Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Nauki wszelakie & łamigłówki

Polecane posty

Gość S@dohi

Ja dzisiaj wymyśliłem taką zagadkę :) (prosta jest):

Pan Radzio płaci abonament za internet w sieci swojego zięcia, który zbytnio go nie lubi. Ma do zapłaty 60 złotych miesięcznie, ale zbiera pieniądze na nowe części do komputera. Przejrzał umowę i znalazł tam taką adnotację:

- Jeżeli abonament za internet w firmie "nazwa firmy" nie zostanie spłacony za trzecim okresem płatności to połączenie zostanie bezpowrotnie przerwane.

Pan Radzio pomyślał i znalazł sposób na oszczędzenie całkiem niezłej sumy w ciągu jednego roku, jednoczesnie nie zrywając połączenia z internetem. Co zrobił?

Pan Radzio rozpoczął okres płatności przypadający na styczeń, następnie wrzesień i tak dalej, aż do grudnia- razem 12 miesięcy - 12 abonamentów do zapłacenia.

Wystarczy uważnie przeczytać tekst :P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S@dohi chyba znalazłem rozwiązanie twej zagadki. Może nawet prawidłowe - w co prawdę mówiąc lekko wątpię, bo jak dla mnie to co napisałem jest trochę naciągane :P.

Jeżeli abonament za internet w firmie "nazwa firmy" nie zostanie spłacony za trzecim okresem płatności to połączenie zostanie bezpowrotnie przerwane.

Jak widać (chyba pogrubiłem to co trzeba) w powyższym zdaniu pisze, że Pan Radzio musi zapłacić za Internet za trzecim okresem. Jeśli za, to równie dobrze może to być dzień po, jak i rok, albo dwa (bo jakby nie patrzeć taki 13 czy 31 okres płatności też będzie za 3). Czyli Pan Radzio może przez cały rok nie płacić, nie przejmując się, że zostanie odłączony od sieci.

No dobra, mocno naciągane...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniała mi się taka ciekawa acz prosta zagadka:

Pan Franek założył się z pająkiem krzyżakiem, o to kto pierwszy znajdzie się na dachu wieżowca, który ma 10 pięter.

Pan Franek będzie jechał windą z prędkością 6m/s, która po 5 i każdym kolejnym piętrze zatrzymuje się w połowie wcześniejszego dystansu. (czyli winda zatrzymuje się na 1,2,3,4,5,5i1/2 piętra itd.).

A pająk krzyżak będzie sobie szedł po ścianie z prędkością 2 pięter na dzień.

Kto wygra zakład??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaFci0 ->

Pająk będzie pierwszy i jedyny, bo franek nigdy nie dojedzie [?]

Coś jak zasada połowicznego rozpadu na chemii ;]

Tylko nei wiem czy dobrze zrozumiałem bo troche zamotałeś : P

..:Edit:

Sorry, ale nei mam cierpliwości to wpisywania takich udziwnionych ksywek :P . Juz poprawione ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapcio (jeśli mogę się do Ciebie tak zwracać ;)) dobrze zrozumiałaś/eś, a co do motania wszelakich wiadomości to w moim miasteczku (zaledwie 18 tys.) jestem mistrzem :)

ach... i malusie sprostowanko. Nie cierpię gdy ktoś pisze na końcu mojego nicka 'o' zamiast '0' :evil: :evil: :evil: !!! Dziękuję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość S@dohi
S@dohi chyba znalazłem rozwiązanie twej zagadki. Może nawet prawidłowe - w co prawdę mówiąc lekko wątpię, bo jak dla mnie to co napisałem jest trochę naciągane .

Odrobinę za naciągane. Może i odpowiedź jest poprawna, ale nie o to chodzi w tej łamigłówce. Napiszę to, moze tak by lepiej określić tą adnotację:

(Po ludzku) Jeżeli nie zapłacisz abonamentu za internet gdy faktura przyjdzie za trzeci miesiąc korzystania to zostajesz odłączony.

Trochę idiotycznie napisane, ale gdyby było innaczej to zagadka byłaby banalnie łatwa :wink:.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oszczędzać będzie ten pan co roku? czy tylko przez pierwszy rok zaoszczędzi?? Bo to zależy...

Może nie płacić przez pierwsze dwa miesiące, dzięki czemu zaoszczędzi w pierwszym roku 120 złotych.

Mógłby też płacić co trzy miesiące, ale jeżeli zapłaciłby abonament w trzecim okresie rozliczeniowym za pierwszy okres to później musiałby już płacić normalnie... Czyli musiałby płacić wg schematu:

1 2 3 4 5 6...

- - 60zł 60zł 60zł 60zł...

A nie tak jak sugeruje po części zagadka:

1 2 3 4 5 6...

- - 60zł - - 60zł...

A przynajmniej mi się tak wydaje... I wtedy ten pan oszczedzałby w skali roku:
520zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość S@dohi

Heh paFci0 dobrze pomyślałeś, ale najwidoczniej źle sformuowałem zagadkę. Odpowiedź to Twoje stwierdzenie, które "sugeruje zagadka".

A nie tak jak sugeruje po części zagadka:

1 2 3 4 5 6...

- - 60zł - - 60zł...

Mówiąc wprost Pan Radzio wykorzystał adnotację przeciwko dostawcy łącza. A wiec dobrze...hmmm... Muszę teraz wymyśleć dla was coś nowego :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam takie ciekawe zagadki. Ciekawe, bo niestereotypowo trzeba w nich mysleć... :twisted:

1.Jak rzucić kamień na środek jeziora żeby nie utonął??

2.Kiedy rok ma 24 dni??

3.Która z FIGUR nie pasuje do pozostałych: 3 , 2 , 5 , 7 , 9

4.Ulicą szli duży człowiek i mały człowiek. I chociaż jeden z nich zwracał się do drugiego "tato" to nie był jego synem. Ponadto duży człowiek nie był ojcem małego człowieka :D . Jak to możliwe??

5.Pewien student chciał sobie dorobić w czasie wakacji. Właścicielowi firmy zaproponował umowę następującą: "przepracuję dokładnie 30 dni, za pierwszy dzień przyjmę zapłatę ćwierć grosza, za drugi pół grosza, za trzeci jeden grosz, za czwarty dwa ... rozumie pan?"

Właściciel początkowo uważał, że to kpiny, ale że student nastawał na podpisanie umowy, z ochotą zgodził się na te warunki. Ile zarobił student??

6.W krainie Szyszynkowców posiadanie zbyt wysokiego IQ karane było śmiercią :twisted: . Istniała jednakże ostatnia szansa dla skazańca na uratowanie życia, poprzez udowodnienie, że potrafi zrobić użytek z posiadanej inteligencji. Do naczynia o pojemności 1 litra sędzia wlewał 450 ml kumysu. Następnie każdy mieszkaniec krainy – zarówno dorosły jak i dziecko – dolewał kumys do naczynia w ilości dwukrotnie mniejszej niż jego poprzednik. Krainę zamieszkiwało 1034 mieszkańców. Kiedy każdy zrobił swoje, przychodziła kolej na skazańca. Miał do wyboru cztery naczynia z kumysem. Zadaniem skazańca było wskazanie naczynia

zawierającego najwięcej kumysu, która jeszcze mogła zmieścić w napełnianym naczyniu. Niewłaściwe wskazanie kończyło się ścięciem skazańca. Wyboru musiał dokonać w ciągu jednej minuty, nie było więc czasu na obliczanie objętości kumysu dolewanego przez ponad tysiąc uczestników. Spróbuj postawić się w sytuacji skazańca i podaj odpowiedź w ciągu jednej minuty.

A. 0 ml kumysu (puste naczynie)

B. 45 ml kumysu

C. 90 ml kumysu

D. 100 ml kumysu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowita improwizacja, wiec się nie smiać ;p

1.

Na środku musi byc wyspa

2.

Każdy rok ma 24 dni

3.

Tutaj mi nie pasuje 2 zarówno dlatego, ze jest jedyną parzystą, a poza tym niebardzo da sie chyba zrobić figurę dwuramienną [dwukątną?]

5.

Słyszałem kiedyś cos podobnego, tylko jakiś arabski książe układał na szachownicy zboe dla farmera - na każdym kolejnym polu 2 razy wiecej ziarenek, zaczynając od jednego ;]

A w tym zadaniu to zarobi[o ile się nie rąbnąłem gdzies w obliczeniach] 1342177,28zł ;]

6.

Tutaj nie mam pojęcia, ale tak na chłopski rozum to A ;] Pod ogromnym znakiem zapytania^^
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzupełnie post Zapcia

4

Duży człowiek jest Matką mniejszego człowieka

mniejszy człowiek jest Córką dużego człowieka :D

a i moje dywagacje na temat ostatniego

wybrałbym to z 45Ml kumysu ponieważ naczynie pełnym być raczej nie może (to jest funkcja kwadratowa [lub dla chemików: wykres połowicznego rozpadu atomu] która nigdy sie nie zetknie z osią wykresu [no kiedyś sie zetknie ale będzie to tak daleko że niemal nigdy]) i dlatego obstawiłbym na to że w naczyniu coś musi być.

PS - ale jeśli osoba ta jest naprawdę tak mądra to mogłaby to spokojnie obliczyć :] co zaraz spróbuję zrobić

EDIT>>> jednak prawidłowa odpowiedź to 100Ml :D chyba bo nie liczyłem zbyt dokładnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4

Chyba jednak tak trochę niebardzo, bo mały skoro mówi do niego "tato" to nie może być kobietą ;] . A to oznacza, że jest facetem wiec znowu idzie się kochac bo nie jest ojcem - czy to zadanie napewno jest dobrze sformułowane? :P
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4

Każdy rok ma 24 dni

Mnie zawsze uczyli, że rok ma 365/366 dni, o ile dobrze pamiętam ;).

No, chyba, że tu jest jakiś głęboko ukryty podstęp, którego ja nie potrafię uchwycić... Jeśli tak to sorx ^^

EDIT do posta niżej: fakt, nie pomyślałem dokładnie... Szprytne, jak to niektórzy mówią :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cel11 ->

No a skoro ma 365/366 dni to logiczne, że ma równiez 24 ;] . To tak jak z pytaniem - "który miesiąc ma 28 dni?". Jezeli ktoś tego nie zna, albo nie pomyśli przez chwilę to na 100% odpowie, że luty. A przecież w każdym miesiącu jest 28 dni - bo kto powiedział, że ma być tyle i ani jednego dnia więcej ;]

Cell11 ->

Wiesz, jakoś wątpię, żeby ktoś do księdza mówił "tato" ;] . "Ojcze" to logiczne, od dawna używa sie takiego zwrotu, ale jakoś z "tato" sie nie spotkałem. Z tym przyszywanym ojcem to też IMO nie to ;] Chyba PaFci0 powinien się wypowiedzieć wreszcie : P
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym księdzem to może faktycznie trochę naciągane :)

Ale jeśli nie te dwa, to może inaczej: Duży jest teściem młodego i młody zwraca się do starego per "tato", a duży zwyczajowo "synu", tak jak z tym księdzem.

Przyznam że zagadka ciekawa, ale trudna. Jak mówisz; czekamy na wypowiedź PaFcia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz ty :shock: ... łał!!! <szczere zdziwienie> :D

No więc tak...

To z kamyszkiem (1.) jest ew. dobrze... choć lepiej byłoby to:

zimą rzucić kamień wprost na lód...:P

2. Ja się nie pytam KTÓRY rok ma 24 dni, tylko KIEDY, więc źle... :(

3. też źle... bo to figury mają być...

4. zadanie sformułowane jak najbardziej dobrze... po prostu STEREOTYPY ludzie, stereotypy... :twisted:

5. troszku za mało... 8)

6. wiki-yu te ostatnie dywagacje dobre są... (nareszcie... :D)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaahmm :P dobra:

2.

Rok ma 24 dni - 24 stycznia ;]

4.

No tutaj zupełnie nie mam pojęcia - widziałem 2 podobne rodzaje zadania, ale tam to się logicznie układało, ale w tym za cholerę ;]

A co do 5 - wydaje mi sie ze zamysł miałem dobry, tylko w obliczeniach gdzieś błąd był ;] Nie chce mi sie tego znowu liczyć, w każdym razie będzie obżydliwie bogaty :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TIRdriver

Potrzebujesz dojść do zamku.Na rozstaju dróg stoi dwóch braci , jeden zawsze kłamie, a drugi zawsze mówi prawdę. Nie wiesz, który jest który, a tylko jedna droga jest prawidłowa. Wolno ci zadać tylko jedno pytanie i tylko jednemu z nich. Jak powinno brzmieć pytanie aby mieć pewność w którą stronę iść??Możliwości są oczywiście tylko 2 ; w lewo , lub ; w prawo. ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIRdriver -> Stare to jest dosyć ;]

Jeżeli zapytam twojego brata, w którą stronę mam iść, to jaka będzie odpowiedź? Cokolwiek nie odpowie - zawsze trzeba wybrać drugą opcję ;]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie mi się udało wejść na forum...

Kto się poddaje?? :twisted:

zapruder => z tym studentem to zrobiłeś/aś dobrze w połowie bo doszedłeś/doszłaś do 30 dnia pracy, ale nie dodałeś/aś jego wcześniejszych zarobków... więc zarobi prawie 2 razy więcej...

z tymi 24 dniami też dobrze...

Zostali tylko dwaj ludzie i figura różna od innych...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się poddaje :P Nie mam już pomysłów. Za to mam kilka zagadek - typowo matematyczne, ale mylę, że ciekawe :]

A. Jaka liczba jest bezpośrednią kontynuacją ciągu: 11 - 13 - 17 - 25 - 32 - 37 - 47

B. Która liczba nie pasuje do pozostałych: 628 - 410 - 718 - 606 - 325 - 549 - 426

C. Jakiej liczby brakuje: 7, 9, 5, 216, 343, 8, 125, 512, 6

D. W kwadracie obowiązuje pewna zasada. Czy zdołasz ją ustalić i podać brakującą liczbę jednocyfrową?

4 3 2 ?

3 7 1 2

8 2 8 2

1 2 5 4

E. Czy potrafisz odgadnąć zasadę rządzącą układem w tym diagrami i dopisać brakującą literę?

E T K

B O ?

X V Y

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz ja się trochę namęczę a zapruder się z nas pośmieje :D

Kurczę... już prawie miałem pierwsze w garści... ale spróbuję z tym ostatnim

E T K

B O D

X V Y

bo w każdym rzędzie musi być jedna część zgodna dla wszystkich liter:

1-szy rząd - pionowa laska :)

2-gi rząd - brzuszek

3-ci rząd takie toto co V tylko różnej wielkości...

Ale pewnie i tak źle... :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem brakującą liczbę z zagadki C zaprudera (bo to chyba najłatwiejsza :)). A na resztę na razie nie mam pomysłu :?

Więc chodzi o 729. Bo złożyło się tak, że w zadaniu mamy cyrfę i jej sześcian. Po stworzeniu par cyfra-sześcian wychodzi, że tylko 9 nie ma pary.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem pierwsze

każda kolejna liczba to wcześniejsza * 2 - 9. doszedłem tak do 25 później się zrobiła kaszana...

No to ja podam te dwie odpowiedzi moje bo już chyba nikt się nie skusi...

To z ludźmi = mały człowiek to ojciec jego dużej córki...

A z figur nie pasuje 9 bo reszta to figury otwarte (nie mają obszaru zamkniętego przez boki figury)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...