Skocz do zawartości

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe


Lord Nargogh

Polecane posty

Przynajmniej u mnie, przy zadaniach tego typu pomija się pułap (przyjmuję się promień Ziemii w przybliżeniu równy promieniowi okręgu w domyśle zakreślonego przez samolot). Więc, przyjmij R=promieniowi Ziemi.

Pozwolę sobie podbić moją prośbę o najnowsze osiągnięcia chemii nieorganicznej :) Póki co mam Nobla 2007 i superciężkie pierwiastki - trochę mało. Pomóżcie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź
Wiem że tak nie można, ale jestem lipny z fizyki więc mam oto zadanie które jest czarną magią dla mnie

Z jaką szybkością musiałby nad równikiem lecieć samolot, aby można było z niego obserwować Słońce zawsze w tym samym punkcie nieboskłonu? Wysokość, na jakiej porusza się samolot, jest znacznie mniejsza od promienia Ziemi.

Jak znam życie to naszemu geniuszowi od fizyki chodzi o to żeby to rozwiązać z tymi różnym pierdółkami v, s, r czy co tam, a nie podać "filozoficzną" odpowiedź :)

Miałem to zadanie na klasówce.

Wszystko z wzoru:

V=(2[pi]r)/T

Pod r wstawiasz równikowy promień ziemi w zaokrągleniu 6380km (pułap tam miałem "pomijamy")

pod T jako okres - 24h

Ok, teraz wy mnie poratujcie. Jak zrobić zadanie 2 (chodzi mi tylko o porównanie "V liniowej", resztę mam) oraz zad 5.

Zad 1, 3 oraz 4 jakoś zrobiłem, co prawda zaokrąglając, ale gościu mówił, że tak tam trzeba. Z zadania 5, podpunkt "a" wyszło mi, że jeśli promień wzrośnie 2krotnie to przyspieszenie dośrodkowe zmaleje 2krotnie, ale nie wiem czy to dobrze. I jak będzie wyglądał wykres? Bo z tego nie wynikałoby, że jest to np. parabola... a coś mi się wydaje, że...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zadania - sprowadź równania prędkości liniowej do np. okresu obiegu wskazówki minutowej i długości wskazówki godzinowej, przyjmując za długość np. 'r' dla krótkiej i '1.5r' dla minutowej, a okres to by było 60min dla godzinowej i 1min dla minutowej. Wstawiasz we wzór, dzielisz jedną prędkość przez drugą (upraszczanie zostaw na koniec), zredukuj jednostki, uprość ułamek i będziesz miał. Ot, i cała filozofia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zadania - sprowadź równania prędkości liniowej do np. okresu obiegu wskazówki minutowej i długości wskazówki godzinowej, przyjmując za długość np. 'r' dla krótkiej i '1.5r' dla minutowej, a okres to by było 60min dla godzinowej i 1min dla minutowej. Wstawiasz we wzór, dzielisz jedną prędkość przez drugą (upraszczanie zostaw na koniec), zredukuj jednostki, uprość ułamek i będziesz miał. Ot, i cała filozofia.

A nie raczej okres dla minutowej - 1h a dla godzinowej 12h? Przecie minutowa okrąża tarczę zegara raz na 60 min, czyli 1 godzinę, a godzinowa raz na 12 godzin.

EDIT:

Już się teraz wynik zgadza z odpowiedzią, dzięki za podpowiedź z równaniem prędkości, poprzednio źle je napisałem. Zamiast okresu wstawiłem częstotliwość i takie tam ... omg :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów kłopoty z pracą domową z fizyki (ach to rozszerzenie...). Ruch jednostajnie zmienny po okręgu:

1. Wrzeciono obrabiarki zaczyna obracać się ruchem jednost. przyspieszonym i w ciągu 4s wykonuje 360 obrotów. Oblicz przyspieszenie kontowe wrzeciona i jego prędkość po 4 sec.

2. Koło zamachowe rozpędzone do częstotliwości 3000obrotów/min zatrzymuje się po czasie 3 min. Ile obrotów zdoła wykonać do czasu zatrzymania się?

Pierwszego zadania nie mogę za bardzo ugryźć. Wiem, że czas t=4sec. Ale te 360 obrotów w ciągu 4 sec? Gdzie to podstawić... jaki wzór...

Drugie zadanie jakoś zrobiłem, ale nie wiem, czy mój tok rozumowania jest dobry:

f=3000obr/min=50Hz

t=3min=180sec

?=??/t

?=50/180=5/18

s=?t^2/2

S=5/18 * 180^2 * 1/2 = 32400 * 1/2 * 5/18 = 900 * 5 = 4500

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemia:

Mam związek 1,1 dwuchloroetan, i za pomocą różnych reakcji mam otrzymać 1,2 dwuchloroetan. Do tej pory poznałem: 4 reakcje eliminacji (odjęcie wody, odjęcie HCL, odjęcie Cl2, odjęcie H2), regułę Markownikowa, oraz za pomocą H2SO4 otrzymanie etenu (gdy temperatura wysoka) lub CH3-CH2-o-CH2-CH3 (gdy temp. mała), a także dodanie HCL do danego związku i H2. Jakieś sugestie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@allman - całej roboty tu za Ciebie nie zrobię, ale ułatwię Ci nieco (mam nadzieję) - przenieś to sobie na ruch jednostajnie zmienny prostoliniowy.

Potraktuj 360 obrotów jako drogę, V0 = 0, t masz podany. Oblicz z tego przyspieszenie i przenieś je z powrotem na ruch po okręgu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyy na radiany?

45 * 2 * ? = 90? = 90 * 3,14 = 282,6 rad/sec^2? Wow, wynik zbliżony do tego z odpowiedzi... :D Dzięki, myślę, ze dalej sobie poradzę... hmn... prędkość po 4 sec. Też w radianach.

? = ? * t?

= 282,6 * 4 = 1130,4 rad/sec (w odpowiedzi było ~1100). Ok a to drugie można w ten sposób zapisać tak jak wcześniej pisałem? 50Hz jako jego prędkość?

W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazzakollo - różnicy nie ma. Grunt, żebyś poprawnie obliczył tego x (czyli w tym wypadku 87x100 dzielone przez 12).

Co do mojego problemu:

Najpierw pozbywamy się HCl (pod wpływem etanolu i wysokiej temperatury. Następnie uwadarniamy związek, a potem go chlorujemy, dzięki czemu powstaje szukany związek oraz kwas chlorowy. Może się komuś przyda, dlatego napisałem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko o konstrukcje prostych równoległych.

OStanio w szkole się pogobuiłem na lekcji, przez co nie mam rysunku jak robić proste równoległe (cyrklem ofc). Więc, jak to się robi ? Dodam, że to nie jest ani ten, ani ten sposób :

http://sisi.ovh.org/index/matma/niezbednik...ownolegla2.html

http://sisi.ovh.org/index/matma/niezbednik...ownolegla1.html

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomoże 4. wynik w google ;P

1. z dowolnie wybranego punktu na prostej zakreslamy łuk przechodzący przez punkt nie należący do tej prostej i przecinający prostą w jakimś punkcie.

2. nie zmieniając rozwartości cyrkla, z punktu nie należącego do prostej i punktu przecięcia z prostą rysujemy okręgi przecinające sie w 2 punktach. jednym jest wybrany wcześnie punkt zaznaczony na prostej a drugim punkt przeciecia okręgów. otrzymane w ten sposób punkty wraz z danym punktem nie należącym do prostej tworzą czworokąt, ktorego wszytskie boki sa tej samej dlugosci czyli romb.

3. przez punkt nie należący do prostej i punkt przeciecia okregow prowadzimy prosta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś byłby wstanie pomóc w znalezieniu albo od razu wyjaśnieniu poniższych zagadnień?

Wartość indukcji pola magnetycznego w pobliżu prostoliniowego przewodnika, przez który płynie prąd.

Wartość indukcji pola magnetycznego w środku kołowego przewodnika z prądem.

Wartość indukcji pola magnetycznego we wnętrzu solenoidu.

Pomiar składowej poziomej indukcji magnetycznej:

metoda busoli stycznych

metoda wahadła torsyjnego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość indukcji pola magnetycznego we wnętrzu solenoidu.

Wartośc indukcji bedzie proporcjonalna do natęzenia prądu zasilającego solenoid.

Wzór na to

B0=k*Is gdzie k to współczynnika empiryczny, około 1.380 dla hallotronu ale głowy sobie nie dam co do jego wartości uciąć. Is to nateżenie pradu zasilającego solenoid. /Środek hallotronu.

Indukcja pola magnetycznego wyraża się wzorem:

Bz=Uh(z)/yIh

gdzie y to stala hallotronu.

Ih - natezenie pradu zasilajacego hallotron

Uh - Napiecie pradu w hallotronie.

Wartość indukcji pola magnetycznego w środku kołowego przewodnika z prądem

Dla kołowego wzór:

B=U_0L/2R

L - obowod okregu.

R-0 promien

U - napiecie

Wartość indukcji pola magnetycznego w pobliżu prostoliniowego przewodnika, przez który płynie prąd.

To samo co wyzej tylko, ze w mianowniku masz 2(PI)R

Busole:

http://www.free.of.pl/m/miczku/fizyka_plik...20stycznych.htm

Co do 1.1 i 1.2 to polecam program ElecNet, zobaczysz jak to wyglada w praktyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór :P

Dwa zadania - zrobione ale postanowiłem tutaj je napisać bo z racji takiej że noga ze mnie z fizyki to kompletnie nie jestem pewien że mam je dobrze (w zasadzie to ja się dziwię że w ogóle je zrobiłem)

1) Ciało porusza się po okręgu o promieniu r=3m ze stałą szybkością. Okres ruchu wynosi T=4s

Oblicz:

a) częstotliwość

b) liczbę obrotów w czasie t=22s

c) czas w którym ciało wykona n=15 obrotów

d) szybkość liniową

e) wartość przyspieszenia dośrodkowego

f-częstotliwość

n-liczba obrotów

a) f=1/4s

f=0,25 Hz

b) n=0,25 Hz*22s (przekształcenie z f=n/T na n=f*T)

n=5,5

c) 15/0,25=t (n/f=t)

t=60s

d) V=2*pi*3m/4s

V=4,71m/s (przy założeniu pi~3,14)

e)a=(4,71 m/s)2/3m

a=7,3947 m/s2

2) Bęben pralki ma średnicę 44cm. Oblicz szybkość kątową i liniową punktów na obrzeżu bębna jeśli podczas wirowania w czasie 2 minut wykonuje on 2400 obrotów

d=44cm, r=22cm

t=2m=120s

n=2400

Jeżeli w ciągu 2 min wykonuje 2400 obrotów to w takim razie w ciągu 1 sekundy wykona 20 obrotów (czyli f=20Hz). W takim razie jeden obrót trwa 1/20 sekundy. Więc prędkość liniowa to V=2*pi*22cm / 1/20s = 138,16cm / 1/20s = 2763,2cm/s. A prędkość kątowa to w=2*pi / 1/20s = 6,28/ 1/20s = 125,6.

Co do pierwszego zadania to mam wrażenie że chyba dobrze zrobiłem, ale drugie jak widać sprawiło mi problemy i kompletnie nie wiem czy to tak ma być :D. Ktoś mi to wytłumaczy/napisze ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzieńdybry...

A teraz coś z ciągów. Mam zadanie: Oblicz sumę wszystkich liczb naturalnych mniejszych od 200 i których reszta z dzielenia przez 3 jest równa 1. Normalnie z obliczaniem sumy sobie radzę, ale nie mogę wyznaczyć n ciągu, ani ostatniej liczby, bo nie mam pojęcia w jaki sposób określić ilość liczb z resztą z dzielenia przez 3...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, tylko jak to odnieść do zadania? tzn. jaki wzór ustalić i ograniczyć to do 200?

EDIT:

Ok, zrobiłem tak:

an<200

3n+1

r=3

a1=4

a2=7

an=199

an=a1+(n-1)r

199=4+(n-1)3

n=66

Podstawiam to do wzoru na sumę i otrzymuję wynik 6699, co różni się dokładnie o 1 od wyniku z klucza :/ Co robię źle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam, mozesz to zrobic tak:

liczby maja byc mniejsze niz 200, czyli 1+3n<200.

n<66,34. Jako ze n jest liczba naturlna, to przyjmujemy n<66. Tak wiec liczba elementow naszego ciagu wynosi 67 (bo 66+1, czyli element n=0, bo pierwsza taka liczba jest 1. 1:3=0 i reszty jeden).

to z definicji ciagu arytmetycznego suma n pierwszych elementow ciagu to srednia sumy pierwszego oraz ostaniego elementu ciagu pomnozona przez liczbe elementow. wynika z tego ze

Sn=[1+(1+66*3)]*67/2.

Tak mi sie wydaje przynajmniej ; ) Dobrze, jakby ktos to sprawdzil:)

edit: pierwszym wyrazem jest nie 4, tylko 1. Jak jeszcze to dodasz, to akurat bedziesz mial 6700:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...