Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

onufry

Dysk twardy

Polecane posty

Witam, mam następujący problem:

W związku z tym, że ostatnio zaczęła mi się psuć płyta główna ( Asus P4C800-E Deluxe) postanowiłem ja zamienić z drugą posiadaną przeze mnie (Gigabyte Pentium 4 Titan Series Ga-Sinxp 1394).

Niecały miesiąc temu kupiłem nowy dysk Seagate 500GB Sata II.

Na płycie Asusa nie było problemu, wpięcie w gniazdo sata i dysk chodzi - żadnych problemów.

Natomiast na płycie Gigabyte dysk jest niewykrywalny przez bios,natomiast widzi go jakoś raid tzn: (dysk podzielony na partycje i z zainstalowanym windowsem) nie mogę zrobić screena to przepisze co wyświetla jeżeli chodzi o to wykrycie w raidzie:

Please wait for Ide scan...

Press <Ctrl - G> to enter Setup Utility or

Press <ESC> to continue booting....

Sil 3112A SATARaid Controller Bios Version 4.2.00

Copyright © 1997-2002 Silicon Image, Inc.

Press <Ctrl+S> or F4 to enter RAID Utility

Primary Channel : st.. -numer dysku 476940MB

Secondary Channel : Drive not found

Kompletnie nie potrafię sobie poradzić z jego konfiguracją - w biosie wszystko co związane z sata powłączałem.

Potrafi mnie ktoś naprowadzić na rozwiązanie?

Bios na płycie Gigabyte to : Award Modular Bios v6.00PG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje biosu a nie producenta ; /

Wiec na tych 8gb zainstaluj windowsa ;-] No i czy ten bios widizi caly dysk?

1 A co to za roznica? :P

2 No wlasnie sie nie da bo wyswietla mi ze to jest nieprawidlowy fformat dla windy xp

Kup windowsa z SP2. Zadziała od razu :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam dysk Seagate 250 GB i miałem duży problem z jego głośną pracą. Okazało że hałas generowany był przez drgania na obudowie. Dysk po wyjęciu z kieszeni obudowy i położony luzem obok kompa działa o niebo ciszej. Postanowiłem położyć go luzem na "dnie" kompa i podłożyłem jeszcze pod niego gąbkę (przeczytałem o takim rozwiązaniu na jednym z forum). Efekt - cisza jak makiem zasiał :)

Wszystko fajnie, tylko mam pytanie - czy temperatura 48 st jaką dysk teraz osiąga mieści się w granicach normy?

Przyznam się, że nie patrzyłem do jakiej temp nagrzewał się wcześniej, gdy był normalnie wkręcony w kieszeń. Dopiero teraz wpadłem na pomysł żeby to sprawdzić. Zastanawiam się czy zmiana lokalizacji dysku i ta gąbka pod spodem nie będzie nadmiernie ograniczała oddawania ciepła przez dysk?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Barracudą 250GB (sata, model ST3250410AS). Dysk mam od ok pół roku, wszystko było ok do czasu mniej więcej upgrade'u kilku podzespołów (płyta, proc, ram, grafa) gdzieś na początku grudnia (obecna konfiguracja niżej). Kilka dni przed Sylwestrem twardziel zaczął przestawiać się w tryb pio, najpierw co kilka dni, teraz co chwilę (pomagało usunięcie Primary IDE Channel i restart). Przy okazji system począł się zawieszać/resetować, a przy restarcie czasem otrzymuję komunikat 'disk boot failure' - to ja reset i reset, i za drugim-trzecim razem jednak system bootuje jakby nigdy nic. Dodam też, że dysk przed zmianą trybu trochę jakby piszczy, niczym pc-speaker, i ostatnie co robiłem na dysku to defragmentacja i instalacja Wiedźmina. Mój sprzęt: gigabyte ga-p35-ds3l, 2GB ram, PDC 5200, gigabyte radeon 4850, zasilacz Fortron 400W, plus 2 napędy DVD, SB Live! i Win XP SP3 pro. Obecnie korzystam ze stareeego dysku ide samsunga 20GB i jak dotąd jest ok. Zatem co jest nie tak? Windows, dysk, zasilacz, coś innego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, który z następujących dysków byście wybrali i polecali bardziej lub mniej:)

Dysk Samsung HD502IJ 500GB 7200 16MB Sata

Dysk WD WD5000 AAKS 500GB Caviar SE16 7200 16MB SATA

Ja szczerze powiedziawszy nie wiem, ale kierowałbym się ku Samsungowi;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hedrox

Hm, całkiem możliwe, że Twój zasilacz nie dostarcza wystarczająco dużo energii i stąd te problemy (stary dysk może mieć mniejszy pobór energii lub jest bardziej tolerancyjny :D). Choć z drugiej strony - niepokojące są te odgłosy, o których piszesz, dawniej jak dysk "dzwonił", to oznaczało to, że jego godziny są policzone (nie wiem, jak to jest z dzisiejszymi dyskami :)). Dla świętego spokoju przetestuj go softem od producenta i zrób test SMARTa, sprawdź też, czy to kontroler SATA Ci nie siadł (jak rozumiem, ta dwudziestka nie jest na SATA).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

mam problem z SATA. Mam już jeden dysk SATA i działa bez zarzutu, chciałam mieć drugi, ale po podłączeniu komputer go nie widzi. Sprawdzałam w BIOSIE wszystkie ustawienia mam OK (SATA enabled i SATA na IDE). Zasilanie OK, dysk coś tam furkocze. Mam jeden napęd na ATA. Nie dopatrzyłam się kontrolerów SATA, ale jeden taki dysk działa, dlaczego nie może drugi? Dodam jeszcze, że BIOS, też go nie widzi. :huh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie. Oto co udało mi się ustalić: w bios włączone mam 'sata port 0-1 native mode' natomiast 'sata ahci mode' według instrukcji wspierany jest tylko przez Vistę, więc zostawiłem 'disabled'. Zresztą, przetestowałem dysk narzędziem od Seagate'a, SeaTools for Windows. Testy 'Long drive self test' i 'Long generic' zwróciły błąd już po kilku sekundach działania (a miały potrwać kilka godzin...). W manualu wyczytałem, że może to świadczyć o uszkodzonych sektorach i zaleca się test SeaToolsem w wersji bootowalnej. Zajmę się tym jutro (ops, już dzisiaj ;)) i poinformuję o wynikach. Jeśli jednak program nie naprawi tych sektorów, to czy to znaczy że napęd jest do kitu i mam go reklamować? Co do zasilacza, to na razie jest ok, dostarcza stabilne napięcie na wszystkich liniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, który z następujących dysków byście wybrali i polecali bardziej lub mniej:)

Dysk Samsung HD502IJ 500GB 7200 16MB Sata

Dysk WD WD5000 AAKS 500GB Caviar SE16 7200 16MB SATA

Ja szczerze powiedziawszy nie wiem, ale kierowałbym się ku Samsungowi;)

Ja bym brał ten Seagate 7200.12 500Gb

Ale niekoniecznie w komputroniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecił by mi ktoś, jaki kupić dysk który spełnia kilka warunków :

1-Być w granicach do 200 zł.

2-Być od Barracuda'y (lub ew. polecić kogoś lepszego)

3-Mieć min. 320 GB

4-Być w miare cichy.

5-Posiadać bufor 8-32 MB

Ja się ogólnie zastanawiałem nad dwoma :

1-Samsung 320GB 7200rpm SATA2 16MB HD322HJ cena-155 zł (ceneo.pl)

2-Seagate Barracuda 500GB 7200rpm 32MB SATA/300 NCQ (ST3500320AS)---[ten wygląda baardzo ciekawie,w moim odczuciu,lecz boje się że jest ehm...inny niż na prawde hehe]---cena-195 zł. (ceneo.pl)

Chyba że ktoś zaproponował by coś innego...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę nikt nie wie :( ? Trochę kombinowałam i przez chwilę było dysk widać w zarządzaniu dyskami, ale komp się zwiesił i po restrcie znów zniknął... Na dysku jest trochę pdf-ów, u koleżanki ten dysk działa bez problemu. Zgrała mi artykuły potrzebne do mojej magisterki (nic podejrzanego, głównie ze stron czasopism naukowych, więc raczej niezawirusowane). Dysk dalej furkocze, czyli coś tam się w nim dzieje.

Mam windowsa XP, którego zakupiłam z komputerem. Płytę główną ASUS (niestety nie wiem jaki model). Dysk zakupiłam od kolegi, u niego działał. Sformatował go, wszystko pięknie ładnie, ale u mnie nie chce działać... Ponoć jest jeszcze na gwarancji, ale nie chce mi się z tym użerać. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, to będę wdzięczna za wszelką pomoc, moje umiejętności sprowadzają się do 'wetknij kabelek gdzie trzeba'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to jest dysk? Podaj dokładny model. Podobnie z płytą główną. Informacje te znajdziesz wypisane na danych elementach - na dysku nalepka, na płycie głównej nadruk na laminacie.

Może to kwestia tego, że kontroler na płycie obsługuje tylko SATA I, a dysk jest SATA II - wtedy trzeba zworki odpowiednio na dysku ustawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dysku jest trochę pdf-ów, u koleżanki ten dysk działa bez problemu.

Hehe pewnie skany CDA :P

Co wiemy:

Dysk jest sprawny. - działa u koleżanki

dysk ma zasilanie - dysk furkocze (cokolwie to znaczy ale żyje)

Czego nie wiemy

Całej reszty :) - prawie

Z tego co pamietam płyta ma kilka złącz SATA - próbowałaś wszystkich?

BIOS nie wiedzi dysku więc może byc problem z samym BIOSem - znajdź zakładkę SATA i ustaw tam wszystko na "auto". Możliwe że dysk wczesniej pracował jako systemowy i wpiety w parze z drugim coś się gryzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałam wszystkie złącza, czasem dysk się pojawia, ale zaraz potem się zawiesza cały komputer. W Biosie już próbowałam, jak zmieniam ustaiwenia, to drugi dysk też nie chce działać. Kolega powiedzał, że mogę go oddać i zwróci mi pieniądze, ale nie wiem nawet gdzie zacząć szukać przyzwoitego, niedrogiego dysku.

Hehe pewnie skany CDA

Żeby te pdf-y było chociaż w połowie tak ciekawe, ale niestety...Life.. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał ten Seagate 7200.12 500Gb

Ale niekoniecznie w komputroniku.

Dobra dzięki za podpowiedź, ale sądzisz, że byłby lepszy niż te dwa???

Właśnie dlatego go poleciłem.

Polecił by mi ktoś, jaki kupić dysk który spełnia kilka warunków :

1-Być w granicach do 200 zł.

2-Być od Barracuda'y (lub ew. polecić kogoś lepszego)

3-Mieć min. 320 GB

4-Być w miare cichy.

5-Posiadać bufor 8-32 MB

Ja się ogólnie zastanawiałem nad dwoma :

1-Samsung 320GB 7200rpm SATA2 16MB HD322HJ cena-155 zł (ceneo.pl)

2-Seagate Barracuda 500GB 7200rpm 32MB SATA/300 NCQ (ST3500320AS)---[ten wygląda baardzo ciekawie,w moim odczuciu,lecz boje się że jest ehm...inny niż na prawde hehe]---cena-195 zł. (ceneo.pl)

Chyba że ktoś zaproponował by coś innego...?

Wyżej podałem linka ale ten z linku kosztuje około 220zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałam wszystkie złącza, czasem dysk się pojawia, ale zaraz potem się zawiesza cały komputer. W Biosie już próbowałam, jak zmieniam ustaiwenia, to drugi dysk też nie chce działać.

>>>Zapnij tylko ten dysk od kolegi pod płytę i zobacz co BIOS powie (bo komp wystartować nie powinien :) )

nie wiem nawet gdzie zacząć szukać przyzwoitego, niedrogiego dysku.

>>>Co to znaczy porządny i jaką masz na to kasę. No i do czego Ci ten dysk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam i za każdym razem BIOS go nie widzi, niezależnie od złącza. Dysk tak do 100 zł, swój mam dosyć mały, głównie trzymam muzykę, masę dokumentów, prezentacji, zdjęć i pdf-ów. Gry , i progeramy do statysktyki (R, SPSS), dysk mój obecny mam malutki (50 GB). Tak przydałoby się jeszcze z 200 GB (wiele prezentacji dosyć dużych, (zdjęcia w dużej rozdzielczości, filmiki - jedna taka prezentacja potrafi zajmować sporo - no cóż taka praca... :rolleyes: ) ,nie chce mi się za każdym razem zmieniać płyt, jak chcę posłuchać czegoś innego, a nie ma miejsca żeby to zgrywać.Ostanio kupiłam sobie Fallouta 3 i nie miałam go gdzie zainstalować :angry: co przelało czarę goryczy . Wtedy powiedziałam dość i zaczęłam poszukiwania dysku hmmm tak do 100 zł. O ile to możliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał ten Seagate 7200.12 500Gb

Ale niekoniecznie w komputroniku.

Dobra dzięki za podpowiedź, ale sądzisz, że byłby lepszy niż te dwa???

Właśnie dlatego go poleciłem.

Na Twoim miejscu powstrzymałbym się przed polecaniem dysków z serii 7200.12. To nowe modele, ledwo co się w sprzedaży pojawiły i ciężko znaleźć jakieś konkretne opinie na temat ich wydajności i przede wszystkim niezawodności, a z tym po ostatniej serii 7200.11 u Seagate coś słabo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...