Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość odyniec15

Łamigłówki

Polecane posty

Dobra, pobawcie się z tym. Powinno wam napsuć znacznie więcej krwi niż te wcześniejsze rzucone na rozgrzewkę. Tutaj także podrzucę wam alfabet. W poprzednim z jakichś niezrozumiałych dla mnie powodów zjadło litery X i Y, ale to nie była wielka tragedia. Tutaj na bank o nich nie zapomnę. :)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

No i jako, że jestem człowiek litościwy podrzucę wam od razu słowo klucz. Będzie wam potrzebne. Tylko nie liczcie na to, że odszyfrujecie wiadomość znając tylko ten alfabet i klucz. Na razie jednak nie będę podrzucał podpowiedzi. Słowo klucz to SZYFR, a poniżej macie już właściwy tekst:

SKC YVF RXDWJ QUIQSLD

Gdybyście nie mogli tego rozwiązać to wrzućcie coś innego, bo ja pojawię się dopiero w poniedziałek, więc do tego czasu raczej nie uda mi się tu wrzucić żadnej wskazówki. Myślę jednak, że ktoś powinien wpaść na rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucam post pod postem żeby odświeżyć temat i dać ludziom znać, że coś się w nim ruszyło.

Spodziewałem się, że będą trudności, to nie jest prosty szyfr, i na rozwiązanie praktycznie może wpaść tylko ten, kto miał z nim styczność. Rzucam więc kolejną podpowiedź, która powinna naprowadzić tych wtajemniczonych na właściwy trop:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A

...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, że jest to szyfr Vigenere'a. Aczkolwiek próbowałem rozszyfrować ten tekst i nic konkretnego mi nie wyszło. Następnie użyłem jakiegoś programu, który deszyfruje wiadomość zakodowaną w ten sposób. Ten fragment "SKC YVF RXDWJ" został chyba poprawnie rozszyfrowany. Ale to "QUIQSLD" już nie. A na własną rękę, jak już wspomniałem, nic mi nie wychodzi.

:P

EDIT: Już wiem co robiłem źle. Teraz prawie wychodzi: wciąż mam problem z QUIQSLD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 ma rację. I rzeczywiście schrzaniłem kodowanie ostatniego zdania. Kurczaki, sprawdziłem pierwszą część i sądziłem, że skoro w niej jest wszystko ok, to dalej też będzie dobrze. Złośliwy los ze mnie zadrwił. Jeśli ktoś jeszcze tego nie rozwiązał niech zapomni o ostatnim zdaniu, które to powinno brzmieć

SPRYTNY

.

Za pomyłkę przepraszam, ale na szczęście nie było to coś strasznego, gdyż nie wpływało na resztę wiadomości. Następnym razem dwa razy sprawdzę całość zanim puszczę w obieg. :)

EDIT:

Tutaj jest właściwie zaszyfrowana wersja ostatniego wyrazu:

RNWPLMW

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy trzy pudełka. W jednym pudełku znajdują się dwie czarne gałki (CC), w drugim dwie białe gałki (BB), a w trzecim jedna biała gałka i jedna czarna gałka (BC). Na przykrywkach tych pudełek znajdują się odpowiednie napisy. Niestety jakiś figlarz poprzestawiał pokrywki w ten sposób, że każde pudełko jest teraz niewłaściwie oznaczono. Nasze zadanie polega na tym, aby wyjmować po jednej gałce z dowolnego pudełka i nie zaglądając do środka stwierdzić, w którym pudełku jakie gałki się znajdują.

Ile co najmniej gałek należy wyjąć, aby stwierdzić, jakie gałki są we wszystkich trzech pudełkach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

A czy można wyjąć dwie gałki z tego samego pudełka, czy tylko po jednej z każdego?

Jeśli tak, to przy założeniu, że dopisało nam szczęście i jako pierwsze trafiliśmy pudełko z dwiema różnymi kulami i obie wyjęliśmy, to wystarczyło by jeszcze wyjąć jedną gałkę z dowolnego pudełka aby się przekonać co gdzie leży. W takim wypadku wystarczyły by więc trzy.

No ale tu pewnie jest jakiś kruczek, więc może jeszcze trochę pomyślę. W końcu nie można cały czas liczyć na szczęście. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że trzy.

1. Najpierw z pudełka oznaczonego literami BC trzeba wyjąć jedną gałkę. Jeżeli będzie czarna, to znaczy, że w pudełku znajdują się obie czarne, a jeśli będzie gałka biała, to będzie znaczyć o tym, że obie są białe.

2. Teraz z drugiego pudełka trzeba wyjąć obie gałki, by się przekonać, czy są obie białe/czarne, czy jedna biała jedna czarna.

Bądź wystarczy jedną. :tongue:

Wystarczyłoby sprawdzić pudełko BC i wyjąć z niego jedną z gałek.

Przypuśćmy, że wyjęliśmy czarną. Zamieniamy przykrywki BC z CC. Ale pozostanie niezmieniona przykrywka BB, więc zamieniamy ją z przykrywką BC i mamy poprawnie podpisane pudełka :laugh:.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, w zasadzie wystarczy jedna bila bez kombinowania... Jeśli z pudełka CC wyciągniemy C to wiemy, że druga bila musi być B. W pudełku BB będą więc dwie bile C a w pudełku BC będą dwie bile B.

Nie wiem tylko co zrobić jeśli z pudełka CC wyciągniemy B. Może tam być równie dobrze druga bila B jak i C. Dopiero wyciagnięcie drugiej bili pozwoli rozwiązać zagadkę. Ale pewnie znów coś przegapiłem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak: Paweł urodził się gdzieś tak o godz. 23.45, 28 lutego, A Jarek o godz. 00.05 już 29 lutego (jeśli był to rok przestępny).

EDIT: Paweł urodził się o godz. 23.45, 28 lutego w roku nieprzestępnym, więc Jarek urodził się o g. 00.05 1 marca, dlatego raz na 4 lata Jarek obchodzi urodziny 2 dni po Pawle.

Jeśli zgadłem to oddaję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak: Paweł urodził się gdzieś tak o godz. 23.45, 28 lutego, A Jarek o godz. 00.05 już 29 lutego (jeśli był to rok przestępny)

Rozwiązanie jest tylko częściowe. Nie dopisałem, że Jarek CO ROKU obchodzi imieniny w dwa dni po Pawle :wallbash:

Podpowiem - wbrew pozorom sęk nie w tym, KIEDY się urodzili, ale GDZIE się urodzili.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrócę jeszcze do zagadki EGMa, z gałkami. Można ją jeszcze rozwiązać w następujący sposób:

Jeśli mamy założenie, że każde pudełko jest źle podpisane, to możliwe są jedynie takie dwie kombinacje gałek:

BB CC BC - Pudełka

BC BB CC - 1 kombinacja

CC BC BB - 2 kombinacja

Więcej opcji nie ma, jak sądzę. W takim wypadku wystarczy wyciągnąć jedną gałkę z pudełka BC aby przekonać się co jest w pozostałych. Jeśli wyjmiemy kulę C to mamy pierwszą kombinację, jeśli kulę B drugą. Mam rację, czy coś przekręciłem? I w zasadzie to nie bardzo wiem o co chodzi z tym zamienianiem pokrywek na pudełkach, ale co tam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrócę jeszcze do zagadki EGMa, z gałkami. Można ją jeszcze rozwiązać w następujący sposób:

Jeśli mamy założenie, że każde pudełko jest źle podpisane, to możliwe są jedynie takie dwie kombinacje gałek:

BB CC BC - Pudełka

BC BB CC - 1 kombinacja

CC BC BB - 2 kombinacja

Więcej opcji nie ma, jak sądzę. W takim wypadku wystarczy wyciągnąć jedną gałkę z pudełka BC aby przekonać się co jest w pozostałych. Jeśli wyjmiemy kulę C to mamy pierwszą kombinację, jeśli kulę B drugą. Mam rację, czy coś przekręciłem? I w zasadzie to nie bardzo wiem o co chodzi z tym zamienianiem pokrywek na pudełkach, ale co tam :)

Oczywiście, że masz rację. A pokrywki zamienił jakiś jajcarz :laugh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o to czemu kolega, który zagadkę rozwiązał chciał zmieniać pokrywki? To pomogło w jakiś sposób rozwiązać zagadkę, czy to była zwykła nadgorliwość? :)

Nadgorliwość oczywiście. Twoje rozwiązanie jest bardziej eleganckie - ale on zrobił to szybciej... i przy okazji uporządkował nakrywki i pudełka - co nie było wymagane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...