Jump to content
 • entries
  111
 • comments
  1,042
 • views
  97,603

Cztery czeskie produkty, kosztujące pięć polskich złotych, które musisz spróbować.


SanchoPansa

2,668 views

 Share

Czechy - dziesięciomilionowy kraj, który dał mi tyle dobrych rzeczy. A to jest wpis, w którym cztery z tych rzeczy wymieniam i minirecenzuję. To nie jest żaden top, piszę tutaj o rzeczach niewymiernych, nieocenialnych i niebanalnych. Dość tego wstępu, wpis czas zacząć.

1) Keczup OTMA

ShotType1_328x328.jpg

Poezja zamknięta w szklanej butelce. Wymarzone towarzystwo wszelkich potraw, przystrajające swym smakiem, ale nie nachalne. Idealne proporcje kwaskowatego smaku i słodkości pomidorów. Otwierając butelkę, przygotuj się na wspaniałe smakowe przeżycie. Wiem, że niektórzy mogą mi tu wyjechać z jakimś słoikowym Włocławkiem, którego nikt nigdy na oczy nie widział. Inni powiedzą, że nie ma szlachetnego pochodzenia, produkowany jest w fabrycznym kotle. Nie ufajcie takim typkom. Moim zdaniem Bóg stworzył Czechów, aby mogli dać nam ten keczup.

2) Musztarda "Czeska"

483246_p.jpg

Muszę przyznać - jest mi wstyd. Nie wiem, kto ją robi, nie wiem nawet jak się nazywa. Stoi skromnie w anonimowym słoiczku bez etykietki, czekając na mnie w pobliskim sklepie. Zawsze tam jest, czeka, żeby ją docenić. A ja o niej pamiętam, bo nie sposób zapomnieć tego smaku. Ciężko znaleźć słowa, żeby ją opisać. Ostra, wyrazista, pyszna - te określenia wydają się zbyt banalne. Podejrzewam, że należałoby użyć języka Heleny Vondráčkovej, aby opisać ten doskonały dar Republiki Czeskiej.

3) Kofola

ShotType1_328x328.jpg

Rok 1960 okazał się przełomem dla światowego przemysłu produkującego napoje bezalkoholowe. To wtedy właśnie powstała Kofola. Można się spierać, czy napój ten jest dziełem czeskich, czy słowackich inżynierów. Ja uznaję ją za produkt czeski, gdyż oryginalna receptura została opracowana w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich w Pradze. Znacie sentencję o uczniu, który przerósł mistrza? Nie do końca ma ona przełożenie na historię Kofoli, bo ta powstała jako odpowiedź na pewien kapitalistyczny napitek. Dostrzegam tu jednak pewne analogie, bo i w tym przypadku uczeń (Kofola), jest po stokroć lepszy od mistrza (C-C). Jeżeli nie mieszkasz blisko granicy, albo sklepu z czeskimi produktami, to radzę nie próbować. Obrzydną ci inne marne napoje, obrzydnie nawet woda. Tak, uwielbiam Kofolę.

4) Škoda Favorit

8073077600_1313234726.jpg

Zasłużona legenda motoryzacji. Tytułowe pięć polskich złotych, jest przy niej sumą równie śmieszną co sto tysięcy. Pięciobiegowy, pięcioosobowy, siedemdziesięciokonny wóz idealny, obowiązkowo w kolorze ciemnej wiśni. Niezawodny środek lokomocji, dobrze radzący sobie w każdych warunkach. Wyprodukowano tylko 783 167 egzemplarzy, jej posiadacze to kolekcjonerzy pierwszej wody. Trasę Warszawa - Praga jest w stanie pokonać w niespełna 12 godzin. Piękna linia nadwozia wywołuje u dzierlatek daleko idące myśli o charakterze matrymonialnym, związane z posiadaczem wehikułu.

Dziękuję, Sancho.

 Share

15 Comments


Recommended Comments

Czekam na analogiczny wpis o czeskich alkoholach, w Czechach najbardziej podoba mi się wielka różnorodność piw. Niby w Polsce przebiło się całkiem sporo marek, ale w większości smakują dosyć podobnie. Z kolei ilekroć piję piwo z Czech, jestem pod wrażeniem.

Link to comment

@Knokers

Oczywiście, myślałem, żeby napisac o alkoholach. Powstrzymało mnie tylko to, że kiedyś dostałem osta, albo urlop (nie pamiętam już) za wspomnienie o alkoholu, a cały wpis o piwach mógłby zostac źle odebrany przez moderację. Nie chcę się z wami jeszcze żegnac wink_prosty.gif

@Sermaciej

Kolejnośc nie jest ważna, ale poprawiłem

Link to comment

Ach, kochane Pepiki, coś byśmy bez nich zrobili :3 Kiedyś odwiedziłem nawet Pragę, ale młody byłem i niewiele pamiętam ponad to, że to piękne miasto jest smile_prosty.gif

Zakładam, iż mieszkasz w rejonie przygranicznym, więc takie pytanie - czy to prawda, że sporo Czechów darzy Polaków niechęcią? Zawsze mnie to ciekawiło.

 • Upvote 1
Link to comment

@up Też słyszałem o tym, że my ich uwielbiamy, a oni patrzą na nas z wyższością i raczej niechęcią. Ja tego nie doświadczyłem, w najgorszym wypadku Czesi zachowywali się neutralnie, zazwyczaj zaś przyjaźnie i miło. Ludzie tacy jak wszędzie (choc chyba ich nastawienie do nas jest nieco mniej entuzjastyczne, niż nasze do nich).

 • Upvote 1
Link to comment

Ja, jako mieszkaniec owych przygranicznych rejonów, widzę, że wśród nas, Polaków, najpopularniejsze były alkohole bez akcyzy(swego czasu), czekolada studencka, lentilky(za bodajże 9 koron). Natomiast wśród gimnazjalistów i licealistów najpopularniejsza jest zielona herbata, sprzedawana przez wędrownych sprzedawców.

 • Upvote 1
Link to comment

Ja z kolei polecam to: czekolada studenska. Jak ktoś ma okazję, brać, nie wybrzydzać!

I jedną czy dwie mi podrzucić. tongue_prosty.gif

Klekotsan - raczej jest tak, jak pisze Sancho, jak ja byłem w Czechach to raczej przyjaźnie byli ludzie nastawieni, szczególnie, że i kulturę i język (przynajmniej z mowy, nie wiem jak pisany) mamy dość podobne.

Link to comment

Byłem w Pradze 2 lata temu i mogę powiedzieć, że miasto jest piękne, a ludzie przyjaźnie nastawieni. Za to na bazarze można kupić WSZYSTKO - od gadających czarownic, przez kostki z kamasutrą, kończąc na zabawkach. Jednak TOP 1 zdobyły kastety i noże do rzucania. Były oferowane przez Azjatę, który tak mnie przywitał - "Pola? Pola! Bum Bum!"

 • Upvote 1
Link to comment

Jeśli chodzi o mnie to oczywiście Lentilky popite Kofolą.

A no i obowiązkowo smażony ser, frytki i genialna tatarska omacka w pobliskiej mini restauracji :)

A jak czekolada to tylko studenska.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...