Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ghost

Paweł "MrJedi" Musiałowski

Polecane posty

Ja już nie raz Yatta.pl polecałem, sam mam pełno rzeczy od nich. Sklep już się rozwinął i nie ma szansy na to żeby kupić u nich coś nieoryginalnego. Dlatego cały czas go polecam.

Milordzie, a może byś planował odwiedzić takie oto coś: Reuniconie. Ja normalnie na konwenty nie jeżdżę bo zwykle mi uciekają albo są za daleko. Jednak ten na pewno będę chciał zaliczyć. Nikt nie składał i propozycji przybycia? Z chęcią zobaczyłbym czubek twojej głowy w tłumie :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kim tą byłeś na tej wycieczce? Jest możliwość zabrania się z tobą do Japonii? W końcu dobrze jest mieć doświadczonego przewodnika :D

Bywam w Japonii z różnymi znajomymi.

Na przewodnika na cały wyjazd raczej się nie decyduję, bo wiem z doświadczenia, że to nie działa.

Mogę pokazać, doradzić, spotkać się, wspólnie polecieć, ale uważam że każdy powinien poznawać Japonię we własnym trybie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie jakiś reportażyk o którymś zamku w japoni ?

Z pewnością wcześniej czy później będzie coś takiego i to pewnie nie raz.

, tyle że nie dało się tam kręcić we wnętrzach budynków, więc głównie oglądamy tu wewnętrzne ogrody zamkowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pytałem o jakieś audycje w radiach internetowych o tematyce Japonii ale ostatnio ktoś powiedział mi, że będziesz gdzieś udzielał audycji, mógłbyś coś o tym napisać? Fajnie by było posłuchać.

Oj, rozminąłeś się delikatnie - miałem audycję w poprzedni piątek i wczoraj, odpowiednio w radiach: Anime 24 i Bankai. Następne audycje będą dopiero w maju. Jeśli chcecie, abym was za każdym razem powiadamiał na tym forum o kolejnych radiowych spotkaniach, to jest jak najbardziej do zrobienia. Zachęcam też do subskrypcji mojego Twittera, na którym zawsze staram się na bieżąco puszczać takie informacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś książki Marcina Bruczkowskiego? Jak wrażenia? :)

Na razie tylko "Bezsenność w Tokio".

Sympatyczna.

Ale:

? Mając tyle materiału do dyspozycji napisałbym trzy ciekawe książki z tej jednej. Zbyt skrótowa.

? Autor niechcący wprowadza czytelnika w błąd, opisując Japonię z drugiej połowy lat 80 i pierwszej połowy 90 (domyślnie) jako współczesną, gdy tymczasem ta Japonia już nie istnieje.

Tak, wiem, jest notka na końcu, ale to za mało.

? Rzeczywistość, zwłaszcza w Tokio, potrafi się zmienić po roku nie do poznania, a po dekadzie to już zupełnie inne miejsce i inna epoka. Japonię nie wystarczy opisać, Japonię trzeba TŁUMACZYĆ.

Popieram tego typu książki, ale trzeba przy ich pisaniu bardzo uważać, aby nie siać dezinformacji z powodu braku odpowiednich wyjaśnień, niezbędnych do zrozumienia specyfiki opisywanego miejsca.

Tak czy owak, wyrazy sympatii dla autora. :)

Automaty z napojami są w Tokio wszechobecne. Szybko przyzwyczajamy się do tego dobrodziejstwa i gdy tylko zaczyna ich brakować, rozglądamy się wokół i wzdychamy zawiedzeni. Jak wszystko w Japonii, również automaty są stale unowocześniane. Niedawno zaczął wchodzić do użycia nowy typ tych maszyn, który zwiastuje zmierzch XX-wiecznych automatów i dominację nowych, zaprojektowanych na miarę XXI wieku.

Czytaj więcej.

Short+14+-+Nowe+automaty+w+Japonii+01.jp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Wczoraj obejrzałem ciekawy dokument o bezdomnych w Japonii. (http://www.youtube.com/watch?v=hIyEU3yScf4) Moje pytanie: czy miałeś okazję zobaczyć podobne "miasteczka bezdomnych" bądź ludzi śpiących na ulicy? W tym filmie pada stwierdzenie, że bezdomność w Japonii jest tematem tabu. Zgadzasz się z tym? Czy od momentu powstania tego filmu coś się zmieniło?

A tak poza tym to miłego pobytu w Japonii życzę :) No i mam nadzieję że nakręcisz masę ciekawych materiałów do JOFa. Pozdrawiam :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Wczoraj obejrzałem ciekawy dokument o bezdomnych w Japonii. Moje pytanie: czy miałeś okazję zobaczyć podobne "miasteczka bezdomnych" bądź ludzi śpiących na ulicy? W tym filmie pada stwierdzenie, że bezdomność w Japonii jest tematem tabu. Zgadzasz się z tym? Czy od momentu powstania tego filmu coś się zmieniło? (...)

Nic się w tej kwestii nie zmieniło, choć w Japonii zmiany zachodzą w żółwim tempie, więc mnie to nie dziwi.

Byłem wielokrotnie i w parku w Shinjuku i w parku w Ueno. Ostatni raz w zeszłym miesiącu.

W Ueno łatwiej ich zauważyć w dzień, jeśli się wie gdzie i kiedy szukać, bezdomni są tam bardzo widoczni.

W Shinjuku w większych grupach są do wyłapania wieczorami na tyłach dworca, gdy rozdawane są posiłki.

Natknąłem się też na "miasteczko" w Ueno, nagrałem nawet kilka ujęć na kamerze (będzie o tym mowa w odpowiednim odcinku JOF).

Japońscy (tokijscy?) bezdomni są widoczni, lecz nie rzucają się w oczy (jeśli tego bardzo nie chcą). To ciekawe zjawisko, na dłuższy wykład.

Tak, jest to temat o którym się otwarcie nie mówi. Nie tylko zresztą o nim, bo takich japońskich "społecznych anomalii" można by tu wymienić więcej.

W japońskiej kulturze tematy niewygodne/wstydliwe pomija się milczeniem. Taka specyfika tego narodu.

Tego typu dokumentów powstało więcej i nadal powstają. Sam jestem ciekaw, czy i jak się zmieni podejście do tego tematu japońskiego społeczeństwa.

Jak już wspomniałem, zmiany następują, ale w żółwim tempie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JOF01-17-Tokio-z-dachu.jpg

Tokio można podziwiać z wielu perspektyw, a miasto to jest tak różnorodne wizualnie, że nawet najwybredniejszy obserwator będzie mógł się tu pławić w doznaniach wzrokowych, aż do utraty tchu. Jedną z popularnych tu opcji jest podziwianie panoramy tego niezwykłego miasta z większej wysokości i tutaj również istnieje spory wybór tego typu punktów widokowych. My po raz wtóry wybraliśmy się na jeden z najwyższych wieżowców w tokijskiej dzielnicy Roppongi, tym razem jednak nie na jedno z pięter, lecz na omiatany wiatrem dach.

Więcej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że japończycy nie używają zbyt często przeklęństw. Dlaczego więc często występują w tłumaczeniach mang? Pamiętam jak w Dragon Ballu roiło się od "dupków, choler czy pedałów", może nie są to jakieś wielkie "bluzgi" jednak akurat tę magę czytały równierz dzieci (czy powinny to już inna sprawa).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że japończycy nie używają zbyt często przeklęństw. Dlaczego więc często występują w tłumaczeniach mang? Pamiętam jak w Dragon Ballu roiło się od "dupków, choler czy pedałów", może nie są to jakieś wielkie "bluzgi" jednak akurat tę magę czytały równierz dzieci (czy powinny to już inna sprawa).

Faktycznie, Japończycy "chwalą się", że w ich języku nie ma przekleństw.

Co oczywiście nie znaczy, że nie można wypowiedzi skonstruować w taki sposób, aby była ona niegrzeczna i dosadna.

I tutaj wkracza tłumacz, to co on z tym zrobi w języku, na który dokonuje przekładu, zależy już od niego.

Nie jest to łatwe zadanie. Tu nie wystarczy po prostu przetłumaczyć znaczenia. Tu trzeba stworzyć na nowo tekst, który z jednej strony będzie oddawał ducha i treść oryginału, a z drugiej będzie naturalny i zrozumiały dla odbiorcy czytającego to w innym języku. A w tym przypadku jeszcze dochodzi dodatkowa trudność, bo czytelnik został wychowany w zupełnie innej kulturze niż twórca i oryginalni odbiorcy, dla których ta manga powstała, a więc myśli on innymi kategoriami.

W zasadzie, to jest pytanie do językoznawcy i/lub do tłumacza danej pozycji, który powinien potrafić wyjaśnić, dlaczego w danym przypadku użył takiej, a nie innej formy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, informacja dla wszystkich subskrybujących kanał YT MrJediTV i oczekujących na nowe filmy z serii JOF. Właśnie powstał kanał MrJediTV2, który będzie rozszerzeniem kanału nr1 i będzie tworzył z nim jedną całość. Kolejne odcinki JOF będą pojawiały się na kanale nr2, jednak kanał nr1 cały czas będzie również aktywny i cały czas będą pojawiały się tam filmy, tyle że nieco inne (reedycje, trailery, teledyski, itp.). Zachęcam zatem do subskrypcji obu kanałów. Oba oczywiście będą reprezentowane na blogu. Podsumowując: seria nareszcie będzie mogła ruszyć dalej. Już wkrótce premiery odcinków 18 i 19 drugiej serii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwendanie się po Tokio jest jak nie kończące się odpakowywanie wciąż nowych prezentów, pojawiających się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pod rozłożystą, pachnącą lasem choinką. Znacie to uczucie? To naładowane dziwnym napięciem wrażenie, że za chwilę zdarzy się coś wspaniałego. I mniej więcej właśnie tak działa na mnie to miasto. Gdziekolwiek bym nie był. O każdej porze dnia i nocy. Labirynt pełen niespodzianek pochłania mnie bez reszty.

JOF02-18-Tokijski-szwendacz%2B01-01.jpg

więcej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...