Skocz do zawartości
org

Dyski twarde, SSD, nośniki przenośne

Polecane posty

Odkopię temat.

Pytanie kieruję głównie do graczy posiadających dysk o pojemności 1TB. W jakim stopniu zapchaliście taką przestrzeń? Zbliża się dzień kiedy pójdę do sklepu po całkowicie nowy sprzęt i właśnie się waham. Wiadomo, że teraz robią co raz większe gry (a nawet taki Mass Effect II z dodatkami to było 20GB) i nie wiem jaki HDD wybrać. Komputer kupuję przeważnie na dłuższy czas, nie mam zamiaru do niego dokładać po pół roku/roku. Nie wiem czy pchać się od razu w te 1000 GIBA czy może wziąć coś trochę mniejszego. Bo oprócz grania to zajmuję się jeszcze grafiką (czysta amatorszczyzna dla zabicia czasu i możliwości powiedzenia, że umiem coś więcej niż tylko grać) i myślałem nad tworzeniem krótkich filmów (przy czym minuta takiego filmu bez obróbki, ściągnięta bezpośrednio z gry zajmuje często 1GB).

Napiszcie swoje opinie. Nie chciałbym podjąć jakiejś pochopnej decyzji tym bardziej, że budżet będzie ograniczony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam zajęte 475GB z 880GB. Ale trzeba uczciwie przyznać, że część rzeczy leży na dysku tylko dlatego, że mam jeszcze wolne miejsce. :P Gdyby się uprzeć, to możnaby i ze 100GB średnio potrzebnych rzeczy wywalić.

Przy obecnych cenach zdecydowanie warto dorzucić do 1TB - szczególnie, że obecne dyski 1TB są też wydajniejsze od 500GB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoim dysku mam 4 parycje. Systemowa ok 150 GB i trzy na magazyn danych po ok 260 GB. Dysk jest u mnie już ok 2 lata i zapełniony jest (całościowo) w ok 60%. Generalnie rzadko kiedy coś wyrzucam. Tak jak yojo2 chyba tylko ze względu na pojemność. Dzięki temu 1 TB przynajmniej nie muszę się martwić o brak miejsca. A przy dysku powiedzmy 500 GB już musiałbym wiele rzeczy wyrzucać. Zdecydowanie warto brać dyski o większej pojemności. Największej na jaką cię stać. Nie zapominaj też o stosunku ceny do pojemności. Skoro ląduje na talerzach grafika i obrabiane filmy to 1 TB jest IMO minimum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję na allegro. Czasem wychodzi taniej od sklepów internetowych (a korzystam z porównywarek cenowych). No chyba, że ma się znajomości / rodzinę za granicą, ale te nie każdy ma i nie każdy może mieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzicie, padło słowo "partycja" :) Jak to z nimi jest? Osoba która zawsze pomaga mi przy komputerze mówi, żeby partycje nie miały więcej niż 100GB pojemności bo może się system rypać. Może nie w sensie, że całkiem padnie i się nie podniesie, ale że dane będą wolniej wczytywane i takie tam. Pewnie ma na to wpływ wiele czynników, ale wolę się jakoś bardziej upewnić. Nowy komputer będzie chodził na Win7 64bit a planuję na niego wydać ~1500-1600 złotych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś z was może styczność z dyskami cache SSD?

Chodzi mi konkretnie o Sandisk ReadyCache oraz Vertex Synapse. Czytałem trochę o obu i take rozwiązanie dla mnie byłoby wręcz idealne. Sandisk ma przewagę tego, że w razie awarii dysku SSD reszta startuje normalnie i jedyną konsekwencją tego jest utrata przyśpieszenia, jednak obecnie widziałem jedynie wersje 32gb - trochę mało. W Vertexie mam 64gb ale w razie nieoczekiwanego zamknięcia systemu (zwis, brak zasilania) potrafi dochodzić do siebie nawet pare godzin. Nie da się tego ominąć a w skrajnym wypadku awarii system wogóle nie rusza i trzeba wyjąć hdd, przełożyć do innego komputera i w ten sposób unieważnić licencję na oprogramowanie.

Póki co wszystko to wiem z opisów. Bardzo chętnie usłyszę opinie z codziennego użutkowania, i ew. problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kompie mam stary dysk HDD Seagate Barracuda o pojemności 120 GB. Dysk jest jeszcze na złączu ATA, kupiony w 2005 roku.

Czy jeśli wymienię na nowszy (złącze SATA), odczuję różnicę, jeśli chodzi o gry? Tzn, czy zwiększy się ilość FPS-ów, bądź tekstury będą się szybciej doczytywać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FPS się nie zwiększy, ale na pewno mapy się będą szybciej doczytywać, tekstury możliwe, że też. Ponadto Windows powinien szybciej śmigać, szczególnie jeżeli twój obecny dysk nie ma zbyt powalających prędkości. Niemniej jak kupować, to coś z nowszej generacji, np. ST1000DM003 czy WD10EZEX.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam laptopa MSI GE620DX. Ostatnio zwróciłem uwagę, że jak ten dysk pracuje (cały czas coś tam czyta) to tak wydje taki dźwięk "chrobotania". Nie jest to jakieś głośnie, zdecydowanie cichsze od pisania na klawiaturze, ale zastanawiam się czy takie odłogsy to normlane i że się obraca cały czas z małymi przerwami jest w porządku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...