Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

Bez problemów. Jak mówiłem, mandrivy nie znam, ale na pewno już ma pełną obsługę partycji ntfs. Poza tym możesz poźniej udostępnić sobie partycje linuksowe pod windows, instalując sterowniki http://www.fs-driver.org. Wbrew nazwie, ext3 też jest obsługiwany.

I pamiętaj, że linux potrzebuje minimum 2 partycje - jedna na system plików i druga na partycję wymiany (swap).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie można na 1 wrzucić? mam 3 partycje, 1 windowa, 2 <najwieksza> na gry/programy/duperele i ostatnia, 3 chcialem na linuxa przeznaczyć.

Jak duże muszą być te partycje? No i jak miewa sie odpalanie gier na Mandrivie 2007? :) W końcu gracz ze mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się pogimnastykować i zamiast swap zrobić plik wymiany tak jak w windows. Tutaj Ci nie pomogę, bo nie wiem jak zrobić to przy instalacji, aczkolwiek możliwe jest, że jeśli nie wybierzesz swap, to linux po instalacji się normalnie odpali i wtedy będziesz mógł skonfigurować plik wymiany.

A co do samych partycji, to podczas instalacji możesz skorzystać z partycjonera i tę wolną partycję podzielić na dwie.

Na swap dobrze jest mieć 512 - 1024MB, zależy ile masz RAMu. Na sam system dobrze mieć 6GB, wtedy spokojnie się zmieścisz i jeszcze Ci zostanie (choć to też zależy jaka dystrybucja oraz ile pakietów się zainstaluje). Gdybyś instalował wersję z płytki dvd i chciał wszystkie pakiety zainstalować, wtedy te 6GB to może być troszkę mało. Ale powiem tak: mam kubuntu 7.10 na partycji 7,2GB i w tej chwili 3,5GB mam jeszcze wolne.

A z grami różnie bywa - trzeba emulować. Wiele gier chodzi, czasem tylko trzeba się nagimnastykować, żeby je odpalić. Taki zabawny przykład: jak mnie pamięć nie myli, żeby odpalić diablo 2 (legalne oczywiście) trzeba skorzystać z cracka :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedź forum mandrivy i poszukaj info odnośnie konfiguracji sieci. Choć bez myszki ciężko... Jeśli jest na usb, to po odpaleniu systemu spróbuj odłączyć i podłączyć ją.

Poza tym mógłbyś podać trochę konkretów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedź forum mandrivy i poszukaj info odnośnie konfiguracji sieci. Choć bez myszki ciężko... Jeśli jest na usb, to po odpaleniu systemu spróbuj odłączyć i podłączyć ją.

Poza tym mógłbyś podać trochę konkretów...

Mysze zrobilem, Konkrety:

Nie moge skonfigurowac interfejsu sieciowego "nVidia corporation mcp61 ethernet

moja karta sieciowa:

Zintegrowana karta sieciowa Realtek RTL8201 10/100 Mb/s

Model Chipsetu NVIDIA GeForce 6100 / nForce 405 chipset 

System w ogole nie widzi mojej karty, nie mam pojecia co zrobic, probowalem konsoli, dodawania z centrum i nic, a Mandriva czyta karte jako mcp61 mimo ze to realtek i nieczyta mi polaczenia z liveboxem <nie dziala nawet strona konfiguracyjna>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, jest może program ala odkurzacz dla Linuksa?

Regis, przesiądź się na Ubuntu, bądź Kubuntu(jeśli wolisz KDE). Ma lepsze rozpoznawanie sprzętu, dużo lepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gofer - jaki odkurzacz? Tj co ma taki program robić?

Regis - jak dla mnie to po prostu pewnie nie masz włączonego DHCP lub chodzi o coś podobnego. Korzystasz z Gnome czy KDE?

w Gnome -> System -> Administracja -> Sieć -> wchodzisz w ustawienia danego połączenia i wybierasz "DHCP" z rozwijanej listy.

jak to było w K nie pamiętam już po prostu.

Bo wnioskuję że kartę jako taką dobrze wykrywa, zwłaszcza że sam piszesz że "Mandriva rozpoznaje ją jako", no i linuksy z zasady dobrze sobie radzą z rozpoznaniem urządzeń sieciowych.

Można się pogimnastykować i zamiast swap zrobić plik wymiany tak jak w windows. Tutaj Ci nie pomogę, bo nie wiem jak zrobić to przy instalacji, aczkolwiek możliwe jest, że jeśli nie wybierzesz swap, to linux po instalacji się normalnie odpali i wtedy będziesz mógł skonfigurować plik wymiany.

Można

robi się to z tego co pamiętam w pliku

/etc/fstab

po prostu zamiast ścieżki do urządzenia vide /dev/hda4 na przykład, podajemy adres pliku przeznaczonego na swap np

/plikwymiany

gdzie plik wymiany trzeba wcześniej stworzyć i nadać mu wielkość przez wypełnienie zerami odpowiedniej ilości [patrz "man cat", "man touch" i "man fstab"] miejsca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ściągnąć z Internetu program GParted.

2. Zgrać sobie na płytkę.

3. Zbootować z niej komputer.

4. Usunąć NTFSa, dodać ext3.

Względnie zrobić to samo przy instalowaniu (Ubuntu ma GParted na płycie instalacyjnej, przy instalacji wybrać opcję zaawansowaną wyboru partycji i sobie pomieszać.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to wiem, ale zastanawiałem się, czy spod systemu można. No nic, trudno, zrobię tak. Dzięki.

A, jeszcze jedno. Jak zmusić Wine, żeby odczytywało płytkę z obrazu? Wszystko zamontowane itd, ale Wine czyta z cdromu, nie z obrazu, w konfigu nie mogę znaleźć takiej opcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GParted. O nim pisałem. A na płytę się wypala, gdyż nie sformatujesz zamontowanej partycji (z przyczyn oczywistych) - a jak bootujesz z płytki, to ma dostęp do wszystkich. No i jest graficzny.

Można podmienić ścieżkę dla CDROMu. Można też bez takich zabaw, przejść w terminalu do katalogu, do którego jest podmontowany obraz i "wine plik.exe". Przy większej ilości płyt robi się mniej zabawnie (Wine się ze zmianą płyt nie lubi) - najwygodniej sobie zgrać na dysk ich zawatrość, względnie zamontować kilka na raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gofer -> A zamierzasz dopiero instalować ubuntu, czy już masz zainstalowane? Jeśli dopiero chcesz instalować, to nie ma problemu - zrobisz to w trakcie instalacji bez potrzeby kombinowania z dodatkowymi programami.

Natomiast, jeśli masz już linuksa zainstalowanego, to zapoznaj się z poleceniem "mkfs".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam dystrybucji linuxa, która jest przeznaczona tylko i wyłącznie do odtwarzania multimedów (mp3, filmy). Tylko i wyłącznie do tego, nie chodzi mi o wybór/porównanie odtwarzaczy dla typowych dystro. Pamiętam, że było to jakieś małe (bodaj 50-100MB) dystro w wersji LIVE-CD, z prostym menu. Z góry dziękuję za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...