Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

EGM

EGM w sosie własnym

Polecane posty

W średniowieczu to Islam był ostoją tolerancji i to głównie dzięki niemu zachowało się wiele bardzo istotnych dla naszej grecko-rzymskiej cywilizacji dzieł. Teraz jednak, w dobie powszechnej laicyzacji naszego świata to właśnie wyznawcy tej religii powoli stają się najszybciej rosnącym i ekspansywnym czynnikiem. Widocznie Szwajcarzy nie chcą obudzić się z szariatem za miedzą, ale taki ruch tylko zaogni sytuację. Było myśleć wcześniej, gdy przybyszom powinno się zapewnić możliwość asymilacji i bezkonfliktowej koegzystencji. Niestety, takich sytuacji będzie coraz więcej, bo braki ludności spowodowane niskim przyrostem trzeba kimś zastąpić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Generale bardzo ciekawa teoria. Rozumiem, że Polacy ideologicznie są ponad tysiąc lat za Włochami bo ci mieli rozwiniętą cywilizację ok V w p.n.e. A my tworzyliśmy państwowości w VIII IX w n.e.

Jak napisał Tur Arabowie byli wówczas tolerancyjni, chłonęli liczne zdobycze, rozwijali matematykę i historiografię (to co napisał Ibn Chaldun w XIV w Europa Zachodnia dostrzegła praktycznie w XVIII/XIX wraz z narodzinami socjologii). To dzięki Arabom zachowała się duża część filozofii. A opowieść o spaleniu resztek Muzejonu w Aleksandrii przez Amr ibn al Asa jest bajką. Dopiero rozszerzanie islamu na inne ludy stojące niże kulturowo przyniosły zaostrzenie kursu nietolerancji. Zresztą wszystko to dobrze wiesz i wiedzieć powinieneś, że dzieje to nie wektorowa, wznosząca się linia a poplątana pajęczyna postęp i regres na przemian. Skąd więc pomysł tak fantastycznych obliczeń i karkołomnych wręcz porównań?

Jakie było chrześcijaństwo Generale-otóż takie jak XIII wiek. A jaki był hinduizm (o ileż starszy od chrześcijaństwa), kiedy Anglicy musieli w XIX w. zakazać palenia wdowy po zmarłym mężu. Powoli ewoluował?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie jestem jak najbardziej za zakazem budowy minaretow, nie nasza kultura, nie nasza cywilizacja. Islam zalewa Europe, w takim tepie ze w ciagu kilkudziesieciu lat bedziemy EuroAbia. Nie wazne jakie bylo chrzescijanstwo kiedy, wazne jakie jest teraz. jak macie ochote na powrot do XIII wieku to ok. Ponadto ja wyznaje zasade-oko za oko,zab za zab. Kosciol w znacznien wiekszosci panstw islamu jest czyms zakazanym, za krzyzyk mozna isc na sciecie wiec czemu my mamy im dawac przywileje, zwlaszcza ze wiekszosc z nas dla nich to niewierne psy?:)( szczegolnie Ty EGM jako agnostyk,ja jako wyznawca religii chrzescijanskiej juz nie). Kolejnym powodem dla ktorego jestem przeciwny budowy minaretow jest fakt ze nie wolno ich potem zburzyc. Ziemia na ktorej powstal minaret jest swieta do konca swiata, dlatego tez Francuzi maja teraz przerabane co slusznie zauwazyl np śp. Stanisław Lem mowiac ("A kto im kazal sprowadzac 5 mln muzulmanow?").

Nie wierze w to ze potrafimy zyc w zgodzie obok siebie, szanujmy sie ale taka sztuczna tolerancja do niczego doprego nie doprowadzi. Nie chce by ktos myslal ze to jest mój atak na islam, czytalem Koran, szanuje muzulmanow,jednak wiem ze to nie mozliwe by w zgodzie staly obok siebie kosciol,meczet; synagoga i meczet. predzej czy pozniej skonczy sie rozlewem krwi, zas przywileje dla muzulmanow moga sie stale rozszerzac, jak np mozliwosc sadzenia w Wlk Brytanii wg prawa szariat. Durni Brytole powoli zaczynaja sobie zdawac w sprawe w jakie g**** wdepneli. Ja osobiscie wole ich miec na odleglosc, z dala od Europy.

EGM a czemu Ci przeszkadza krzyz w miejscach uzytecznosci publicznej? Przeciez jako agnostykowi, nie powinno Cie to obchodzic i przeszkadzac ( w koncu w to nie wierzysz). Sa ludzie dla ktorych krzyze w miejscu publicznym to rzecz wazna i czemu mniejszosc( niewierzacy) ma byc nad wiekszoscia(wierzacy)? To naprawde az przeszkadzajace dla Was? W koncu ludzie lewicy zawsze o sobie mowia ze sa tacy tolerancyjni dla gejow,lesbijek,muzulmanow,innych kultur, ale zwykly krzyz dla Was( dla mnie z kolei cos waznego) juz wykracza poza granice tolerancji oczywiscie.

Czytales ksiazki Oriany Fallaci na temat islamizacji Europy i swiata?:-)

Serdecznie pozdrawiam i zycze duzo zdrowia:-) Bardzo fajnie ze pojawiasz sie na tym forum czesto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trymusie, Turambarze... Znaczy co? Ci tolerancyjni Arabowie przypadkiem przebyli Gibraltar i zabrnęli aż pod Poitiers? Każda religia ma dwa oblicza. Chrześcijaństwo oprócz Inkwizycji miało też irlandzkie klasztory, swego czasu promieniujące wiedzą. Teraz Islam to w większości krajów religia agresji i braku tolerancji.

W Europie pozwalamy na budowę meczetów. Al;e pokażcie mi kościół, który w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zbudowano np. w Iranie.

A przedmówcy odpowiem, że krzyż w szkole mnie razi choćby dlatego, że ujawnia fałsz wielu katolików. Jako nauczyciel bywałem świadkiem, jak uczniowie - nie bacząc na powieszony w klasie krzyż - klęli na przykład aż się ziemia kurczyła...

Jakże to tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie. Nota bene właśnie od tego przejścia posiada nazwę- Gibraltar. Ja tam nie mam zastrzeżeń- Arabowie dawali szanse, tolerowali tzw ludy księgi- żydów, chrześcijan, zaratustran, Berberów. Wystarczyło zapłacić niewielki haracz i pogłówne i można sobie byłó żyć w spokoju, a haracz+pogłówne to i tak duzo mniej niż oddawano do zdziercy cesarza bizantyjskiego. Raził mnie tylko przedziwny matematyczny wywód dot. ewolucji religii. Tyle i tylko tyle.

O krzyżu już pisałem w poglądach, to, że ktoś go nie szanuje to nie znaczy, że należy go zdjąć. To nie jest amulet, czy totem, który się obnosi strasząc dzieci przed przeklinaniem. Ja bym zlikwidował nauczyciela, bo mu zakładają kosz na głowę, a powinni go szanować i poskramiać przy nim złe instynkty.

A tak w ogóle dzięki Generale za możliwość ciekawej rozmowy. Poglądy siadły, a u Ciebie prawdziwe kółko dyskusyjne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trymusie, Turambarze... Znaczy co? Ci tolerancyjni Arabowie przypadkiem przebyli Gibraltar i zabrnęli aż pod Poitiers? Każda religia ma dwa oblicza. Chrześcijaństwo oprócz Inkwizycji miało też irlandzkie klasztory, swego czasu promieniujące wiedzą. Teraz Islam to w większości krajów religia agresji i braku tolerancji.

W Europie pozwalamy na budowę meczetów. Al;e pokażcie mi kościół, który w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zbudowano np. w Iranie.

A przedmówcy odpowiem, że krzyż w szkole mnie razi choćby dlatego, że ujawnia fałsz wielu katolików. Jako nauczyciel bywałem świadkiem, jak uczniowie - nie bacząc na powieszony w klasie krzyż - klęli na przykład aż się ziemia kurczyła...

Jakże to tak?

A co do tych uczniow...no co ja moge powiedziec?:-) Ludzie sa grzeszni, a o ten przytoczony przez Ciebie przyklad niech nie swiadczy moze o falszu tych ludzi jako katolikow, lecz o ich zlym wychowaniu. Poza tym w pelni sie zgadzam z Toba EGM w tym co napisales powyzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe... Ale to chyba wynika z agresywnej natury islamu. Może jednak ten mój wniosek o tym, ze islam ideologicznie jest w średniowieczu nie był tak kompletnie niesłuszny? Wiem, że islam to Avicenna. Ale to również ten kalif (Omar I), który kazał ostatecznie spalić Bibliotekę Aleksandryjską.

"Jeżeli w tych księgach jest to samo, co w Koranie, to są zbędne. Jeśli jest w nich coś innego, to są szkodliwe... Spalić je!" Legenda? A może nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generale, Sprawdź, kto i kiedy (ile lat później to zapisł). I w jaki sposób pisał w ogóle. Będziesz miał odpowiedź.

Owszem, Trymusie. Wiem. Inna legenda przypisuje spalenie Biblioteki podjudzonym przez patriarchę Teofila. Ale czy tych słów nie mogliby wypowiedzieć ludzie, którzy podkładali bomby w londyńskim metro?

Nie cierpię fanatyzmu w żadnej postaci... Z koniunkturalistami i cwaniakami wykorzystującymi naiwność innych (Rydzyk) można się ostatecznie jakoś porozumieć. Z fanatykami nie ma dyskusji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że spalenie Serapejonu z poduszczenia Teofila jest dobrze udokumentowane. Podobnie jak zabicie neoplatonistki Hipacji przez rozszalały chrześcijański tłum. Tudzież rozszarpanie żołnierza, który usuwał wspaniały obraz Chrystusa z pawilonu pałacu cesarskiego za Leona III, przez pobożnych bizantyjczyków. Niestety szybko chrześcijanie z prześladowanych zamienili się na prześladowców.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EGM co sądzisz o tym szumie wokół gen.Jaruzelskiego i nowych doniesieniach IPNu( jakims "dziwnym" trafem pojawiły się na kilka dni przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego-jak zwykle) ? Zmieniło to w jakimś stopniu Twoje spojrzenie na ta sprawę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EGM co sądzisz o tym szumie wokół gen.Jaruzelskiego i nowych doniesieniach IPNu( jakims "dziwnym" trafem pojawiły się na kilka dni przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego-jak zwykle) ? Zmieniło to w jakimś stopniu Twoje spojrzenie na ta sprawę?

Kilkakrotnie już o tym pisałem, więc nie mam ochoty się powtarzać. Wypociny panów z IPN-u nie zmienią moich poglądów na sprawę stanu wojennego, ani na postać Jaruzelskiego (Jaruzelski był kilkakrotnie ranny na froncie, gdy ojcowie gówniarzy z IPN-u swoim ojcom skakali z jajka na jajko...). Psy szczekają, karawana idzie dalej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EGM co sądzisz o tym szumie wokół gen.Jaruzelskiego i nowych doniesieniach IPNu( jakims "dziwnym" trafem pojawiły się na kilka dni przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego-jak zwykle) ? Zmieniło to w jakimś stopniu Twoje spojrzenie na ta sprawę?

Kilkakrotnie już o tym pisałem, więc nie mam ochoty się powtarzać. Wypociny panów z IPN-u nie zmienią moich poglądów na sprawę stanu wojennego, ani na postać Jaruzelskiego (Jaruzelski był kilkakrotnie ranny na froncie, gdy ojcowie gówniarzy z IPN-u swoim ojcom skakali z jajka na jajko...). Psy szczekają, karawana idzie dalej...

Boje, ze wywolam zaraz burze, ale akurat rany frontowe nie bardzo sa argumentem, gdyz nie oceniamy tego jakim byl mlodym zolnierzem, a co robil jako prominentny polityk PRL. To paskudne porownanie i nie chce zeby bylo traktowane jako znak rownosci - ale Hitler byl naprawde dobrym zolnierzem w I wojnie, dostal nawet krzyz zelazny za odwage. Ale czy to w jakikolwiek sposob usprawiedliwia to, co robil pozniej?

Zeby byla jasnosc, to ja choc Jaruzelskiego za swietego i bezgrzesznego nie mam, a w swoim czasie zyczylem mu mnostwa nieprzyjemnych rzeczy... Ale dzis NIC do niego nie mam, co mi zrobil zlego (nie osobiscie ale swoimi dzialanami), to mu dawno odpuscilem. Na plus licze tez mu to, co zrobil tak mniej wiecej od 1987 do momentu ustapienia z prezydentury. I uwazam, ze powinno dac mu sie spokoj, osadzi go Bog i historia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, Smugg, ale napaści rozmaitych gnojków na Jaruzelskiego napawają mnie niesmakiem. Kaczory go nienawidzą, bo nie uznał za konieczne internować któregokolwiek z obu kurdupli...

ile masz lat?.czy wrócisz do redakcji cda? ps.Jesteś moim ulubionym redaktorem:)

Ile mam lat? Zajrzyj waść na mój profil. Czy wrócę do Redakcji? Bóg jest wielki, a przyszłość w Jego ręku, jak mówią Arabowie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EGM co sądzisz o tym szumie wokół gen.Jaruzelskiego i nowych doniesieniach IPNu( jakims "dziwnym" trafem pojawiły się na kilka dni przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego-jak zwykle) ? Zmieniło to w jakimś stopniu Twoje spojrzenie na ta sprawę?

Kilkakrotnie już o tym pisałem, więc nie mam ochoty się powtarzać. Wypociny panów z IPN-u nie zmienią moich poglądów na sprawę stanu wojennego, ani na postać Jaruzelskiego (Jaruzelski był kilkakrotnie ranny na froncie, gdy ojcowie gówniarzy z IPN-u swoim ojcom skakali z jajka na jajko...). Psy szczekają, karawana idzie dalej...

Wiem szanowny EGMie, że kilkakrotnie o tym pisales, nawet dyskutowalismy o tym.Byłem ciekaw tylko czy ta "rewelacja" jakoś wpłynęła na Twoj osad ge.Jaruzelskiego:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, Smugg, ale napaści rozmaitych gnojków na Jaruzelskiego napawają mnie niesmakiem. Kaczory go nienawidzą, bo nie uznał za konieczne internować któregokolwiek z obu kurdupli...

>>>Naturalnie, bo zawsze wszyscy dekownicy byli post factum najpierwszymi do "wymierzenia sprawiedliwosci" pokonanym. Zdechlemu lwu latwo obcinac uszy, strojac przy tym dziko srogie miny... ze tak to powiem. A ze wczesniej siedzialo sie na drzewie i sikalo po nogawkach... Zdaje sie zreszta Lech K. byl internowany, ale to Jarus najsrozej teraz ogniem zionie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, dlaczego internowano akurat Lesia? Kaczyńscy, to wprawdzie bliźniacy jednojajeczni, ale natura dała te jajo Jarusiowi...

Moze ich tez pomylono? Inna sprawa, ze jak Jarka wezwano na przesluchanie, to sugerowal, ze pewnie szukaja Lecha, a nie jego.

Nic zalosniejszego niz tchorz, ktory post factum dorabia martyrologie do swojego braku jaj. Bo stchorzyc nie wstyd az taki wielki, wstyd potem to na bohaterstwo przerobic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś takie książki Remarque jak "Trzej towarzysze", czy "Kochaj bliźniego"; co o nich sądzisz? Są genialne, prawda :tongue:? No i oczywiście jakie wrażenia z "Na zachodzie bez zmian" tegoż autora? Według mnie jest to świetna książka, jesli chodzi o pokazanie życia na froncie, ale jako samo dzieło literackie (styl pisania) jest raczej średnie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...