Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

To zależy, bo części gier zrobione są porty dla Linuxa, a części nie... Wątpie czy takiego Obliviona i inne nowsze gry odpalisz na Linuxie.

Odpalisz pod Wine/Winex, co do American's Army to AFAIK jest wersja dla Linuxa :-)

BTW: dla tych, co szukają darmowego Linuxa: Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu. Zarejestrujcie się, zamówcie darmową paczkę (nie zapłacisz nawet za przesyłkę). Pzdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linux - system operacyjny dla komputerów, jak również jego jądro. Kompletny system operacyjny (jądro i programy użytkownika) jest przez niektórych (m.in. projekt GNU oraz Debian) nazywany GNU/Linux

Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego przeznaczonego do pracy z procesorami rodziny 80386 firmy Intel.

180px-Linus_Torvalds.jpeg

Linus Torvalds, twórca jądra Linuksa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stój, pomiłuj :D

Instalowałem sobie ubuntu, ale kochana energetyka odciełą prąd. I padło.

Jak włączyłem to znikł HDD. Znaczy jest ale w biosie. Dla windy go nie ma WOGÓLE!!

Ani w dodaj sprzet, ani menadzerze sprzetu nigdzie!!!!

Hdd wcieło.

Taki stary 4 gb ale zawsze....

co moge zrobić aby odzyskać mój hdd i dalej próbować instali linacza?

Podejrzewam że to przrz zmiane na ten linuxowy system plików.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpal po prostu instalkę linuksa ponownie - dojdziesz do partycjonowania i będziesz miał normalny dostęp do tamtego dysku.

"odzyskiwanie dla windows": odpal chociażby fdiska, jak wykyje dysk, to napisze że jest nieznana partycja i pozwoli na jej usunięcie. później tylko stworzyć nową fat / ntfs i tyle. albo odpalasz instalator windows z płytki tam też masz opcje partycjonowania, gdzie kasujesz to co jest na dysku i formatujesz jak wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poważnie wnerwiający mnie problem. Jestem całkowicie początkującym użytkownikiem Linuxa. konkretnie jest to SUSE 10.1

Najpotrzebniejszą jak dla mnie rzeczą jest na razie internet bo bez niego to jak bez rąk i nóg zwłaszcza jeśli idzie o linuxa...

No i tu jest problem: za żadne skarby nie moge zainstalować modemu.

Mam neo i modem Sagem fast800. Jade wg tej instrukcji http://suse.ehelp.pl/modules/articles/article.php?id=28

wszystko idzie cacy ale w momencie w którym trzeba wykonać komende pppd call eagle-atm

wyrzuca mi coś takiego:

Plugin pppoatm.so loaded.

PPPoATM plugin_init

PPPoATM setdevname_pppoatm - SUCCESS:0.35

connect(0.35): No such device

Wygląda na to że modemu nie wykrywa. tylko co mam z tym zrobić?? Próbowałem cały proces przebrnąć z włączonym jak i wył modemem, podpinałem go do róznych portów usb i lipa.

dodam że obie diody na modemie świecą się ciągle na zielono.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.chcialbym sie przesciasc na linuxa z winXP ale nie mam pojecia jak sie do tego zabrac.dlatego mam pytanka [zapewne wiele smiesznych ale prosze o wyrozumienie]

1.Linux jest darmowy ?

<<< Tak, chociaż i niektóre jego dystrybucje nie

2.Czy wszystkie gry i programy na nim dzialaja ?

<<< Nie, ale niektóre odpalisz pod cedegą lub WINE

3.Jezeli mam linuxa a chce sformatowac dysk to jest to taka sama sytuacja jak w przypadku windowsow ?

<<< Eeee musisz odpowiednią partycje dla linuxa utworzyć

4.Wszystkie sterowniki beda mi sie instalowac normalnie ?

<<< Jeśli są przeznaczone dla linuxa to powinny

5.Bede mial problemy z internetem na linuxie ? [mam net24 z netii]

<<< Jak netia ładnie opisała i nie masz pecha z SUSE to pewnie nie, a w necie na pewno ci ktoś pomoże.

6.Czy dla mnie czlowieka ktory srednio obeznaje sie w Windowsie,Linux bedzie przyjazny i w miare do opanowania czy tez po jego instalacji bede wyrywal sobie wlosy z glowy i gryzl klawiature ?

<<< To zależy czy miałeś kiedyś do czynienia z czymś tego typu i czy umiesz myśleć :)

7.Linuxa moge sciagnac w jednym kawalku,wypalic na dvd,zainstalowac i uzywac czy jeszcze w dodatku sciagnac kilka nieodzwownych programow etc ?

<<< No ściągasz, wypalasz, instalujesz. Pakiety możesz doinstalować, ale przecież nie musisz, nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.chcialbym sie przesciasc na linuxa z winXP ale nie mam pojecia jak sie do tego zabrac.dlatego mam pytanka [zapewne wiele smiesznych ale prosze o wyrozumienie]

nie ma głupich pytań.. :)

4.Wszystkie sterowniki beda mi sie instalowac normalnie ?

Baza sterowników jest naprawdę duża, ja nie musialem instalować ich wcale. :)

5.Bede mial problemy z internetem na linuxie ? [mam net24 z netii]

Jeżeli wybierzesz Mandrive to Ci pomogę zainstalować. :)

6.Czy dla mnie czlowieka ktory srednio obeznaje sie w Windowsie,Linux bedzie przyjazny i w miare do opanowania czy tez po jego instalacji bede wyrywal sobie wlosy z glowy i gryzl klawiature ?

Czasem mam wrażenie, że Linux jest traktowany jak smok w średniowieczu. :P Myślę, że sobie dasz radę ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dzieki za pomoc.

mozecie mi jeszcze podac jakas strone z ktroej moge sciagnac linuxa [wiem o googlach ale nie chce przypadkiem sciaganac jakies starszej wersji lub czegos kompletnie innego] ?

Na stronach oficjalnych dystrybucji lub lokalnych portach.

Np:

:arrow: http://ubuntu.pl/

:arrow: http://www.ubuntu.com/

:arrow: http://www.fedora.pl/

:arrow: http://fedora.redhat.com/

:arrow: http://www.mandriva.pl/

:arrow: http://www.mandriva.com/

itd...

z tego co wyczytalem w sieci sa rozne rodzaje linuxa . jezeli tak jest to jaka wersja jest skierowana do takich bardziej poczatkujacych uzytkownikow systemu z pingwinem ?

Rodzaje jak to nazwałeś to dystrybucje. Jest ich ogrom. Teraz najbardziej popularne w kategorii desktop [domowe/użytkowe] to Ubuntu, SuSE, Fedora i Mandriva. Na początek poleciłbym bym pewnie Mandrive, ale mam awersję do tego distro i do całej społeczności Mandrivy i wcale nie jest taka dobra na początek, zatem sugeruję SuSE'a którego ostatnio znowu używam i jestem bardzo zadowolony.

Jest jaks stronka na ktorej jest wykaz gier ktore nie dzialaja na linuxie ?

jako ze jestem zapalonym graczem [chociaz jezeli czasem jakas gra nie ruszy przezyje to] chcialbym aby wiekszosc gier dziala.jest to mozliwe ?

Przygotuj się na to, że brakiem wiedzy o linuxie praktycznie żadna gra nie będzie ci działać (no... może te zainstalowane razem z distro :D), jednak jest coś takiego jak baza supportowanych przez Cedegę (emulator bibliotek windosowych, umożliwiających odpalanie gier z wina pod Linuxem).

:arrow: http://transgaming.org/gamesdb/

Ps. Niektórzy nawet po śmierci bez linka nie trafią na cmentarz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Oj... widzę że przed tobą ciężka droga.

Po kolei: jak zdobędziesz emulator... Cedega jest niestety płatna, jest co prawda możliwość kompilowania okrojonej wersji z CVS jednak to nie to. Wine jest darmowy, trochę gier na tym odpalisz [vide Q2]. Jednak tutaj nawet nie chodzi tyle o wiedzę co pewną elastyczność, której z tego co widzę - Ci brak. Warto by było nauczyć się korzystać z google...

Po drugie: wersja Mandrivy zależy od Twojego procesora - najbezpieczniej będzie ściągnąć i586, jednak jeśli masz Athlona64b lub inny procesor EM64 to wypadałoby obciągnąć wersję pod x86_64.

Po trzecie: nie ku... nie, obrazu ISO nie rozpakowywujesz tylko wypalasz na płytę (w Nero - > DVD -> Wypal obraz na dysk ). ISO to plik obrazu... co prawda można go rozpakować i zawartość wypalić, jednak pierwszy sposób jest pewniejszy i bezpieczniejszy.

Po czwarte: Linux jest nawet po mandaryńsku [tradycyjny chiński] i słyszałem także o kaszebskim tłumaczeniu. Polski to jeden z bardziej popularnych języków w większości dystrybucji, zatem nie masz się czego obawiać - system przemówi do ciebie wielkimi literami po polskiemu.

Po piąte: dystrybucje na CD a już w szczególności na DVD mają olbrzymie zasoby pakietowe. Przy instalacji możesz sobie wybrać oprogramowania na całą zimę sprawdzania kolejno do czego każdy służy. Firefox i pakiet biurowy jest już chyba w każdej liczącej się dystrybucji. A definicja "normalnej instalacji" w Twoim pojęciu jest dla mnie abstrakcyjna. Podejrzewam, ze chodzi ci o instalacje 'windosowa'. Tutaj podaruję ci kubeł zimnej wody - nic w Linuxie nie będziesz instalował 'normalnie'. Są oczywiście wyjątki, gdzie instalacja danej paczki jest prostsza niż budowa cepa, jednak to sporadyczne bzdury. Z racji elastyczności jądra - prawie niemożliwe jest stworzenie 'ultra-uniwersalnej paczki'. Jest tylko kilka[naście] wyjątków, jeśli chodzi o jakieś ważniejsze oprogramowanie.

Słowo na dobranoc: Linux jest moim oddanym przyjacielem, jednak w przeciwieństwie do innych, nie polecam go każdemu - wiem ile mogą przez to stracić nerwów i jak bardzo mogą się zrazić do Open Software, dlatego też - na początek proponuję lepsze opanowanie obsługi komputera w ogóle ze swoim obecnym OS'em na czele. Lektura, lektura i jeszcze raz google ;)

Bzz bzz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw: Ja w domu siedzę na auroxie 12 (jądro fedory 5) i nie potrzebne mi gry bo od tego mam konsolę (play-a 2, nie mylić z konsolą linuxa :wink: )

A nie jest Ci przykro, że Aurox został zawieszony? ;) Przerzucisz się później na czystą "Fedorę"?

Bzz bzz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vide Q3 and UT, Opengl and Direct3D

quake3opengliutdirect3doa9.th.jpg

Też prawda, chociaż ekonomiczniej te gry odpalać natywnie. Pod wszystkie quake'i i UT zostały porobione linuxowe porty, więc używanie emulatora pozostaje nam w sytuacji kiedyś mamy już jakiś ewidentny problem z kompilacją/bibliotekami.

Bzz bzz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest Ci przykro, że Aurox został zawieszony? ;) Przerzucisz się później na czystą "Fedorę"?

No szkoda że go zawiesili, szkoda, pewnie później spróbuje Fedory. Narazie to co mam poinstalowane mi wystarcza. Muzyka działa, Ati wkońcu działa (chociaż męczyłem się z nim trochę), net działa, filmy odtwarza, nic mi do szczęścia więcej nie potrzeba :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też prawda' date=' chociaż ekonomiczniej te gry odpalać natywnie. Pod wszystkie quake'i i UT zostały porobione linuxowe porty, więc używanie emulatora pozostaje nam w sytuacji kiedyś mamy już jakiś ewidentny problem z kompilacją/bibliotekami.

Bzz bzz[list']

Oczywiście, to był taki test czy jest możliwe... I jak ładnie natywny Q3 się instaluje i startuje:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko aurox. tyle że z tego co pamiętam, to posiadał działającą aplikację do łączenia się. jeśli wrzucisz w google "net24 linux" dostniesz pełno odpowiedzi jak skonfigurować usługę pod linuksem. w zasadzie jeśli masz czas i trochę samozaparcia, to nie powinno być problemów:).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uh, dla posiadaczy nowszych kart grafiki ...

Obecnie pod SUSE 10.1 nie da rady zainstalować driverów dla grafiki (tzn da radę, ale i tak później się kaszani ... za każdym razem.)

Ubuntu 6,06 (jeszcze nie dostałem wersji 6,10) niestestety, nie dałem rady wogóle zainstalować, bo wywala, że nie mam karty graficznej, a jak bez karty instalować system 8)

dla k.Grafiki GF 7600 GS, dzisiaj sprawdze jeszcze 2 inne distra, (Debiana, i *Mandrive* choć tą ostatnią z pewnym niesmakiem).

Gentoo sprawdzę w przyszłym tygodniu, teraz zbytnio czasu nie mam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Uh, dla posiadaczy nowszych kart grafiki ...

Obecnie pod SUSE 10.1 nie da rady zainstalować driverów dla grafiki (tzn da radę, ale i tak później się kaszani ... za każdym razem.)

Ubuntu 6,06 (jeszcze nie dostałem wersji 6,10) niestestety, nie dałem rady wogóle zainstalować, bo wywala, że nie mam karty graficznej, a jak bez karty instalować system 8)

O, pan programista :D

Już pomagam - dziwię się że masz problem z Nvidią, ponieważ one śmigają jak złoto... jednak z drugiej strony z racji nowego modelu - średnio wiem co mogło wywalić przy susie. W każdym razie powinno pomóc:

SuSE

Ciągniesz paczke apt-get [port dla SuSe] i ciagniesz później tak

su ~

$ apt-get install nvidia-glx nvidia-settings

$ nvidia-glx-config enable

I już siedzi, później

su ~

$ cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.kopia # backup na "wszelki wielki"

$ mcedit/vi/gedit /etc/X11/xorg.conf

Fragment:

Driver "nv".

Zmieniamy na :

Driver "nvidia"

Restart kompa lub samego xorga i powinno prądzić, z tym że jeszcze sprawdź właściwości swojego monitora i dobrze ustaw synchronizację pionową i poziomą (no i się nie pomyl, bo możesz wysłać kompa do piekła).

Ubuntu

Żeby odpalić instalkę z płyty, kiedy ona tego nie chce zrobić nawet w bezpiecznym trybie graficznym (przerabiałem to sam...), ustawiasz tryb graiczny i możliwie najniższą rozdziałkę w 16 bitowej palecie kolorów. Tym razem nie ma bata - powinno zastartować. Później już podobnie tylko zamiast "su" to przed każdą komendą konfiguracyjną/instalacyjną/edycyjną oczywiście sudo:

sudo apt-get install (...)

Gentoo sprawdzę w przyszłym tygodniu, teraz zbytnio czasu nie mam.

I don't think so. If you have problem with X's in da "hell'y posix", u have a big problem with Gentoo-time-stealer ;)

Mam nadzieję, że pomogłem.

Ps. Mandrivki oczywiście nie polecam, Ubuntu to przecież Debian, więc "po co przepłacać" :D

Bzz bzz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu to nie debian, ;) (sam w sobie), zbyt dużo uproszczeń.

Wiem jak instalować sterowniki NV, przerabiałem to nie raz, ;)

SUSE sie wysypuje po updace xorga, i zamianie właśnie nv na nvidia, nie wiem, po prostu może mam pecha ?

Co do ubuntu, niestety nie miam zbyt czasu na zabawy z samym instalatorem ...

Debian ruszył bez większych problemów, ale bez akceleracji, to mnie na chwile obecna nie bawi.

Mandriva o dziwo śmiga, i zostaje u mnie do instalacji Gentoo, albo przyjścia cedeków z ubuntu 6.10. (co do ubuntu czytałem na polskim forum U. że mają problem z serią 7 wcześniejsze wersje ...)

BTW, Gentooo już miałem ... wczęsniej i nie taki diabeł straszny jak go malują, poprostu trzeba przysiąść i tyle ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ubuntu to nie debian, ;) (sam w sobie), zbyt dużo uproszczeń.

No tak, Jezus to też nie "Bóg" ;)

Wiem jak instalować sterowniki NV, przerabiałem to nie raz, ;)

SUSE sie wysypuje po updace xorga, i zamianie właśnie nv na nvidia, nie wiem, po prostu może mam pecha ?

Nie, masz po prostu nową karciochę i właśnie dołączyłeś do grona "szczęśliwych" użytkowników eksperymentalnych technologii ;)

Co do ubuntu, niestety nie miam zbyt czasu na zabawy z samym instalatorem ...

A co tu do zabawy? Po prostu ustawiasz przy starcie [F1 czy F2] właściwości ładowania kernela i wsio.

Debian ruszył bez większych problemów, ale bez akceleracji, to mnie na chwile obecna nie bawi.

Chyba mało która distro rusza od razu z akcelką :)

Mandriva o dziwo śmiga, i zostaje u mnie do instalacji Gentoo, albo przyjścia cedeków z ubuntu 6.10. (co do ubuntu czytałem na polskim forum U. że mają problem z serią 7 wcześniejsze wersje ...)

A wiesz czemu Mandrivka "śmiga"? Ponieważ zawiera non-oss liby i drivery, na których OSS-wersje trzeba będzie poczekać, lub lepiej skonfigurować. Szczególnie że NVIDIA mocno teraz broni swoich patentów graficznych i nie chce, żebyz driverów można było "wyciągnąć" technologie przez nich opracowywane. Możesz spróbować dodać non-oss repozytoria w Debianie/Ubuntu i wtedy ciągnąć "restricted modules", wtedy jest o wiele większa szansa na to że "zaprądzi". Możesz też po prostu ze strony nvidii ciągnąć, chociaż warto wspomnieć, że sterowniki do 7xxx mają na razie status "beta".

BTW, Gentooo już miałem ... wczęsniej i nie taki diabeł straszny jak go malują, poprostu trzeba przysiąść i tyle ...

Gentoo live-cd? ;) A tak na serio - nie neguję tego, że miałeś Gentoo, szczególnie że przez ostatnie miesiące jego instalacja staje się coraz łatwiejsza i już średnio-zaawansowany użytkownik "da radę", jednak nie z takim efektem jak mityczne kompilowanie Gentoo przez 2-3 dni (przy dobrym wietrze) ;)

Bzz bzz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie, mam experymentalną kartę i dlatego są z tym jaja, ubuntu dalej nie chce ruszyć ;/

Anyway co do gentoo, to nie kompilowałem sam wszystkiego po kolei (no, może raz się za to zabrałem, ale wysiadłem, ... :P) teraz instalacja już nie sprawia takich kłopotów ;)

Co do MDV, to 2007 PP, jest całkiem stabilne i lekkie o dziwo, więc do konca tygodnia potestuję i sprawdzę co i jak, a później się dalej pomysli ;)

Sorry za ewentualne błędy, ale po 13 godzinach na uczelni, wszystko zaczyna być trudne :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...