Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Zagadki Historyczne

Polecane posty

Cóż, zagadka Czytelnika już od dawna jest martwa, zapowiedział podanie rozwiązania na dziś rano. By nie blokować, szczególnie w sytuacji gdy deficyt wróżek na FA jest dotkliwy zadaje swoją.

Jeden obrazek, proste skojarzenie (mam nadzieję) z pewnym ciekawym rozdziałem historii.

morela.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. czas odejść w stronę zachodzącego słońca ( co prawda już dawno zaszło:) by dać szansę młodszym. Wszyscy zgadli po trochu ale nikt nie wszystko naraz ani nie tak jak bym sobie tego życzył :happy: .Nie wiem kto był najbliżej rozwiązania bo wszyscy byli blisko. Więc powiem tak jak to sią mówi: KTO PIERWSZY TEN LEPSZY. KTO NAJLEPSZY TEN PRZEJMUJE. A oto odpowiedź mej prostej, banalnej, prostackiej zagadki. Oblężenie Akki przez Ryszarda Lwie Serce... tak kochani to jest na tyle. A przez chyba trzy dni nad tym myśleliście... Ach... No dobra teraz jest prawdziwy wyścig szczurów z czasem:) Oddaję kolejkę pierwszemu lepszemu ziomowi. Albo ziomicy :kiss:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego się spodziewałem-najgorszego. Przecież to absurd. Co za różnica merytoryczna między Ryszard Lwie Serce oblega Akkę, czy Akka oblegana przez RLS, od Oblężenie Akki przez Ryszarda Lwie Serce. Rzeczywiście nie była trudna, odpowiedź padła po 7 minutach, ale szyk się nie zgadzał z wymyślonym przez autora, paranoja. A ja zostałem zjechany za powstanie Nika. A mogłem się kłócić i wymagać uświęconych słów w rodzaju. Justynian wobec powstania Nika, czy ukrywanie się w pałacu przed powstańcami -jako jeden epizdo z powstania tak jak epizodem zdobywania było oblężenie. i zwodzić ludzi przez 3 dni cyferkami.

Do tego trzeci obrazek wprowadzał w błąd-ukazany jest na nim faktycznie szturm z wież, a nie oblężenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja {beeeeeeeeeeeeeep}! Chodziło Ci o jedno słowo?!!! O tą różnicę między oblężeniem, a szturmem i zdobyciem miasta?!Leżę na podłodze i nie zamierzam się podnieść.

Kurna, to przeciez TO TE SAME WYDARZENIE! :down:

Ale ogólnie rzecz mówiąc to IMO Trymo juz powinien dawno zadawać.

EDIT: O, Trymus już się wypowiedział. Nie odświeżyłem strony.

EDIT2:A co z tym drugim szyfrem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słusznie, właśnie konkretnie o morele chodzi. Na konkretną podpowiedź za wcześnie.

Chodzi o pewien kontrowersyjny, prowokacyjny pogląd na temat przeszłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dotyczący hasła "Żydzi na Madagaskar"? Na Madagaskarze morele się uprawia...

Edit: Jednak nie chodzi o to. Ale ma związek z Żydami. Otóż w moreli znajduje się substancja zwana amigdaliną. Ma ona powiązanie z cyjanowodorem, który był składnikiem (chyba głównym) Cyklonu B i Cyklonu C.

Edit2:Cyklonu A, a nie C

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo kombinujesz, i powtarzam pogląd na przeszłość nie pogląd przeszłości.

Cygnus nadal źle, jeśli nie znasz tego poglądu to na siłę na niego nie wpadniesz.

A jest on IMHO znany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż każda podpowiedź byłaby zbyt banalna. Daję w taki razie odpowiedź. Chodzi o prowokacyjny pogląd największego chyba mediewisty Jacques Le Goffa, który napisał, że jedynym trwałym owocem ruchu krucjatowego były morele sprowadzane wówczas z Outremer. Myślałem, że ten pogląd jest bardziej rozpowszechniony...

Oczywiście, zadaje ten kto pierwszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tam praktycznie herby wszystkich szwajcarskich kantonów, troszkę zmylił mnie herb Austrii ( Szwajcarzy walczyli z Habsburgami o niepodległość praktycznie od 1291-1648, oraz to, że szwajcarzy słynęli ze słżby kondotierskiej, w teorii mogli stać w wojskach każdej armii Europy, choć kantony miejskie Bazylea czy Lucerna rzadko były ośrodkami kondotierów. Do tego herb Zuchwałego Karola złożony, w sytuacji słabej rozdzielczości ciężki do zidentyfikowania, choć lilie widoczne.

Ja jednak oddaję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a rozwiązanie było genialnie proste. Crecy 1346, pierwsze wielkie zwycięstwo (na lądzie) Anglików z Francuzami w czasie 100 letniej wojny.

Ważna postać-ginie stary ślepy król czeski Jan Luksemburski.

Młyn- stąd dowodził i tu trzymał odwód Edward III

Kusznicy genueńscy nie posiadali pawęży, które były znakomitą ochroną dla odsłoniętego przecież, długo przeładowującego kusznika.

Obsypuje się popiołem i żądam dla siebie wszelkich kar cielesnych, że tak długo wpadałem na tę przepiękną bitwę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uściślenia Twojej wypowiedzi warto dodać, że kusznicy genueńscy zostawili swoje pawęże w wozach. Francuzi byli z góry na przegranej pozycji ze względu na ukształtowanie terenu jak i to, że przeciwnik grzązł na podmokłym terenie.

Teraz zagadka na skojarzenia, również prosta. Trzy obrazki trzeba połączyć ze sobą i odpowiedzieć co mogą symbolizować.

http://img175.imageshack.us/img175/5450/obrazek1p.jpg

http://img175.imageshack.us/img175/6164/mapax.jpg

http://img175.imageshack.us/img175/6033/zdjecieup.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tak, poza tym zmoknięte cięciwy, zniecierpliwienie francuskich chevaliers, którzy stratowali swoich, strzelanie pod słońce, nowocześniejsza także w sferze mentalnej armia-stawanie ramie w ramię feudałów ze zwykłymi łucznikami itp. Nowinki typu działa po stronie angielskiej i wiele innych. Ale najważniejsze chyba nonszalancja francuskich rycerzy, która jeszcze niejednokrotnie miała ich zgubić podczas wojny 100 letniej.

Co do nowej zagadki, oczywiście skojarzenia z krucjatami. Może bramy do raju- tak wszakże wyobrażali sobie średniowieczni Palestynę, a na wschód od niej miał być już Eden, także księga byłaby symbolem biblijnego raju.

Lub oblęzenie np Jerozolimy- miała ona co najmniej kilka bram.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...