Skocz do zawartości

Polecane posty

Ja tutaj pojawiam się z prośbą o dwie porady.

Niedawno przeczytałem "Łaskawe", mimo przeróżnych recenzji dotyczącej tej książki, w dużej mierze negatywnych, (nadmierne epatowanie brutalnością, pornografią itp.) jestem bardzo pozytywnie zaskoczony swoim "odkryciem" tej książki. Tak więc szukam książek podobnych, zdaję sobie sprawę jakkolwiek głupio to brzmi, ale nie potrafię jakoś skonkretyzować swoich oczekiwań. Nie wiem czy chodzi mi o "moc obalająca książki", czy o coś innego. Nie chciałbym tutaj używać wiekich przymiotników, które sprowadziłyby sprawę do banału... Po prostu liczę na siłę skojarzeniowo-intuicyjną, jeśli uważacie, że książka ta i ta ma coś wspólnego z w/w tytułem to po prostu to napiszcie.

Dodam tylko jeszcze, że pośrednio z tym tytułem kojarzy mi się "Ziemia Nod", którą niedawno przeczytałem.

Ponadto często słyszę, że Dukaj jest owszem w Polsce bardzo oryginalny ale na zachodzie funkcjonują od dłuższego czasu pisarze całkiem w swej oryginalności podobni. :wink:

Jako, że pamięć ma słaba jest, pytam się jak oni się nazywają i czy istnieją w Polsce tłumaczenia ich dzieł, bo nie uśmiecha mi się czytanie ichniej "Perfekcyjnej Niedoskonałości" po angielsku. Jak w akapicie wyżej - zdaję sobie sprawę jak uogólniam.

PS Co do Łaskawe, znalazłby się może ktoś chętny podyskutować, jest sens zakładać temat?

Edytowano przez Belutek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno przeczytałem "Łaskawe" (...) Tak więc szukam książek podobnych (...) Po prostu liczę na siłę skojarzeniowo-intuicyjną, jeśli uważacie, że książka ta i ta ma coś wspólnego z w/w tytułem to po prostu to napiszcie.
Książki Littela jeszcze nie czytałem (a leży na półce od jakiegoś czasu) ale chyba wiem, czego szukasz. "Życie i los" Wasilija Grossmana podobnie jak "Łaskawe" opowiada o tym trudnym dla świata okresie. Rozejrzyj się też za powieściami Cormaca McCarthy'ego i Herthy Müller (podobnie ponura wizja człowieka, właściwie nie trzeba wskazywać konkretnych tytułów - możesz brać w ciemno), poza tym mogę polecić zbiór opowiadań Kazimierza Orłosia "Bez ciebie nie mogę żyć". Również dołujące w pozytywnym sensie.

Dukaj jest owszem w Polsce bardzo oryginalny ale na zachodzie funkcjonują od dłuższego czasu pisarze całkiem w swej oryginalności podobni.
Prawda, u nas po prostu nie ma wielkiego popytu na wymagające SF. Jest Neal Stephenson, który poza niezwykłymi powieściami historycznymi (cykl barokowy!) pisze fantastykę (np. "Peanatema"); jest Greg Egan, którego książki stanowią ciekawe wyzwanie dla kogoś, kto na co dzień nie interesuje się matematyką czy fizyką; jest Charles Stross i jego "Accelerando", którego bez google'a nie ogarniesz; jest "Światło" M. Johna Harrisona; jest Ian McDonald i jego "Chaga" oraz "Rzeka bogów"; "Ślepowidzenie" Petera Wattsa. O kolejnych kilku autorach teraz nie pamiętam.

Co do Łaskawe, znalazłby się może ktoś chętny podyskutować, jest sens zakładać temat?
Sens jest, ale na dyskusję ze mną musisz poczekać, aż książkę przeczytam. Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale raczej w tym roku. :tongue:
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo cóż mają począć osoby, które rzeczonych Łaskawych nie czytały?

Jeśli nie czytały i nie wiedzą niczego o książce to lepiej niech nie polecają, owszem mógłbym napisać recenzję bądź poważnie zastanowić się nad tym czego naprawdę szukam, chodziło mi jednak jedynie o prosty ciąg skojarzeniowy. Jeśli ktoś ma, niech się podzieli i tyle.

Tzar

Cormaca McCarthy'ego już w większości przerobiłem, faktycznie nie pomyślałem o nim w kontekście do swojej prośby chociaż po zastanowieniu znajduję wiele punktów wspólnych. Co do reszty autorów i tytułów, to niedługo postaram się z nimi zapoznać. Wielkie dzięki za pomoc.

Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale raczej w tym roku.

Mam teraz mnóstwo czasu, postaram się założyć temat w najbliższym czasie. Aż dziw, że jeszcze nikt się nie pofatygował z tego co wiem Littel swoją pierwszą powieścią narobił sporo szumu. Niepoprawny skandalista. :wink:

Edytowano przez Belutek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, na przykład Trylogia Rzymska (Tajemnica Królestwa, Rzymianin Minutus, Mój syn Juliusz) autorstwa fina Miki Waltariego. Mi przeszkadzało tłumaczenie, ale się tak tylko czepiam. Albo jest jeszcze dylogia (dyptyk) Roberta Gravesa (Ja, Klaudiusz oraz Klaudiusz i Messalina). Pierwsza część to majstersztyk. O ile nie jestem pewien tego, czy Mika Waltari się spodoba, to tego, że Ja, Klaudiusz tak, jestem pewien na sto procent.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do polecania Ja, Klaudiusz - świetne, świetne i prześwietne.

A co do Rzymu - ja nieco przeskoczę geograficznie i polecę coś greckiego. Raz, że to okres mniej znany i mniej popularny książkowo, a dwa że sam chcę to przeczytać. Wiem, wiem - średnio nieco polecać nie przeczytawszy, ale autora znam z trzech innych powieści. Ale nie przeciągam chodzi mi o Fryne Hetera Witolda Jabłońskiego - http://www.supernowa.pl/ksiazki.php?p=236

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mam chwilę głębiej rozmyślać o świecie i filozofować.
Zależy, co cię w tych filozoficznych rozważaniach interesuje. Może być Lem (np. "Eden", "Powrót z gwiazd", "Wizja lokalna", "Solaris"), mogą być bracia Strugaccy ("Trudno być bogiem"), Ursula Le Guin ("Lewa ręka ciemności"), Heinlein ("Obcy w obcym kraju"), Silverberg ("W dół, do ziemi"), Card ("Mówca umarłych", ale to jest kontynuacja zupełnie innej "Gry Endera", którą lepiej znać przed przystąpieniem do lektury "Mówcy..."). Polecałbym też opowiadania Dukaja (sporo dostępnych za darmo na jego stronie, np. "Katedra"). Wymieniać można jeszcze długo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do polecania Ja, Klaudiusz - świetne, świetne i prześwietne.

Ok, polecę znajomej. Tylko czy ta książka nie będzie przynudzająca? (jeżeli pytanie głupie to z góry przepraszam). Znajoma nie jest jakimś fanem historii, po prostu trochę interesuje się tym okresem, chciałaby poczytać jakąś ciekawą i wciągającą książkę w tych klimatach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ta książka nie będzie przynudzająca?
Przynudzająca to określenie względne. Są czytelnicy z ADHD, którzy bez akcji pędzącej non stop książki nie ukończą. Dziewczyny z reguły do nich nie należą. "Ja, Klaudiusz" to jedna z najlepszych powieści opowiadających o cesarstwie rzymskim i jeśli koleżankę interesuje ten wycinek historii, to naprawdę powinna przeczytać. Jeżeli natomiast znajoma chciałaby coś o Rzymie w bardziej przygodowym ujęciu, to proponuję cykl Wojownik Rzymu Harry'ego Sidebottoma (do tej pory wydano dwa tomy: "Ogień na Wschodzie" i "Król królów"). Książki pisane przez historyka, co wcale nie oznacza, że czyta się jak podręcznik - to bardzo udane i wciągające powieści.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dirian- Jeśli Quo Vadis jest dla niej książką mało przystępną, to obawiam się, że inne powieści tu polecane, raczej nie przypadną jej do gustu. Ja bym zaproponował coś klasycznego i jednocześnie trzymającego się tematyki, i klimatu Quo Vadis, a mianowicie- Lewis Wallace "Ben Hur". Chrześcijanie, Rzym i przygoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam sklepu najlepiej internetowego choć może być także w normalny w Warszawie w którym można kupić:

-Kodeks Armii Tau

-Kodeks Armii Imperialna Gwardia

-Zasady Gry

Wszystko po polsku i w jednym sklepie. Szukałem ale jak są to albo 1 albo w ang. ,a ja nie będę płacił trzy razy za przesyłkę.

Edytowano przez matusiak97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po lekturze "Siewcy Wiatru" i zastanawiam sie czy siegac po nastepna czesc - "Zbieracz burz". W necie sa rozne opinie na jej temat, podobno sporo gorsza od Siewcy. Warto przeczytac Zbieracza, czy raczej sobie darowac i poszukac czegos innego? Za brak polskich znakpw przepraszam - pisze z telefonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieracz jest gorszy od Siewcy, ale też warty przeczytania. Chociaż, zamiast tego, zaproponuję Ci Żarna Niebios, zbiór opowiadań Kossakowskiej. Opowiadania są (nie wszystkie, ale większość) ciekawe, a ich bohaterów znamy z Siewcy wiatru :). Czytałem te dwie książki w dość dużym odstępie czasowym, ale pamiętam, że podczas lektury Zbieracza irytowała mnie narracja. Niektóre fragmenty książki są napisane w narracji w stylu "Kiedy jesteś kimśtam to musisz cośtam, ale...". Nie było tego w Siewcy wiatru i teraz trochę psuje ogólne wrażenie. jeśli spodziewasz się po Zbieraczy burz książki takiej samej, jak Siewca, to sporo się zawiedziesz. Zbieracza przeczytaj, mimo wszystko, trzyma poziom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim aspekcie podobne do Metra? Sceneria (post-apokalipsę)? Czy rosyjski klimat? A może o coś innego? Możesz doprecyzowac :)?

jeśli chodzi Ci o post-apo to może spróbuj Samotność Anioła Zagłady Roberta J. Szmidta. Albo Apokalipsę wg. Pana Jana tegoż samego autora. Albo Droga McCarthiego?

Jeśli zaś masz na myśli klimat to spróbuj może Strugackich. Tematyka zupełnie inna, ale czuć taki "ruski smaczek".

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. :) Od ostatniego posta przeczytałem Paragraf 22 i Kolor Magii (no i dużo więcej, ale to nieistotne), teraz zabieram się za Blask Fantastyczny. Co teraz wybrać ze świata dysku? I czy warto przeczytać Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrYoshi, chodziło mi właśnie o post-apo. Za "Drogę" jakoś nie chce mi się zabierać. A co do tych pozostałych książek to czytałem recenzję i mnie jakoś nie przekonały. Najbardziej w książce liczę na rozwiniętych bohaterów. i ciekawy świat Fajnie też by było jakby nie była zbyt przegadana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BiBiS- Zależy co ci się podoba, bo np. ja nie przepadam za Rincewindem, choć jakieśtam jego przygody czytałem. Moim zdaniem fajna jest seria o straży miejskiej, a także te nowsze, np "Prawda" czy "Piekło Pocztowe". Tu Pratchett stawia na fabułę, przeplatając ją żartami, a we wcześniejszych książkach akcja bignie od żartu do żarty, mając na celu rozśmieszenie. Tak jak mówiłem, chodzi o to co chcesz czytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co teraz wybrać ze świata dysku?
Polecam Kosiarza i Straż! Straż!. Solidne wprowadzenie, po którym możemy właściwie bez problemu czytać wszystko. Warto przeczytać cykl o straży miejskiej i Śmierci - jedne z najlepszych jak dla mnie. Jeśli chcesz, możesz uprzednio skończyć Rincwewinda, po czym zabrać się za cykl o Wiedźmach oraz o Tiffany Obolałej (alias Akwili Dokuczliwej)... Wszystko zależy od Ciebie. Edytowano przez Xysiu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi Ci o post-apo to może spróbuj Samotność Anioła Zagłady Roberta J. Szmidta.

Według mnie, Samotność to największy gniot jaki kiedykolwiek czytałem. :) Zero dialogów, fabuła drętwa i NUDNA. Cała książka to jeden wielki opis świata po zagładzie. W dodatku dziwnego świata. Zero akcji, jedynie kilka przygód z 'pogodą'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i przepraszam że wcinam się Wam prawdopodobnie w środek rozmowy ale mam pewien dylemat... otóż kończą mi się ciekawe książki fantasy które mógłbym przeczytać :) Czy mógłby mi ktoś polecić najlepiej cykl książek bo nie lubię jak coś się zbyt szybko kończy.

Jeśli znacie jakieś ciekawe cykle podobne m.in. do Wiedźmina, Zwiadowców, Belgariady i Malloreonu, Miecza Prawdy... no chyba wiecie o co mi chodzi xD

Będę Wam niezmiernie wdzidzęczny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś "Cykl Inkwizytorski" Piekary? Nie jest to takie standardowe fantasy, ale także godne polecenia. Jeśli chcesz coś bardziej humorystycznego, to poczytaj o Jakubie Wędrowyczy Pilipiuka, w sumie to książki "Diablo" nie są najgorsze. Nie mówię, że są jakieś wspaniałe, ale to taki bardziej klasyczne fantasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dawidek

A gdzie ty chcesz dialogi, jak koleś jest ostatnim człowiekiem na Ziemi?

Przynajmniej on tak sądzi.

A poza tym, każda książka musi być naszpikowana akcją? Mi czytało się ją bardzo przyjemnie.

@shadoxas

Spróbuj cykl o Koniaszu Miroslava Żambocha. Nie jest to może typowe fantasy (elfów, krasnali czy innego fantastycznego badziewia tam nie uświadczysz), ale i tak jest świetne. Najpierw przeczytaj "Na ostrzu noża", jeśli już będziesz chciał spróbować. Albo może cykl o Amberze Rogera Zelaznego?

O, wiem. A co powiesz na angel-fantasy? Sprawdź Siewcę Wiatru Kossakowskiej.

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...