Skocz do zawartości
Ghost

Fotografia

Polecane posty

No to moje początki w fotografii. Oczywiście musiałem zająć się czymś trudnym na początek, a cóż może być trudniejszego jak zrobienie kilka fotek niesfornemu kociakowi, którego nie sposób namówić, bo popatrzył w obiektyw? Fotki wyglądają jak malowane, ale to tylko efekt. Zdjęcia były robione telefonem, a tylko owy poprawiał ich jakość.

http://darklacrim.deviantart.com/art/Black-Cat-117874205

http://darklacrim.deviantart.com/art/Cat-117881849

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Jestem tu nowy i z ciekawością przeczytałem posty swoich poprzedników, z jeszcze większym podziwem obejrzałem Wasze zdjęcia. W kwestii robienia zdjęć jestem zielony jak trawa - nie znam się na tych ISO i innych, kiedy widzę coś, co mi się podoba - po prostu to fotografuję moim totalnie "gołym" w funkcje aparatem :)

Nie ukrywam że chciałbym nauczyć się robienia takich zdjęć jak Wy więc będę na bieżąco Was "śledził" :)

Pozdrawiam i daję link do zdjęcia zrobionego rano po służbie - zapewne jest typowym widoczkiem, ale jak na moje umiejętności to istne dzieło sztuki ;)

http://img15.imageshack.us/my.php?image=img0274k.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przyznam, zdjęcie całkiem ciekawe. Naprawdę bardzo ładne widoczki. Ogólnie trzeba pamiętać, że profeska wymaga obróbki w programach i dobrego aparatu. Mimo wszystko, widać, że talent i dobre oko jest.

Nie prawda, takie jest spojrzenie laika. To FOTOGRAF robi zdjęcie, a nie aparat. Co do samych programów, to po co siedziec godzinami nad PS'em, Gimp'em czy innym softem do obróbki, skoro można od razu zrobic poprawnie naświetlone zdjęcie. A wszystko co do tego potrzeba to MYŚLENIE. Na prawdę, nie trzeba miec drogiego sprzętu, żeby robic dobre zdjęcia. Zacytuję częśc wywiadu z Sławomirem Kamińskim

- Początkujący fotograf ma wrażenie, że dobre zdjęcia zapewni mu tylko drogi i świetny sprzęt. A to nieprawda.

Dobre zdjęcia można zrobić zwykłym aparatem kompaktowym. Helmut Newton, wybitny fotograf mody, posługiwał się półamatorskim aparatem, miał dwa obiektywy z obgryzionymi filtrami. Sławny Richard Avedon miał zwykłego canona eosa10. Jeśli już ktoś ma lustrzankę, nie powinien gonić za nowościami. Hit sprzed trzech lat jest już dziś starociem. Najważniejsze są obiektywy. Wytrzymują nawet 20 lat. Polecam amatorom stałoogniskowe - 28, 50, 135, choć sam używam zmiennoogniskowych, bo przeważnie nie mogę podejść do fotografowanego obiektu.

Kompaktowe aparaty mają jednak czasem przewagę nad profesjonalnymi.

Jaką?

- Wyświetlacz, który jest ruchomym ekranikiem i można go ustawiać pod różnymi kątami. Dzięki temu można sfotografować parę młodą z żabiej perspektywy, bez konieczności kładzenia się na ziemi. Albo w tłumie gości wyciągnąć ręce w górę i patrzeć w ekranik na to, co widzi obiektyw. Najdroższa lustrzanka tego nie ma. Ja jestem zmuszony fotografować z góry na ślepo.

Można też kompaktem robić zdjęcia z ukrycia. Kiedyś w przedziale ukraińskiego pociągu, rozpitym, z dziwacznymi typami, udawałem, że się bawię moim kompaktem. Wyłączyłem dźwięki, skierowałem na ludzi obiektyw, a ekran nakierowałem w inną stronę. Nikt na mnie nie zwracał uwagi, a ja fotografowałem.

Gdybym wyjął lustrzankę, wyleciałbym pewnie z pociągu.

To co jest ważne?

- Obycie ze sprzętem. Wszystkim znajomym polecam od zawsze strzelanie zdjęć na sucho. W aparacie analogowym bez filmu, w cyfrowym bez patrzenia w ekran. Na kanapie, przed telewizorem, żeby poznać wszystkie funkcje aparatu na pamięć. To tak jak z samochodem: musimy zmieniać biegi, wciskać sprzęgło, włączać wycieraczki i kierunkowskaz jednocześnie, wciąż patrząc przed siebie.

Ważne jest też pamiętanie o sprawdzeniu aparatu przed wyjściem z domu. Bardzo często zdarza się, że ktoś przychodzi na ślub, a w aparacie ma cztery klatki albo zapchaną kartę pamięci, albo właśnie kończy mu się bateria. I po dziesięciu minutach koniec zdjęć.

Czy amatorzy powinni ustawiać parametry manualnie czy korzystać z funkcji automatycznych?

- Podczas imprez u znajomych czy rodziny widzę, że ludzie mają aparaty ustawione na automat, zamieniają je w typowe "głupawki". A szkoda. Na jakiejś komunii ktoś miał taki sam kompaktowy aparat jak ja. Zrobiliśmy zdjęcia tej samej sytuacji i pokazaliśmy je sobie. Wyglądały zupełnie inaczej. Przestawiłem temu człowiekowi światło, szybkość migawki, temperaturę barwową i nagle się okazało, że wychodzą mu bardzo dobre zdjęcia. Oczywiście długo to nie trwało, szybko wrócił na automat.

Cały wywiad tutaj: http://wyborcza.pl/1,96585,6463084,Czolgac...grafowaniu.html

Sam mam lustrzankę cyfrową i parę obiektywów, ale ostatnio korzystam z mojego starusieńkiego Zenita 12XP, a mojego cyfrowego Nikona nie wyciągałem od dawna. Czemu? Żeby przypomniec sobie, że podczas robienia zdjęc liczy się właśnie myślenie. Kiedy można zrobic tylko 36 klatek na filmie zamiast 1000 na 4gb karcie, to wtedy podczas wciskania spustu migawki wszystko musi byc idealne, tak jak chcemy, żeby było. Wtedy każda klatka jest ważna, zaczynamy myślec przed zrobieniem zdjęcia zamiast strzelac jak opętani tą samą scenę 200 razy a potem i tak to wszystko poprawiac w photoshopie.

Zacznijcie fotografowac świadomie, nie pstrykac fotki, a właśnie fotografowac. Wtedy sprzęt nie będzie miał znaczenia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakoś, z nudów, zacząłem ostatnio bawić się w Fotoszopie róznymi zdjęciami, czekającymi na wywołanie...

(pierwszy oryginał, druga przeróbka, oczywiście;] )

wposzukiwaniuzaginioneg.th.jpg wposzukiwaniuzaginionegd.th.jpg

sdc11273a.th.jpg sdc11ccc27aaa3.th.jpg

Zdjęcia może nie za specjalne, ale nie chodzi o same foty, tylko o ocenę efektów;]

Edytowano przez A.L.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ A.L.

Te zdjęcia to z jakiego telefonu?

Szczerze mówiąc...nothing special.

Powiem więcej - kiepskie i tyle. Zero wyobraźni. Efekt może i ciekawy, ale ujecie nudne, przewidywalne, typowe... okropne. Na zdjęciu nie ma nic, co może oglądającego przyciągnąć. I to nie musi być ładna dziewczyna, tu chodzi o to, że ujęcie mus i tętnić życiem, być dobrze wykonane... bo zdjęcie to nie zatrzymanie chwili, to coś więcej. Co? Sztuka.

Fotografuję bardziej na serio od (dopiero) 1,5 roku, ale od dawna wiem takie rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zważ na to, że to jakby jeść hamburgera z Macdonalda popijając drogim alkoholem. Widzisz w tym sens? Bo ja nie.

Jak już coś robić, to w 100% porządnie, a nie w połowie. Poza tym, co z tego, że zastosował taki efekt, skoro i tak nawet z jego uzyskaniem zdjęcie nie wygląda lepiej, a jedynie inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Na początek coś nieodległego w czasie, czyli monster (otwarta nie mieściła mi się w dłoni !!!) Kinder Niespodziewanka w stylu Wielkanocnym ^^ (z użyciem makro) Fotka by k750i

http://img26.imageshack.us/my.php?image=kiinder.jpg

>>>Teraz coś troszkę odległego w czasie, ale tematyka również świąteczna (i dowód na to, że czasem niewarto być klasowym mikołajem...) Fotka by k750i.

http://img26.imageshack.us/my.php?image=mikoolaj.jpg

:sweat:

Edytowano przez Owiec_xD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest moja pierwsza fotka wykonana przeze mnie aparatem Minolta Z3 ( kompakt )

Skromnie prosze o ocene. Dodam, ze przedstawiona figurka ma 15 cm długosci :)

gban.th.jpg

W szczegole figurkowa postac trzyma w rekach ksiazke

bookj.th.jpg 10878471.th.jpg 17503252.th.jpg

Czego Waszym zdaniem w tych zdjeciach jest za malo?

Czego powinienem sie wystrzegac?

Edytowano przez Yilmaz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za za miłe słowa i zarazem za radę. Zobaczę co da się z tym zrobić.

182khe.th.jpg

Takie coś wyszło, tak na szybko. Pewnie nie do końca to, o czym myślałeś, ale już dziś nie bardzo mi się chce z tym kombinować, niemniej jutro może się z tym pobawię. Rzeczywiście, efekt całkiem niezły może wyjść.

Edytowano przez PeQ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj wstalem o 6 rano i szybko myk do lasu. Udalo mi sie sfocic kilka rzeczy :P

74674362.th.jpg 36987746.th.jpg 34096511.th.jpg

63359388.th.jpg 40638035.th.jpg 82300408.th.jpg

Prosze o opinie oraz krytyke :)

Niektore zdjecia zostaly wykonane przy uzyciu wedlug mnie efektywnego sposobu. Jakiego?

Edytowano przez Yilmaz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...