Skocz do zawartości
repta2

Saga o wiedźminie, Andrzej Sapkowski

Polecane posty

Krew elfów

Czas pogardy

Chrzest ognia

Wieża Jaskółki

Pani Jeziora

Tak prezentuje się kolejność tomów Sagi. Dobrze, że najpierw przeczytałeś opowiadania, bo stanowią one dobry wstęp do całej opowieści. Poza tym wg niektórych (w tym mnie) zjadają dalsze części bez popijania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i niektóre części Sagi są nudnawe, ale żaden zbiór opowiadań nie pobije doskonałego ''Czasu Pogardy''. Czy tylko mnie ten tom oczarował i czy tylko ja uważam go za najlepszą część ze zbioru 7 tomów poświęconych Wiedźminowi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z części sagi miała jakiś nudniejszy moment, ale w Czasie Pogardy jest ich trochę za dużo. W Chrzcie Ognia (tą część akurat kończę) jest też ich trochę ale na szczęście jest tam też dużo bardzo ciekawych rzeczy. Ogólnie cała saga (z tego co przeczytałem) jest świetna i mogę ją spokojnie polecić każdemu fanowi fantasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że najpierw przeczytałeś opowiadania, bo stanowią one dobry wstęp do całej opowieści. Poza tym wg niektórych (w tym mnie) zjadają dalsze części bez popijania :)

Popieram. Imo opowiadana prezentują się najlepiej. Czytałem je po kilka razy i cały czas mnie do nich ciągnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dirian - może dlatego tak zapadają w pamięć, bo są jakby alternatywnymi wersjami popularnych baśni? Poza tym jak to opowiadania - są spójne i bez zbędnego wodolejstwa, co jest zmorą Sapkowskiego później w sadze wiedźmińskiej (mniej) i w trylogii husyckiej (bardzo bardzo). Poza tym opowiadania są jakby bardziej wzruszające od dalszych przygód Geralta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wprowadzają w świat wykreowany przez Sapkowskiego, ale warto przeczytać choćby "miecz przeznaczenia". Już w ostatnim jego rozdziale tak naprawdę zaczyna się historia Geralta i Ciri, wiec jesli chcę się znać początek ich przygód, to warto sięgnac po te zbiory opowiadań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że Sapkowski poskąpił nam informacji na temat innych wiedźminów. Poza początkiem ''Krwi Elfów'' nie dowiadujemy się niczego na temat Eskela, Lamerta i Vesemira. Nie mamy pojęcia co robią ( Vesemir chyba na stałe został w Kaer Morhen, nie ? ), czy w ogóle żyją ( według gry żyją ). Potem jest tylko wzmianka o tym, że Coen posłuchał Triss i włączył się do wojny z Nilfgardem. Nie brak wam tego wątku z wiedźminami ? ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi brak, mógł być jakiś prolog przed zniszczeniem Kaer Morhen, opowiadający o Próbie Traw, innych wiedźminach itp. Brakowało mi także walki z potworami. Praktycznie dokładnie opisane było tylko jak Geralt i spółka walczy ze

Smokiem który się okazał rycerzem Trzy Kawki i z Dżinem. Niby walczył jeszcze z Chimerą, ale nie było to opisane przez jakiegoś parobka który i tak tego nie widział.

Przynajmniej z tego co pamiętam tylko tyle było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. W sadze było bardzo mało walk z potworami. To doskwierało. W Wieży Jaskółki i Pani Jeziora było zbyt wiele o Ciri. Jakoś nie pasowała mi ta postać. Była zbyt przerysowana. A ta walka z

Dżinem to było coś. To "zaklęcie" było doskonałe. "Idź i wychędoż się sam".

Świetne :D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się pogubiłem i nie wiem do czego nawiązujecie, do 5-cio tomowej sagi czy do zbiorów opowiadań. Chyba że traktujecie siedmioksiąg jako sagę :) W sadze zgodzę się, że było mało opisów typowo wiedźmińskiej walki z potworami. No, ale przecież walki które przytoczyliście z

"dżinem" i z Borchem

znajdują się w zbiorach opowiadań i są jednymi z wielu opisów walki z potworami. Przecież opis walki z

Bruxą przed domem Nivellena, walka z Zeugulem ,z "ryboludami

są dla mnie prześwietne. Szczególnie ten z

Bruxą

. Niach niach :);)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saga, jak sama nazwa wskazuje to 5 tomów sagi traktującej o Wiedźminie. Zbiory opowiadań nie zaliczają się do sagi, więc Roni narzeka na brak walk z potworami w sadze, a nie w zbiorze opowiadań.

Co do ''zbyt wiele o Ciri'' to mi to akurat nie przeszkadzało bo bardzo lubiłem tą postać. Szkoda tylko, że potem była taka głupia, że chciała oddać się Emraisowi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym że saga to 5 tomów, ale przywoływanie walki z

dżinem

, która znajduje się w opowiadaniach zaraz po wyrażaniu zdania na temat sagi wprowadza czytającego w błąd, dlatego zapytałem co kolega wyżej traktuje jako sagę :P trochę się zamotałem, ale chyba wiesz o co chodzi. ;) także mi tłumaczyć nie musisz ;P

Sorry za takiego trochę offtopa ;P

a co do Ciri to dla mnie również było jej trochę za dużo ;)

Edytowano przez kamilkk5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą, z resztą w Wiedźminie brak otwartego zakończenia ;) w grze przecież trzeba było

Geralta wskrzesić

heh :D a opowiadania też raczej nie wypalą. Po przeczytaniu Wiedźmaka miałem w sobie taki "żal", że to już koniec (chyba z każdą dobrą książką tak jest), ale po pewnym czasie jak się spojrzy obiektywnie to "żal" znika, a pozostaje taka świadomość przeżycia przygody wraz z bohaterem. Też tak mieliście? raczej retoryczne pytanie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami rzeczywiście lepiej jest zrobić

jeden, definitywny koniec, niż kilka mglistych "furtek" do sequeli. A do Wiedźmina zawsze można zrobić bardzo emocjonujące prequele, w końcu młody Wiedźmin też ma ciekawe życie...

:wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zlociutki
A no właśnie, bardzo ciekawe było by gdyby pan Sapkowski napisał jak Geralt stał się wiedźminem...

Przeciez jest to w opowiadaniach, ze rowniez byl dzieckiem niespodzianka i tak trafil na szkolenie. Gdybysmy za duzo dowiedzieli sie, saga i sam Geralt wiele by stracil z swojej magi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory przeczytałem dwie pierwsze książki, które składały się z opowiadań ("Ostatni Życzenie", "Miecz Przeznaczenia"). Czytało mi się to lekko i przyjemnie, a do samego sięgnięcia po tytuł zachęciła mnie oczywiście gra :). Obecnie spijam "Krew Elfów" ;).

P.S. Tym, którym się Wiedźmin nie podobał i uważają, że Pan Sapkowski jest nudnym pisarzem z ciężkim piórem, polecam książkę "Attyka" - na szczęście nie zapamiętałem ani imienia, ani nazwiska Jej autora/autorki :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam zamiar kupić 5 ksiąg wiedźmina i nie wiem czy warto . Słyszałem o dwóch dodatkowych książkach które są o rodzicach Geralda i o sprawach politycznych w świecie wiedźmina czy warto je przeczytać ??

Głupie pytanie, oczywiście, że warto. :) no i z tymi rodzicami i sprawami politycznymi to ktoś Ci głupot naopowiadał. Są dwie książki, zbiory opowiadań które są takim wprowadzeniem, przybliżają postaci ich osobowość, historię i wydarzenia z przeszłości z resztą google Ci pomoże. No i lepiej żebyś je przeczytał.

Edytowano przez kamilkk5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Tym, którym się Wiedźmin nie podobał i uważają, że Pan Sapkowski jest nudnym pisarzem z ciężkim piórem, polecam książkę "Attyka" - na szczęście nie zapamiętałem ani imienia, ani nazwiska Jej autora/autorki :).

lecz Wiedźmin do najłatwiejszych książek nie należy, trzeba się poprostu oswoić z staropolszczyzną, polecam po przeczytaniu Krzyżakó zabrać się za to ;)

Można by się pogubić w przeskakiwaniu fabuły, tym bardziej na samym końcu w Pani Jeziora, acz mi to bardzo przypadło do gustu, przynajmniej każda osoba byłą jakoś powiązana z fabułą

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...