Jump to content

Gut Blog

  • entries
    39
  • comments
    512
  • views
    54,804

Moja fascynacja z dzieciństwa #1 - Dinozaury

Sign in to follow this  
Gutek90

1,644 views

301240_erteTyrannosaurusrexp1050042_34.jpg

Rozpoczynam coś nowego na moim blogu. Oczywiście nie zamierzam porzucić swojej serii GWŻ. Bez obaw

wink_prosty.gif. Postanowiłem rozpocząć inny temat, który za dzieciństwa bardzo, ale to bardzo mnie ciekawił i nie minęło to mi do dziś. Może to wstyd, może nie, ale fascynuję mnie świat w którym rządziły wielkie gady - Dinozaury. Nie będę ukrywał, z wielu gatunków zapomniałem z jakich rzędu one pochodzą (dlatego musiałem wołać o pomoc do Wiki, ale to pewnie drobnostka). Zainteresowanych zapraszam do lektury.

W czasach prehistorycznych na Ziemi występowała masa różnych gadów. Wiele z nich niestety nie spotkamy ich obecnie. Kiedy pojawiły się pierwsze gady (ok. 100 mln lat temu) wyglądały one podobnie do jaszczurek współcześnie nam znanych (jaszczurkokształtne). W późniejszym czasie pojawiły się m.in. pterozaury (wbrew pozorom to nie dinozaury, tylko gady latające!), czy gady morskie które zawładnęły wodami na całej planecie. Zanim pojawiły się dinozaury, inną ważną grupę tworzyły gady ssakokształtne, które zdominowały życie na Ziemi. Ich kres skończył się bezpowrotnie jeszcze przed końcem okresu jurajskiego.

WCZESNE GADY

reptile.gif

Hylonomus

Za pewnie wielu z was wie, że gady rozwinęły się z płazów i były one pierwszymi lądowymi kręgowcami. Ich sukcesem było wykształcenie zewnętrznej okrywy jajowej, dzięki której ich jaja nie wysychają w powietrzu i tym samym mogą być składane na lądzie. Hylonomus (zdj.) był jednym z pierwszych gadów, które pojawiły się na Ziemi. Był lekko zbudowanym zwierzęciem pochodzącym z okresy środkowego karbonu. Mierzył 20 cm długości i należał do rzędu Captorhinidae. Występował na terenach Ameryki Płn. Gady pojawiły się w późnym karbonie, czyli ok. 300 milionów lat temu. Ziemię zaczęły dominować grupy, które powstały przed archozaurami (gady naczelne), obejmującymi m.in. dinozaury. Anapsydy (Najwcześniejsze gady) miały jedną wspólną cechę - czaszka tych zwierząt przypomniała ciężkie kostne pudełko pozbawione jakichkolwiek otworów, z wyjątkiem oczodołów i otworów nosowych. Pierwsze gady ssakokształtne pojawiły się 300 miliomów lat temu, a ich dominacja skończyła się wraz z pojawieniem się dinozaurów. Ewolucja zrobiła swoje - Z małych jaszczurkowatych wyewoluowały zwierzęta o cięższej budowie ciała. Oligokyphus był jedynym gadem ssakokształtnym, który przetrwał aż do jury. Mierzący 50 cm długości roślinożerca posiadał rzędy wysoce wyspecjalizowanych ostrych zębów policzkowych. Tym samym zapewniały mu precyzyjne posiłkowanie. Natomiast Cynognathus był jednym z największych cynodontów. Ten łowca posiadał, podobnie jak ssaki, trzy typy zębów: tnące siekacze, sztyletowate kły i większe zęby policzkowe. Oba te gatunki należały do podrządu Cynodontia.

Oligokyphus_BW.jpg

Oligokyphus - Rodzina Tritylodontidae (Wczesna Jura)

32.jpg

Cynognat - Z rodziny Cynognathidae (Wczesny Trias)

CZAS ROZPOCZĄĆ PANOWANIE

Dinozaury dominowały w trzech okresach dzieju Ziemi. Trias, Jura i Kreda. Gdy okres triasowy rozpoczął się ok. 250 milionów lat temu, życie na Ziemi było zdominowane przez gady ssakokształtne, a także inne gady, np. krokodyle. W morzach dominowały gady wodne, jak ichtiozaury i notozaury. Pod koniec okresu triasu pojawiły się pierwsze dinozaury (np. Coelophysis). Pod koniec triasu pojawiły się i szybko rozprzestrzeniły po Pangei* pierwsze dinozaury. Wiele z wczesnych gadów wymarło, a w tym samym czasie dinozaury zaczęły swoje panowanie na wszystkich możliwych miejscach na Ziemi.

*superkontynent połączony z większości lądów

Jak widać, te zdumiewające zwierzęta potrafiły szybko opanować całą Ziemię. Gdybyśmy cofnęli się w czasie, zobaczyliśmy by na każdym kroku dinozaura. Nie ważne czy byśmy byli w Chinach, czy na Antarktydzie.W czasach dinozaurów morza były pełne życia. Ryby - np. Lepidotes, z ciałem chronionym przez kostne łuski - polowały na robaki, mięczaki i inne małe stworzenia. Dno zamieszkiwały linowce, zwierzęta spokrewnione z rozgwiazdami, chwytające małą zdobycz w pierzaste, rozczłonkowane ramiona. Pospolite były również belemnity i amonity (to krewniacy ośmiornic i mątw). Do największych zwierząt należały gady morskie, jak ichtiozaury i plezjozaury, które przemierzały oceany, polując na ryby, głowonogi czy belemnity.

lepidotes.jpg

Wbrew pozorom to nie świąteczny karp, tylko Lepidotes (ciekawe jaka w smaku...)

I tak oto rozpoczyna się wielka dominacja tych gadów. Na razie to tyle na dziś. Mam nadzieję, że znalazła się chociaż garstka zainteresowanych

wink_prosty.gif. Czołem!

Sign in to follow this  


16 Comments


Recommended Comments

Może to wstyd

Jeżeli ktoś wstydzi się przyznać, że interesuje się dinozaurami, to jak dla mnie może nie istnieć!

Dinusie są kewl!

Dinosaur%20Awesome.jpg

Następnym razem napisz coś więcej, bo mimo wszystko trochę mało tych informacji.

Share this comment


Link to comment
Może to wstyd

Hej, każdy ma inne zainteresowania, a to, że lubisz Dinozaury, ktoś inny MLP, a ktoś jeszcze inny Boba Budowniczego to nie wstyd. O ile twoje zainteresowania nie są szczególnie z kosmosu (no powiedzmy sobie szczerze, jednak w pewnym wieku, pewne rzeczy nie przystoją) nigdy się ich nie wstydź!

Co do wpisu, dogadałbyś się z moim bratem, uwielbia dinusie. Nawet jak próbowałem go przekonać do anime to próbował znaleźć coś w tej tematyce. Niestety, raczej krucho.

Share this comment


Link to comment

Heh, dzięki. :)

Następnym razem napisz coś więcej, bo mimo wszystko trochę mało tych informacji.

Oczywiście, że napiszę. Początek może jest trochę krótki (nie mam dziś dnia, może przez te słońce :P), ale jeszcze zostanie opis z okresu jury i kredy. Na pewno nie będzie to tak długie, jak GWŻ.

Share this comment


Link to comment

Kreda to mój ulubiony okres ery Mezozoicznej, bo to właśnie wtedy prawdziwy rozkwit przechodził podrząd Teropodów, z którego pochodzi rodzina Tyranozauroidów. Nie muszę chyba wam mówić jaki dinuś należy do niej :)

Przy okazji. Pamięta ktoś taką perełkę jak "Dino Island"? Jedna z moich ulubionych gier późniejszego dzieciństwa. Liczba opcji, jaka była zawarta w tym, zdawało by się prostym, tycoonie do dziś mnie powala. Chyba poszukam gdzieś płytki i zobaczę, czy gra dalej się trzyma.

Share this comment


Link to comment

@Soaps

MLP to akurat wstyd. :D

Also, rawr. Raptory 4ever, choćby za ich rolę w Parku Jurajskim. Nieważne jak realistyczne to było, ważne że fajnie. :u

Share this comment


Link to comment

MLP to dno dna, nawet niżej niż anime.

Zależy jak na to patrzysz, tak naprawdę połowa fandomu składa się z idiotów, trollów i hipsterów, no i tak jak w każdym fandomie, muszą się znaleźć zboczeńcy, jednakże druga połowa to po prostu zwyczajni ludzie, lubiący odpocząć oglądając kucyki. Aby zrozumieć ten fenomen trzeba trochę czasu poświęcić, przekopać internet wzdłuż i wszerz. Do niczego nie narzucam, ale lepiej wiedzieć na czym się stoi wink_prosty2.gif

@Dinozaury

Hah, największe zainteresowanie pojawiło się u mnie kiedy miałam z sześć lat, nie zbierałam żadnych zabawek czy coś ( zresztą naraziłabym się wtedy na wstyd i hańbę wśród koleżanek xD) , bardziej wolałam czytać na temat tego jak '' Wyparowały'' z powierzchni ziemi. Pamiętam jak oglądałam Park Jurajski i cała ochota na powrót dinusiów do życia zniknęła wraz z sceną z kończyną (ręką konkretnie, kto oglądał ten wie). Jednak najmilej wspominam wyjazd z klasą mojej mamy do Bałtowa , do parku dinozaurów, a zwłaszcza model T-Rexa i możliwość wykopywania '' kości''. Ogólnie wolałam roślinożerne dinozaury, choć nie pogardziłabym miesożernymi. Nie wiem którego lubiłam najbardziej, może Brontozaura a może T-Rexa, nie pamiętam już, w każdym razie, był to jeden z popularniejszych dinozaurów. Niestety mój brat od samego początku żadnego zainteresowania nimi nie przejawia, jedyne co go interesuje to gry lego, trochę szkoda.

@Up

No ba, przydałby się drugi sezon confused_prosty.gif

Share this comment


Link to comment

Dino Crisis 2 to nadal jedna z moich ulubionych gier. I kto wie czy nie najlepsza gra o dinozaurach ever, podoba mi sie tez paraworld.

Share this comment


Link to comment

Jednak miło sobie powspominać stare dobre czasy. U mnie było znowu tak, że kupowałem wszelkie książki na temat dinozaurów, oglądałem wszelkie filmy (JP, Terra Nova jak było wspomniane itp.) i seriale dokumentalne na ich temat. Do dziś pozostało mi jeszcze to ostatnie, bo z roku na rok naukowcy odkrywają nowe ciekawostki na ich temat. A gry? No ba! Nie odpuszczę sobie żadnej produkcji. Dino Crisis 2 również mi się widział, zaliczyłem wszelakie Turoki i raz zagrałem w Jurassic Park: Operation Genesis (najlepsza z serii JP). ;)

Share this comment


Link to comment

Ja Cię...ależ chciałem zagrać w Dino Crisis, gdy jako 12-latek widziałem recenzję tej gry w Cd-A....mój komp nie dawał wtedy takiej możliwości, a i ja nie miałem takiego dostępu do gier. Ostatecznie nigdy w to nie zagrałem :(

Ale figurek dinozaurów, książek na ich temat, czy puzzli miałem mnóstwo. Jurassic Park znam na pamięć i choć nie jest to wielkie kino, nigdy nie mogę się oprzeć, gdy leci w TV. Stara miłość nie rdzewieje.

Share this comment


Link to comment

Bob Budowniczy to nie wstyd, MLP tak.

Bo tak.

Hehe.

Also, kiedy sobie tak przeglądam internet mam wrażenie że troszkę więcej niż połowa tak zwanego "fandomu" to trolle i zboczeńcy. Tak z 9/10. Może po prostu są najbardziej widoczni. Albo coś.

Share this comment


Link to comment

Wiesz... niektórzy być może mają swoje sposoby, aby zaistnieć w świecie netu. Bob jest słaby, bo używa młotka z plasteliny. Mięczak... :P

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...