GB aczkolwiek szybkość zapisu jak i kopiowanie itd. jest znacznie szybsze tak więc warto było ograniczyć pojemność zwiększając szybkość, otwieranie stron także przyśpieszyło ze względu na szybszy zapis

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czechosław

Serio, wierzyłeś w przywrócenie cen?

Producenci mają teraz nawet mniejsze koszty produkcji (technologie się rozwijają), ale odkryli, że można genialnie zarobić na windowaniu cen HDD w górę, bo większość ludzi:

- nie słyszała o SSD, lub słyszała tylko, że to jakiś bardzo drogi dysk z 1GB pamięci

- potrzebuje więcej, niż nawet 128GB miejsca na swoje spiracone gry, filmy, muzykę itd

Ja jedyne w co wierzę, to spadek cen SSD, a nadzieję mam podrożenie złotówki. Jak podrożeje złotówka, to stanieją nie tylko dyski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://blog.mrnet.pl/2012/07/seagate-wydluza-gwarancje-najmniej-to-2-lata/

Widać Seagate'owi sprzedaż mocno spadła, bo zdecydowali się na wydłużenie gwarancji. Od teraz sprzedawane detalicznie Barracudy i Barracudy Green będą mieć 2 lata gwarancji, a inne nawet do 5 lat.

--- 31 VII 2012 ---

http://www.techpowerup.com/169751/Crucial-v4-SSD-Improves-Performance-of-Mainstream-Computers-at-an-Affordable-Price.html

Dla wszystkich dla których Crucial M4 jest zbyt drogi został właśnie wprowadzony na rynek Crucial V4. Wersje 32GB, 64GB, 128GB, 256GB mają kosztować odpowiednio $50, $70, $100, and $190 (czyli taniej od M4 o odpowiednio - pomijając 32GB - $8, $2, $42). Pomijając wersję 256GB, ceny są niezbyt szałowe... a transfery nie powalają (odczyt do 230MB/s, zapis do 190MB/s). Miejmy nadzieję, że będą obniżki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Strasznie się napaliłem na dysk SSD OCZ Synapse, a to z tego powodu, że dzięki niemu nie muszę się martwić, co trzymać na HDD a co na SSD bo i tak mam prędkość SSD z danych HDD. Mam jednak takie pytanie:

wszędzie piszą w recenzjach, że nie muszę przeinstalowywać systemu, tylko zaznaczam dysk systemowy jako ten, który chcę przyspieszyć. Widzę jednak, że dataplex, dzięki któremu go przyspieszam może działać tylko na jednej partycji i teraz tak: skoro partycja systemowa jest załóżmy na C i reszta danych na D to znaczy, że mi przyspieszy tylko partycję z systemem zgadza się ? Ten dysk działa tak, że po zainstalowaniu dataplexu połowa jego miejsca idzie na cache z HDD. W związku z tym czy nie mogę zrobić tak, że zainstaluję sobie system na tych 32 GB, które są wolne na SSD, a jako dysk cachowalny wybiorę sobie drugi dysk, na który dam tylko dane ? Czyli załóżmy, że mam ten SSD i jakiś tam dysk terabajtowy. Mój plan jest taki, że zainstaluję sobie system na tych 32 GB, które są dostępne, a dysk terabajtowy zrobię tak, by miał jedną partycję, dzięki czemu ustawię go na dysk cachowalny, na którym będę miał same dane, które przez cache będą mi działać jak na dysku SSD. Czy to tak działa i czy da się tak zrobić, czy muszę mieć koniecznie system na HDD a Synapse'a użyć tylko jako pamięć podręczną ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Strasznie się napaliłem na dysk SSD OCZ Synapse, a to z tego powodu, że dzięki niemu nie muszę się martwić, co trzymać na HDD a co na SSD bo i tak mam prędkość SSD z danych HDD. Mam jednak takie pytanie:

A ja się ostatnio napaliłem na przeprowadzkę do Korei Północnej, nie muszę się martwić o to, na kogo głosować w wyborach, bo jest tam jedyny słuszny Wódz.

Myślenie takie trudne?

Synapse jest nieopłacalny, lepiej kupić zwykły SSD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mam komputer z płytą główną z 2004 roku i ona obsługuje dyski SATA (oczywiście w tej pierwszej wersji), to jakie mam opcje jesli chodzi o kupno nowego dysku? Czy tak stara płyta ma jakis limit jeśli chodzi o pojemność obsługiwanych dysków? (Mój dotychczasowy to był 80 GB Seagate pod Sata 1).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę? To znaczy, że mogę sobie po prostu pójść do sklepu, poprosić o nowy dysk (raczej najmniejszy dostępny, w sumie to 100 GB by mi starczyło w tym kompie) i podłączyć? jestes pewien? Ktoś mi pisał o zerowej kompatybilnośći z SATA III; pytanie: czy lepiej (pewniej) rozglądać się za SATA II w takim razie, jeśli tak to czy są jeszcze SATA II w sprzedaży?

Płyta to Asus A7V880

Edytowano przez Pierre
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yhym. A możesz polecić jakiś model, z tych które by ewentualnie tego problemu nie sprawiały? Preferowana wielkość to 500 GB (skoro mniejszych nie warto).

I jeszcze pytanie: co oznacza wersja Green w dyskach twardych? jakie są wady i zalety takiej wersji?

Edytowano przez Pierre
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wady, to niskie prędkości, oraz zawyżona cena.

A zalety?

Raczej nie ma, ta "energooszczedność" to bujda - nawet z perspektywy kilkudziesięciu lat użytkowania, nie przynosi to sensownych oszczędności, a dysk i tak nie będzie żył dłużej niż 10 lat.

A jak się wolniej otwiera i wyłącza komp, to musi być dłużej włączony, więcv takie dyski bardziej szkodzą środowisku.

Teoretycznie, może być zaletą cisza, no bo się wolniej kręcą talerze.

W praktyce i tak mocno hałasują takie dyski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomsto100 > Rozumiem, ale powiedzmy, że prędkość działania ma dla mnie małe znaczenie, ten komputer to i tak dziadek, po prostu ma działać. Z tego co piszesz, to rozumiem, że nie ma żadnego dowodu/badan, że dyski Green są żywotniejsze od nie-Green? Pytam bo ewenutalna większa trwałość takiego dysku byłaby ważniejsza od prędkości, w moim przypadku. (No i wiadomo, że ewentualna róznica w stylu 2-3 h to żadna róznica)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...