Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wojtek

Panel LCD - zakup, problemy, porady

Polecane posty

Tekst ten pochodzi ze strony biznes.onet.pl

Nadchodzi era elastycznych LCD (25.03.2006, godz. 14:47)

Produkcja elastycznych paneli LCD wzrośnie w ciągu następnych 7 lat o 83,5 proc. - stwierdziła w swoim raporcie, upublicznionym w piątek, firma analityczna iSuppli.

Według iSuppli, elastyczne panele LCD będą tym segmentem rynku wyświetlaczy, który będzie rósł najszybciej. W 2006 roku rynek ten będzie miał wartość 5 mln dolarów, zaś w 2013 roku będzie już wart 339 mln dolarów.

Jak stwierdziła analityk iSuppli, Kimberly Allen, wykonane z elastycznych plastików i lekkich mas plastycznych wyświetlacze elastyczne są na razie produktami drogimi; technologia ich wytwarzania jest stosunkowo nowa (pochodzi sprzed niecałego roku - PAP).

Jednak, według Allen, ich rozpowszechnienie jest "niemal pewne" ze względu na zainteresowanie producentów sprzętu, dla których taki wyświetlacz oznacza "zwiększoną mobilność, zmniejszenie masy produktów i możliwość stworzenia produktów kompaktowych, łatwych do transportu".

Według iSuppli, obecnie elastyczne panele są używane "bardziej w urządzeniach, które muszą zachować niewielką wagę" lub jako element dekoracyjny (m.in. wyświetlacze w pamięciach USB) niż jak istotne komponenty urządzeń informatycznych.

Jak przyznała Kimberly Allen, w ciagu najbliższych trzech lat ten stan rzeczy raczej nie ulegnie zmianie.

Mimo tego iSuppli widzi ogromny rynek dla elastycznych wyświetlaczy różnej wielkości. Interesują się nimi producenci kart płatniczych - (mogłyby wyświetlać ilość środków do wykorzystania) - oraz firmy handlowe, które chciałyby elektronicznych tanich wyświetlaczy na półkach z towarem.

Według Allen, w telefonach komórkowych i sprzęcie komputerowym elastyczne wyświetlacze pojawią się około 2010 roku, umożliwiając m.in. konstrukcję ultralekkich notebooków.

Już teraz dostępne są różne technologie wytwarzania elastycznych ekranów LCD. Może to być OLED (Organic LED), a także tzw. e-papier stworzony przez firmę E-Ink. Tworzywo wykorzystywane do wytwarzania „cyfrowego papieru” to politereftalan etylenu (PTE) dzięki czemu grubość wyświetlacza wynosi maksymalnie 0,4 mm. Samsung wykorzystuje do produkcji tego typu ekranów amorficznego krzemu (a-SI), który jest bardziej wytrzymały i lżejszy w stosunku do innych technologii tego typu.

Onet.pl/PAP

Nie ma to jak pisac o rzeczach, o ktorych sie nie ma pojecia.

Dopisz proszę co Ci się nie zgadza bo w ten sposób to tylko zwykły stats jest- RoZy

Ostatnia rzecz, o ktorej bym pomyslal piszac post to statsiarstwo. Zatem zeby nie bylo watpliwosci:

1.

"Elastyczne panele LCD"
- jesli przez elastyczne rozumiemy zdolnosc do wyginania, skrecania itp, to jak dotad swiat nie widzial ekranow zbudowanych z cieklokrystalicznych krysztalow majacych "gietkie" wlasciwosci

2. Osoba piszaca ten tekst uznala skrot LCD, za synonim "plaskiego wyswietlacza", co jest ewidentna glupota.

3.

"Produkcja elastycznych paneli LCD wzrośnie w ciągu następnych 7 lat o 83,5 proc".
Z tego co mi wiadomo to narazie wszelkie ELASTYCZNE ekrany sa w fazie testow i nie produkuje sie ich na masowa skale.

4.

"W 2006 roku rynek ten będzie miał wartość 5 mln dolarów, zaś w 2013 roku będzie już wart 339 mln dolarów."
Jesli wartosc rynku wzrosnie 6800 % (!) w ciagu 7 lat, a sprzedaz jedynie 84 % to w jaki niby sposob ma sie to dokonac? Ceny monitorow wzrosna kilkadziesiat razy? Nie wspominajac juz, ze tak nikly wzrost sprzedazy w branzy komputerowej charakteryzuje zazwyczaj produkty kiepskiej jakosci, a nie "przelomowe".

5.

"obecnie elastyczne panele są używane >bardziej w urządzeniach, które muszą zachować niewielką wagę< lub jako element dekoracyjny (m.in. wyświetlacze w pamięciach USB) niż jak istotne komponenty urządzeń informatycznych".
Czy udalo sie Wam kiedys wygiac mp3jke, albo wykrecic iPoda? Po co zatem, jesli by istnialy, pakowac "elastyczne LCD" do "sztywnych" konstrukcji? Zupelny absurd.

6.

"Już teraz dostępne są różne technologie wytwarzania elastycznych ekranów LCD. Może to być OLED"

I to jest bodaj najwiekszy kuriozum calego tekstu. LCD ma sie tak do OLED jak piernik do młynka elektrycznego. Technologia LCD polega na podswietlaniu ciekłych kryształow, a OLED oparty jest o budowe diodowa. Jak ktos chce szczegolow, to niech w necie poszuka, ja tu nie bede "statsowal" ;-)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytania. Ostatni nowa seria monitorów Nec GX2 pojwaiła się i jestem nią bardzo zainteresowany. Chciałbym sobie kupić monitor 1990GX2 i niewiem czy on odbija swiatło czy nie. z tego co mi wiadomo to wersja GX1 odbijała a czy GX2 odbija to nieiwem i własnie sie was oto pytam. Co sądzicie o tym monitorze ? I czy możecei mi saproponować jakiś monitor LCD 19 calowy bardzo dobry do gier (bardzo dobre kolory,nasycenie) w granicach 1400-1800 zł ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką sprawę. Chcę wymienić swój monitor na płaską 17 ale nie wiem jaką dobrą wybrać. Potrzebuje jej głównie do gier i ważne żeby był to Sony. Czy mogli byście mi pomóc?? Najlepiej gdyby było to do 1500 zł ale jeśli droższa była by wyraźnie lepsza to też może być. (Nie potrzebuje głośników w obudowie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy przeczytałem początek tego postu to byłem pewnien, że piszesz o monitorach CRT ("płaska 17") i trafiłeś do niewłaściwego działu, dopiero cena, jaką podałeś uświadomiła mnie, że myslisz o LCD. Pamiętaj, że wyrażenie "monitor płaski" tyczy się monitorów kineskopowych, nie LCD. Dobra, już przechodzimy do sedna sprawy.

Za 1500,- kupisz już dobry wyświetlacz 19-sto calowy. Moim zdaniem są ciekawsi producenci niż SONY (np.Eizo,Nec,Iiyama), ale jak chcesz, tak masz:

:arrow: 17" Sony HS75PB

:arrow: 19" Sony S95DRS

Ja od siebie polecę Ci rewelacyjny wyświetlacz 17" NEC MultiSync 70GX2. Mam ten monitorek tyle, że 19" (jeszcze poprzedni model) i we wszelkich zastosowaniach spisuje się bardzo dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym zakupić siedemnastke LCD...do 900 zł...

W tym przedziale cenowym oferowane są wyswietlacze ze srednimi parametrami, ale w sumie powinny wystarczyć do bezstresowego grania czy filmów. Polecam Ci którys z tych:

:arrow: 17" Philips 170S6FS silver

:arrow: 17" Samsung SyncMaster 710N silver-black

Moim zdaniem troche lepszym wyborem będzie Samsung, który posiada szybszą matrycę i bardziej się nada do typowych zastosowań. Pamiętaj, ze Komputronik jest dość drogim sklepem i możesz poszukać po innych sklepach, może wyjść taniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym zakupić siedemnastke LCD...do 900 zł. Co polecalibyście w tym przedziale cenowy ? Nie musi być najlepszy (obecnie posiadam starą 15 więc wybredny nie będę).

Mi się udało kupić nowego LG L1715S za... 750 zł. Nadchodzą święta, w wielu firmach pracownicy dostają kupony rabatowe, może Ty, a może Twoi rodzice będą mieli coś takiego. Ja dostałem kupony zniżkowe na 20% w którymś z supermarketów, a że mieli monitory po 900 z haczykiem bez znizki.. I tak został, jestem z niego zadowolony, choć bardzo dużo nie gram, to w grach też się spisuje dobrze. Nie namawiam akurat do tego modelu (zresztą nie ma go już w sprzedaży), ale do sposobu zakupu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wspominał o podłączaniu monitora LCD do złącza analogowego. Tak naprawdę nie wprowadza to żadnych różnic w jakości, o ile kabel monitora nie ma 10 metrów długości, a my nie mieszkamy koło elektromagnesu albo stacji transformatorów. Problemy pojawiają się przy podłączaniu przez tzw. switcha (urządzonko przełączające monitor i klawiaturę między czterema różnymi komputerami używane np. w serwerowniach), ale to są raczej niszowe zastosowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka!Mam pytanie jednak zrezygnowałem z kupna monitora crt i myśle o lcd dobry do gier 17 taki do 1000 zł nie wiem coś koło tego może troche więcej może mniej. :)

Co sądzicie o tym? http://www.proline.pl/shop.php?prodid=SAMSUNG+17+740N+PI+B

Monitor jest w miarę dobry, choć sam zaproponowałbym Ci BenQ FP71V+. Cena ok 900 zł, 8 ms, kontrast 1:500, jasność 300 cd/m2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1359 zł hm dość drogo w porównaniu do 19 calowego flatrona za jakieś 700 zł

flatron

Flatron

Wielkość plamki: 0,24 mm Samsung=0,294 mm

Maksymalna rozdzielczość obrazu (pikseli): 2048x1536 samsung= :D

Częst. odświeżania przy max. rozdzielczości: 69 Hz

Zalecana rozdzielczość obrazu (pikseli): 1280x1024

Częstotliwość odświeżania przy zal. Rozdz.: 85 Hz

Częstotliwość odchylania poziomego: 30-111 kHz

Częstotliwość odchylania pionowego: 50 - 200 Hz

Pasmo przenoszenia: 235 MHz

Regulacja cyfrowa (OSD): Tak

analogowe złącze D-Sub 15-pin: Tak

Jak ekran ma być do prac biurowych i masz mało miejsca to ok . Ale praktycznie dwukrotnie przepłacisz a jakoś i tak będzie trochę gorsza od flatrona. Ja bym tyle nie przepłacał a zaoszczędzoną kasę zainwestowałbym w kartę grafiki lub inne cudo :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku LCD jest o pupcie rozbić :D

Z doświadczeń serwisowych LCD vs CRD

W przypadku CRD jest tak działa , nie działa ( do serwisu)

W przypadku LCD działa , prawie działa (wypalone pixele , oni sobie sprytnie te gwarancje ustawiają ) , nie działa (serwis)

Tak wiec polecam rozglądnąć się za jakimś CRD a zaoszczędzoną kasę zainwestować w np . chłodzenie wodne lub coś bardziej przydatnego.

No chyba że masz mikro mieszkanko i małe biurko :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też a propos monitorów, ale trochę z innej beczki. Czy ktoś używa nakładki dotykowej? Jak to się instaluje? Warto, czy raczej bajer?

Bajer stary chyba, że chce ci sie wyciągać ręke i mozolnie trafiać w mój komputer. Taka opcja (jeśli jest dostępna) sprawdza się bardziej w notebookach :arrow:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 2 dni temu kupiłem 17" monitor LCD Belinea 101730C i dziwi mnie jedno w jakości obrazu. Mianowicie przy rozdzielczości 1024x768 filmy, gry czy nawet teksty są rozmyte i nieostre. Przy wyższej rozdzielczości (1280x1024, czyli niby optymalnej) tekst wygląda lepiej ale jak wiecie wszystko jest strasznie małe. Natomiast jakość filmów czy gier wygląda podobnie- kontury postaci są "poszarpane", a na filmach widać straszną pikselozę (czego nie było widać na starym 14" CRT nawet w najniżeszj rozdzielczości). Próbowałem różne ustawienia kontrastu i ostrości i nic to nie daje.

Co może w tej sprawie pomóc? Może kabel DVI i nowsza karta graficzna i procesor? Bo jeśli wymiana tych elementów nie pomoże to nie wiem co już zrobić.

Podstawowe dane monitora:

czas reakcji 8 ms

kontrast 600:1

odświeżanie max 75 Hz

jasność 300 cd

Pomóżcie, bo wymiana procesora (a przy tym i płyty głównej) i karty grafiki to spory wydatek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to cos pomoze ale poszukaj w OSD monitora opcji "Auto adjust" powinno ostrosc, kontrast samo ustawic. Ewentualnie pobaw sie w sterownikach/wrzuc nowe.

Ew sprzedaj ten monitor komuś innemu i kup CRT np taki :wink:

17´´ Samsung SyncMaster 797 MB

Monitor 17 cali z płaskim kineskopem. Maks. rozdz.: 1920 x 1440, maks. rozdz. przy 85 Hz: 1280 x 1024, maks. odświeżanie: 96 kHz / 160 Hz, plamka: 0.20 mm, kolor beżowy.

Cena 520 pln

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Otoz chcialem zeby ktos mi doradzil. Chce kupic nowy monitor LCD i mam jeden na oku. Samsung TFT 19'' SM 940 BF. Oto jego dane:

* Rozmiar 19"

* Rozmiar plamki 0.294mm

* Kontrast 700:1

* Jasność 300 cd/m2

* Czas reakcji matrycy 2 ms

* Kąty widoczności 160°/160°

* Częstotliwość pozioma (kHz) 30-81

* Częstotliwość pionowa (Hz) 56-75

* Kolor obrazu 16.2 mil.

* Gniazda wejściowe 15pin D-sub, DVI-D

* Plug & Play DDc 2B

* Pobór prądu: włączony 38W, czuwanie <1W

* Montaż na ścianie VESA 75 mm

* TCO '99

* Kompatybilność z komputerami Mac

* Wymiary: 422.7x427.7x200

* Waga 7.7 kg

* Funkcje dodatkowe: MagicTune with Asset Management Safe Mode(Down Scaling in UXGA), MagicBright2, MagicColor, MagicZone Ultra Narrow Bezel (Bezel 10.9mm)

* Kolor srebrny

Czy wg Was warto kupic go za 699 zl? Jesli nie, to co innego doradzicie? Z gory dzieki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...