Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Artemis

Nauka programowania, przydatne poradniki i książki

Polecane posty

Ja też chciałbym w przyszłości zostać programistą, głównie z zakresu gier, ale jeszcze nigdy nic nie wiadomo. Na początku chciałem nauczyć się C++, ale jestem strasznie leniwy :huh:.

Tu mam niezły PORADNIK z zakresu C++ głównie skupiony na tworzeniu gier. Jego tytuł jest dość zachęcający xD '' Od zera do gier kodera''. Może ktoś z niego korzystał i może mi coś o nim powiedzieć ? :) Ja sam czytałem tylko kilka tematów z C++. Znacie jeszcze jakieś przydatne poradniki czy książki ?

EDIT: Na stronie która podałem jest też poradnik o tworzeniu modeli .. tak dla Huntera :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany przez Ciebie kurs jest chyba największym i najszerszym kursem C++ po polsku, dostępnym w internecie. Sam z niego nie korzystałem, ale często widziałem, że ludzie go polecają bo im się podobał.

Jeśli chodzi o książki, to standardem jest Symfonia C++ Standard. Jest to jedna z lepszych książek, wszystko jest jasno tłumaczone itd. Sam z niej korzystałem i jestem zadowolony. Autor dość regularnie odświeża pozycję, więc trzeba brać pod uwagę wydanie, które się kupuje.

Kompletem do symfonii jest Pasja C++ tego samego autora, która omawia bardziej zaawansowane elementy języka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem tylko Symfonię i radzę sobie całkiem całkiem. Jednak nie ma się co oszukiwać, żadna książka, czy kurs nie zrobią z Ciebie programisty. Trzeba pisać, także zrób coś z tym leniem :)

Polecam:

"Wzorce projektowe" - Gamma Erich, Helm Richard, Johnson Ralph, Vlissides John

Dobrze by też było jakąś lekturę na temat algorytmów i struktur danych, oraz systemów operacyjnych. Niestety nie mogę nic polecić.

Kolega polecał mi tą książkę, ale jestem biednym studentem i jej nie kupiłem:

"Pragmatyczny programista" - Hunt Andrew, Thomas David

EDIT

Byłem biednym studentem, teraz jestem biednym programistą. Niemniej jednak dorobiłem się i zakupiłem sobie tą książkę. Polecam wszystkim, którzy już dawno opanowali podstawy i myślą o dalszym rozwoju zawodowym.

Żeby nikogo nie wprowadzić w błąd, ta książka nie jest o C++, tylko o tym jak programować w ogóle.

Kojarzą mi się jeszcze takie tytuły:

"Thinking in C++" - Bruce Eckel

"Język C++" - Bjarne Stroustrup

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także zastanawiam się nad przerzuceniem się do C++, chociaż z ostatnich badań wynika, że bardziej właśnie pracodawcy poszukują programistów PHP i Java więc nie wiem do końca czy się przestawić.

Co do kursu "Od zera do gier kodera" to rzeczywiście bardzo dużo osób go poleca, jako że pomógł im w starcie z tym językiem programowania, tyle tylko, że tak samo jak wies.niak z niego nie korzystałem więc swojego zdania nie mogę napisać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygresja taka co do jednej z książek tu wymienionych. Thinking in C++ to dwa obszerne tomiska które na prawdę zrobią z Ciebie programistę. Zawierają masę informacji... ale nie skupiają się na podstawach dlatego jest to bardzo obszerny i bardzo bogaty zbiór wiedzy.

Kupiłem, przerobiłem, nadal zaglądam i szczerze polecam. Ale TYLKO jeżeli opanowaliście już jakiś język programowania i nie mówię tu o PHP czy JavaScript.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten kurs "od zera do gier kodera" to według mnie jest on taki średni.

Dlaczego? Przede wszystkim jest on napisany prostym językiem i dość przejrzyście, ale też sporo rzeczy pominięto lub tylko z grubsza poruszone. Dość irytujące jest w nim to, że są zadania na końcach rozdziałów ale nigdzie nie ma przykładowych rozwiązań.

Jest on napisany raczej głównie dla osób, które nie miały styczności z jakimkolwiek programowaniem. I tytuł trochę nie pasuje, bo tylko według tego kursu napisze się kółko i krzyżyk, chyba że gdzieś jest reszta tego kursu, bo mój kończył się na GUI

Co do samej nauki, to bez robienia programów to ani rusz.

Ja, na podstawie własnego doświadczenia, proponuję sobie wymyślać jakieś małe i bezsensowne (choć nie koniecznie) aplikacje, tylko po to żeby nauczyć się posługiwania podstawowymi elementami języka (pętle, zmienne, tablice, itd).

Oczywiście, również można się nauczyć analizowania kodu by odnaleźć błędy, których na początku zawsze jest sporo.

Na koniec proponuję kupić zeszyt, by robić w nim notatki, czy też jakieś obliczenia, mi zawsze jest potrzebny kawałek kartki gdy coś piszę w C++ / ActionScript :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "Od zera do gier kodera" jest napisane tak, żeby gimnazjalista to zrozumiał?

Jeżeli mówisz o tym od Xiona, to jeżeli jesteś sprytny to załapiesz to i w podstawówce :happy: Ja osobiście przeczytałem i zrozumiałem w 1-2 gimn. Nie było wielkich trudności (poza tym, że to co jest tam napisane nie zawsze działa na Win Vista - na XP zawsze)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol, ja zawsze mam 3.0-4.0 :laugh: ale to dlatego że skupiam się na informatyce i matematyce (plus trochu fizyki). Jedyny wskaźnik do tego tutoriala to to czy jesteś dobry z matmy i czy umiesz logicznie myśleć. Matma - trygonometria i inne pierdółki; Logika - bo trzeba to wszystko zrozumieć i poskładać do kupy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trygonometria? Gdzie? Bo na pewno nie w "Od zera...". Jeśli wiesz co oznaczają takie fikuśne znaczki jak "+","-","/","*,"()" to oznacza, że posiadasz wystarczającą wiedzę z matmy, żeby zabrać się do tego tutoriala :) We wszystkich wypadkach gdzie potrzebna jest jakaś inna wiedza, to Xion i tak wyjaśnia o co chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Strona MS często się "rypie" :P Szczególnie download. Z dokumentacjami aż takich problemów nie mam.

2. O trygonometrię - miałem na myśli ogół - sorry że zapomniałem o tym napisać :P Bo teraz 3D to praktycznie podstawa (chyba, że masz taki łeb, że stworzysz super grywalną grę 2D :P )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...