Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Artemis

Nauka programowania, przydatne poradniki i książki

Polecane posty

Tu mam niezły PORADNIK z zakresu C++ głównie skupiony na tworzeniu gier. Jego tytuł jest dość zachęcający xD '' Od zera do gier kodera''.

Autor tu podał link do jakiegoś tutoriala. Link nie działa, mógłby ktoś powiedzieć, o jaki kurs mu chodziło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że chciałbym nauczyć się kilku języków programowania (C ++, JavaScript i Pvp), oraz HTML mam pytanie. Jakie książki do nauki polecacie, do nauki ww. języków*? Chciałbym, aby były one przejrzyste, coś jak polecana przez was Symfonia C++.

* - ta, wiem HTML nie jest językiem programowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do JS mogę Ci polecić "JavaScript. Programowanie obiektowe". Przeczytałem jakieś 2 miesiące temu i jestem zadowolony. Odczułem przyrost wiedzy :) Książkę szczególnie polecam, jeśli interesuje Cię aspekt obiektowy JS, bo podstaw możesz się nauczyć z dowolnego kursu online. Jeśli chodzi o HTML, to nie wiem, czy jest sens inwestować w książki. Chyba lepiej poczytać jakiś kurs (np na boo.pl), a resztę robić na zasadzie analizy istniejących rozwiązań.

Pvp? Nie znam języka :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić kilka groszy z mojej strony do tego tematu. Do C++ polecam "Symfonie C++" do PHP nic nie polecam, do Javy też nic nie polecam, do C# też nic nie polecam, bo sam te języki znam na tyle ile trzeba, czyli w chwili obecnej nie ma źle, a to tylko z jednego powodu. Znam dość dobrze C++, a różnice w w/w językach nie są zbyt wielkie w stosunku do C++. Nowy standard tego języka też staje się bardziej ludzki jak chociażby języki takie jak C# czy Java. Co do PHP to na prawdę dużo jest tutoriali w sieci i na nich można spokojnie bazować. Jednak dla osób chcących pisać gry polecam jako język bazowy wybrać C++, a później można dość łatwo i przyjemnie sobie przyswoić C# czy Jave dość mocno obecne na rynku w tej chwili.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Zainteresowałem się programowaniem. Narazie bardzo amatorsko i rozrywkowo, ale w przyszłośći... hu nołs :) Takie proste programy: losowanie liczb, średnia arytmetyczna itd tylko dla własnej satysfakcji. Fajnie bedzie potrafic napisac takie programy samemu :)

Mam kurs "Od zera do gier kodera", mam problem z kompilatorem. Kody z tego kursu nie kompilują się w Dev C++, trzeba je poprawiac, a ja z wiadomych względów tego nie potrafie. Tam wszystko jest napisane pod MS Visual 7 .net a nie moge go znależć w Internecie.

Jaki polecicie, tylko dla rozrywki? Wolałbym w pdf, bo elegancko sobie odpale na eczytniku :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tutorial, który masz. Zmień po prostu środowisko. Dev-C++ to nie jest dobry pomysł. Najlepiej Microsoft Visual C++ Express czy też CodeBlocks albo Eclipse. Po resztą, jakie błędy wyrzuca ci kompilator ? Podaj najlepiej przykładowy kod źródłowy i komunikaty kompilatora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS Visual jest płatny :(

W CodeBlocks sie nie moge połapać, żaden program nie chce sie skompilować.

Narazie miałem problem z pierwszym programem, ale trzeba było zmieneic "void main()" na "int main()", ale skopiowałem jakiś kod z końca książki i wyskoczyło kilkanaście błedów :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS Visual jest płatny

MS Visual w wersji Express jest darmowy.

Narazie miałem problem z pierwszym programem

Przepisz cały kod źródłowy, który starasz się skompilować i wklej go tutaj.

trzeba było zmieneic "void main()" na "int main()"

void main()

Nie należy do standardu C++ (jest to zgodne ze standardem C i owszem, można używać w C++ ale twórca języka nie zaliczył tego jako standard). Do standardu C++ należy:

int main()

int main(void)

skopiowałem jakiś kod z końca książki i wyskoczyło kilkanaście błedów

Być może nie umieściłeś potrzebnych plików nagłówkowych itd. Zacznij od podstawowych programów i w końcu dojdziesz do tych dalszych.

@update

Zapomniałem o jeszcze jednym. Również dopuszczalne jest używanie:

int main(int argc, char* argv[])

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, mam małą zagadkę, dla uczących się (i nie tylko ;)) programowania w języku C++ (nie wiedziałem gdzie wpisać, dział programowanie i webmastering jest strasznie zawalony tematami "help me").

Ile razy, poniższy program wyświetli na ekranie słowo "Zagadka'.

#include <iostream>
int main()
{
    int ile = 0;
    do
    {
        std::cout << "Zagadka" << std::endl;
        ile++;
    } while( ile > 0 );

    return 0;
}

PS. Nie radzę uruchamiać kompilatora, żeby sprawdzić ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil ma 20 lat. Jestem studentem informatyki na wydziale o długiej nazwie na Politechnice Łódzkiej. Obudziwszy się po imprezie, postanowił odmienić swoje życie i w końcu zacząć programować na potęgę. Student jak to student, wiele słyszał, wiele robił ale wiedza wymaga uporządkowania. Chodzi o język C, nie C++. Na 'podstawach informatyki' w pierwszym semestrze grono studentów trafiło na dość przykrego profesorka, który nie potrafi niczego nauczyć. Toteż studenci zdani byli sami na siebie. Do opanowania były instrukcje warunkowe, pętle, generator liczb losowych, tablice, sortowanie funkcje. W drugim semestrze pojawił się następny problem - wskaźniki. Wielkimi krokami zbliżają się klasy i jakieś inne dziwne rzeczy. Niestety Kamil ma problem z napisaniem kodu samodzielnie. Posiada co prawda pewne narzędzia, to jest podstawową wiedzę o języku C wymieszaną z C++. I tu jest problem. Brak dobrych poradników do zwykłego C, który w pewnych miejscach dość mocno różni się od C++. Niestety na wydziale EEIA sprawdzana jest i oceniana składnia klasycznego C, do którego brak jest dobrych poradników, a który jest jeszcze porządnie nie przyswojony.

Czy ktoś ma poradnik do klasycznego C? Jak sprawnie nauczyć się programować? Jak bardzo istotne jest wspieranie się wiedzą o algorytmach? Na te i wiele innych pytań, ktoś odpowie już w następnych postach..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rzucę tym: >> KLIK <<

Dodam jeszcze to: >> KLIK <<

A no i czemu by nie to: >> KLIK <<

I tu trochę na temat bibliotek z C używanych tak, że w C++: >> KLIK <<

A jeśli chodzi o papierowy podręcznik to polecę: >> KLIK << oraz >> KLIK >>

Jak bardzo istotne jest wspieranie się wiedzą o algorytmach?

Myślę, że to dużo zależy od ciebie. Jeśli zawsze chcesz mieć praktycznie najbardziej optymalne rozwiązania danego problemu, to dobrze jest się wspierać gotowymi algorytmami. Jeśli natomiast sam chcesz tworzyć kod od początku do końca to nie musisz się wspierać gotowym algorytmem, możesz wynaleźć swój, natomiast nie wiadomo czy będzie on dobrze zoptymalizowany i czy już taki nie istnieje ;).

Wielkimi krokami zbliżają się klasy i jakieś inne dziwne rzeczy.

Klasy w C? Może struktury?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki. ;)

Kumpel, z którym już gadałem wcześniej na ten temat użył słowa "klasy", ale mówił coś, że to powiązane ze strukturami.

Mój problem jest tego typu, że mam pewną wiedzę teoretyczną, ale gdy przychodzi problem, konkretne zadanie o pewnym stopniu trudności, to przez dwie godziny nie mogę nic stworzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz wiedzę teoretyczną, a chcesz dostać wiedzy praktycznej, to proponuję zrobić coś takiego:

a) rozwiązywać zadania algorytmiczno-programistyczne. Jest sporo stron z takimi zadaniami i sprawdzaczkami do każdego z nich, np.:

www.main.edu.pl <-- są kursy i dość proste zadania do nich, a także archiwum zadań z konkursów, te zadania są oczywiście odpowiednio trudniejsze.

www.spoj.pl <-- tutaj zadania są trochę gorsze, ale za to "łatwe" są naprawdę łatwe, więc może być to dobry początek.

www.ki.staszic.waw.pl <-- jak mógłbym nie polecić :P

b) pisać duży projekt, dopracowany, ładny itp. Może być jakaś gra, aplikacja użytkowa lub cokolwiek innego, byle by było duże i dopracowane.

IMO powinieneś wykonywać oba te punkty równolegle.

I jak będziesz miał problemy z jakimś zagadnieniem/zadaniem to załóż temat w Programowanie i Webmastering, postaramy się pomóc.

EDIT:

Jak masz problem, to nad nim myśl te 2 albo 3 godziny, albo nawet 2 dni, to jest bardziej kształcące niż wpisanie w google problemu i copy-paste gotowca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy polecają tą Symfonię, a ja właśnie bym ją odradzał. Autor kolokwialnie mówiąc pieprzy i leje wodę tłumacząc w kółko banalne sprawy, tak długo, że aż można się przestraszyć. Jeżeli ktoś nigdy nie miał doczynienia z programowaniem to ok, ale jak ktoś chociaż ogarnął html to polecałbym książkę Helionu Stephena Praty - "Szkoła Programistów", ma ponad 1000 str ale każda jest treściwa i przystępnie napisana, bez lania wody jak działa pętla na 10 stron jak u Grembosza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...