Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

EGM

EGM w sosie własnym

Polecane posty

Wydaje mi się, że to dość znany cytat (często się z nim spotykam), ale ok ;)

Pisarz i redaktor różnych czasopism, był także redaktorem naczelnym pewnego dwumięsięcznika, który był dodatkiem... Absolwent prawa i psychologii, debiutował w Fantastyce. Znany jest z cyklu o bohaterze z wybrzeża. Swego czasu emigrował do Wielkiej Brytanii.

Oczywiście jest to autor zamieszczonego wyżej cytatu ^_^

PS Teraz chyba napisałem aż za dużo ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek Piekara

Nie czytałem go, ale napisałeś tyle że poszyukiwania u Wujka Googla zajęły raptem 2 sekundy. Znaczy sprawdzenie, czy mam rację ;P

Moje. Pisarz angielski, jeden z Wielkich przez duże "W". Był pośrednią przyczyną paniki w USA w 1938 roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek Piekara

Nie czytałem go, ale napisałeś tyle że poszyukiwania u Wujka Googla zajęły raptem 2 sekundy. Znaczy sprawdzenie, czy mam rację ;P

Moje. Pisarz angielski, był pośrednią przyczyną paniki w USA w 1938 roku.

Herbert George Wells i słuchowisko radiowe Orsona Wellesa według "Wojny światów" tego pierwszego.

Swoje pytanie już zadałem wyżej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np:

Choć był Francuzem, na ślub z jego wybranką musiał wyrazić zgodę car Rosji. Cierpiał na chroniczny brak pieniędzy. Jednym z jego bohaterów jest człowiek zwany w argot "Odyńcem", którego pierwowzór wziął autor z francuskiego przestępcy rozsławionego ilością ucieczek z rozmaitych więzień.

Proszę o podanie nazwisk autora, postaci literackiej, o której mowa i owego "uciekiniera", skądinąd bohatera kilku filmów i dwu telewizyjnych seriali.

Skoro nikt nie strzelał to ja się odważę. Chodzi o Honoré de Balzaca zwanego po Polsku Honoriuszem. Bohaterem o którego chodzi jest Vautrin, który jest jednym z głównych bohaterów "Komedii ludzkiej". Pojawia się też w "Ojcu Goriot", "Straconych złudzeniach" i "Blaskach i nędzach życia kurtyzany" i w sztuce teatralnej "Vautrin". A kobietą na ślub z którą musiał uzyskać zgodę była hrabina Ewelina Hańska. Zresztą wzięli ślub w 1850r. Natomiast filmy o Vautrinie to:

"Paris at Midnight ", "Ojciec Goriot", "Blaski i nędze życia kurtyzany ".

Trafiłem?

PS: Zapomniałem o miłości Balzaca i Hańskiej nakręcono film w koprodukcji polsko-francuskiej pod tytułem "Wielka miłość Balzaca".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale, mas, zadawaj senior :). Zapomniałeś co prawda dodać, że pierwowzorem Vautrina był słynny Francois Vidocq, uwieczniony też przez Wiktora Hugo jako Javert w "Nędznikach" i Eugeniusza Sue, jako inspektor Jackal ("Paryscy Mohikanie"). O tym niezwykłym człowieku były dwa francuskie seriale i film z Gerardem Depardieu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się wrażeniami z zakupów. :)

1. W empiku w Legionowie zakupy robiłem.( wie ktoś, gdzie to jest? :P)

2. Wybór, nawet na taki mały salonik był duży, ba większy aniżeli empik w Wawie.

3. Pierwszy w me łapska wpadł Kłamca.

...4! a potem... Silmarillion! A szukałem go w stolicy parę razy. A tu proszę- od razu Silmek, a w dodatki były bodaj Opowieści z czegoś groźnego nie pamiętam- nie kupiłem.

3. Szukałem Miecza Przeznaczenia... ale go nie było! Jako jednego z 7 tomów... Należy nabąknąć, że być "siedmiopak", ale za 8 dych, więc mnie stać nie było.

5. Blask i Zbrojni Pratchetta.

6. Gwiezdny Pył.

Chciałem Gamedeca i Rękę mistrza, ale jak mam jechać za 2 tygodnie znowu to sobie odłożyłem. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacni Opryszkowie! Cieszy mię zapał, z jakim odwiedzacie mój wątek, ale może byśmy tak wrócili do dyskusji o książkach i grach, zamiast spierać się o ceny? Bo niedługo zacznie się tak jak w słynnym skeczu "Sęk"...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Generale! My tu prawimy tylko o cenie KSIĄŻEK pana Sapkowskiego. Z tego co się zorientowałem podałem nieprawdopodobną cenę. Ale naprawdę, dałbym nawet złocisza, za to, że tam było napisane 79,99... Ale wzrok równie dobrze mógł mi spłatać figla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobała mi się zabawa zaproponowana przez Generała, ale widzę, że nikt jej nie kontynuuje, więc sam zapodam pewien cytat:

"Który się począł Sam z Siebie, pośrodku Duch Święty, i Sam zesłał Siebie, Odkupiciel, między Sobą a innymi, umęczon przez Swych nieprzyjaciół, obnażony i ubiczowany, przybity jak nietoperz do wrót stodoły, zagłodzony na drzewie krzyża. Pogrzebion, zmartwychwstał, spustoszył piekło, wstąpił na niebiosa i od dziewiętnastu stuleci siedzi na prawicy Samego Siebie i będzie sądził żywych i umarłych, gdy wszyscy żywi będą już umarli."

Autor był Irlandczykiem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też coś dodam - w końcu to mój wątek :)

Dziekan katedry św. Patryka w Dublinie. Umarł jako obłąkany, ale wcześniej sam napisał swoje epitafium. Jego największe dzieło, nazywane niekiedy najważniejszą książką angielskiego oświecenia, znane jest jednak najczęściej w wersji mocno okrojonej, przeznaczonej głównie dla dzieci.

A poprzednik przytoczył fragment Pianoli Kurta Vonneguta.

Ekhmmmm... Dżentelmeni, nie zadawajcie pytań, do których odpowiedzi można bez trudu wyguglować...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhmmmm... Dżentelmeni, nie zadawajcie pytań, do których odpowiedzi można bez trudu wyguglować...

Jako dżentelmeni nasza wiara w uczciwość uczestników tej zabawy jest niezachwiana zachowujemy niezachwianą wiarę w uczciwość uczestników tej zabawy :P. Ale chyba rzeczywiście od formy cytowania lepsze jest krótkie opisywanie autora i wskazówki co do jego najważniejszego dzieła.

Edycja po zwróceniu słusznej uwagi na dziwną konstrukcję zdania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhmmmm... Dżentelmeni, nie zadawajcie pytań, do których odpowiedzi można bez trudu wyguglować...

Jako dżentelmeni zachowujemy niezachwianą wiarę w uczciwość uczestników tej zabawy :P. Ale chyba rzeczywiście od formy cytowania lepsze jest krótkie opisywanie autora i wskazówki co do jego najważniejszego dzieła.

Wybacz, markizie, ale nie mogłem się powstrzymać. Piszcie poprawnie, zęza wam w rumsztyk!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, gra w cytaty... ;) Niechaj zatem i ja coś napiszę...

"Liczne wojny, jakie Ludwik XIV musiał prowadzić za czasów swego panowania,

wyczerpując finanse państwa i siły narodu, pokazały jednak sposób na osiągnięcie

bogactwa ogromnej liczbie tych pijawek, zawsze czyhających na nieszczęścia publiczne,

pijawek, które je wywołują zamiast łagodzić, ażeby czerpać z nich jak największe

korzyści."

Zapraszam... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dunvaelu, tak się nie godzi. Prawo do zadawania zagadki zyskuje, kto odgadnie poprzednią. I zechciej przeczytać moją uwagę wstawioną kilka postów wyżej. Ja też mogę sięgnąć do pamiętników jakie pod koniec panowania króla Zygmunta Zezowatego napisał hrabia Szczydoniecki i ogłuszyć wszystkich cytatem... Nie o to chodzi w tej zabawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też coś dodam - w końcu to mój wątek :)

Dziekan katedry św. Patryka w Dublinie. Umarł jako obłąkany, ale wcześniej sam napisał swoje epitafium. Jego największe dzieło, nazywane niekiedy najważniejszą książką angielskiego oświecenia, znane jest jednak najczęściej w wersji mocno okrojonej, przeznaczonej głównie dla dzieci.

Nie za proste? Jonathan Swift i jego "Podróże Guliwera" oczywiście. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy przy autorach irlandzkich, to przy nich zostańmy.

Urodził się w tym samym mieście co Swift, a zmarł w Paryżu w tym roku co Nietzsche. Nosił długie włosy, był biseksualistą i miał kilku kochanków. Skazany przez to został na 2 lata więzienia, a jego żona zmieniła nazwisko i wyjechała z kraju. Autor wielu zgrabnych aforyzmów. Na podstawie jego życia nakręcono dwa filmy fabularne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...