Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Zagadki Historyczne

Polecane posty

W historii istniał ktoś taki jak Jan bez Ziemi. Ale czy chodzi o króla angielskiego początku XIII w. Któż to taki?

Grzebał system w którym ten znany Jan funkcjonował.

Podpowiedź. Rozmawiamy o Rewolucji Francuskiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł niko. W pewnym sensie jest łączność, ale nie o to chodzi.

Odpowiadam bo nie wpadniecie.

Ludwik de Noailles. Zwany był Janem bez Ziemi. On wieczorem 4 sierpnia 1789 r wysunął propozycję zniesienia wszelkich przeżytków feudalnych we Francji. Ustawa została przyjęta w nocy z 4/5 sierpnia.

Zadaje pierwszy chętny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja zadam

Przytoczę teraz fragment tekstu źródłowego, opisującego pewne wydarzenie.

Zagadka zatem brzmi: o jakie wydarzenie chodzi?

"(...) Cesarz tedy, widząc, że takim sposobem nie pokona miasta ani też mieszczan nie potrafi zachwiać w powziętym postanowieniu, siła oręża starał się osiągnąć to, czego podstępem nie zdołał. Zewsząd zatem przypuszczano szturm do grodu i z dwu stron podniósł się krzyk potężny. Niemcy nacierają na gród. Polacy się bronią, zewsząd machiny wyrzucają głazy, kusze szczękają, pociski i strzały latają w powietrzu, dziurawią tarcze, przebijają kolczugi, miażdżą hełmy, trupy padają, ranni ustępują, a na ich miejsce wstępują zdrowi. Niemcy nakręcali kusze, Polacy - machiny oprócz kusz, Niemcy wypuszczają strzały, Polacy - pociski oprócz strzał; Niemcy obracali proce z kamieniami, Polacy kamienie młyńskie z zaostrzonymi drągami. Gdy Niemcy, osłonięci przykryciem z belek, usiłowali podejść pod mur, Polacy sprawili im łaźnię płonącymi głowniami i wrzącą wodą". Niemcy podprowadzali żelazne tarany, Polacy staczali na nich z góry koła, nabijane żelazem. Niemcy po drabinach pięli się w górę, a Polacy nabijali ich na haki żelazne i podnosili w powietrze (...)"

PS. Generalnie nie jest to trudna zagadka a dla Trymusa, jestem pewien, że to bułka z masłem :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najmniej. Ale Luksemburczyk i tak szarżował na Anglików przywiązany do dwóch rycerzy.

Zadajesz. (błagam tylko nie zdjęcie, litografia, sztych, drzeworyt, miedzioryt, relief, obraz, mozaika, wyklejanka, praca plasteliną, nie wiem... pasta do zębów na papierze ściernym przedstawiająca jakąś osobę :diabelek: )

A tak poza tym to zadajesz :laugh:

Hitler to zaniewidział na kilka dni po ataku gazowym, wtedy w Pasłęku obandażowany usłyszał o kapitulacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć. Tego nie było w książkach, które czytałem... Zagadka, która nie jest graficzną... No dobra.

Arystofanes, Plato i Ksenofont - wszyscy trzej w swoich tworach wspomnieli o pewnej słynnej kobiecie. Jakiej kobiecie, i z jakiego powodu słynnej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie Aspazja. Co prawda nie podałeś, dlaczego jest taka słynna, ale chyba każdy średnio ogarnięty człowiek wie, że to kobieta, która dzięki swoim 'racjom' miała spory wpływ na Peryklesa. Twoja kolej, ale może jednak zlitujesz się nad nami, biednymi robaczkami, i oddasz zagadkę w dobre ręce? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Poddaje się. Nikt nie zgadł :(.

Był to Ludwik Mierosławski (1814-1878), rewolucjonista, działacz polityczny. W czasie Wiosny Ludów był naczelnym wodzem oddziałów powstańczych w Wielkopolsce, później dowodził powstańcami na Sycylii i w Badenii.

Zadaje pierwszy chętny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...