Skocz do zawartości

Wiedźmin/Witcher (seria)


Cardinal

Polecane posty

Hm, no właśnie. Co miałoby być RPGiem roku? Jakoś niespecjalnie stawiam na Dragon Age 2, czy Mass Effect 3, który zapewne będzie bardziej strzelanką niż grą typu RPG. Chociaż nie oceniajmy dnia przed zachodem słońca. Oglądałem gameplay Wiedźmina 2 i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Walki są dynamiczne, nie ma czegoś takiego, że gdy wymachujemy przed postacią mieczem nie dotykając jej zabieramy jej życie czy jakiekolwiek z tych rzeczy. Brak stylu grupowego jest bardziej przyjemny. Wczytywanie jest niemal niezauważalne. Ale te oczy podczas dialogów wydają mi się takie puste, jakby patrzały w nicość - szczególnie Geralta. Zobaczymy jak to będzie w wersji finalnej. Tymczasem ja z niecierpliwością czekam na tą grę. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dragon age 2 NA PEWNO nie będzie RPGiem roku! Deus Ex to i tak głównie strzelanina, a Mass effect 3... trudno powiedzieć :).

Skyrim i Wiedźmin 2 Zabójcy Królów pewnie będą ze sobą rywalizowały, a z tyłu gdzieś, tam gdzieś Mass Effect będzie walił seriami z karabinu laserowego :)

Edytowano przez Vetos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vetos

Uważam, że bezpodstawnie stwierdzasz że Deus Ex to "głównie strzelanina". Deus Ex ma potencjał bycia pełnoprawnym cRPG, z tym że (w przeciwieństwie do np. W2) nie opublikowano 30 minutowych filmików prezentujących grę. Pamiętamy przecież DE1, który był pełnoprawnym erpegiem mimo widoku FPP, czy rozwiązań w mechanice wyjętych ze strzelanek/skradanek (zależy od podejścia gracza).

Ale te oczy podczas dialogów wydają mi się takie puste, jakby patrzały w nicość - szczególnie Geralta.

Dokładnie, właśnie o tym między innymi wspominałem w poprzednim poście - dialogi sporo na tym tracą, bo odnoszę wrażenie, że postacie nie skupiają się na rozmówcy tylko patrzą gdzieś w przestrzeń i od czasu do czasu machną ręką. Koniecznie trzeba nad tym popracować, bo to jedna z niewielu wad w dialogach w W2.

Edytowano przez Boobr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się opieram na tym co widziałem a widziałem FPS. Przecież jeśli cechy rpg były by podstawą Deus Ex-a to twórcy już dawno by to pokazali. Zresztą tak na logikę... jakim cudem Deus Ex miał by być bardziej "RPGwowy" niż Wiedźmin 2 Zabójcy królów. Ja sobie tego po prostu nie potrafię wyobrazić.

Niektórzy mówili że walka w Wiedźminie jest zbyt dynamiczna(tak samo jak w dragon age 2), a wy Deus Ex-sie walka sama w sobie jest dynamiczna... Jak widać wszystko zależy od podejścia.

Jednak chciałbym byście mi wytłumaczyli jak np: Deus Ex miałby być bardziej RPG niż pełnokrwisty RPG jakim jest wiedźmin ?

ZdeniO pisałem kiedy wstawiłeś posta. Walka w Wiedźminie bądź, co bądź jest realistyczna. Pasuje w elementy fantasy i jak chcesz to mogę spróbować ci wytłumaczyć dlaczego walka taka jak w wiedźminie 2 jest sensowna.

Edytowano przez Vetos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cechy rpg

bardziej "RPGwowy"

bardziej RPG

pełnokrwisty RPG

Czuje kolejny festiwal ''tytuł XX nie jest RPG, bo nie ma tego co tytuł YY''.

Zresztą nie wiem czemu Deusowi chcesz odbierać ''RPGowości''. Bo przeciwników eksterminujesz za pomocą broni palnej, a nie miecza? Nie rozumiem. Poza tym nikt nie napisał, że DX HR jest ''b4rdzi3j tru erpidżi'' niż Wiedźmin 2. Dla mnie prowadzenie historii z większą lub mniejszą swobodą, interakcje pomiędzy postaciami, rozwój bohatera i eksploracja świata daje obraz komputerowej gry RPG. Akurat wszystkie wymienione w ostatnich postach gry spełniają łącznie te przesłanki. Oczywiście jestem w tym poglądzie odosobniony, bo nie jestem hardkorowcem, który stawia na piedestale klasyki i jednocześnie narzeka na zastój graficzny. =)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś niespecjalnie stawiam na Dragon Age 2

Dlaczego? Czego brakuje DA2, aby nie mogło pretendować do tytułu "cRPG roku"?

Abstrahując, obejrzałem właśnie ostatni gameplay z drugiej odsłony Wiedźmina i muszę przyznać, iż żaden z zaprezentowanych tam elementów rozgrywki nie zrobił na mnie negatywnego wrażenia. Lokacje prezentują się ładnie i w ogóle świat gry wygląda ciekawiej niż w pierwszej części, co zapewne znacznie zwiększy przyjemność płynącą z jego eksplorowania - podobnie jak zwiększone rozmiary lokacji i ich szybsze wczytywanie. System walki również przypadł mi do gustu - widać, że starcia można rozegrać na kilka różnych sposobów (w zależności od preferencji gracza), a także łączyć ze sobą różne sekwencje uderzeń, uników etc. wykorzystując przy tym "płynnie" wiedźmińskie znaki czy środki wybuchowe. Cieszę się, że zrezygnowano z poprzednich (tj. tych z pierwszego Wiedźmina) mechanizmów walki, bazujących na pasywnych umiejętnościach postaci, a zastąpiono je takimi, które wymagają w większym stopniu (poza wyborem jednego z trzech wiedźmińskich stylów) dostosowania się do przeciwnika i jego stylu walki (którzy zresztą posiadają teraz zróżnicowane pakiety AI). Poza tym - chociaż na chwilę obecną gra korzysta z DX9, to efekty specjalne (związane z np. zaklęciami), pogodowe, światłocienie etc. wyglądają rewelacyjnie, a istnieje przecież możliwość zaimplementowania obsługi technologii DX10 i DX11... Co do innych aspektów gry, to zasadniczo mam względem nich takie same odczucia jak po obejrzeniu poprzednich gameplay'ów, czyli na ogół jak najbardziej pozytywne.

PS: Mam jedynie nadzieję, że autorzy dopracują jeszcze przed premierą animacje mimiki twarzy postaci...

Edytowano przez Murezor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ mi chodzi o tytuł najlepszego RPG roku, nie oto by komuś odebrać "RPGwowość". No ale czy wyobrażacie sobie Deus Ex jako najlepszego RPG roku? Ja nie.

Mi chodzi oto że Deus Ex nie będzie najlepszym RPG roku. Oczywiście będzie bardzo dobrą grą, jednak moi faworyci to Wiedźmin i Skyrim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, konkludując, Twoi faworyci mają monopol na bycie najlepszymi cRPGami roku? To ma sens.

Nothing, I suposre. To jest temat o Wiedźminie, a nie miejsce na dyskusje o cRPG roku. A tym bardziej roztrząsaniem, czy coś w ogóle jest RPG - Bethezer

Edytowano przez Bethezer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Czego brakuje DA2, aby nie mogło pretendować do tytułu "cRPG roku"?

Ciepłego przyjęcia graczy?

Wyniki sprzedaży (poniżej) leżą i kwiczą w pierwszym tygodniu gdzie w grę weszły preordery i marka Bioware spadło w trzecim tygodniu na łeb na szyję. Poza tym metacritic i ocena userów (tak wiem spisek 4chana i haterów Bio no i cyklistów), oraz cała gama epic faili od blokady gry do premiery w preorderach po blokowanie graczy za krytykę EA.

XBOX 360

Week 1 - 392,508

Week 2 - 128,897

Week 3 - 61,735

PS3

Week 1 - 163,410

Week 2 - 61,210

Week 3 - 35,455

Kwestia jest taka, że jeżeli Bethesda nie zrobi jakiejś obsuwy albo wypuści kompletnego bubla jako ES V: Skyrim to nie ma takiej siły na ziemi żeby nie dostali GOTY za RPG. To jest zbyt duża marka i zbyt duży fandom cyklu cokolwiek by nie mówić o jakości i RPGowości tytułów.

Chyba, że Wiedźmin 2 naprawdę dostarczy wszystko a nawet więcej z obietnic i stanie się wielkim hitem, plus wydanie edycji na konsole by nie zaszkodziło.

Edytowano przez Sharp_one
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po co Wam ten tytuł RPG roku? Jeśli jakaś gra tego tytułu nie zdobędzie, to w nią nie zagracie? Co mnie obchodzą tytuły?

Jeśli gra jest dobra I zbiera w miarę równe noty to kupuję ją bez względu na to, czy ma jakiś znaczek na okładce, bo od tego nie zależy miodność gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po co Wam ten tytuł RPG roku? Jeśli jakaś gra tego tytułu nie zdobędzie, to w nią nie zagracie?

Tak, będę czekał cały rok a najlepiej półtora żeby zobaczyć która gra dostanie GOTY i w żadną inną grę grać nie będę! Bo cala reszta to badziew i grać w to nie lza.

Co mnie obchodzą tytuły?

A co mnie obchodzi co Ciebie obchodzi? Jeśli Cię nie obchodzi to po co się wżynasz w rozmowę o tym? Masochizm?

Jeśli gra jest dobra I zbiera w miarę równe noty to kupuję ją bez względu na to, czy ma jakiś znaczek na okładce, bo od tego nie zależy miodność gry.

No shit, Sherlock!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DA2 nie ma szans na zdobycie tytułu RPGa roku. Powiedzmy sobie szczerze, a przy okazji podziękujmy EA - ta gra wyszła dobre pół roku za wcześnie. Tylko 2 lata różnicy między częścią pierwszą. Twórcy Wiedźmina mieli lat cztery, Oblivion wyszedł jeszcze wcześniej. Jeśli EA liczyło się tylko z kasą, to i tak się przejechali, nie mówiąc o długofalowej polityce. Oczywiście, scenarzyści BioWare jak zwykle wykonali wspaniałą pracę, ale cała reszta ma mniejsze i większe wady. Całość jest zbyt kontrowersyjna i zbyt niedopracowana, by móc marzyc o tytule najlepszego RPGa.

Tak czy inaczej, mam nadzieję na demo Wiedźmina 2, choćby miesiąc czy dwa po premierze.

Sharp_One, jak możesz to podaj źródło tych statystyk.

Edytowano przez LordRegis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tam już ostrzegał, żeby nie gdybać o tytule gry RPG roku... Skupmy się na Wiedźminie. Zastanawiam się poważnie nad Empikowską Edycją Specjalną, która ma naprawdę ciekawą zawartość. Jednak EK to przede wszystkim szybsza dostawa...

Acha i tak się jeszcze zastanawiałem nad erotyką w grze. W filmie o Bardzie było dość dużo niedwuznacznych scen, wyglądały całkiem nieźle. Liczę jednak na więcej detali w finalnej wersji Wiedźmina 2, chociaż do kart z ''jedynki'' nic nie miałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZdeniO pisałem kiedy wstawiłeś posta. Walka w Wiedźminie bądź, co bądź jest realistyczna. Pasuje w elementy fantasy i jak chcesz to mogę spróbować ci wytłumaczyć dlaczego walka taka jak w wiedźminie 2 jest sensowna.

Chodzi mi tylko o logikę. OK, w Human Revolution możemy strzelać jak w FPSie, więc jest to FPS (Twoim zdaniem). Ale w Wiedźminie dwa możemy "zaklikać" przeciwnika na śmierć jak w grze akcji TPP. Więc jest grą akcji TPP.

Przecież obie gry to nie tylko system walki, obie oferują duże możliwości rozwoju postaci (w DE są to głównie różne mechaniczne bajery), który wpływa na styl rozgrywki, sporo wyborów oraz nieliniowość. No i interakcja z NPC-ami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że moim zdaniem Deus Ex: HR będzie konkurencją głównie dla ME 3, dużo podobieństw dostrzegam między tymi grami (między innymi system walki - strzelanka).

Zaś o klientów pozostałych walczyć będą Skyrim, Wiedźmin 2 i DA II, które już walczyć zaczęło, ale chyba dość średnio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli (podkreślam: jeśli) Human Revolution rzeczywiście ma korzystać z dorobku części pierwszej, tak jak to twórcy obiecują, to będzie z tego w 100% pełnoprawny erpeg. A na to się zapowiada - i jeśli w takim układzie DE to strzelanka, to W2 można określić mianem slashera - ma to tyle samo wspólnego z prawdą w obu przypadkach.

Mam do tego takie pytanie co do bardziej znających wymagania sprzętowe i ich odzwierciedlenie w rzeczywistości - jako iż poważnie zastanawiam się nad kupnem W2, czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy mój sprzęt wystarczy na komfortową grę (ustawienia low-medium)? Mam w kompie GeForce 9800GT z 512 mega ramu, procek Core 2 Duo 2.20 gHz i 2 giga ramu. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, bo wolałbym nie kupić gry która nie będzie działać.

Edytowano przez Boobr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli (podkreślam: jeśli) Human Revolution rzeczywiście ma korzystać z dorobku części pierwszej, tak jak to twórcy obiecują, to będzie z tego w 100% pełnoprawny erpeg. A na to się zapowiada - i jeśli w takim układzie DE to strzelanka, to W2 można określić mianem slashera - ma to tyle samo wspólnego z prawdą w obu przypadkach.

Idzie mi tylko o realia - zarówno w ME 3 jak i w DE: HR mamy przyszłość, spluwy itd. Podczas gdy pozostałe RPG-i mające premierę w tym roku osadzone są w realiach medieval fantasy.

Mam do tego takie pytanie co do bardziej znających wymagania sprzętowe i ich odzwierciedlenie w rzeczywistości - jako iż poważnie zastanawiam się nad kupnem W2, czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy mój sprzęt wystarczy na komfortową grę (ustawienia low-medium)? Mam w kompie GeForce 9800GT z 512 mega ramu, procek Core 2 Duo 2.20 gHz i 2 giga ramu. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, bo wolałbym nie kupić gry która nie będzie działać.

Wymagania minimalne:

Procesor: Intel Core 2 Duo 2.2 Ghz lub AMD Athlon 64 X2 5000+

Pamięć RAM: 1 GB Windows XP / 2 GB Windows Vista i Windows 7

Karta graficzna: 512 MB RAM, wspierająca Pixel Shader 3.0 (Nvidia GeForce 8800 lub ATI Radeon HD3850)

Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9.0c

Dysk twardy: 16 GB wolnego miejsca

Napęd optyczny: DVD x8, zgodny z DVD9

Z tego jasno można wywnioskować, że pójdzie spokojnie, pytanie tylko na jakich detalach. Ja obstawiam nisko średnie.

Edytowano przez pankamilek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(poza wyborem jednego z trzech wiedźmińskich stylów)

W Wiedźminie 2 mamy dwa wiedźmińskie style - szybki i silny, bez grupowego. Co nie znaczy, że nie możemy ciąć ostrzem miecza kilku przeciwników naraz - kto znajdzie się w zasięgu cięcia dostanie. Uważam to za bardziej racjonalne rozwiązanie, niż w "jedynce".

Tak swoją drogą to po oglądnięciu gameplaya w wersji angielskiej, osobiście uważam, że lepsza jest wersja polska, jeśli chodzi o podkładane głosy do postaci. Geralt bez Jacka Rozenka to nie ten sam wiedźmin. ;) I w ogóle lepiej wygląda dynamiczna zmiana pogody, a nie jak w "jedynce", gdzie była taka jak w The Sims 2, gdzie nastała odpowiednia godzina i nagle zmieniała się pogoda, niebo robiło się pomarańczowe na wieczór itd. Raczej zostało zmienione też to, iż wszędzie jest taka sama pogoda i zmienia się ona dynamicznie. A nie tak, że w Wyzimie Klasztornej zawsze było pochmurno lub padał deszcz, natomiast gdy przeszliśmy przez bramę do Wyzimy Handlowej było słonecznie. Taka kosmetyczna zmiana, ale zauważalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego jasno można wywnioskować, że pójdzie spokojnie, pytanie tylko na jakich detalach. Ja obstawiam nisko średnie.

Ok, dzięki za odpowiedź. Właśnie dlatego lubię jak wrzucą nawet króciutkie demo do neta, zawsze można sobie zobaczyć jak gra będzie będzie chodzić bez zabawy w chybił-trafił.

@Dayux

A mnie bardzo spodobał się angielski aktor podkładający głos Geraltowi, znacznie bardziej niż Rozenek. Obydwaj jednak mają bardzo odmienne barwy głosu, a do tego odwalają całkiem niezłą robotę, zatem nie można jednoznacznie powiedzieć który jest lepszy - kwestia gustu, chociaż po tym co widziałem na tym gameplayu wybiorę raczej wersję z angielskimi głosami. Zobaczymy jeszcze jak wypadną polskie, bo filmików z tymi jeszcze nie było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...