Skocz do zawartości

Zagadki Historyczne: Faza Druga


Lord Nargogh

Polecane posty

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Był hospodarem wołoskim z dynastii Basarabów,młodość spędził na dworze węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego,w 1437 złożył hołd sułtanowi tureckiemu,a rok później pomógł mu w inwazji na Węgry,ale potem został oskarżony przez Turków o pomoc Węgrom i w 1442 uwięziony w Stambule,zginął w 1477 pod Balteni,razem z synem.

O kogo chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem swego czasu gigantyczne wypracowanie o wymienionym cesarzu, ah, bardzo ciekawa postać. Swoją drogą mianowanie Incinatusa na senatora prawdopodobnie nie było jeszcze całkowitym szaleństwem, czyn ten został dokonany przed załamaniem nerwowym i miał na celu ośmieszenie senatu rzymskiego.

Ok, kto podał taką oto ciekawą definicję państwa: "Państwo to zorganizowany aparat przymusu"

AAA, jaka była Twoja pierwsza odpowiedź? Możliwe, że wtedy trafiłeś, gdyż w zagadce nie chodzi mi o Marksa :)

Nie panowie, AAA i Filo są najbliżej rozwiązania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja obstawię Państwo jako aparat przymusu Lwa Trockiego.

Anarchiści ze swej strony próbują widzieć w stalinizmie organiczny produkt nie tylko bolszewizmu i marksizmu, ale i "socjalizmu państwowego" w ogóle. Zgadzają się zastąpić patriarchalną bakuninowską federację wolnych gmin bardziej nowoczesną federacją wolnych rad, ale w dalszym ciągu są przeciw scentralizowanemu państwu: Skoro jedna gałąź marksizmu "państwowego", socjaldemokracja, doszedłszy do władzy stała się otwarcie agenturą kapitału, a druga zrodziła nową kastę uprzywilejowanych, to źródłem zła jest państwo. Pod szerokim historycznym kątem widzenia w tym poglądzie można znaleźć ziarno prawdy. Państwo jako aparat przymusu jest niewątpliwym źródłem zarazy politycznej i moralnej.

Edit: Unaoczniliście mi, że chyba zgubiłem podręcznik do historii doktryn politycznych... :dry:

Down: A więc Trocki musiał się w swoim tekście odwołać do słów kolegi Lenina...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Państwo to zorganizowany aparat przymusu" - W.I. Lenin

Za dużo kombinowaliście :P Filo zadaje.

EDIT:

AAA, ciekawy fragment, uwierz jednak, że w sprawie Lenina się nie pomyliłem :) Mimo tego, że w internecie nic o tym nie znajdziecie.

@up Pewnie tak, kurcze ja akurat nie mam dostępu do podręczników aby wszystko dokładnie wyjaśnić. Jedyne co dokładnie pamiętam, to fakt, że Lenin podał taką właśnie definicję państwa. Jak chcesz to później możemy dokładnie o tym porozmawiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...