Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Artemis

Nauka programowania, przydatne poradniki i książki

Polecane posty

Od razu powiem, że potrzebuję rady - ale za nim to krótkie przedstawienie książek jakich sprawa się tyczy:

Język C. Szkoła programowania. Wydanie V

Autor: Stephen Prata

Cena: mniej więcej 80 zł z przesyłką (Allegro)

Krótka notka z helionu:

" "Język C. Szkoła programowania. Wydanie V" jest uaktualnioną wersją bestsellerowej książki wydanej pod tym samym tytułem w roku 1999 nakładem wydawnictwa Robomatic. Podręcznik ten w czytelny sposób prezentuje kolejne tematy, ilustrując je przykładowymi programami. Każdy rozdział kończą pytania sprawdzające wraz z odpowiedziami oraz zadania programistyczne.

W książce znajdziemy pełny opis standardu (C99) języka C"

oraz druga książka:

Fizyka dla programistów gier

Autor: David M. Bouro

Cena: 48 zł (Allegro)

Również krótka notka:

" Stosowanie praw fizyki pomaga realistycznie i wiarygodnie modelować w grach, symulacjach i animacjach niemal wszystko, co wokół podskakuje, lata, toczy się, ześlizguje; ogólnie mówiąc, nie pozostaje w spoczynku. "Fizyka dla programistów gier" ma być punktem startowym dla osób zainteresowanych zapewnieniem tworzonym grom realistycznego działania opartego na stosowaniu zasad fizyki"

Wiem, że te książki są hmm o innej tematyce. Tak - obie tyczą się programowania ale oczywiście służą inaczej. Interesuję się programowaniem gier - to szeroki temat - ale już wspominam tak ogólnie. Aktualnie faktycznie zajmuję się symulacjami fizycznymi stąd też pomysł na to aby własnie taką książkę kupić. Z drugiej strony również oprócz C++ chcę ogarnąć język C. Ponieważ pracuję na linuksie (najwięcej), a tam ten język może się przydać. Na czym polega kłopot? Otóż nie wiem czy warto kupić książkę "Fizyka dla programistów gier" - czemu? Na helionie faktycznie piszą o niej dość pozytywie. Ocena ogólna to 5/6. Ale również widziałem w internecie opinie negatywne - i to dość poważne zarzuty (złe tłumaczenie czy bardziej sucha teoria itp). Ktoś może powiedzieć "No zamów sobie to czym aktualnie się zajmujesz" - racja, ale niestety nie mam zbyt dużo kasy i wolałbym kupić sensowną propozycję - dzięki której się czegoś nauczę czy otworzy mi to jakąś drogę. Dlatego własnie rzuciłem propozycję "Szkoła programowania C. Wydanie V" - dobrze oceniana książka - niby bestseller. Ogarniam też w jakimś stopniu C++ - co też jest plusem hehe. Dlatego też jest jeszcze jeden podręcznik -

Język C++. Szkoła programowania. Wydanie VI

Autor: Stephen Prata

Cena: 75-79 zł (allegro)

notka:

"Język C++. Szkoła programowania to starannie sprawdzony, sumiennie przygotowany i kompletny przewodnik po programowaniu w C++, przeznaczony dla programistów. Ten klasyczny już materiał pomocniczy dla wykładowców uczy zasad programowania, począwszy od kodu strukturalnego i projektowania wedle metody dekompozycji i analizy, przez klasy, dziedziczenie, szablony i wyjątki, po wyrażenia lambda, inteligentne wskaźniki i semantykę przeniesienia. Stephen Prata jako autor i wykładowca proponuje przemyślane, przejrzyste i wnikliwe wprowadzenie do języka C++. Wraz z mechanizmami samego języka omawia fundamentalne pojęcia i techniki programowania."

Podałem propozycję tej książki mimo iż umiem C++ (pewnie nie w całości :) ) to jednak wydaje się również sensowną propozycją. Być może jest warta uwagi i konkretnej wiedzy bardziej niż te dwie poprzednie książki.

- dobra ale teraz przejdę już do konkretów:

Otóż prosiłbym was drodzy forumowicze o jakieś opinie na temat tych książek oraz rady. Mój kłopot polega na tym, że nie chce wydawać kasy w błoto - a wolę już mieć konkretną książkę. Wiadomo jeśli zamówię "Fizyka.." i okaże się ona nie warta uwagi to 48 zł będę w plecy - a tak to mogłem kupić książkę o C i być usatysfakcjonowany. Jak przeczytałem złe opinie na temat "Fizyka .." - to bardziej skłoniło mnie ku "Język C..." . Ale z drugiej strony te opinie mogą być "niepewne" i być może warta jest uwagi i kupna. Chociaż też może warto kupić to do C++. I tutaj mam potężny dylemat. Wiem dużo tego, ale chciałem aby wszystko było opisane i aby troszkę pomogliście swoimi opiniami i radami :). Jak na razie jestem przekonany w stronę "Język C...". Ponieważ zasady fizyczne i wprowadzenie symulacji do wirtualnego świata można się nauczyć z innych źródeł oraz metodą prób i błędów. Język C++ się uczyłem na podstawie materiałów pdf. A teraz może pora na C?

Nie wiem czy to dobry dział (może jakieś przeniesienie?)- przepraszam z góry. Również za to, że nie zamieściłem autorów książek w nazwie tematu.

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "Fizyce..." nic nie słyszałem więc skupię się na drugiej pozycji.

Może zacznijmy od tego, na jakim etapie swojej drogi programistycznej jesteś. "Szkoła programowania" to wielkie kompendium, w którym obok rzeczy niezbędnych/elementarnych jest również cała masa dupereli, które początkującemu są do niczego nie przydatne (docenia się je dopiero później), a nie są w żaden sposób oddzielone od reszty. IMO książka Praty to świetna pozycja do umieszczenia na półce i sięgania, kiedy masz przed sobą konkretny problem i szukasz konkretnych (i podstawowych) narzędzi do jego rozwiązania. W roli podręcznika, z którego miałbyś się uczyć od podstaw programowania raczej się nie sprawdzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Goblin :

Raczej od podstaw się uczyć jeśli chodzi o C++ nie będę - mam nadzieje, że mam to za sobą. Ale jeśli chodzi o język C (w czystej postaci) to jednak jestem początkujący - to znaczy gdzieś już miałem styczność ale nie w takiej "intensywności".

Czyli wychodzi na to, że jakby chciał uczyć się języka C, będą początkującym to raczej "Szkoła programowania" odpada?

Tutaj pojawiła się kolejna wizja - kupić "Szkoła Programowania C" (aby się uczyć), a później jak środki finansowe pozwolą to "Szkoła programowania C++" (dla bardziej zaawansowanych zastosowań) - albo odwrotnie.

A co z "Fizyka..." - warto?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do książki o fizyce się nie odniosę. Co do C. Do czego ci to potrzebne? Rozumiem, że korzystasz z Linuksa ale jak to się ma do pisania w C? Jeśli naprawdę interesujesz się "programowaniem gier" to C jest ci zupełnie zbędne. Jeśli chcesz zacząć pisać coś niskopoziomowego wtedy C się przyda, sterowniki itp. Pod Linuksem prędzej przyda ci się Bash, Perl, Phyton, AWK i masa innych skryptowych języków. Przy programowaniu gier lepiej jednak skupić się nad C++ czy innym językiem wysokiego poziomu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że się skupię tylko na jednej rzeczy. Ponieważ pisząc, że interesuję się i pracuje na Linuksie chciałem zaznaczyć, że nie tylko programowaniem samych gier. Owszem wiem, że C++ jest dobrym wyborem jeśli chodzi o programowanie gier. Ale rzucając propozycję samej książki w programowaniu w C miałem na myśli to, że mogę się nauczyć innego języka do innych zastosowań. I chciałem po prostu opinie na temat tych książek aby zainwestować pieniążki w coś solidnego.

Raczej tej fizyki chyba nie zamówię bo z tego co patrzałem na przykładowy rozdział faktycznie dużo tam teorii - ale był to przykładowy rozdział (nie cały), a więc do końca nie wiem. Także w takim wypadku zostałyby książki o programowaniu w C i C++. Książka o programowaniu w C++ jako ulepszenie swojej wiedzy i konkretny zbiór tej wiedzy w jednym miejscu. A programowanie w C jako poznanie nowego języka i zastosowania go w innym celu ("sterowniki itp").

Może troszkę ten długi, wcześniejszy post tutaj, był chaotyczny i właściwie nie wiadomo o co mi chodziło. To jednak wynikało to z tego, że ostrożnie wydaje pieniądze i za nim kupię taką rzecz jak książkę wolę o niej poczytać parę opinii aby być pewien czy kupić, czy zainwestować w coś innego (w tym wypadku inną książkę do programowania w czymś innym niż gry).

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jakiej wiedzy potrzebujesz i do czego ją wykorzystasz. Zaznajomiłeś się kiedyś z C++, może warto iść w tym kierunku i doszlifować swoją wiedzę? Jeśli chcesz poznawać ciągle nowe języki i skakać z jednego na drugi, to zainwestuj w coś, co "nauczy cię" angielskiego i wtedy wałkuj dokumentacje danego języka. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy ;). Wybór pozostawiam tobie, sam musisz stwierdzić, czego chcesz się nauczyć. Ja z tej dwójki preferuje C, natomiast tobie radziłbym C++, skoro "coś tam wiesz".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jam jest Adrian, piętnastoletni internauta przebywający na Forum Actionum od niewielkiego czasu. Postanowiłem przestać marnować czas na ciągłe potyczki w King Arthur?s Gold i po skończeniu Wrót Baldura chcę coś ze sobą zrobić. Mam wakacje, czyli sporo wolnego czasu. Jako że w tym roku będę zaczynał 3 klasę gimby, nadal będę miał sporo wolnego czasu, a z zamiłowania do Gier Wideo postanowiłem zacząć Programować, póżno - ale zawsze.

W tym momencie zwracam się do was - forumowiczów.

Czego zacząć uczyć się na początek?

Co będzie najprostsze?

Gdzie iść dalej?

Jak zacząć Pisać Gry? (Mam za sobą niewielkie etapy w RPG Makerze)

Dzięki, gorąco oczekuję na odpowiedzi. Hej!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa lektura: http://warsztat.gd/w... Jak to zrobić?

Do tego przeczytaj cały ten wątek i poprzeglądaj warsztat.gd pod względem artykułów dla początkujących.

Rzuć też okiem na nasz forumowy FAQ o programowaniu.

Co będzie najprostsze?

Z takim podejściem za daleko nie zajedziesz smile_prosty.gif. Chcesz pisać szybko małe/proste gierki pobaw się Pythonem. Chcesz tworzyć coś większego - nie będzie prosto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że chciałbym doskonalić swoją wiedzę jak i umiejętności w C++ zastanawiam się na kupnem jakiejś książki. Języka uczę się w szkole, miałem dopiero pierwszy rok ale wiedzę podstawową jakąś mam. Co prawda, sam czegoś dużego jeszcze bym nie zrobił, ale, patrząc na MegaTutorial Xiona, operacje na zmiennych, deklaracje zmiennych, klasy i obiekty ( tu w zasadzie nie do końca... :P) nie są mi obce. Mimo wszystko oceniłbym się na mocno początkującego ale z podstawową wiedzą teoretyczną. Jaka więc lektura była by odpowiednia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przeszkadzają Ci obszerne opisy każdego zagadnienia, to chyba ciężko wymyślić coś lepszego od Symfonii C++ Jerzego Grębosza - co prawda obecnie jest już nowy standard (tak przy okazji to szukaj wersji Standard, bo jest wersja jeszcze wcześniejsza), ale raczej zbyt wiele nie miesza w zagadnieniach opisanych w książce, a duża ilość opisów może być pomocna, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem.

Alternatywnie możesz też zainteresować się tym tutorialem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo mam podobne pytanie. Jakie możecie polecić dobre (oczywista oczywistość :) ) źródła do nauki php i ew. programowania obiektowego? Dodam, że już nieco umiem programować, uczyłem się do tej pory C++ i C, ale chciałbym poszerzyć swoje kwalifikacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródła do nauki php

Po co? Wiele firm ucieka od tego języka, bo średnio sprawdza się w dużych projektach. W małych nadal jest silny, ale często są to naleciałości historyczne - komuś nie opłaca się przepisywać kodu. Jeśli chcesz się uczyć czegoś, co pomoże Ci znaleźć porządną pracę, to w Polsce jednak raczej wybrałbym Pythona lub Javę.

Jeśli chodzi o sam kurs PHP, to nie widziałem niczego specjalnie godnego polecenia. Raczej trzeba skorzystać z któregoś z podstawowych kursów, a potem w razie problemów użyć Google (na większość pytań można znaleźć odpowiedzi na Stack Overflow).

i ew. programowania obiektowego?

W czym? Pojęcia bez trudu znajdziesz w internecie i tutaj nie za bardzo da się nawet napisać jakiś kurs, a konkretne rozwiązania w praktyce zależą już od języka. Np. programowanie obiektowe w Pythonie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż programowanie obiektowe w C (tak, da się).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 23 lata i obecnie kończę I stopień studiów logistycznych, na II stopień wybieram się na Informatykę Gospodarczą. Chciałbym zacząć naukę programowania, na początek php, później C++. Chciałbym was zapytać jakimi kryteriami kierować się przy wyborze podręcznika (znalazłem fajny dział w empiku jednak jest tego zbyt wiele jak na start). Jakie mam szanse w tym gdyż wiem, że programowania zaczyna uczyć się w wieku 14-16 lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzegor9 - Sevard troche wyżej wytłumaczył że nauka php troche strata czasu.

Co do C++(choć z tego co się orientuje też powoli jest wypierany przez C#) to masz chociażby "Od zera do gier kodera" czy "Symfonie C++".

Ale to tak tylko na początek.

A nauczyć sie programować można w każdym wieku, to akurat nie ma wiele do rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHP zainteresowało mnie z tego względu, że widzę sporo ogłoszeń gdzie tego wymagają. Jest też sporo stron do zarządzania/projektowania. Symphonia jak na razie kojarzy mi się tylko z księgowością i programem od SAGE :D Myślałem na początku o C++ ponieważ myślałem, że jest to głównie pod programowanie biznesowe, a C# webowe. Mało wiem o C.

Gdybym nauczył się najpierw bardziej złożonego C++ to czy nie było by łatwiej wziąć się potem za C#?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzegor9 - Nie znam na tyle tematu aby móc się wypowiadać czy łatwiej się będzie wziąć.

Jeśli w dobrym stopniu poznasz C++ i nauczysz się myślenia programistycznego, co w mojej opinii jest największą przeszkodą w nauce jakiegokolwiek języka dla niektórych osób.

Przestawiając się potem z C++ na C# nie powinno Ci sprawić problemu, szczególnie że te języki są bardzo podobne w swojej składni.

Tylko będziesz musiał poznać niuanse i różnice między językami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do C++(choć z tego co się orientuje też powoli jest wypierany przez C#)

C# i C++ to narzędzia służące do robienia kompletnie innych rzeczy.

Przestawiając się potem z C++ na C# nie powinno Ci sprawić problemu, szczególnie że te języki są bardzo podobne w swojej składni.

Składnia to najmniejszy problem przy zmianie języka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...