Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Turambar

Nauki wszelakie II

Polecane posty

Czyli teoretycznie możliwe byłoby takie wydarzenie. Zaginamy czasoprzestrzeń i znajdujemy się wieele lat świetlnych od Ziemi, tak więc widzimy jej obraz z opóźnieniem ? Gdybyśmy mieli jakiś genialny teleskop to moglibyśmy zobaczyć co się wtedy na Ziemi działo?
No tak... jesli znadujesz sie od jakiegos obiektu w odleglosci 10 lat swietlnych to widzisz go takim jakim byl 10 lat temu.

Tylko nie jestem pewny czy czasem po zagięciu czasoprzestrzeni "nasz czas" się nie zmienia.

EDIT

Ale po co kombinować, lepiej od razu sie przenieść w czasie^^ ale do tego celu chyba musielibyśmy przekroczyć prędkość światła a to jest chyba niemożliwe, chociaż...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Noktis - moglbys mi wyjasnic dlaczego do podrozy w czasie potrzebne jest przekroczenie predkosci swiatla? Bo nie bardzo widze zwiazek jednego z drugim...

@Belutek - Kuba Rozpruwacz owszem, ale dinusie, to raczej watpie. Chya, ze znajdziesz ekipe, ktora bedzie sie lampic w ziemie przez milion lat wyczekujac na moment, gdy cos sie zdarzy. Bo nie da sie dokladnie okreslic kiedy dinusie wyginely.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Noktis - moglbys mi wyjasnic dlaczego do podrozy w czasie potrzebne jest przekroczenie predkosci swiatla? Bo nie bardzo widze zwiazek jednego z drugim...
Do cofnięcia się w czasie, ale nei ejstem pewien.

Im szybciej sie poruszasz to czas plynie wolniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas plynie wolniej. Dla Ciebie. Ale jaki to ma zwiazek z hipotetycznym cofaniem sie w czasie?

Powiem to na przykladzie - jezeli jeden blizniak wsiadl do rakiety lecacej z predkoscia swiatla, a drugi zostal na Ziemi, to po 20 ziemskich latach blizniak z rakiety bedzie mlodszy.

Ja chcialbym poruszyc inna ciekawa kwestie. Swego czasu zapytalem o to pania od fizyki, i niestety nie wiedziala.

Zapewne wiekszosc z Was slyszala o tzw. pociagu Einsteina. Pociag ten hipotetycznie porusza sie z predkoscia bliska predkosci swiatla. Przejezdza obok stacji na ktorej stoi zawiadowca. Zalozmy, ze na srodku wagonu umiescimy lampe. W rownej odleglosci od niej umieszczamy dwie fotokomorki, mieszczace sie w dwoch naprzeciwleglych krancach wagonu. Fotokomorki te podlaczone sa do ladunkow wybuchowych umieszczonych pod wagonem. Jezeli na obie fotokomorki padnie swiatlo w tym samym czasie nic sie nie stanie. Jezeli padnie na jedna najpierw, a potem na druga, to pociag wybucha. Z perspektywy czlowieka stojacego przy lampie (w wagonie) swiatlo dotrze oczywiscie w tym samym momencie, i nic sie nie stanie. Ale z perspektywy zawoadowcy w momencie, gdy pociag go mija swiatlo rozblyska. I do jednego konca wagonu dociera szybko, bo porusza ten sie do niego zbliza, zas drugi koniec wagonu musi "gonic". Wiec z perspektywy zawiadowcy pociag musi wybuchnac. I co, beda dwa pociagi? Jeden wybuchniety, a drugi jadacy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie

Pociąg i tak wybuchnie, bo fotokomórka na którą światło pada "pod prąd" dostaje to światło wolniej bo światło nie może przekroczyć prędkości światła. Przyjmijmy że pociąg jedzie z 0.8c, więc światło "pod prąd" (zgodnie z ruchem pociągu) może mieć prędkość max 0.2c, a światło które leci "w tył" może leci z prędkością 1c. Mam nadzieje że zrozumiale wytłumaczyłem :) Zawiadowce należy zignorować, bo system fotokomórek znajduje się w pociągu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nope. Światło cały czas porusza się z prędkością c. Jedynie względem czegoś innego prędkość światła jest inna. Np masz dwa jadące obok siebie samochody. Jeden jedzie z prędkością 0,8 c, drugi z prędkoscią 0,9 c. W momencie gdy sie zrównują, obydwa odpalają swoje światla jednocześnie. Jaki będzie rezultat? Normalny, promienie świetlne wysłane przez te dwa samochody będą się poruszac z prędkością c, a samochody z takimi jak wcześniej.

Próbujesz wyjaśnić przy użyciu mechaniki klasycznej zjawisko, którego w ten sposob nie da się wytłumaczyc :] Trzeba skorzystać z transformacji relatywistycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie. Powiedzmy że światło w pociągu ma do pokonania 50m w każdą stronę. Z prędkością 1c powiedzmy że pokonuje w 1ns, a z prędkością 0.2c ns. Ściana pociągu "ucieka" z prędkością 0.8c, a światło leci z 1c, czyli można przyjąć że na każdy metr który pokona światło ścianka pokonuje 0.8m. To chyba tłumaczy?

EDIT - Ja mówie o tym jakim czasie światło dochodzi do fotokomórek :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bladzisz. Jak juz mowilem z punktu widzenia wnetrza wagonu swiatlo leci w obu kierunkach z predkoscia swiatla. Wiec oba konce wagonu osiagnie po tym samym czasie. A myk polega na tym, ze z perspektywy czlowieka na peronie to nie predkosc swiatla sie zmienia, tylko droga ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Boze... Normalnie? Popatrz na to z perspektywy wnetrza pociagu. Czy jak jedziesz samochodem, i rzucasz jednoczesnie kulkami, to w przednia szybe wcale nie uderzy, bo samochod jedzie szybciej, niz Twoja kulka leci? No wlasnie. Z wnetrza mozna przyjac wagon jako obiekt nieruchomy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o układach nieinercjalnych i inercjalnych, ale pamiętaj że światło ma odgórne ograniczenie :) Łopatologidznie - mamy dwie bomby w ciężarówce: Obie nastawione na wybuch przy V=100km/h. Ciężarówka jedzie z prędkością 95km/h. Jakie prędkości mogą osiągnąć bomby żeby nie wybuchły? Czas start :)

EDIT - Prędkości wobec ciężarówki oczywiście :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pamiętaj że światło ma odgórne ograniczenie

Nie tak dawno to odgórne ograniczenie czyli prędkość światła została przekroczona. Oczywiście mówimy o pojedynczym impulsie świetlnym, który ma masę zerową. Nie ma rzeczy niemożliwych, kiedyś uda się przekroczyć prędkość światła obiektom posiadającym jakąś masę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz. W przypadku, gdy mowimy o stosunkowo malych predkosciach takich, jak 200 km/h mozna przyjac ze V osrodka (ciezarowki) + predkosc bomby = predkosc predkosc bomby wzgledem ziemi. Ale w przypadku, gdy predkosci sa naprawde wysokie (>0,5c) nie mozna stosowac klasycznego zlozenia. Dlatego swiatlo nie przekracza predkosci swiatla biegnac z predkoscia swiatla (kurde, moja polonista by sie zabila, jakby widziala to zdanie) w wagonie poruszajacym sie z v=0,8c

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o układach nieinercjalnych i inercjalnych, ale pamiętaj że światło ma odgórne ograniczenie :) Łopatologidznie - mamy dwie bomby w ciężarówce: Obie nastawione na wybuch przy V=100km/h. Ciężarówka jedzie z prędkością 95km/h. Jakie prędkości mogą osiągnąć bomby żeby nie wybuchły? Czas start :)

EDIT - Prędkości wobec ciężarówki oczywiście :)

I dlatego go nie stosuje :)

Bombki mogą poruszać się z prędkościami od 5 do 195km/h (ale zedytowałem pytanie więc mogłeś nie doczytać że względem ciężarówki). Tak samo jest ze światłem - nie może przekroczyć pewnej (1c) prędkości.

Albo ja skretyniałem, albo zasady fizyki się zmieniły. A jak podskoczę w autobusie jadącym z prędkością 100 km/h, to rozplaska mnie o tylną szybę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie :) Będziesz się poruszał z prędkością 100km/h względem ziemi. (Zauważ że satelity GPS uznałem jako obiekty "statyczne") Bombki mogą poruszać się z Vmax=100kph więc gdy już poruszają się z 95kph to mogą poruszać się z prędkością od 5kph (w strone kabiny) do 195 (w strone wyjścia z naczepy). Poruszając się na przykład na boki bombki poruszają się z v=95kph.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łolaboga, zamąciłeś jak nie wiem. Po pierwsze zalezy w jaki sposob działałyby czujniki tych bomb - czy w oparciu o opór powietrza, czy względem powierzchni ziemi.

No i nie stosuj tej samej logiki wobec prędkości podświetlnych, jak i bombek poruszajacych się z v=100km/h.

Na róg Odyna :] http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczeg%C3%B3l...4%99dno%C5%9Bci

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...