Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

CDA 11/2013 zawartość

Polecane posty

Najnowszy CDA - za tradycyjne 15.99 zł w zamian za 132 strony i 2DVD ? w sprzedaży już we wtorek, 24.09 września.

Oprócz kilku pełniaków zawiera też bonus - złoto do wykorzystania w grach World of Tanks i World of Warplanes - kod zaproszeniowy dający 1000 golda i 3 dni premium i kod bonusowy dający 1200 golda. (Uwaga: oba kody można łączyć, ale nie można wbić np. 3 kodów bonusowych na jedno konto). Jeśli zaś idzie o pełniaki, to będą: Clive Barker?s Jericho, Overlord: Raising Hell (czyli podstawka z dodatkiem!), Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu PL i klient World of Warplanes PL.

Co do zawartości... od razu mówię, że nie będzie recenzji GTA V w tym numerze - premiera gry wypadła tak fatalnie, że mielibyśmy dosłownie parę(naście) godzin na zagranie i stworzenie recenzji. Dlatego uznaliśmy, że lepiej później, ale dobrze i rzetelnie, niż szybko i po łebkach. Postaramy się za to, aby nasza recka GTA V w kolejnym numerze była epicka.

Ale na GTA V świat się nie kończy. Mamy reportaż z Gamescomu (i obszerny przegląd blisko setki gier!). Mamy obszerne recenzje Total War: Rome II, Arma III, Europa Universalis IV, Rayman Legends, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, Diablo III na konsole (recenzent twierdzi, że jest lepsza niż na PC... ale będzie hejt ?), polskiego Alien Rage, Dishonored: The Brigmore Witches i Amnesia: A Machine for Pigs. A to przecież tylko niewielka część recenzji z tego numeru...

Dobrze prezentuje się też Publicystyka. ?Pod ostrzałem mikrotransakcji? to dowód nie tylko na to, że nie ma darmowych gier, ale i pokazanie rozmaitych tricków, za pomocą których twórcy gier ?pompują? kieszeń gracza z kasy. ?Pax Prime? to reportaż z imprezy, którą można z grubsza określić jako ?międzynarodowy zjazd nerdów i cosplayerów?. W ?Domowym odkrywaniu kosmosu? zapraszamy was do oderwania głowy od monitora i spojrzenia... no dobra, nieodrywania głowy od monitora i spojrzenia w gwiazdy. Zresztą nie tylko do patrzenia ? wiecie, że możecie w ten sposób zostać odkrywcami pozasłonecznych systemów planetarnych? Serio ? i nawet nie będziecie w tym celu musieli odchodzić od kompów. Możecie przejść do historii astronomii! smile_prosty.gif

Nie zabraknie też piątej (i ostatniej) części Historii pism o grach. Przypomnimy wam magazyny, o których pewnie nawet nie wiedzieliście, że istniały, a do tego dokonamy podsumowania 27 lat historii owych wydawnictw.

Będzie też tekst o tym, jak na świecie leczy się uzależnionych od kompa - np. w Chinach walą elektrowstrząsami w dłonie. A w Polsce? Zobaczycie. Ale nie lękajcie się, u nas są ciut inne metody. W Grach Wiecznie Żywych Smuggler przedstawi grę, w którą (choć to nie sandbox) gra od 10 lat... i nie może jej ukończyć (Critical Mass), w Epitafium wspomnimy Techlandowskiego Warhounda, czyli polskiej odpowiedzi na Jagged Alliance czy XCOM. No i powtykamy branży Szpile (w tym jedną wsadzamy... sobie).

W dziale sprzętowym megatest (i megaporadnik) dotyczący monitorów, ale będzie też np. test konsoli Nvidia Shield, tabletu Nexus 7, najnowszych budżetowych kart graficznych, specjalnego fotela dla graczy, dysków SSD i hybrydowyxh, klawiatur, myszek i wszelakiego innego ustrojstwa, którymi gracze mogą być zainteresowani.

A na deser, jak zawsze, Na Luzie i Action Redaction.

Co jest na płytkach?Jak mówiłem - kody na złoto do World of Tanks i World of Warplanes, pełniaki (Clive Barker?s Jericho, Overlord: Raising Hell (czyli podstawka z dodatkiem!), Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu PL i klient World of Warplanes PL), gameplaye, mody, eboki, gry freeware oraz masa innych dóbr, o których możecie poczytać poniżej.

Przypominamy ? premiera już 24.09, we wtorek

#############SPIS TREŚCI################

Info

Gamescom megarelacja (reportaż i przegląd 96 gier)

Digital Days (Ubisoft)

#########Recenzje

Total War: Rome II

Arma III

Europa Universalis IV

Rayman Legends

Gone Home

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Diablo III

Castle of Illusion HD

Memoria

Alien Rage

Disney Infinity

Legends of Dawn

Race the Sun

Dishonored: The Brigmore Witches

Shelter

Amnesia: A Machine for Pigs

Outlast

Skullgirls

Nightmares from the Deep: The Siren?s Call

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Killzone: Najemnik

Puppeteer

Guardians of Middle-earth

One Piece: Pirate Warriors 2

#########Publicystyka

Pod ostrzałem mikrotransakcji

PAX Prime

Domowe odkrywanie kosmosu

Historia pism o grach cz. 5

Felieton: Konkret nie boli

Cyfrowa detoksykacja 097

Gry Wiecznie Żywe: Critical Mass

Epitafium: Warhound

Szpile

###TECHNOLOGIE

Info

MEGAPORADNIK

Ekran dla każdego gracza

TESTY

Konsola przenośna Nvidia Shield

Tablet Asus Google Nexus 7 16 GB

Smartfon Prestigio MultiPhone PAP5430

Gainward GT 640 1 GB GDDR3

Vertex3D Radeon HD 7730

Mysz dla graczy CM Storm Havoc

Mysz dla graczy Genius Maurus X

Klawiatura gamingowa Natec Genesis RX55

Fotel dla graczy DXRacer OH/F02/NR

Dysk Seagate Desktop SSHD 2 TB (ST2000DX001)

Dysk SSD Seagate 600 240 GB (ST240HM000)

######Inne

Na Luzie

Zawartość DVD

Prenumerata

################ZAWARTOŚĆ DVD##############

####Pełne wersje

Clive Barker?s Jericho

Overlord: Raising Hell

Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu PL

World of Warplanes PL

###Freeware

Big Jet

Circus Inferno

Cuban Crisis

Fragment

Hoarder

Hunted

Kenshi

Lens

Light2Live

Pact With a Demon

Return to the Dungeons of Doom

Sangre por Sangre

Zombilla

####Modulator

Zabawne mody do Skyrima

###Galerie

Europa Universalis IV

Gone Home

Race the Sun

Rayman Legends

###Gameplaye

Arma III

Race the Sun

Rayman Legends

###Gamescom 2013

filmik

galeria zdjęć

###E-booki

Milena

Pod krzyżem świętego Andrzeja

Vartheńczyk

####Bonusy

ActionMag

Alterpop

Esensja

Face Noir ? nieoficjalny poradnik

FAQ ? wersja 3.3.1

Leisure Suit Larry: Reloaded ? nieoficjalny poradnik

The Raven: Legacy of a Master Thief, ep. 1 ? nieoficjalny poradnik

tapety

###NA LUZIE

obrazki i animowane GIF-y

rysunki Marka Lenca

####PEŁNE WERSJE

Clive Barker?s Jericho

PEGI: 18

PC: XP/Vista/7, CPU 2,4 GHz, 1 GB RAM, GF 6600/ATI X1600, 4,2 GB na HDD

Gatunek: FPS

Multi: brak

[Fragment recenzji]

Tytuł gry jest zarazem nazwą paramilitarnego oddziału komandosów. Całą ekipę dobrze poznamy, bo od drugiego rozdziału opowieści będziemy mieli okazję dowolnie przeskakiwać pomiędzy nimi. Mamy tu też bez dwóch zdań jedne z najlepiej zaprojektowanych potworów w historii branży. Barker ma szczególny talent, czego wyraz dał w kultowym ?Hellraiserze?. To, co obserwujemy tutaj, jest pochodną artystycznych wizji reżysera znanych właśnie z jego filmów. [Eugeniusz Siekiera]

################################

Overlord: Raising Hell

PEGI: 16

PC: XP/Vista/7, CPU 2,6 GHz, 1 GB RAM, GF 5900/ATI 9500, 5 GB na HDD

Gatunek: akcja

Multi: lokalny co-op/rywalizacja (dla 2 osób)

[Fragment recenzji]

Bohater budzi się w ciemnościach, chwilę dochodzi do zmysłów i odkrywa, że znajduje się w jakiejś pieczarze... w towarzystwie kilku paskudnych z wyglądu, ale najwyraźniej z czegoś zadowolonych brązowych stworków przypominających gremliny. Okazuje się, że oto jesteśmy świadkami powrotu Overlorda, Najszerszego w Barach Mistrza Nieskończonej Podłości, Pana Mroku, który w chwili słabości dał się wyekspediować na pobliski - ale jednak inny - plan astralny. Skaczące dokoła gremliny okazują się minionami - lordowskimi sługusami gotowymi zrobić wszystko dla swojego idola i władcy. Wraz z nimi na scenę wchodzi Gnarl, najmądrzejszy z podwładnych. To on podpowiada ledwo co przywróconemu do świata żywych Overlordowi, jaki powinien być jego cel - odbudować Zamek Ciemności i odzyskać dawną moc oraz władzę nad okolicą, a może i światem. [Hut Sędzimir]

Wersja na naszej płycie zawiera ? oprócz podstawowej gry Overlord ? również dodatek o nazwie Raising Hell.

################################

Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu PL

PEGI: 7

PC: XP/Vista/7, CPU 2,4 GHz, 2 GB RAM, GF 7800/ATI X1800, 440 MB na HDD

Gatunek: strategiczna

Multi: brak

[Fragment recenzji]

To wyprodukowana przez rosyjskie Lesta Studio strategia, na Zachodzie wydawana pod tytułem Reign: Conflict of Nations. W ciągu trzech wieków dzielących lata 1350 i 1650 można tu podjąć się stworzenia mocarstwa z któregokolwiek z dwudziestu państewek położonych od Odry na zachodzie do mniej więcej Moskwy na wschodzie i od Sztokholmu na północy do Morza Czarnego na południu. Gracz zajmuje się głównie ogólnym rozwojem państwa i podbojami. Jest system ekonomiczny, na który składa się kilka surowców, trzeba więc wybierać, jak inwestować pieniądze i siłę roboczą. Są czekające na swoich odkrywców osiągnięcia naukowe, podzielone na trzy epoki. Dostępne jednostki wojskowe zależą od opracowanych technologii, postawionych budynków i prowincji, w której akurat rekrutujemy. Są bowiem i oddziały specjalne typowe dla konkretnego regionu, takie jak husaria czy lisowczycy. [Phnom]

post-4-0-95253000-1379661185_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrekpk19

Było wiadome, że recenzji GTA V nie będzie w tym numerze. Gdyby wyszła 1 a nie 17 września, to tak. A przy tym terminie nie było szans. No i w końcu może dostaniemy porządny opis multiplayera, a nie ramkę, że on jest ale w niego nie graliśmy + tryby. No i może za te 4 tygodnie będzie jakaś porządna okładka, bo ta...

No właśnie - front pisma broni się tylko tym, że ten gościu przypomina trochę Ragnara Lootbrooka z dobrego serialu "Vikings". Ale nie oszukujmy się - ta produkcja nie ma jeszcze kultowego statusu jak choćby kończący się Breaking Bad czy Walking Dead. Czyli w tym miesiącu mamy okładkową porażkę.

Ale tak poza tym to ci sie okladka strasznie podoba i w ogole czego sie czepiasz, Smuggler...

Jeśli chcieliście uczcić Gamescon, to może lepiej byłoby rzucić panoramę Koloni chociażby?? Nie wiem.

Tak, zdecydowanie NIE WIESZ i gadasz takie brednie, ze mozg trzeszczy.

Ale nie danie okładki miażdżącemu Rome 2 Total War to jest jakaś masakra.

A juz szczegolnie ze nie bylo sloni. I wcale nie przeszkadza mi, ze sobie takie arta wymyslilem. Pokaz mi jakis MIAZDZACY art z Rome, w okladkowej rozdzielczosci, na ktorym bedzie dobrze siedzialo logo i napisy. A potem dopiero marudz.

W ogóle bardzo nie lubię waszych okładek z grami-zapowiedziami. Później wychodzą głównie przeciętniaki, rozmijające się z zapowiedziami twórców.

Przymykaj jedno oko patrzac na oklade - bedziesz cierpial tylko w polowie.

Pytanie - czy informacja "(Uwaga: oba kody można łączyć, ale nie można wbić np. 3 kodów bonusowych na jedno konto)" jest na folii/okładce pisma?? Bo jeśli nie, to znowu robicie nieelegancki ruch w stronę potencjalnie nowych nabywców.

Jest na worku.

Czy będzie poradnik do GTA jak kiedyś do trójki, Vice City i San Andreas w przyszłym numerze?? Może chociaż byście na płytkę coś takiego wrzucili? Prosiłbym też o parę słów o ubiorach, biznesach i nieruchomościach w nowym GTA. Lubię te elementy w tej grze.

Test monitorów - dobra rzecz. Szkoda, że brat już kupił 23' Philipsa. Ja na razie dalej jadę na 5 letnim LG 22'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż numer zapowiada się ciekawie. Numer i tak muszę zakupić- choćby z kodów dla brata smile_prosty2.gif

Szkoda że nie ma recenzji GTA, ale jak miałby być pisany na kolanach to też bez sensu.

Pełniaki w miarę dobre- może w coś zagram jak dam radę smile_prosty2.gif Pozdro 8azyliszek smile_prosty2.gif

Publicystyka w tym numerze wydaje mi się gorsza niż miesiąc temu, ale to takie moje odczucie.

Ciekawe czy w środę dostanę najnowszy numer Cd-action

Dla mnie okładka ani nie wyróżnia się na plus ani na minus

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia taka rzecz a mianowicie czy jeśli gta V ukaże się na pc to będziecie robić następną recenzje czy skończy się tylko na jednej konsolowej recenzji

Zapewne będzie 2 recka, która bardziej skupi się głównie na jakości konwersji.

Co do numeru, okładka paskudna, zawartość całkiem, całkiem widać, że zaczyna się najlepszy okres premierowy bo już niedługo premiery większych tytułów. Pełniaki nie dla mnie. Podsumowując we wtorek widzimy się w kiosku :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem niespotykanie spokojny człowiek ale Smuggler mnie zdenerwował z tą okładką i jego dzisiejszymi odzywkami.

Jakbym wiedział jakiego programu użyć, jak wyciąć wasze logo to bez problemu bym skomponował okładkę mając rzymskiego orła SPQR za tło.

DIJMATI weź poratuj - jakiego ty programu używasz i skąd masz logo CDA?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

off-t/

Program to Adobe P CS6 a logo jest jako pierwsza pozycja w google>grafika>CDA

off-t/

Treść jak zawsze 10 na 10

Pełniaki 7/10 [DI i sporo gier na STEAM robi swoje]

Okładka 4/10 - Ostatnia dobra to kwietniowa z 2010 ze skorpionem. Ostatnie miesiące okładkowe to groźny facet/babka z bronią lub straszną miną ... nuuuuuuddddaaaaa [nie licząc NIE opłaconej okładki z super premierą dekady WoT]

Ty patrzysz na okladke jako dzielo artystyczne. dla nas musi pelnic jeszcze role informacyjna. A to, ze 90% arto do gier to wspomniani faceci/kobiety - to coz ci poradze. IMO np. ta z Dying Light tez i dobra i inne niz zwykle. A ze akurat numer z nia sprzedal sie najslabiej w roku................

Edit: ... albo okładka była za straszna dla targetu w stylu "ja 10 lat temu" :] Kuzyn który też was czyta [jest nadzieja w narodzie!] właśnie ma 15 lat piał z zachwytu ale jego mama czyli moja ciocia już nie... "co to za stwory!"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Dzięks

I co wy macie w tym roku z tymi brodami? Bioshock Infinity - brodacz, Assasin Creed - brodacz, teraz kolejny brodaty dziad. Ja wiem, że Smuggler i Hut noszą brody, ale to już przesada.

I słowa nie pisałem dziś o słoniach. Choć znalazłem zimową scenerię z 2 słoniami. Czyli istnieje coś takiego - wystarczyłoby przyciąć.

http://www.gamewallpapers.com/wallpapers.php?titel=Total+War%3A+Rome+2

Samo logo w hi res

http://gamehdwall.com/wp-content/uploads/2013/06/Total-War-Rome-2-Logo-Wallpaper.jpg

albo gladiatorzy

http://findgamewalls.com/wp-content/uploads/2013/07/Total-War-Rome-2-Wallpaper-Bloody-Rome.png

Ewentualnie można by (jak to zrobiliście choćby przy Diablo 3) dać ten sam motyw co reszta Europy

http://www.markolf.pl/?newsid=4736

Wystarczyło chcieć. Ale jak decyzją było że Rome 2 w ogóle nie zawita na okładce, to rzeczywiście nie ma o czym gadać :(.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer ciekawie się zapowiada. Okładka jednak najbrzydsza, jaką widziałem. tongue_prosty.gif Szkoda, że nie dajecie w opisie pełniaków ocen.

A do tgo jeszcze recenzje i link do sciagniecia pelnych wersji? :P [smg]

Do zoba we wtorek, jak będę miał kasę i będą w Lewiatanie numery. tongue_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzowane gry mnie mało interesują ale to nie wasza wina że premiery są tak ustalone ,chociaż przynajmniej będzie wiadomo czy zainteresować się tymi tytułami czy omijać szerokim łukiem.Na szczęście nie samymi recenzjami CDA stoi i znajdzie się coś ciekawego do poczytania.Okładka może być ,na pewno lepsza niż facjata Jokera z nr. 213 a pełniaki zacne.Overlord miażdży a w szczególności miniony no i jest dodatek.O Jericho nawet nie słyszałem/czytałem więc trzeba będzie obczaić co to za dzieło.Chociażby dla Overlorda zakup obowiązkowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem niespotykanie spokojny człowiek ale Smuggler mnie zdenerwował z tą okładką i jego dzisiejszymi odzywkami.

Jakbym wiedział jakiego programu użyć, jak wyciąć wasze logo to bez problemu bym skomponował okładkę mając rzymskiego orła SPQR za tło.

DIJMATI weź poratuj - jakiego ty programu używasz i skąd masz logo CDA?

Dorzuc jeszcze jakies napisy (nie musza byc ladne, byle byly) i wtedy zobaczymy. Poza tym IMO ta morda jest lepsza niz orly - co kontakt wzrokowy, to kontakt wzrokowy, a to podstawa przy okladkach - jak mozesz dac cos, co ci patrzy w oczy - daj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okładka 4/10 - Ostatnia dobra to kwietniowa z 2010 ze skorpionem. Ostatnie miesiące okładkowe to groźny facet/babka z bronią lub straszną miną ... nuuuuuuddddaaaaa [nie licząc NIE opłaconej okładki z super premierą dekady WoT]

Ostatnie miesiące:

11/2012 - logo GW 2

13/2012 - GTA V, dwie seksowne laski

04/2013 - logo Wiedźmina 3, niewiele napisów

07/2013 - bardzo klimatyczna, artystyczna okładka z Dying Light

Wybiórcza pamięć, czy po prostu te okładki nie pasowały do wyżej postawionej tezy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Dzięks

I co wy macie w tym roku z tymi brodami? Bioshock Infinity - brodacz, Assasin Creed - brodacz, teraz kolejny brodaty dziad. Ja wiem, że Smuggler i Hut noszą brody, ale to już przesada.

Tak, osobiscie dorysowujemy brody artom. Nie tylko brody, ale na szczescie teog nie widac, bo zwykle sa kadrowane z bliska. :P

I słowa nie pisałem dziś o słoniach. Choć znalazłem zimową scenerię z 2 słoniami. Czyli istnieje coś takiego - wystarczyłoby przyciąć.

W rozdzielczosci tak 5000x3000?

http://www.gamewallp...tal War: Rome 2

Samo logo w hi res

http://gamehdwall.co...o-Wallpaper.jpg

albo gladiatorzy

http://findgamewalls...Bloody-Rome.png

Ewentualnie można by (jak to zrobiliście choćby przy Diablo 3) dać ten sam motyw co reszta Europy

http://www.markolf.pl/?newsid=4736

Wystarczyło chcieć. Ale jak decyzją było że Rome 2 w ogóle nie zawita na okładce, to rzeczywiście nie ma o czym gadać sad_prosty.gif.

Tak, Putin z Merkel tak ustalili. Zrob moze jakas okladke CDA z Rome 2 a ja ci pokaze czemu jest do bani. Uparl sie, ze z tej gry ma byc i teraz fochy strzela, no? Nie mielismy NIC do Rome, gdyby byl naprawde fajny art, spelniajacy kilka warunkow (rozdzialka, kompozycja itd). z checia bysmy go wrzucili, bo czemu nie. Ale nie bylo. Arty sa malowane, co zle wyglada na okladce i w duzym powiekszeniu, nie "siedzialy"w kadrze itd. Ale co tam, Bazyli wie lepiej jak bylo i co sobie myslelismy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Tak akurat tu wiem lepiej.

To wy robicie pismo. Nie możecie poprosić dystrybutora o kolejne arty?

You don't say? Masz problem z kasa? Nie mozesz skreslic 6 w totka? Prawda ze cenna rada? I pomocna? A jak ci powiedza "to wszystko co mamy dla prasy"?

Nie macie grafika w składzie DTP?

I ma zrobic wlasna grafe na okladke? I producent gry nie bedzie sie ciskal, ze jakas "nieautoryzowana" grafe dalismy? No jasne.

Kurczę ja już wpadłem na pomysł jak połączyć Gamescon i Rome 2 adaptując początkową grafikę z komiksów z Asterixem (wystarczyłoby podmienić ich wioskę na Kolonię (Colonia/Colonium).

Naturalnie tworcy komiksow (tzn. praw do nich) na pewno nie beda sie ciskac, ze ktos bez pozwolenia wykorzystal ich dziela? I wszyscy od razu zalapia, ze na focie jest Kolonia? No przeciez wszyscy znaja panorame Kolonii. I kazdy od razu zalapie, ze Colonia to Kolonia?

Challange accepted. Do wieczora coś się skomponuje. Po prostu mi jest szkoda gdy gry które ja uważam za atrakcyjne tracą okładkę na rzecz "może hitów o ile w ogóle wyjdą".

Jak widzisz mozna sobie wtedy zrobic wlasna okladke.

I to nie tak, że zawsze tylko narzekam. Bardzo chwaliłem okładkę z CDA 10/13. To samo z Batmanem, Jokerem, logo Wiedźmina itp. Uważam, że w tym miesiącu R2TW zasłużył na front zamiast jakiejś zapowiedzi o której słyszę pierwszy raz. Dlaczego tylko Medieval 2 7 i Pretorians 10 lat temu mają być samotnymi żaglami?

Bo tak wyszlo. Bo w zyciu czesto nie ma tak, ze jest to, co bys chcial.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazyli, zrób tak jak ja: wmów sobie, że to Germanin z Rome 2. Podobno to jakiś facet z Lords of the Fallen... nie wierzę i już. Nie ze mną takie numery!

A tak serio: wydaje mi się, że dla stałego czytelnika okładka to rzecz, która jest trzecioplanowa. Nie było dobrych artów z nowego Total Wara, to dali tę nieogoloną facjatę. A może były dobre arty, a woleli taką oto twarz? To tylko okładka, błagam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...