Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ghost

Paweł "MrJedi" Musiałowski

Polecane posty

Cześć Mr.Jedi to mój pierwszy post i kieruje go właśnie do ciebie :smile:.Mam pare pytań odnośnie Japonii.

1)Ostatnio czytałem, w pewnym piśmie konsolowym o Yakuzie w Kraju Kwitnącej Wiśni przy okazji premiery gry Yakuza 3. Artykuł ten pobieżnie wyjaśniał czym jest japońska mafia,ale chciałbym poznać opinie eksperta.O co mi chodzi?? Otóż, zaciekawiło mnie to,iż gangsterzy uważający się za spadkobierców samurajów mają w ojczyźnie anime duża władzę. Czy to prawda? Czy odczułeś to w jakiś sposób? Czy spotkałeś kogoś należącego do Yakuzy? Generalnie chodzi mi o mafię w Japonii.

2)Koreańska republika Ludowo Demokratyczna leży stosunkowo blisko KKW. Jaki Japończycy mają stosunek do swojego niezbyt przyjaznego sąsiada wyposażonego w broń jądrową.

3)Interesuje mnie stosunek dzisiejszych obywateli (szczególnie nastolatków jak i ludzi nie pamiętających drugiej wojny)do cesarza Hirohito. Człowiek ten wprowadził kraj w krwawą wojnę i za jego czasów panował tam właściwie ustrój totalitarny. Co ciekawe w notce encyklopedii historii,którą mam pisze ,że cesarz miał mały wpływ na władzę bardziej interesowała go biologia niż polityka, a faktycznymi władzami byli gen.Tojo i Yamamoto. Tyle encyklopedii mnie ciekawi, oprócz samej osoby także "boskość" władcy jak podchodzą do niej Japończycy ci przedwojenni pamiętający jak i obecni??

tyle pytań, mam nadzieję ,że na nie odpowiesz. Za ewentualne błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy stylistyczne sorry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostanio wrzuiłem sobie taką tapetkę

http://www.windowswallpaperlive.com/world/...i-mountain.html

Tak więc się spytam czy byłeś tam ? chodzi mi o wędrówkę po niej, w stylu węrówki jak u nas na np giewont, a najbardziej w Fuji lubię bo u podnóża nie wiem z której strony świata, jest tor Fuji Speedway :) nic dziwnego że Literka F w nowym Lexusie IS jest skrótem od Fuji sam na tym torze był testowany ten samochód.

no i jeszcze dwa pytańka

1.Jasna czy Ciemna strona mocy ?

2.Czy nie uważasz że ruchy rycerzy Jedi są tak płynne jak u japońskich Samurajów, bo ostanio oglądałem taki pojdynek między Wikingiem a Samurajem, Samuraj wygrał :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Mam na razie tylko jedno pytanie do ciebie.

JAK TO JEST BYĆ ŻYWĄ LEGENDĄ?

Bo ty nie wątpliwie jesteś. Każdy kto choć trochę interesuje się mangą i anime słyszał twoje nazwisko. To w końcu ty jesteś największym autorytetem jeśli chodzi o kulturę Japonii i propagowanie jej w naszym kraju. Osobiście bardzo cie podziwiam i mam nadzieję że kiedyś też uda mi się chociaż raz pojechać do Japonii.

A właśnie posiadasz jakąś kolekcję figurek? Za pewne tak więc jeśli mógłbyś to proszę o zamieszczenie zdjęcia i mang i anime też XD

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów, mam też nadzieję że będę miał kiedyś możliwość poznania cie osobiście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za pytania, zaskoczyliście mnie nagłym ich nawałem po okresie ciszy. :) Przepraszam, że nie mogę odpowiadać na bieżąco, ale postaram się to w ciągu najbliższych dni nadrobić. Na razie wpadłem tylko na chwilkę, żeby poinformować tych, którzy zaglądają do tego topiku, iż dzisiaj lub jutro umieszczę tu linka do filmiku (HD), który został nakręcony w redakcji CDA, podczas jubileuszowej sesji zdjęciowej (14-lecia istnienia CDA). Do zobaczenia i do napisania już wkrótce. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam MrJedi :smile:

Mam takie jedno malutkie pytanko. Otóż, po skończeniu Liceum chciałbym wyjechać na studia (Kierunek - japonistyka :happy:). Marzy mi się praca w jakimś wydawnictwie tłumaczeń mangi np. JPF. Orientujesz się może, czy trudno dostać tam pracę ? :tongue: Poleciłbyś może, jakieś inne wydawnictwa? :wink: Z góry dziękuję, za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto obiecany filmik - redakcja CDA od kuchni:
Uwaga, są kompromitujące zdjęcia. ;)

Świetny filmik :D. Mam pytania odnośnie tego.

1. Jakim programem zmontowales filmik?

2. Mógłbyś powiedziec skąd wziąć ten wygaszacz z dziewczyną myjącą ekran? Bardzo mi zależy.

3. Kto był operatorem?

3.1. "1 MegaZgryz na sekundę" wymiata :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie MrJedi :smile: mam trzy pytania:

1.Ile czasu uczyłeś się języka japońskiego, może inaczej ile czasu uczyłeś się tak żeby normalnie móc funkcjonować w Japonii, bo języka uczymy się przez całe życie?

2.Uczyłeś się sam czy w jakiejś szkole? Z jakich źródeł korzystałeś (jakieś książki, internet???).

3.Ile lat miałeś, gdy pierwszy raz poleciałeś do Japonii?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość frycek42

Czy pisałeś kiedyś recki gier w CDA bo jak miałem starsze numery CDA (2001-2004) to pamiętam że udzielałeś się tam tylko w gamewalkerze i czasem AR.?

Jakie były najniższe i najwyższe oceny jakie przyznałeś grom (pamiętasz jeszcze tytuły tych gier)?

Jaka jest twoja ulubiona gra na kompa?

Widzę że się interesujesz kulturą japońską czy mógł byś mi polecić jekies dobre japońskie powieści grozy, horror thrillery itp. dostępne na polskim rynku. a jak nie lubisz tego typu literatury to podaj chociaż pisarzy których mógł bym sobie sprawdzić?

Czy lubisz książki grozy co sądzisz o tych pisarzach: Stephen King, Graham Masterton, Dean Koontz, Guy N. Smith czyje książki z takich polecasz poczytać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

1. Ogladasz Naruto, lub czytasz mange Naruto?

2. Wiesz moze czy gdzies w Polsce jest taki "Prawdziwy japonski Ramen" ?

3. Jakiej muzyki sluchasz? - sorry jesli to pytanie juz bylo.

Cześć. :)

Na wstępie przepraszam wszystkich za dłuższą nieobecność na forum CDA. Już się zabieram za nadrabianie zaległości. :)

1. Raczej nie, gdyż jest to seria stargetowana na zupełnie innego odbiorcę. Ja szukam w mandze i anime zupełnie innych historii. To dobre anime i dobra manga, ale dla zupełnie innej grupy odbiorców, do której ja się już nie zaliczam. :)

2. Uff, ciężkie pytanie. Ja jak dotąd na takowego nie trafiłem. Mam jednak nadzieję, że w końcu trafię. To pytanie należałoby raczej zadać mieszkającym w Polsce Japończykom - jeśli takowy jest, to oni na pewno go namierzyli. :)

3. Bardzo różnej - od klasyki po rocka. Po prostu - dobrej. :) Zależnie od nastroju w danej chwili.

No i Mr Jedi wielki szacun za to że masz czas i na prace i na swoje bardzo orginalne hobby.

Wiesz, moja praca i pasja to w sumie ten sam obszar. :)

1. Jakie są twoje ulubione mangi i anime? Seriously, nie przypominam sobie, żebyś kiedyś o tym mówił (choć nie czytałem ani "Kawaii", ani "Mangazynu" gdzie takie pytania mogły paść)...

2. Mógłbyś opisać krótko swoje ulubione programy japońskiej telewizji (jeśli masz jakieś)?

A, i jeszcze jedno: Wchodzisz na imageboardy? ;)

1. Bardzo obszerne pytanie. Więc odpowiem bardzo ogólnie:

- manga: Bosonogi Gen

- anime: Mój sąsiad Totoro, Ghost in the Shell (Movie 1), Armitage III (OAV), Dobutsu Takarajima (Dzieci wśród piratów), Neon Genesis Evangelion (TV), Mimi wo Sumaseba i wiele, wiele, wiele innych.

2. Nie mam konkretnych, za to bardzo lubię japońską telewizję jako taką. Za każdym razem, gdy jestem w Japonii, mam bez przerwy włączony w domu/hotelu telewizor i bawi mnie wszystko, od reklam, po programy informacyjne, teleturnieje, filmy. Japońska telewizja po prostu jest zabawna. :)

3. Kolejny fan 4chana, hę?! (To jest złe, złe, złe!) Hehe, jasne, że wchodzę! Nie byłbym w pełni fanem japońskiej popkultury, gdybym omijał takie miejsca. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mr.Jedi to mój pierwszy post i kieruje go właśnie do ciebie :smile:.Mam pare pytań odnośnie Japonii.

1)Ostatnio czytałem, w pewnym piśmie konsolowym o Yakuzie w Kraju Kwitnącej Wiśni przy okazji premiery gry Yakuza 3. Artykuł ten pobieżnie wyjaśniał czym jest japońska mafia,ale chciałbym poznać opinie eksperta.O co mi chodzi?? Otóż, zaciekawiło mnie to,iż gangsterzy uważający się za spadkobierców samurajów mają w ojczyźnie anime duża władzę. Czy to prawda? Czy odczułeś to w jakiś sposób? Czy spotkałeś kogoś należącego do Yakuzy? Generalnie chodzi mi o mafię w Japonii.

2)Koreańska republika Ludowo Demokratyczna leży stosunkowo blisko KKW. Jaki Japończycy mają stosunek do swojego niezbyt przyjaznego sąsiada wyposażonego w broń jądrową.

3)Interesuje mnie stosunek dzisiejszych obywateli (szczególnie nastolatków jak i ludzi nie pamiętających drugiej wojny)do cesarza Hirohito. Człowiek ten wprowadził kraj w krwawą wojnę i za jego czasów panował tam właściwie ustrój totalitarny. Co ciekawe w notce encyklopedii historii,którą mam pisze ,że cesarz miał mały wpływ na władzę bardziej interesowała go biologia niż polityka, a faktycznymi władzami byli gen.Tojo i Yamamoto. Tyle encyklopedii mnie ciekawi, oprócz samej osoby także "boskość" władcy jak podchodzą do niej Japończycy ci przedwojenni pamiętający jak i obecni??

tyle pytań, mam nadzieję ,że na nie odpowiesz. Za ewentualne błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy stylistyczne sorry.

1. Cóż, z tematem yakuzy zetknąłem się wielokrotnie, ale za jakiegoś wybitnego "eksperta" w tej dziedzinie się nie uważam. Jednak, jeśli pytasz, podzielę się moimi spostrzeżeniami. Yakuza w Japonii to dosyć kontrowersyjny temat. Zresztą, wszystko co w Japonii wymyka się ramom obowiązującego prawa i obyczajów, jest tak traktowane. Yakuza jest jednak trochę innym tematem, gdyż faktem jest, iż istnieją w Japonii rodziny mafijne (yakuza), które mają potężną władzę, a w ich rękach znajdują się wielomiliardowe firmy i władza polityczna. To tyle w ogólnym zarysie. Yakuza to ludzie, którzy - jak sami twierdzą - "żyją w cieniu", poza społeczeństwem i poza prawem. Mają własny kodeks i własne zasady. Gardzą ludźmi, którzy żyją normalnie, poddając się "sztywnemu i głupiemu" prawu. To bardzo obszerny i skomplikowany temat. Tak, spotkałem byłego yakuzę. Był bardzo miły i nawet nosił za pazuchą obrazek (taki papierowy, jak dostaje się np. "po kolędzie") Matki Boskiej. Zabawna sytuacja. I niewątpliwie intrygujący temat. Na ten m.in. temat prowadzimy już od jakiegoś czasu dyskusję na naszym forum tematycznym, na które serdecznie zapraszam.

2. Japończycy obawiają się Korei Północnej i ich bomby atomowej. Tym krajem rządzą szaleńcy, którzy nienawidzą Japonii, więc ich obawy są uzasadnione.

3. Japończycy bardzo szanowali i nadal szanują swojego cesarza. Jest on osobą nietykalną i stojącą ponad wszystkim. To jeden z głównych filarów ich kultury i wątpię, aby kiedykolwiek się to zmieniło.

Ostanio wrzuiłem sobie taką tapetkę

http://www.windowswallpaperlive.com/world/...i-mountain.html

Tak więc się spytam czy byłeś tam ? chodzi mi o wędrówkę po niej, w stylu węrówki jak u nas na np giewont, a najbardziej w Fuji lubię bo u podnóża nie wiem z której strony świata, jest tor Fuji Speedway :) nic dziwnego że Literka F w nowym Lexusie IS jest skrótem od Fuji sam na tym torze był testowany ten samochód.

1.Jasna czy Ciemna strona mocy ?

2.Czy nie uważasz że ruchy rycerzy Jedi są tak płynne jak u japońskich Samurajów, bo ostanio oglądałem taki pojdynek między Wikingiem a Samurajem, Samuraj wygrał :).

Na Fuji nie byłem i szczerze mówiąc nie wiem, czy się zdecyduję, bo ładny widok to jedno, a mordercza wspinaczka po wulkanicznym żwirze przez kilka godzin i niedobory tlenu, to inna sprawa. Mało zabawne jak dla mnie. :)

1. Różowa. :)

2. George Lucas tworząc rycerzy Jedi, bazował na samurajach. Przyjrzyj się chociażby hełmowi Dartha Vadera, przecież to kształt samurajskiego hełmu. :)

Witaj. Mam na razie tylko jedno pytanie do ciebie.

1) JAK TO JEST BYĆ ŻYWĄ LEGENDĄ?

(...)

2) A właśnie posiadasz jakąś kolekcję figurek? Za pewne tak więc jeśli mógłbyś to proszę o zamieszczenie zdjęcia i mang i anime też XD

3. (...) mam też nadzieję że będę miał kiedyś możliwość poznania cie osobiście.

1. Nie wiem. Zapytaj żywej legendy. ;)

2. Z pewnością w końcu to zrobię, ale to na moim video-blogu. W swoim czasie. :) (miało być jedno pytanie) ;)

3. Jak to powiedział ślepy jockey: Nie widzę przeszkód. :)

(...) Zajmujesz się może rysowaniem mangi? :D

Nie. Ale rysowaniem, okazjonalnie - tak. Jednak jest to jedna z tych moich umiejętności, na które nie mam wystarczająco dużo czasu, przez co nie mogę jej dostatecznie rozwinąć, więc na razie nie chwalę się moją twórczością. :)

Mam takie jedno malutkie pytanko. Otóż, po skończeniu Liceum chciałbym wyjechać na studia (Kierunek - japonistyka :happy:). Marzy mi się praca w jakimś wydawnictwie tłumaczeń mangi np. JPF. Orientujesz się może, czy trudno dostać tam pracę ? :tongue: Poleciłbyś może, jakieś inne wydawnictwa? :wink: Z góry dziękuję, za odpowiedź.

Moim zdaniem, trochę w nieodpowiedniej kolejności myślisz. Najpierw zastanów się, czy to naprawdę jest to, co chcesz w życiu robić. Gdy już będziesz miał pewność, wtedy - zanim spróbujesz dostać się na japonistykę - zacznij (już teraz - ostro) uczyć się japońskiego w jakiejś dobrej szkole i pogłębiaj swoją wiedzę na temat tej kultury. Gdy już się dostaniesz na japonistykę, skoncentruj się na nauce i postaraj się ją skończyć. Gdy Ci się to uda, Twoje możliwości i wiedza o świecie tak bardzo wzrosną, iż pytanie o pracę w Polsce może już przestać mieć jakikolwiek sens. Po kolei, wszystko w swoim czasie. Koncentruj się na jednym zadaniu na raz. ;)

1. Jakiego gatunku gry lubisz?

2. Trenujesz\trenowałeś sztuki walki?

1. Obecnie praktycznie wcale nie gram, ale jeśli już, to lubię gry, które mnie rozluźniają: fps, logiczne.

2. Niestety nie. Ale bardzo lubię aktywność fizyczną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź :). Niestety w mojej okolicy (Ani w szkole, ani w żadnych szkołach prywatnych), nie ma ludzi, którzy potrafili by cokolwiek nauczyć. Dlatego póki co staję się samoukiem, i po godzinach szkolnych próbuję uczyć się sam. W tym celu zakupiłem już podręcznik :P Na razie uczę się samych zdań i słówek, lecz myślę, że w wakacje jednak zacznę od Hiragany i Katakany by na studiach być już obeznanym. Czasami oglądam filmy japońskie oraz słucham lektoratu, by zapoznać się z wymową i akcentami. Poza tym mam jeszcze 3 lata, które mógłbym wykorzystać na dostateczną naukę :)

Ps. Myślę, że definitywnie jest to rzecz, jaką chciałbym robić w życiu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzysz w boga?

Czyjego? :)

Mam bardzo uniwersalne podejście do tematu "boga". Wierzę w nieśmiertelną świadomość-energię bez kształtu i twarzy, która jest wszystkim i wszędzie i której jesteśmy częścią.

Nie wierzę natomiast, a nawet - jestem zdecydowanym przeciwnikiem - każdej religii, która to z zasady wykorzystuje ludzką potrzebę wiary w siłę wyższą, robiąc przy tym brudny biznes i zamieszanie w ludzkim życiu, gdy tak naprawdę cel jest tylko jeden - zdobyć władzę i pieniądze. I smuci mnie, że ludzie tego nie widzą i tak łatwo dają się manipulować pustymi obietnicami.

Jeśli jednak już musiałbym wybrać jakąś religię, to zdecydowanie postawiłbym na buddyzm, jako najmniej skorumpowany system religijny na świecie, najuczciwszy i mający największy potencjał. A całej reszty bym zakazał, gdyż czyni więcej szkód niż pożytku. :)

Teraz tylko czekam, aż ktoś krzyknie: "Uraziłeś moje uczucia religijne! Żądam przeprosin!". :D

Upraszczając zatem: tak, wierzę w "boga". Można to i tak w dużym uproszczeniu nazwać.

Oto obiecany filmik - redakcja CDA od kuchni:
Uwaga, są kompromitujące zdjęcia. ;)

Świetny filmik :D. Mam pytania odnośnie tego.

1. Jakim programem zmontowales filmik?

2. Mógłbyś powiedziec skąd wziąć ten wygaszacz z dziewczyną myjącą ekran? Bardzo mi zależy.

3. Kto był operatorem?

3.1. "1 MegaZgryz na sekundę" wymiata :D

1. Adobe Premiere.

2. Skąd - nie wiem. Ale zerknij na YT do komentarzy przy tym filmiku, ktoś rzucił jego nazwę - potem Google i lecisz. :)

3. Ja i Serika.

3.1. Niektórzy w redakcji mają po(d)kręcone procesory i robią to szybciej. :)

Panie MrJedi :smile: mam trzy pytania:

1.Ile czasu uczyłeś się języka japońskiego, może inaczej ile czasu uczyłeś się tak żeby normalnie móc funkcjonować w Japonii, bo języka uczymy się przez całe życie?

2.Uczyłeś się sam czy w jakiejś szkole? Z jakich źródeł korzystałeś (jakieś książki, internet???).

3.Ile lat miałeś, gdy pierwszy raz poleciałeś do Japonii?

1. Podstawy to kwestia paru tygodni, w porywach do paru miesięcy. Ale to za mało na "normalne funkcjonowanie" w Japonii, więc nadal się uczę.

2. W bardzo dobrej szkole języka japońskiego we Wrocławiu.

3. Rycerzy Jedi nie pyta się o wiek. Nawet w tak pokrętny sposób. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość frycek42
Czy pisałeś kiedyś recki gier w CDA bo jak miałem starsze numery CDA (2001-2004) to pamiętam że udzielałeś się tam tylko w gamewalkerze i czasem AR.?

Jakie były najniższe i najwyższe oceny jakie przyznałeś grom (pamiętasz jeszcze tytuły tych gier)?

Jaka jest twoja ulubiona gra na kompa?

Widzę że się interesujesz kulturą japońską czy mógł byś mi polecić jekies dobre japońskie powieści grozy, horror thrillery itp. dostępne na polskim rynku. a jak nie lubisz tego typu literatury to podaj chociaż pisarzy których mógł bym sobie sprawdzić?

Czy lubisz książki grozy co sądzisz o tych pisarzach: Stephen King, Graham Masterton, Dean Koontz, Guy N. Smith czyje książki z takich polecasz poczytać?

moje pytania :sad:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy pisałeś kiedyś recki gier w CDA bo jak miałem starsze numery CDA (2001-2004) to pamiętam że udzielałeś się tam tylko w gamewalkerze i czasem AR.?

2. Jakie były najniższe i najwyższe oceny jakie przyznałeś grom (pamiętasz jeszcze tytuły tych gier)?

3. Jaka jest twoja ulubiona gra na kompa?

4. Widzę że się interesujesz kulturą japońską czy mógł byś mi polecić jekies dobre japońskie powieści grozy, horror thrillery itp. dostępne na polskim rynku. a jak nie lubisz tego typu literatury to podaj chociaż pisarzy których mógł bym sobie sprawdzić?

5. Czy lubisz książki grozy co sądzisz o tych pisarzach: Stephen King, Graham Masterton, Dean Koontz, Guy N. Smith czyje książki z takich polecasz poczytać?

1. Kiedyś pisałem. Było tego trochę, ale to było jeszcze w latach 90.

2. Wtedy był w CDA chyba zupełnie inny system oceniania. I zabij - nie pamiętam jaki i nie pamiętam ocen. A tytuły, hmm, było ich bardzo wiele, np.: Tomb Rider, MDK i wiele innych. Pamięć już nie ta. :)

3. Nie mam takiej. Chociaż... może... z nostalgii... Doom...? Eee, nieee...

4. Totalnie nie kręcą mnie japońskie horrory. Doceniam ich klimat, ale generalnie po prostu mnie nudzą, więc niewiele mogę pomóc w tym topiku, gdyż po prostu go unikam. :) ALE... czytałeś/oglądałeś "Death Note"? To może Ci się spodobać. ;)

5. Dawno temu czytałem książki tych pisarzy, choć w tym ostatnim przypadku wolałbym się do tego nie przyznawać. Jeśli miałbym do tej grupy dorzucić jeszcze jakiegoś, pasującego do klimatu twórcę, to zwróć uwagę na takich pisarzy jak: Clive Barker, James Herbert, Paul Wilson.

Japońska telewizja po prostu jest zabawna. :)

Czy to dlatego, że każde słowo brzmi jak broń/wypowiedzenie wojny? W takim razie musisz mieć niezły ubaw. :)

Oj nie, to coś więcej. :) Nie potrafię tego wytłumaczyć tak "na sucho" - japońską telewizję albo się "czai" albo nie. :) To po prostu klasa sama w sobie - to trzeba czuć. :)

(...)

Ps. Myślę, że definitywnie jest to rzecz, jaką chciałbym robić w życiu :)

No to "pierwszy etap" masz za sobą. Teraz bierz się do roboty i... miłej zabawy. ;)

Polecam oglądanie japońskich seriali aktorskich z napisami, to bardzo dobry trening.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "pierwszy etap" masz za sobą. Teraz bierz się do roboty i... miłej zabawy. ;)

Polecam oglądanie japońskich seriali aktorskich z napisami, to bardzo dobry trening.

Hehe :) Jeszcze raz dziękuję za udzielenie mi pomocnych odpowiedzi. Coś czuję, że niedzielę spędzę przy serialach japońskich :D Pozdrawiam :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, w szkole na dni otwarte mamy temat o Japonii. Jako iż, ja "interesuję" się tym. Mi przypadło główne zaplanowanie wszystkiego. Poleciłbyś mi może coś, co mógłbym urządzić w sali, żeby zainteresować zwiedzających? :) Zależy mi na ciekawostkach, które można przedstawić. Na pewno w środku sali będzie replika pomniku Hachiko, oraz związana z tym jego legenda. Planuję, także zrobić mini tablicę z imionami dziewczyn i chłopaków po japońsku :) Być może zorganizujemy jakieś przedstawienie, podczas którego ja będę rozmawiał po japońsku, a inny będzie tłumaczył. Może urządzić jakieś stoisko z herbatką? :) Chociaż nie wiem czy dałoby gdzieś radę dostać, taką herbatę :) Co o tym myślisz? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Nie mam konkretnych, za to bardzo lubię japońską telewizję jako taką. Za każdym razem, gdy jestem w Japonii, mam bez przerwy włączony w domu/hotelu telewizor i bawi mnie wszystko, od reklam, po programy informacyjne, teleturnieje, filmy. Japońska telewizja po prostu jest zabawna. :)

>>> Nie dziwię się. Miałem okazję oglądać (na niemieckim! kanale) Takeshi's Castle, kolega (jest fanem) puszczał Hard Gay'a, a sam oglądałem Rock Fujiyama i parę odcinków Jossou Paradise (no co, z ciekawości, no -_-) i zawsze było o wiele ciekawiej, niż u nas. Nawet, jeżeli nic nie rozumiałem...

3. Kolejny fan 4chana, hę?! (To jest złe, złe, złe!)

>>> No, może niekoniecznie 4chana ("wyniosłem się" stamtąd już jakiś czas temu, choć czasem wracam), ale owszem, na różne chany wchodzę dość często... ^^

Swoją drogą sam myślę (a właściwie myślałbym gdyby nie kwestie finansowe) o nauce japońskiego w jakiejś szkole językowej, bo nasza szkolna grupa się rozpadła (a uczył w niej nauczyciel japońskiego, którego żona pracuje jako polonistka u nas). A było tak fajnie... :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...