Skocz do zawartości

Polecane posty

1. Rzecz I

Jestem raczej czytelnikiem fantasy, jednak postanowiłem podjąć próbę przekonania się do sf. Poszukuję jakiegoś tytułu, który przekonałby mnie do gatunku i zachęcił do dalszego zgłębiania. Dla przykładu podam co już czytałem:

- Gra Endera Scotta Carda - niezbyt przypadłą mi do gustu, czytałem jedynie 1 część

- "Kawaleria Kosmosu(czyli Starship Troopers) Roberta Heinleina- to mi się kompletnie nie podobało, sama fabuła nie porywała, to jak byłą napisane także...

- Fundacja Asimova - chyba jedyne sf, które mi się spodobało, zarówno pomysł jak i zwroty akcji, na świetnej fabule kończąc, cykl w trakcie czytania

Nie czytałem Diuny, o której słyszałem wiele dobrego, myślicie, że się nada?

Do tego wpadło mi coś związanego ze Star Warsami, ale był tak słabe, że nie jestem w stanie sobie przypomnieć tytułu.

2. Rzecz II

Poszukuję jakiejś pozycji reprezentującej "azjatyckie fantasy". Nurtu dość znacznie różniącego się od klasyków z Europy czy Ameryki. Niestety nie mam odniesienia do żadnych pozycji, główną przeszkodą jest fakt, że większość pozycji jest wydana jedynie w na rynku dalekowschodnim. Nie interesują mnie mitologie.

Na przeszkodzie nie stoi też język, przeczytam wszystko co jest po polsku, angielsku lub francusku, teoretycznie zrozumiałym też rosyjski ale dopiero się go uczę i to domowymi metodami więc jeśli po rosyjsku to coś nieskomplikowanego.

Jeśli ktoś coś zaproponuje, z gór dzięki, zwłaszcza za 2 punkt.nauka.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Foshek

I. Jak na SF, to Diuna stoi dość blisko fantasy, przynajmniej IMO. Warto poznać. Poza tym obadaj sobie powieść Bohaterowie umierają Stovera - w ciekawy sposób łączy fantasy z SF i ma zapierniczającą fabułę o hollywoodzkim rozmachu. Ktoś tu wcześniej proponował antologię Rakietowe szlaki (tom 1) jako znakomitą na początek przygody z SF, a ja popieram, tym bardziej, że wersję w miękkiej okładce można wyrwać za śmieszne pieniądze (o ile ktoś rozważa kupno).

II.

"azjatyckie fantasy" (...) główną przeszkodą jest fakt, że większość pozycji jest wydana jedynie w na rynku dalekowschodnim
Otóż to. A poza tym tam popularniejsza jest SF. Dlatego tyle powstało fantastyki zachodnich autorów zainspirowanych Wschodem. Jest na przykład Xiao Long, jest Eon, jest Imperium, ostatnio słyszałem nieco dobrego o Tancerzach burzy - ale to są rzeczy autorów próbujących czegoś nowego, na próżno tam raczej szukać mentalności ludów Wschodu. Spróbuj jednak szczęścia z tą listą (książki Kij Johnson polecam w ciemno).

PS Szacun za znajomość języków. smile_prosty.gif

Edytowano przez Tzar
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2xUP

Co do punktu 1

Przeczytałeś 1 część czyli wnioskuję że tą otwierającą sagę cienia. Spróbuj przeczytać cykl endera. Jest to to samo uniwersum z tym że 3000 lat później i tak naprawdę nie musisz znać sagi cienia (jakieś pobieżne streszczenie by pomogło). Moim skromnym zdaniem w przeciwieństwie do opowieści o groszku, akademii wojnie z robalami itd w cyklu endera jest 10x więcej scfi i jest co najmniej tyle razy lepszy od poprzednika. Naprawdę polecam

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar

Bohaterowie Umieraj - sprawdzę na 100%, jakoś dziwnie się na to napaliłem po przeczytaniu paru recenzji xD

Rakietowe szlaki - sprawdzę w drugiej kolejności;

Xiao Long - sprawdzę, głównie ze względu na cenę, choć sceptycznie podchodzę, wolałbym coś od rodzimych Azjatów.

Eon - odpada, z tego co czytałem, jest to tylko inspiracja Dalekim Wschodem, nie zaś wschodnie fantasy jakiego poszukuję

Imperium -kolejne heroic fantasy, niby dobrze to ludzie oceniają, sprawdzę gdy będę się nudził, aktualnie nie mam ochoty.

Tancerze Burzy - czytałem, nie jest złe, ale po kolejne tomy raczej nie sięgnę

Lista - sprawdzę później w wolnej chwili, jednak widzę już tam kilka Light Novel, których nie cierpię, dla mnie to obraza literatury, jak można ciągnąć 1 linię fabularną w 40, czy nawet 60 tomach po 200-300 stron...

@ElectricFuneral

Mniej lub bardziej kojarzę dalsze tomy Endera, może się przemogę ale na razie napaliłem się na propozycje Tzara ;P

--------------------------------

Tak czy inaczej dzięki za propozycję, od przyszłego tygodnia pewnie się za coś zabiorę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej smile_prosty.gif

Chciałbym was spytać, co polecilibyście mi z księgozbioru Stanisława Lema. Nigdy nie czytałem jego książek i chcę to naprawić. A że się zbliżają święta, to i okazja jest, by robić listę do św. Mikołaja smile_prosty.gif

A ponadto interesują mnie książki Jacka Dukaja. "Lód" kiedyś czytałem i nie skończyłem, dlatego jest to pierwsza pozycja na liście "Most wanted". Co jeszcze byście polecili? Nie chcę brać w ciemno.

Edytowano przez araevin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lem - Cyberiada, Niezwyciężony, Kongres futurologiczny. Każdy zaczynał od czego innego i co innego będzie wskazywał. Starczy być nastawionym na wymagającą lekturę, a można brać prawie w ciemno.

Dukaj - W kraju niewiernych jako próbka Dukajowych, gotujących mózg pomysłów w krótkiej formie. Będziesz zbierał szczękę z podłogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu ja. Zbliżają się święta, więc postanowiłem sprawić mamie na prezent książkę. Zastanawiam się nad 2 tematami przewodnimi:

1. Coś pokroju Dumy i Uprzedzenie autorstwa Jane Austin, czyli romans XVIII-XIX wieczny. Moja mama jest fanką jej twórczości i niestety chyba wszystkie pozycje tej autorki przeczytała.

2. Kryminały. Ostatnio bardzo podoba jej się serial Detektyw Poirot, wiem że jest na podstawie powieści Agathy Christie, jednak słyszałem, że nie wszystkie pozycje trzymają równy poziom(ponoć Morderstwo w Orient Expressie jest niezłe). Logicznie brałbym 1 tytuł chronologicznie ale wolałbym uniknąć nietrafionego prezentu. Lubi też seriale typu Wallender, Luther, etc. - ogólnie kryminały, jednak uwielbia czasy Wielkiej Brytanii podczas I-II wojny światowej i XVIII/XIX wieku.

Podobnie jak z Poirot, zastanawiałem się nad Sherlockiem Holmesem, jednak tutaj też nie mam zielonego pojęcia którą pozycję wybrać.

Gdyby ktoś miał jakiś pomysł niech pisze, nie muszą to być podane przeze mnie pozycje. Z góry dziękuję za pomoc i bardzo o nią proszę gdyż jestem w tym kompletnie zielony.

Edytowano przez Foshek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Fosheck - Pani Agatha pisała też romanse pod pseudonimem Mary Westmacott, nie czytałem, ale można sprawdzić.

Co do kryminałów, to jeżeli chodzi o Panią Christie poszukaj 'Zabójstwa Rogera Acroyda', albo 'Dziesięciu małych murzynków'. Tylko nie ma chyba w nich Poirota, ale są b. dobre. A jeżeli Poirot, to nie trzeba się trzymać chronologii... Poza 'Kurtyną'.

Komisarz Wallander to postać z mrocznych kryminałów Henninga Mankella... Sprawdź coś tego autora.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Ratujesz mój pomysł na prezent :D

O Wallenderze piszą jako "skandynawskim kryminale", wolę na razie wejść na pewny grunt jakim jest Agatha Christie. Jej romanse podobno "tylko" dobre, więc pójdę w stronę kryminału.

Zastanawiam się nad 2 tytułami: wspomniane Zabójstwo Rogera Ackroyda(z opisu wynika, że jest tu obecny Poirot) i I nie było już nikogo oraz ew. Morderstwo w Orient Expressie. Jakieś opinie?

Edytowano przez Foshek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że matura się zbliża, wypada się wziąć za przygotowania do matury ustnej i tu pojawia się moja prośba. Co moglibyście mi polecić do tematu "Różne sposoby kreacji światów baśniowych w literaturze i sztuce." Interesują mnie książki których świat wbił wam się w pamięć, lub książki opisujące owe światy. Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...