Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

agenttom

Procesory

Polecane posty

Laarkast za ok 300zł masz athlona x2 6000+ , prawie najlepszy dwurdzeniowiec od amd. Ceny są niskie w porównaniu do core 2 duo, ponieważ c2d ma więcej cache, zegar w zegar x2 są słabsze w porównaniu c2d, dodatkowo c2d w przeciwieństwie do x2 jest bardzo podatny na podkręcanie. Wyjątkiem są procesory z serii black edition (BE) z odblokowanym mnożnikiem które można dobrze kręcić. Więc polecam z x2 procesory oznaczone literkami BE gdyż sporo można z nich jeszcze wycisnąć. Możesz jeszcze poszukać biosu do płyty i zrobić update, bo miałem płyte gigabyte, która miała podstawkę am2, i był bios na stronie producenta co dawał obsługę procków am2+, więc możesz poszukać po necie.

Druga sprawa to słaba karta graficzna, wymiana samego procka za wiele nie da, zainwestuj też w lepszą grafikę. Jak nie wiesz co i jak to pytaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DR.Agon

Ziom próbuj w BIOSie bo tam tkwi problem najpewniej.

Jak skacze mnożnik to zapewnie jest włączona funkcja oszczędzania energi.

Jak mnożnik jest sztywny to zazwyczaj taktowanie też jest dobre.

BAMsE Ci napisał gdzie to znaleść. Ewentualnie weź manuala od płyty i szukaj czegoś związanego z oszczędzaniem energii, bo różnie to się na różnych płytach nazywa (aczkolwiek podobnie :D)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procek Core2Duo E7400 2,8

Będzie z tym zasilacz Chieftec 550W

Płyta główna, tu dylemat, która lepsza do OC? Gigabyte EP45-DS3L czy Asus P5Q SE?

I RAM OCZ 2x2GB Platinum CL5 800

Wszystko dobre do OC procka?

Podkręce do 3,6? Czyli 800Mhz.....?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie płyty są bardzo porównywalne i są dobre do OC. Tutaj właściwie więcej zależy od tego na jaką sztukę proca się trafi. Ja chyba wziąłbym Asusa, ale to chyba tylko z przyzwyczajenia do marki i ze względu na 3 PCI. Bo umiejscowienie gniazda zasilania na tej serii płyt woła o pomstę do nieba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak myślicie na ile bym wyciągnął swojego C2D e6750 przy standardowym chłodzeniu i mało przewiewnej obudowie (Ale zdjąłem boczną ściankę tongue.gif )?? Mam 2Gb DDR2 Geil Dual Ultra 800 , GF 8800 wspomniany wyżej procesor i ŻADNEGO pojęcia o podkręcaniu. Płyta Gigabyta jakaś ale muszę jeszcze sprawdzić dokładnie. W każdym razie 'świeża' bo komp ma "dopiero"rok. tongue.gif i jak ją kupowałem to mnie kosztowała 400(!)zł. Także to może być coś dobrego tongue.gif

PS.duży byłby przyrost w mocy po jakimś podkręceniu??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do ilu warto spróbować podnieść napięcie RAM i procka żeby podnieść FSB na więcej niż na 250Mhz ?

Bo jak ustawię 252-254 to już komp nie chce się podnieść.

Bo do 3.0 już niedaleko :)

A z chłodzeniem jest akurat dobrze bo Pentagrama Karakorum mam ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustabilizować mnożnik.

Na płytach gigabyte z funkcją oszczędzania energii wystarczy wyłączyć (disable :P ) w biosie funkcje: EIST oraz C1E.

No to teraz głupie pytanie: gdzie DOKŁADNIE w biosie na płytach gigabyte (ep43-ds3l) zmienić FSB? CPU HOST Frequency? Nie chcę niczego spalić, nie chce zmieniać napięć, nie chcę używać heretyckich programów itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argh.

Ctrl+F1 nie działa w żadnym z poziomów BIOSu... (jak pisze w instrukcji, powinno dać dostęp do zaawansowanych opcji...)

Więc jeszcze raz: gdzie D-O-K-Ł-A-D-N-I-E zmienia się FSB w biosie? Co i kiedy trzeba wcisnąć??? Wytłumaczcie mi jak dla dziecka, a nie "wejdź do biosu, wćiśnij ctrl+f1, poszukaj czegoś co ma wartość 200 i zmień jak chcesz..."

Może potrzebuję aktualizacji biosu? (mam pdc e5300)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laarkast za ok 300zł masz athlona x2 6000+ , prawie najlepszy dwurdzeniowiec od amd. Ceny są niskie w porównaniu do core 2 duo, ponieważ c2d ma więcej cache, zegar w zegar x2 są słabsze w porównaniu c2d, dodatkowo c2d w przeciwieństwie do x2 jest bardzo podatny na podkręcanie. Wyjątkiem są procesory z serii black edition (BE) z odblokowanym mnożnikiem które można dobrze kręcić. Więc polecam z x2 procesory oznaczone literkami BE gdyż sporo można z nich jeszcze wycisnąć. Możesz jeszcze poszukać biosu do płyty i zrobić update, bo miałem płyte gigabyte, która miała podstawkę am2, i był bios na stronie producenta co dawał obsługę procków am2+, więc możesz poszukać po necie.

Druga sprawa to słaba karta graficzna, wymiana samego procka za wiele nie da, zainwestuj też w lepszą grafikę. Jak nie wiesz co i jak to pytaj.

(nie żebym był zżędliwy, ale o tym cache wiedziałam, lecz o cenach nie... :D )

Ok....to tak : Nad wymianą kary zastanawiałem się w pierwszej kolejności...

Lecz niewiem, czy na tej płyci się da ;/ (później podam rodzaje złącz....)

Biost też mam zamiar zaaktualizować.

Karte jeżeli już wymienie to na GF 9600 GT (za 100 euro stoi...więc tania :lol: , a wiem że można popykać na niej w nowe tytuły) lecz boje się o jej kompatybilność z płytą grr <_<

Chociaż w Callu 4 (oryginalnym) na max detalach (czytaj ultra) i rozdzielczości 1024/768(+wszystkie efekty świetlne itp.) wyciągał miejscami aż 70 FPS-w mocnej zadymie niespadało poniżej 26... (frapsem mierzyłem)

Więc jutro napisze o tych złączach, zaaktualizuje BIOS i popytam co dalej heh. Pozdro !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę 9600GT możesz założyć, ponieważ twoja płyta ma PCI-E x16, więc spoko. W euro to już Ci tak tanio ten 9600gt nie wyjdzie, bo euro zdrożało do 4,61zł, czyli musiałbyś zapłacić ok. 460zł, a za tą kasę to masz już 9800gt, lub radeona 4830 :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok...zaczne od tego iż na mieszkam w Holandi (to wyjaśnia euro)

Te karty tu czasem widze po 89-99 euro... (chodzi cały czas o 9800gt)

Sprawdziłem na necie jej osiągi w grach...na 22 calowym monitorku pogram we wszystkie mnie interesujące tyluły ze wszystkimi bajeramy na full (tu se niepożałue :lol: )

I teraz sprawa mojej płyty i jeszcze RAM-u....

(I)

Wchodz do BIOS-u i tam mam podane częstotliwość zegara porcka (1921 MHz)

RAM-u (667 MHz)

I napięcia max i min (min 1,9 max 2,3:) Dla RAM-u... (niepamiętam dokładnie, ale w tych granicach z max błędem 0,1)

I tak...jeżeli wymienie ten procek, to się zastanowiłem tylko na dokręceniu go do 3,2... (lecz sądząc po wieku płyty i tym, że to jest zablokowane, nieda się...) Bynajmniej ja niewiem co odblokować :P

(II)

RAM-chciałem wymienić na 800 setki, hmm tylko się zastanawiałem czy płyta przyjmie (było napisane warinty,400 MHz, 667 MHz 800 MHz i jeszcze jedno wyżej....) To oznacz żę przyjmie 800 MHz-owe pamięci? (to jest ustawione na AUTO,i niewiem czy lepiej bądzie chodzić na tym, czy to samo będzie jak ustawie ręcznie na 667...) ?

Zasilacz to sprawa którą roztrzygne PRZY kupnie porcka (kupuje nowego, automatycznie kupuje nowy zasilacz)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) 3.2 Ghz z Semprona 1.9 nie wyciągniesz, zapomnij, musiałbyś zrobić bardzo ekstremalne OC z cieczą, lol

2) twoja płyta obsługuje pamięci maksymalnie do 800Mhz, więc możesz śmiało kupić takie kości, wkładasz pamięci 800Mhz, zamieniasz opcję auto na manual i przestawiasz na 800 w biosie.

Jeśli kupisz nowego procka i kartę, zwłaszcza 9800gt, a nie 9600gt, musisz się przede wszystkim zaopatrzyć w dobry zasilacz, na twoim to komp wogóle by nie wstał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale (niezaczyna się od ale...) ja niepisałem o Sempronie...tylko o tym procku co mi podałeś, że jego mógłbym dokręcić do 3,2 GHz <_<

A pozaty nieodpowiedziałeś mi czy lepiej teraz przestawić ręcznie na 667...?

A pozatym na tej płycie można wg. odblokować coś, żebym mógł w przyszłości podkręcić procesor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, x2 6000+ na zwykłym chłodziwie do 3.2 bez problemu podkręcisz

Nie bardzo wiem o co z tym ramem Ci chodzi. Masz 667mhz i masz ustawione auto, i się chcesz dowiedzieć czy lepiej ustawić manual i dać 667mhz? Jak w biosie masz pokazane 667 to nie musisz, chyba że niżej masz to przestaw manualnie na 667.

O płycie to pisałem Ci na temat biosu, który uwożliwia podpięcie procesora pod socket am2+, czyli phenoma. Poszukałem na stronie msi, i do twojej płytki takiego biosu nie ma, ja do płyty gigabyte miałem taki. Czyli możesz jedynie założyć athlony x2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płycie mam na AUTO ten RAM ustawiony...i tak jak mówisz, niewiem czy lepiej z AUTO przemienić to ręcznie na 667...?

Wiesz, na Phenomy się nierzucam :lol:

A ten Athlon 6000 to mi styknie, i chociaż będę zadowolony... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może, dlaczego jak kupiłem 22 calowy monitor (LCD), to zauważyłem SPADEK wydajności w grach i w przeglądaniu neta [poprzednio miałem...26 calowy CRT, ale poszedł na emeryture] (niewiedziałem gdzie o to zapytać... :unsure:)

Łącze mam 100 MB na sekunde, (wina karty graf?) czy może zasilacza...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłeś spadek wydajności, ponieważ masz słabą kartę graficzną, a monitor lcd 22" ma np. nominalną rozdzielczość 1680x1050, i takiej rozdzielczości musisz używać w grach, karta jest za słaba, i gry tną na niej w takiej rozdzielczości. Szybkość łącza nie ma nic do rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niedokońca....gry zwłaszcza STARE (2003-2005) tną się, ale jak.....nieuwieżysz....właśnie na NISKICH DETALACH. I to mnie martwi....że gra chodzi WOLNIEJ na niskich niż na wyskich detalach...raz gram przy 1650x1050 raz na 1024x768 iii....to niema znaczenia dużego w płynności. Znaczenie jest wtedy, kiedy taką starszą gre odpalam na DETALACH...a nie biorąc pod uwage rozdielczość...i TO zauważyłem właśnie kupująć ten monitor <_<

(normalnie mam ustawiony pulpit oczywiście na 1650x1050 bo inaczej wygląda koszmarnie hehe :P )

Karta i procek już postanowione że do wymiany, ale żeby taki dziwny problem był grr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do kogoś obeznanego prośbę: prosiłbym o opisanie jak podkręcić Dual Core E2180 2.0ghz na Gigabyte P35-DS3L. Najchętniej z jak najdokładniejszym opisem opcji itd, bo to w sumie moje pierwsze tego typu zabawy.

EIST i C1E mam juz ustawione na Disabled, rozumiem, że za podkręcanie procka odpowiada opcja "CPU Host Clock Control"? Na jaką wartość ustawić na początek, jakie jeszcze opcje trzeba (bądź nie) zmieniać itp.

Z góry wielkie dzięki:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olek14 sposobów na obniżenie temp. jest kilka:

1) przede wszystkim zakup dobrej pasty, i nałożenie jej

2) pozbycie się kurzu i różnego syfu z żeberek radiatora procka

3) Ewentualnie można jeszcze ściągnąć obudowę, co powinno też dać efekt

Ad 1 - dobra pasta termo przewodząca jest ważna, ale dziwne - ja mocno podkręciłem swojego E2160 i na normalnym chłodzeniu mi dobrze chodzi. Z fabryczną pastą. Choć nie ukrywam - kompa czyszczę dość często - co kilkanaście tygodni.

Ad 2 - dobrym rozwiązaniem jest odkurzacz + silne płuca + ewentualnie sprężone powietrze w sprayu.

Ad 3 - lepiej zamontować dobry system chłodzenia dużymi wiatrakami - a więc cichymi. Z jednej strony obudowy zasysa zimne powietrze, z drugiej wysysa ciepłe.

Zamieściłem to na poniższym schemacie. Należy pamiętac o tym, by zamontować wiatraki dobra strona, ponieważ jedną stroną wsysają, drugą wysysają powietrze. Łatwo to sprawdzić, np. przykładając kartkę.

schemataq7.th.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...