Skocz do zawartości

Linux - ogólnie


Gość OB@R

Polecane posty

Witam all. Mam zamiar przetestować mandrive 2007 no i mam problem juz przy instalacji. Podczas wybierania partycji nie mam pojęcia co zrobić.

Wiem tylko że Linux potrzeuje dwóch partycji i na tym się wiedza kończy :P. Jakby ktos mógł to prosiłbym o o wytłumaczenie mi tego (to moze być ciężkie :D).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 648
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Oki dzięki. Moze to zabrzmi dziwnie ale nie umiałem znaleźć takiego poradnika. Znalazłem inne ale były do /..... Mam jescze jedno pytanko. Zzainstalowałem już Linuxa ale nie mogę wybrać jaki OS ma wystartować. Linuxa odpalam przez włozenie płytki i wskazanie zeby uruchomił z płyty. Czemu tak się dzieje ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://mandriva.org.pl/content/view/212/75/ - to pierwszy link jaki mi wyskakuje na google.

w czasie instalacji musiał być jakiś monit o instalację bootloadera (lilo lub grub) - nie zainstalowałeś go.

musisz w takim wypadku skopiować z nośnika lub pobrać z netu odpowiedni pakiet z jednym z tych dwóch programów i go zainstalować.

później jeszcze najpewniej konfiguracja.

nie znam mandrivy 2007, więc nie jestem w stanie poprowadzić Cię za rękę. ale może to i lepiej - im szybciej nauczysz się samodzielności w systemie tym lepiej, linux tego wymaga :)

ale możesz być pewny, na google jest wszystko czego potrzebujesz, wiem z doświadczenia:).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze post pod postem ale cossiekaszani i nie mam pojęcia co :/

Zainstalowałem mandrive 2007 i wszystko poszło bez problemu. Uruchamiam system ponownie i nie mam ekranu wyboru Windows czy linux. Wsadzam płytkę z linuxem bootuje wybieram zeby uruchomił mi z dysku twardego i chodzi fajnie. Dzisiaj właczam tym samym sposobem i nic. Wyskakuje czarny ekran i pisze

Booting from local disc i niżej jest znak zachęty :/

I nie mam kompetnego pojęcia o co chodzi. przeinstalowałem linuxa jescze raz wybrałem żeby bzapisał plik bootowania nie na MBR tylko Pierwszy sektro głównej partycji i dalej kicha. A myślałem że Linux będzie przyjazny :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jak wygląda podział na partycje Twojego dysku (uwzględniając system plików) i czy masz inny system / systemy (jeśli tak, to na której partycji).

jeśli nie masz jakoś zamieszane z systemami, to lilo / grub najlepiej jeśli jest instalowany w MBR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jak wygląda podział na partycje Twojego dysku (uwzględniając system plików) i czy masz inny system / systemy (jeśli tak, to na której partycji).

jeśli nie masz jakoś zamieszane z systemami, to lilo / grub najlepiej jeśli jest instalowany w MBR.

Hmmmm... Mam 2 dyski samsung 40gb i 80gb. Na 40 mam windowsa i trzy windowsowskie partycje Windows jest na NTFS reszta na FAt32. Ten dysk jest na slave. Samsung 80 jest na master i teraz tak. Pierwsza partycja 15 GB LInux EXT2 druga to swap. I dwie ostatnie to windowsowskie NTFS. Tak by sprawa wyglądała. Windowsa mam na slave poniewaz samsung 80 był w serwisie jakieś 1,5 miesiąca (skandal zeby tyle dysk trzymać :/) no i siłą wyższa go tam włożyłem. Ale to chyba nie tego wina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dysk był w serwisie... wejdź na stronę samsunga, odwiedź support center i znajdź program testujacy dla Twojego dysku, wykonaj testy.

Kurcze xle napisałem. Oddałem dysk do serwisu ale przysłali mi nowy. Więc raczej nie ma błędów ani nic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problemik z tym ubuntu. Jak zamknac X'y :?: Bo init nie dziala. Wyczytalem, ze mozna uzyc telinit, ale to tez nie dziala. Oczywiscie

Na forum ubuntu jakos nie moge nic znalezc. Tam sugeruja, zeby sterowniki do grafiki zaistalowac z repozytoriow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim celu? jeśli chcesz się dostać do konsoli użyj alt+ctrl+Fx (x z zakresu 1-6). półśrodkiem jest ustawienie w /etc/inittab runlevel na 3 w miejsce 5 - po resecie nie będzie odpalał xwindow.

a jaki dawałeś parametr po tym init? init 3?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim celu? jeśli chcesz się dostać do konsoli użyj alt+ctrl+Fx (x z zakresu 1-6). półśrodkiem jest ustawienie w /etc/inittab runlevel na 3 w miejsce 5 - po resecie nie będzie odpalał xwindow.

a jaki dawałeś parametr po tym init? init 3?

choćby po to aby zainstalować stery nvidii które tego wymagają, a te z repozytoriów są mniej wydajne.

@Mormegil - ja zawsze robiłem to tak:

wyłączasz wszystkie programy, wylogowujesz się

Ctrl alt F1

login

hasło

su killall *dm [gdzie jako gwiazdka jest G przy ubuntu bądź K przy Kubuntu]

i gotowe :P Xy są padnięte a ty masz konsolkę :P

------------------

BTW wreszcie po kilkunastu godzinach mam działające Gentoo :D obecnie już wszystko mam gotowe do pracy,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sterowniki do Radeonów instaluje sie jakoś "nienormalnie" bo jestem a właściwie bede posiadaczem Ubuntu 6.12 i nie znam sie na tym kompletnie, więc jesli to sie jakos instaluje inaczej niz np w windowsie to prosze o maly skrot instalacji. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sterowniki do Radeonów instaluje sie jakoś "nienormalnie" bo jestem a właściwie bede posiadaczem Ubuntu 6.12 i nie znam sie na tym kompletnie, więc jesli to sie jakos instaluje inaczej niz np w windowsie to prosze o maly skrot instalacji. :D

zapraszam na http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=25032

i do reszty FAQów na forum.ubuntu.pl

---------

Gentoo... potrafi przytrzeć nosa, dziś pół dnia z nim walczyłem, nie polecam nikomu kto nie lubi konsoli...

OT:

ADAM leć!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak pod Ubuntu 6.12 zmusić Net24 do działania :?: :roll: Przekopałem Google i jedyny sensowny link jaki znalazłem to http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=9712 ale jakoś internet dalej mi nie działa ale to raczej efekt mojego marnego obeznania w Linuxie więc jeśli ktoś mógłby mi pomóc to byłbym bardzo wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne. Neostarada i Net 24, to w gruncie rzeczy ta sama usluga. Zmienia sie tylko operator.

forum ubuntu >> opcja szukaj, zapytanie netia

o ubuneo: http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=219...highlight=netia

o netii: http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=215...highlight=netia

Jest opisane co trzeba zmienic. Moze tym razem pomoze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z fedora, a raczej z GRUB'em pod nia. Po zainstalowaniu fedoru i ustawieniu Grubasa na partycje z /boot, po ponownym uruchomieniu wchodzi mi odrazu do windy, a nie do GRUB'a ;/. Na polskim forum fedory nie moge nic pisac nie wiem dlaczego wiec postanowilem tu napisac gdyz moze ktos mial do czynienia z ta dystrybucja. Probowalem takze zainstalowac GRUB'a na partycji z mbr, ale nie ma tam skompilowanego jadra :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zikmu -> jakiś czas temu miałem podobny problem, tyle że z kubuntu (instalka xp zamazała mbr).

z tego co znalazłem na necie są dwie drogi:

1. odpalasz z płyty tryb ratunkowy (powinien być), montujesz partycję roota, robisz dla niej chroot, montujesz partycję /boot. teraz naprawiasz gruba.

powinno być ok. u mnie to nie podziałało, tzn linux się włączał ślicznie, ale xp za chiny ludowe nie chciał załapać...

2. nie wiem czy z fedorą to przejdzie, ale na kubuntu działa: odpalasz instalkę, robisz kolejne kroki, aż dojdziesz do partycjonowania. tam ustawiasz partycje tak samo jak masz, przy czym partycjom linuksowym odznaczyć trzeba formatowanie. kiedy instalator wyskoczy, że są dane na partycjach linuksowych, a nie chcemy ich formatować trzeba przerwać. instalator wyskoczy do menu z listą kolejnych kroków instalacji. tam trzeba wybrać instalację gruba (pomijając instalację systemu). teraz po resecie już wszystko będzie ok.

ten sposób u mnie podziałał.

Delmaq -> samo się tak nie zrobiło. opisz co robiłeś przed wystąpieniem problemu.

kompilowałeś jądro? jaką masz dystrybucję?

googlałeś?

podaj co jest ponad tym komunikatem (najlepiej z 5 linijek).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wies.niak zalezy mi na tym by oba systemy dzialaly poprawnie, wiec pierwsza metoda odpada bo zawsze jest szansa, ze win sie nie wlaczy :/.

Co do drugiej metody to nie bardzo ja rozumiem. Samego linuxa mam juz zainstalowanego, a moge z plyty wybrac aktualizacje zamiast instalacji i przeinstalowac gruba, tylko nic to nie daje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co na google widziałem, to możliwa jest tylko opcja 1 i jest ona skuteczna. google << "fedora grub reinstall", na anglojęzycznych stronach są kolejne kroki rozwiązania. u Ciebie będzie to o tyle utrudnione, że masz /boot osobno, ale jak wspomniałem, trzeba będzie ją po prostu domontować.

jeśli stałoby się tak jak u mnie, tzn linux chodzi, windows leży zawsze możesz odpalić konsolę z płytki xp i rzucić fixboot, fixmbr, albo z dyskietki startowej 98 fdisk /mbr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z płytki xp i rzucić fixboot, fixmbr, albo z dyskietki startowej 98 fdisk /mbr.
Znowu sie przestawi tak, ze nie bedzie sie grub odpalal ;/. Co do partycji to moge bez problemu usunac poprzednie partycje przeznaczone na linuksa i zrobic tylko ext3 i swap, jednak kumpel mi mowil, ze sie robi oddzielna na boota, wiec sam juz nie wiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...