Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Turambar

Nauki wszelakie II

Polecane posty

To może ja zacznę :P. Ostatnio wróciłem do mojego starego hobby/zainteresowania - astronomii. Trzeba jednak posunąć się nieco dalej, a nie tkwić w naszym smutnym układzie słonecznym :P, i sięgnąć gwiazd =). Poluje ostatnio na rekordowe olbrzymy. Kto nie w temacie zamieszczam krótki filmik:

http://www.wiruscrack.pl/video/news.php?readmore=235

Autor nie dał jednak największego hiperolbrzyma Canis Majoris. Być może dlatego, że jego wielkość nie jest możliwa do dokładnego zbadania. Możliwe, że ta "gwiazdka" jest ponad 2 000 razy większa od naszego skromnego słoneczka.

Drugi ciekawy punkt na niebie to LBV 1806-20. Ta "gwiazdeczka" to rekordzistka pod względem jasności - pół miliona razy jaśniejsza niż słońce. Człowiek nie jest w stanie sobie czegoś takiego wyobrazić. To jak ustawić słabiutką diodę przy naprawdę mocnej latarni morskiej. Albo i lepiej.

Chętnie zapoznam się z innymi kosmicznymi rekordzistami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od dawna interesuję się astronomią. Co prawda trudno nazwać to czymś więcej niż tylko zainteresowaniem ponieważ nie posiadam lunety. I teraz nasuwa się pytanie do tych bardziej doświadczonych, ile trzeba wydać na jakąś dobrą lunetę dla początkującego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowałeś mnie :>. Aż pochodziłem sobie po stronach i popatrzyłem. Jedna strona dla początkujących, może na szczęście, wybiła mi (przynajmniej na razie) pomysł na teleskop z głowy. Krótko mówiąc moja wiedza jest jeszcze za malutka, żeby opłacało mi się wydać 500+ zł na sprzęt. Poza tym mieszkając na Śląsku wiele zobaczyć się nie da, przez większość nocy gwiazd nie widać w ogóle. Cóż pozostaje teoria...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem na Celestii mam problem ze znalezieniem Canis Majoris, jak i z jakąkolwiek czarną dziurą. Zabawnie było jak trafiłem na pulsara. Przez moment byłem zdezorientowany, gdyż jak wiadomo ciała te obracają się wokół własnej osi z gigantyczną prędkością, co program odwzorował. Myślę, że jako darmowa zabawka oferuje naprawdę wiele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy 'zgodnie z planem'? Tym razem będziemy mieli czarną dziurę w skali nano? ;p

Ale, żarty na bok. Akurat to, co chcą osiągnąć w LHC jest bardzo ciekawe i oby wyniki były jak najlepsze (co nie znaczy: zgodne z założeniami. Naprawdę ciekawie zrobi się, jeśli pojawią się cząsteczki kompletnie do dotychczasowych teorii nie przystające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę, że była tu dyskusja o astro to się przyłączam bo sam posiadam teleskop(luneta to nie poprawne za bardzo słowo o sprzęcie do astro). Jednak polecam forum A4U dla astromaniaków i początkujących. Dodatkowo można tam podyskutować o astronautyce(dziedzinie słabo w naszym kraju rozpropagowanej). Dla osób szukających też newsów ze świata astronautyki polecam stronkę którą mam w podpisie. Sam jestem tam administratorem :cool: i zapewniam, że będzie ona świetnym punktem zaczepienia dla osób rozpoczynających przygodę z astronautyką, chodź tematyka portalu zahacza też o obserwacje astronomiczne.

P.S. Mój teleskop to Sky-Watcher 114/1000 i myślę że warto było wydać tę kasę chodź telep nie górnolotny.

P.S.2 Czy ktoś z użytkowników tego forum w ogóle śledzi wydarzenia astronomiczne i astronautyczne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy 'zgodnie z planem'? Tym razem będziemy mieli czarną dziurę w skali nano? ;p
Wiesz jak ostatnio uruchomili to po kilku dniach musieli go wyłączyć bo chyba gdzieś był nieszczelny czy cos takiego. Ale w ogóle umieścic coś o dłogości 10km na glebokości 100 m pos powierzcnia ziemi to nie lada wyczyn :D

No widzę, że była tu dyskusja o astro to się przyłączam bo sam posiadam teleskop
Bardzie interesujące sa procesy zachodzące w kosmosie niz wpatrywanie sie w pierścienie Saturna :D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio czytałem o pewnej rakiecie termojądrowej której szacunkowa prędkość wynosiłaby jakieś 3% prędkości światła...

Oczywiście projekt nie wejdzie w życie bo wszyscy ważni gracze podpisali pewną konwencje dawno temu która zabrania jakichkolwiek prób z atomem w kosmosie. Z taką rakietą moglibyśmy do najbliższej gwiazdy (oprócz słońca) dolecieć w kilkadziesiąt lat! Cały układ słoneczny stałby dla nas otworem! Czemu te buraki nie chcą tego projektu zaakceptować? :dry::blink::sad:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sie okaze, ze tego typu rakiety powoduja efekt cieplarniany w kosmosie ;>

A tak serio, to jezeli to co mowisz jest prawda, to nie wierze, ze Chiny sie przejma jakimis ustaleniami (i bardzo dobrze). Zdecydowanie rozwiniecie takiej predkosci daje ogromne mozliwosci. Jedynym problemem wydaje mi sie pomyslna nawigacja przy takiej predkosci. W koncu nie znamy jeszcze dobrze kosmosu za orbita Plutona, zatem wyjatkowo glupio byloby stracic warta biliony dolarow rakiete i kilku astronautow w zderzeniu z jakas kometa.

Co do wczesniejszych dyskusji - ja niby mam jakis teleskop (wygralem na konkursie z astronomii), ale watpie, by byl to jakis dobry sprzet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką rakietą moglibyśmy do najbliższej gwiazdy (oprócz słońca) dolecieć w kilkadziesiąt lat! Cały układ słoneczny stałby dla nas otworem!
Te 3% predkości swiatła to nadal jest mało, najbliżasza gwiazda polozona jest od ziem kilka lat świetlnych (nie licze slonca ofc ;p) wiec biorąc pod uwagę te 3% to byloby to więcej niz kilkadziesiąt lat.

Ja pere lat temu oglądałem taki program w TV gdzie właśnie była poruszona kwestia prędkości statków kosmicznych i stwierdzono tam ze najszybsze statki kosmiczne jakie bylibyśmy w przyszłości zrobić, osiągałyby prędkość równą połowie prędkości światła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że 3% prędkości światła to przeogromna prędkość. Dzięki czemuś takiemu moglibyśmy podróżować po całym układzie słonecznym nie tracąc wielu lat, zajęłoby to po prostu miesiące. A co do Chin nie ma bata, nie zerwą postanowień bo byliby udupieni na całej linii...

Zresztą projekt wyszedł od NASA tak więc możliwe, że coś się jednak zmieni w tej materii.

Jestem pewien, że w przyszłości nie będzie potrzebne jakieś mega szybkie statki kosmiczne, po prostu zagniemy czasoprzestrzeń i już będziemy miliony lat świetlnych stąd. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Co to znaczy zagiąć czasoprzestrzeń? Bo ja jestem dość ciemny w tych sprawach, a chętnie bym się dowiedział co to znaczy :)

Rozłuż przed sobą kartkę papieru A4, na samym dole narysuj kropkę, teraz zegnij ta kartkę na pół i przebij tą kropkę na wylot poprzez dwie warstwy kartek. Teraz rozłóż kartkę i będziesz miał dwie dziury w kartce - jedna na dole druga na górze. Teraz wyobraź sobie ze ta kartka jest wszechświatem a zaginając ja zaginasz czasoprzestrzeń i w jednej sekundzie możesz przebyć odległość z jednego punktu do drugiego.

Mam nadzieję że zrozumiałeś :cool:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wiem, dlatego napisałem o osobliwościach (czarna dziura to tylko to co widzimy, a raczej czego nie widzimy:)). Niestety naukowcy jeszcze muszą odkryć jakąć przyjazną czrną dziurę która pozwoliła by skorzystać z "zakrzywienia" bez jednoczesnego "wessania" obiektu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...