Skocz do zawartości
deBug

Czat - rozmowy o pupie maryni

Polecane posty

No więc skoro nalegasz. Jako, że nie chcę mi się rozpisywać i pisałem o głównych przyczynach, postaram się to napisać w kilku zdaniach.

Główną przyczyną, wybuch powstania warszawskiego był tak zwany plan " Burza", który zakładał zdobycie ziem polskich przed nadejściem Armii Czerwonej, co uchroniłoby przed możliwą okupacją wojsk radzieckich. Jednak po działaniach NKWD stało się oczywiste, że należy zdobyć stolicę aby pokazać jak ważną rolę odgrywa AK i wymusić na forum międzynarodowym, wsparcie sprawy polskiej. Dodatkowymi czynnikami było pobudzenie ludności warszawy do walki przeciwko okupantowi. 

Zapomniałbym dodać jeszcze o zbliżającej się Armii Czerwonej do Warszawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MasterKondi napisał:

Główną przyczyną, wybuch powstania warszawskiego był tak zwany plan " Burza", który zakładał zdobycie ziem polskich przed nadejściem Armii Czerwonej, co uchroniłoby przed możliwą okupacją wojsk radzieckich.

pierwsza przyczyna i błędna od razu

brawo, możesz przestać się wywyższać nad Sebkami

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/28/2016 at 4:09 PM, voda22 said:

Przed chwilą jeździłem na Daytona USA 2, wspaniała zabawa. Obok stoi automat z Tekken Tag Tournament 2 i Terminator Salvation, ale chyba tylko mnie z naszej paczki tak bardzo się to podoba. :D

W Polszy jest gdzieś TTT2? Nie wiedziałem. Gdzie? A Terminator jest od Raw Thrills - oni generalnie dobrych rail shooterów nie robią (choć o ścigałkach od nich słyszałem lepsze opinie), o czym z resztą już sam się przekonałeś. 

 

PS:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Sermaciej napisał:

pierwsza przyczyna i błędna od razu

brawo, możesz przestać się wywyższać nad Sebkami

Więc moja nauczycielka widocznie kompletnie nic nie wiedziała o historii, podobnie jak autorzy mojego podręcznika. Mógłbyś podać zatem czemu jest błędna? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MasterKondi napisał:

Więc moja nauczycielka widocznie kompletnie nic nie wiedziała o historii, podobnie jak autorzy mojego podręcznika. Mógłbyś podać zatem czemu jest błędna? 

Warszawa była wykluczona z akcji (nie planu) Burza, ponieważ

  • zbyt zagrożona była ludność cywilna
  • miasto miało pełnić od razu po wojnie rolę stolicy, dlatego należało uniknąć zniszczeń
  • powstanie miałoby zbyt małe szanse powodzenia

ale dowództwo AK wbrew rozkazom Naczelnego Wodza sobie wymyśliło inaczej

polecam książkę Obłęd '44

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Sermaciej napisał:

Warszawa była wykluczona z akcji (nie planu) Burza, ponieważ

  • zbyt zagrożona była ludność cywilna
  • miasto miało pełnić od razu po wojnie rolę stolicy, dlatego należało uniknąć zniszczeń
  • powstanie miałoby zbyt małe szanse powodzenia

ale dowództwo AK wbrew rozkazom Naczelnego Wodza sobie wymyśliło inaczej

polecam książkę Obłęd '44

Fakt akcja nie plan, nie wiem czemu tak napisałem. I nie napisałem, że Warszawa nie była celem " Burzy". Faktycznie planowano najpierw akcje bliżej granic z ZSRR, to jest Wołyń i reszta, ale po rozbrajaniu przez NKWD żołnierzy AK, podjęto decyzje o  rozszerzeniu operacji o Warszawę.  Nie mam pojęcia jakie było zdanie całego podziemia bo tam moja wiedza nie sięga.

Cytat

Główną przyczyną, wybuch powstania warszawskiego był tak zwany plan " Burza", który zakładał zdobycie ziem polskich przed nadejściem Armii Czerwonej, co uchroniłoby przed możliwą okupacją wojsk radzieckich. Jednak po działaniach NKWD stało się oczywiste, 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, nerf0 napisał:

I DOBRZE!

Nie.

 

Nie wiem, do jakiego tematu z tym iść, bo komentarze we wpisie, to się nadają tylko do krinczu, ale post ogólnie wartościowy https://www.facebook.com/minisatyra/posts/1768782780006542 
Jest mi smutno. I jestem wściekła.

13913779_1014330295350573_24072349758183

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...