Skocz do zawartości

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe


Lord Nargogh

Polecane posty

Wykres sobie zrób. Na osi x oznacz sobie dni miesiąca, a na osi y oznacz tylko punkty 0 i 1. Dzień, w którym dziewczyna NIE idzie na basen - stawiasz kropkę przy 0. Dzień, w który IDZIE - przy 1. Jak połączysz kropki obu dziewczyn różnymi kolorami, to zobaczysz co jaki czas się te dwa wykresy przecinają. Oczywiście najwygodniej przyjąć jakiśtam odstęp pomiędzy poszczególnymi punktami wykresu, np 3-10, 6-10, 9-10, 12-10, 15-10.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

A czy ktoś mógłby mi powiedzieć, w jaki sposób można obliczyć dzień tygodnia, w którym odbędzie się spotkanie? Poprawną odpowiedzią jest niedziela, ale nie mam pojęcia jak do tego dojść. Słyszałem w gimnazjum o jakimś sposobie z kostkami na rękach, odpowiadających danemu miesiącowi, ale nie wiem jak to działa. Proszę o pomoc i dziękuję za dotychczasową :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy obliczysz już interwał (przerwę) między kolejnymi spotkaniami, dzielisz modulo przez 7 (wyciągasz resztę) i dodajesz do pierwszego dnia spotkania. Jeśli było w środę, a NWW(12;15)=60 (bo tak należy liczyć odstęp - przez najmniejszą wspólną wielokrotność), znajdujesz największą wielokrotność siedmiu mniejszą od 60 (czyli 56), resztą jest 4. Środa to dzień trzeci, dodasz cztery, otrzymasz siódmy - niedzielę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdźcie, czy dobrze zrobiłem zadanie:

Szybkość pocisku karabinowego przy wylocie lufy wynosi 800m/s. Długość lufy wynosi 0,64m. Lot pocisku w lufie jest jednostajnie przyspieszony. Oblicz czas lotu pocisku w lufie oraz jego przyspieszenie.

Czas wyszedł mi 0,04s (nie jestem pewien czy nie powinien wyjść mi 0,0016sec).

Przyspieszenie - a=20000m/s^2

czas liczyłem zakładając, że 2 * 0,64 = a*t^2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D:

v0=0

vk=800m/s

l=0,64m

Sz:

dt;a

R:

a=(vk-v0)/dt

Wzór na droge:

v0dt+(1/2)*adt^2

v0=0 więc:

a=(vk)/dt

l=(1/2)*adt^2

dt=2l/vk

dt=2*0,64/800=0,0016

a=vk/2l/vk=vk^2/2l

a=(800^2)/(2*0,64)=500000m/s^2=5*10^5 [m/s^2]

Wychodzi na to, ze zle zrobiłeś zadanie, niestety nie dałeś obliczeń więc mogę się tylko domyślać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaa.... ale ze mnie idio... yy ... mało spostrzegawczy człowiek. Rzeczywiście, teraz się wszystko zgadza. A co do tego ostatniego działania: nie prościej byłoby gdyby

a = dV/dt

a = 800/0,0016 = 500000 m/s^2

Napisałeś, że:

dt=2l/Vk

To jest wyciągnięte ze wzoru l=1/2*Vk*t?

PS: Mam jeszcze jedno zadanie, którego tym razem nie za bardzo umiem rozwiązać:

Samochód poruszając się ruchem jednost. opóźnionym przebył w ciągu t1 = 2s odległość s1 = 24m, a w ciagu następnego t2 = 4s odległość s2 = 24m. v0 = ? a=?

Wiem, że s = v0*t - (a*t^2)/2 dla ruchu jednost. opóźnionego, tylko jak znaleźć "a"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a=(2v0-2s)/t^2

Napisałeś, że:

dt=2l/Vk

To jest wyciągnięte ze wzoru l=1/2*Vk*t?

>>Układ równań:

a=vk/dt

l=(a/2)dt

z niego wynika równośc:

l=(1/2)*vk/dt)*(dt^2)

Po skracaniu i przekształceniu otrzymujemy:

dt=2l/vk

nie prościej byłoby gdyby

a = dV/dt

a = 800/0,0016 = 500000 m/s^2

>>Oczywiście, ze prościej, ale zapamietaj jedno, fizycy maja coś z glową, sa zboczeni i lubia jak im się tak rozpisze:) Nie wiem czemu. Po prostu wolą i juz. A sam zauważyłem, że za to czasem i punkt jakiś wpadnie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jeszcze tylko czy tak to powinno być.

Podstawiłem sobie do tego układu równań:

s = v0*t - (a*t^2)/2

a = (v0*dt - 2s)/dt^2

Następująco:

s = 24

t = 2

Wynik wyszedł:

v0 = 48m/s

a = 12m/s^2

Chyba, że znów coś schrzaniłem i zrozumiałem nie tak jak trzeba... Mam nadzieję, że nie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie i dziwne pytanie.

Otóż gościu na matmie zapytał dlaczego najpierw się mnoży. Doszło do tego że wynika to z przyjętej umowy, ale on spytał dlaczego tak się przyjeło, dlaczego 2x2+2=6 a nie 8. Oczywiście każdy wie że mnożenie jest pierwszym działaniem które trzeba wykonać. Dlatego ja się zapytuję, dlaczego tak się właśnie przyjeło.

Wiem że to głupie, bo po prostu mnożenie jest pierwsze i tyle, ale jak ktoś coś tam kiedyś zasłyszał to proszę o podzielenie się taką informacją :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki lajf. Swoją drogą, pytanie dlaczego mnożenie idzie przed dodawaniem ma taki sam sens, jak pytanie czym jest punkt albo prosta, czyli jest bezcelowe. Ustalono, że najpierw się potęguje/pierwiastkuje, potem mnoży/dzieli a dopiero na końcu dodaje/odejmuje prawdopodobnie ze względu na niejako "skalę" tych działań, ale jakiekolwiek tłumaczenie jest bez sensu. Już lepiej się uczyć trygonometrii w systemie szesnastkowym lub ósemkowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ze wzorów i ich przekształcania można to wyliczyć ale...

Jest to ruch bez poślizgu, gdyby narysować w każdym punkcie wektor v, styczny do okręgu, nastepnie zsumowac długośc tego wektora z wektorem predości liniowej ciała. Po podliczeniu długości poznasz wartośc wektora.

Z 2 strony wzór na przśpieszenie odśrodkowe mozę się przydac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyspieszenie to jest dośrodkowe. :)

http://img51.imageshack.us/img51/1912/trololo.png

Taki obrazek powinien pomóc. Trójkącik przy kółku obrazuje zmiane prędkości liniowej punktu na okręgu w zależności od położenia tego punktu. Ponad 9000 godzin w Paincie. Aha, przy założeniu, że jest to ruch bez pośluzgu, musimy przyjąć, że nasz punkt D to punkt o zerowej prędkości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że tak nie można, ale jestem lipny z fizyki więc mam oto zadanie które jest czarną magią dla mnie

Z jaką szybkością musiałby nad równikiem lecieć samolot, aby można było z niego obserwować Słońce zawsze w tym samym punkcie nieboskłonu? Wysokość, na jakiej porusza się samolot, jest znacznie mniejsza od promienia Ziemi.

Jak znam życie to naszemu geniuszowi od fizyki chodzi o to żeby to rozwiązać z tymi różnym pierdółkami v, s, r czy co tam, a nie podać "filozoficzną" odpowiedź :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek, wyliczasz prędkość liniową, z jaką poruszają się punkty na równiku. Na to ci wystarczy obwód równika (40 000km w przybliżeniu). Ewentualnie uwzględniasz, że samolot nie leci na poziomie morza, czyli znajdujesz maksymalny promień Ziemi, dodajesz doń ile tam trzeba i wyliczasz długość okręgu o wyliczonym promieniu (promień Ziemi plus pułap lotu). W tym momencie zadanie jest z górki, bo dzielisz to przez długość doby. Zamieniasz jednostki na te z SI i finito. Wzorów odpowiednich ci nie podam, bo to jest podstawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek, wyobraź sobie jak ten samolot miałby lecieć - lecąc bezpośrednio nad równikiem, zakreślałby okrąg o promieniu Rz+p, gdzie Rz to promień Ziemi, a p to pułap, na którym leci (dajmy na to, nie wiem, 20 km). Wzór na długość okręgu powinieneś znać. Potem, żeby samolot niejako utrzymywał się w miejscu, gdzie czas słoneczny jest ten sam co w poprzedniej chwili, musi się poruszać tak szybko, jak Ziemia na jego wysokości, czyli [długość zakreślonego okręgu]/24h. To jest wyliczenie prędkości liniowej, o którą nam tu chodzi.

Równie dobrze mógłbyś się bawić w wyliczenie prędkości kątowej, ale to się wiąże z przeliczaniem radianów i dokonaniem dokładnie takich samych obliczeń, tylko jako inne zmienne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...