Skocz do zawartości
org

Dyski twarde, SSD, nośniki przenośne

Polecane posty

Aha, napisałem już do nich patrząc, na jakieś testy w internecie, żeby mi opisali w jaki sposób według nich ten dysk jest lepszy od OCZ-a, ale narazie milczą. Dzięki za informację będę starał się dochodzić otrzymania OCZ-a albo czegoś porównywalnego. Jak dostanę inną ofertę, z której oceną będę miał problem to się odezwę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Chciałem zapytać o jedną trapiącą mnie od jakiegoś czasu rzecz. Może nie jest to wątek, który nawiązuje do tego topicu ale nie chciałem tworzyć czegoś nowego bez potrzeby. Korzystałem z wyszukiwarki jednak podobnego tematu nie znalazłem. Jeśli już się kiedyś odbył to proszę o linka biggrin_prosty.gif

Zastanawia mnie różnica między dyskami 1/2TB WD Black(WD2002FAEX) oraz Seagate(ST2000DM001). Większość ocen/opinii krążących w internecie przemawia za wyższością dysków WD Black. Głównie mając na uwadzę większą niezawodność oraz 5 lat gwarancji. O Seagate natomiast krąży opinia wadliwych oraz 1ROK gwarancji producenta, która przemawia na dużą niekorzyść.

Istnieje duża różnica cenowa tych dysków. Mówiąc o np. 2TB to 200zł! :

Seagate - 315

WD Black - 515

Na tym forum jednakże zazwyczaj moderatorzy proponują wybór Seagatów. Czy to wynika z tej różnicy cenowej? Czy jest w ogóle różnica wadliwośći tych dysków? I czy osobom z większym kapitałem nie opłaca się bardziej polecić droższego WD'ka, który daje większą gwarancję bezpieczeństwa danych oraz ewentualnej naprawy dysku? Czy może są tu poprostu zwolennicy tej firmy? Jak to jest? biggrin_prosty.gif

To mnie właśnie trapi biggrin_prosty.gif

Pozdrawiam i przepraszam jeśli nie powinienem tu pisać!

Edytowano przez Thorkillx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Seagate natomiast krąży opinia wadliwych oraz 1ROK gwarancji producenta, która przemawia na dużą niekorzyść.
...co jest nieprawdą, bo już wiele czasu minęło odkąd gwarancja została wydłużona do dwóch lat.

Dlaczego polecamy Seagate? Bo są tańsze i wydajniejsze - wbrew pozorom WD2002FAEX (i jego mniejszy brat WD1002FAEX) to dyski poprzedniej generacji z talerzami 500GB, podczas gdy ich konkurenci od Seagate (ST1000DM003 i ST2000DM001 - ale tu uwaga, bo ten 2TB występuje również w gorszych wersjach!) mają talerze 1TB. Przekłada się to na sporo wyższe transfery liniowe u Seagate. Żeby nie było - WD też ma dyski nowej generacji (z 1TB to bedzie WD10EZEX, z 2TB to szczerze, nie pamiętam) i one są polecane zamiennie z Seagate w zależności od sytuacji (np. który w danej chwili jest tańszy, ale generalnie ceny są podobne).

Jak gwarancja jest priorytetem to oczywiście, można wziąć serię Black od WD (przy czym długość gwarancji nie równa się większej bezawaryjności), ale wtedy straci się na wydajności. Ot i cała filozofia ;) Wg mnie Seagate i WD mają zbliżoną ofertę w "mainstreamie", jeśli się wie jakie modele ze sobą porównać. Jakościowo Seagate się poprawiły po tym, jak przejęli Samsunga (zresztą do tej pory oferują parę modeli Samsunga jako Seagate).

I czy osobom z większym kapitałem nie opłaca się bardziej polecić droższego WD'ka, który daje (...) ewentualnej naprawy dysku?
Tu nie do końca wiem do czego pijesz - do tego, że Seagate daje w ramach gwarancji ponaprawowe dyski (Refurbished)? Prawda, ale zawsze mnie dziwi że nikt nie wspomni, że WD robi dokładnie to samo (u nich to się nazywa Certified Repaired).

I na przyszłość proszę się pod cudze tematy nie podpinać :)

//edit: by była jasność, dyskusja ta została przeniesiona z innego tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie do końca wiem do czego pijesz

Z tego co myślałem, to dysk wewnętrzny jest jedną z ważniejszych części kompa i z tego co kojarze to jest najbardziej narażony na nagłe awarie. Co za tym idzie chyba ważnym aspektem jest okres gwarancyjny. Różnica między 2 a 5 lat jest ogromna. Czy zatem osoby, które na to stać (200 zł więcej) nie powinny skłaniać się do wyboru producenta, który gwarantuje im 5 lat posiadania dysku zamiast 2?

Czy może z kolei dyski tak często się nie psują i nie powinno się większej uwagi do tej różnicy w grawancji przykładać? (pytam bo nie wiem, a głównie to mnie intryguje)

I na przyszłość proszę się pod cudze tematy nie podpinać smile_prosty.gif

Przepraszam :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z psuciem dysku jest różnie, duża w tym kwestia szczęścia i trafienia na dobry egzemplarz (dotyczy to zarówno Seagate jak i WD). Gdyby nie to że dokładając do tej dłuższej gwarancji traci się też na wydajności, to może i częściej gościłoby to w zestawach. Poza tym 200zł jakby nie patrzeć nawet przy zestawie za 4k to spora kwota.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 200 zł wolałbym sobie kupić drugi dysk, na którym trzymałbym najważniejsze dane, własne zdjęcia, filmiki. Bo co mi z tego, że będe miał dłuższą gwarancję na działanie dysku jak najgorsza w tym wszystkim jest utrata danych (oczywiście nie zawsze awaria dotyczy utraty danych).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.maximumpc.com/goodbye_ocz_and_thanks_solid_state_drives2013

OCZ złożył wniosek o upadłość. Choć może to zabrzmieć dziwnie, to firma ta nie odnotowała zysku od paru lat (!). Prawdopodobnie dział zajmujący się SSD zostanie przejęty przez Toshibę. Co z zasilaczami to nie wiadomo - ale zapewne PCP&C (będący własnością OCZ) z rynku nie zniknie.

Trochę szkoda marki, no i to podważa sens dalszego polecania ich produktów, bo - jak się domyślam - będzie problem ze zrealizowaniem gwarancji w przyszłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OCZ złożył wniosek o upadłość. Choć może to zabrzmieć dziwnie, to firma ta nie odnotowała zysku od paru lat (!). Prawdopodobnie dział zajmujący się SSD zostanie przejęty przez Toshibę. Co z zasilaczami to nie wiadomo - ale zapewne PCP&C (będący własnością OCZ) z rynku nie zniknie.

OCZ produkowało całkiem niezłe pamięci (niestety zrezygnowali z produkcji RAMu jakiś czas temu), ale dyski SSD od jakiegoś czasu były delikatnie mówiąc słabe i to pewnie one pogrzebały firmę. Wydajność była ok, ale ich stabilność i żywotność już niekoniecznie. Część dysków miała wieczne problemy z firmware, a niektóre modele padały jak muchy. Firma sporo straciła na wymianie dysków na nowe w ramach gwarancji, na ich support też w sumie sporo ludzi narzekało.

Trochę szkoda marki, no i to podważa sens dalszego polecania ich produktów, bo - jak się domyślam - będzie problem ze zrealizowaniem gwarancji w przyszłości.

Sami sobie zgotowali ten los. Zrezygnowali z produkcji pamięci RAM, gdzie radzili sobie dobrze i skupili się na SSD, gdzie szło im średnio. Cóż, mi szkoda będzie niektórych zasilaczy, ich dysków SSD już niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o SSD to gromy na OCZ spadały głównie za serię Vertex3 i pokrewne (kontroler Sandforce SF-2281 - nie tylko OCZ miało z tym problemy, np. Corsair też masowo wymieniał te dyski, a nawet na Intele 330 sporo ludzi narzekało, mimo powszechnej opinii że dyski te są wolne od typowych problemów dla SF). Natomiast nowsze Vertex4 (i inne na Illindixie) nie były złe z tego co wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie tylko. Również Vertex 2 były bardzo awaryjne. Niestety, ale według różnych statystyk ilość awarii dysków OCZ była kilkakrotnie większa niż w przypadku Corsaira (który zresztą też pod tym względem wypada gorzej niż np. Intel oraz Crucial).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoZy: przejrzyj np.

http://pclab.pl/art53970.html

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_ssd_crucial_m500_konkurencja_dla_kingston_v300

Natomiast mogę powiedzieć, czego lepiej nie kupować... Kingstona V300. Pomijając już niesławny kontroler Sanforce SF-2281 to się okazało, że Kingston przyoszczędził na kościach w nowszej rewizji:

http://www.dobreprogramy.pl/Polujesz-na-tani-SSD-Wystrzegaj-sie-Kingstona-SSDNow-V300,News,52754.html

Transfery w nowszej rewizji są szokująco wręcz słabe. Nic, tylko omijać jak najszerszym łukiem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej cenie jest OK. Z alternatyw masz Crucial M500 - ma szybszy odczyt od GoodRAMa, ale wolniejszy zapis.

-- 15 VII 2014 --

Być może komuś się przyda benchmark GoodRAM Edge 3.0 32GB:

clipboard03o7p4g.png

Myślę, że jest całkiem nieźle jak na taniego pendrive.

-- 31 VII 2014 --

Ponoć na początku sierpnia ma być nowa dostawa dysków Crucial MX100 256GB. Pierwotnie premiera była właściwie papierowa, dyski wyprzedano w parę dni.

Niestety Crucial zwęszył interes i zwiększył cenę o $7: http://www.crucial.com/ProductDisplay?storeId=10151&urlLangId=-1&productId=12929&urlRequestType=Base&langId=-1&catalogId=10151 :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WD wypuszcza dysk My Passport Wireless. Niby nie jest to pierwsze rozwiązanie tego typu (przenośny dysk z WiFi), ale ta seria ma mieć kilka ciekawych funkcji:

- czytnik kart SD z funkcją one-touch, co pozwoli na automatyczny backup z karty SD np. z aparatu. Szkoda, że czyta tylko karty SD, ale współpracować to ma głównie z kompami oraz smartfonami, więc w sumie trudno się dziwić, że ograniczono się do SD.

- chipset WiFi zgodny z MIMO, co oznacza naprawdę sporą przepustowość oraz możliwość połączenia z kilkoma urządzeniami na raz (WD deklaruje, że można połączyć go z ośmioma urządzeniami na raz, przy czym urządzenie może streamować 4 filmy w jakości HD na raz, co jest ładnym wynikiem).

- zgodność z WD My Cloud (dosyć fajna apka do synchronizacji z chmurą).

- dysk można podłączyć jako DAS z wykorzystaniem interfejsu USB 3.0.

- hub WiFi.

Dysk będzie dostępny w trzech wersjach: 500GB, 1TB oraz 2TB, czyli standard. Poszczególne wersje mają kosztować $130, $180 oraz $220 odpowiednio, więc na europejskim rynku można się spodziewać podobnej ceny, ale w Euro. Niby dużo, ale biorąc pod uwagę funkcjonalności, to może to być nawet dosyć fajna opcja dla kogoś, kto potrzebuje przenośnego serwera NAS z WiFi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie szybkie pytanko, zakupiłem sobie HDD 2TB (Seagate) czy dysk o takiej pojemnosci da sie bezproblemowo "zainstalować" pod Win 7 64 bit ? czy trzebą będzie kombinować coś z programem Disc Wizard aby prawidłowo wykrywał pojemnośc ?

@DOWN

Dzięki za szybką odp ;)

Edytowano przez shakal84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może komuś się przyda benchmark GoodRAM Edge 3.0 32GB:

clipboard03o7p4g.png

Myślę, że jest całkiem nieźle jak na taniego pendrive.

Podobne prędkości osiąga SSD Kingston V300 60GB :D 118 odczyt, 65 zapis. Dostałem takiego w pracy do kompa i się lekko zdziwiłem, że aż taka kaszana.

Przy okazji test Adata S107 64GB, Goodram jednak lepszy:

adata.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie dzisiaj zrobiłem skan dysku hdtune i okazało się ,że mój stary,8 letni HDD ma już 10k godzin przebiegu C:

Najlepsze jest to ,że wcale nie jest głośny,nigdy nie miałem z nim problemów no i najważniejsze daje radę z nowym sprzętem :)

I to jest moim zdaniem najlepszy powód do kupowania dysków WD.

Edytowano przez mikoma
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam teraz dwa Samsungi HD502HJ (nieco ponad czteroletnie) z 16k przebiegu.

--- 21 XI 2014 ---

http://forum.pclab.pl/topic/1003091-Plextor-M6S-aktualizacja-firmware-103-105/

Jak ktoś posiada Plextora M6S to niech NIE aktualizuje firmware do wersji 1.05, wdarł się poważny błąd i aktualizacja może się skończyć brakiem możliwości dalszego użytkowania dysku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...