Skocz do zawartości
ChosenOne

Złoto dla zuchwałych(1970)

Polecane posty

Kelly's Heroes

(Złoto dla zuchwałych)

4176f353bc038dc6862b2e6e2f02bbce.jpg

Klasyk kina wojennego(i komediowego).

Koniec operacji w Normandii. Sierżant Kelly bierze do niewoli oficera niemieckiego. Dowiaduje się o możliwości zdobycia 16 milionów dolarów. Stara się zebrać ludzi i wyruszyć za linię wroga, do banku w którym przechowują pieniądze. Po drodze zbiera ze sobą kilkunastu żołnierzy, a także szurniętego "dowodzącego" trzema Shermanami(D.Sutherland).

Moim zdaniem, jest to film który bije WSZYSTKIE inne filmy wojenne, które powstały w latach 1960-1990. Naprawdę w żaden inny film tak nie wsiąkłem. Role aktorów - mistrzostwo samow sobie! Zwłaszcza "Szajba". Najlepsza postać komediowa wszech-czasów. Efekty specjalne - krótko mówiąc - do dziś są REWELACYJNE. Naprawdę! Nie wiem jak mogli zrobić takie cos tyle lat temu! Muzyka - piosenka to klasyk. Reszta też bardzo dobra. Ogólnie rzecz ujmując - 10/10! Bezapelacyjnie!

PS

Ocena jest tak wysoka mimo, że właśnie dowiedziałem się o nieścisłościach fabularnych. Bo uważam to za kino wyłącznie rozrywkowe!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram w 100%. Film z mojego ulubionego gatunku - przygodowe kino wojenne. W obsadzie obowiązkowy wówczas zestaw (Telly Savalas, Clint Eastwood, Donald Sutherland), w scenariuszu mieszanka humoru i sensacji. Może nie jest to AŻ najlepszy film z tego gatunku (tu stawiam 1. "Parszywą dwunastkę"), ale powiedzmy, że na drugim miejscu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Spójrz jak tu pięknie i powiedz coś optymistycznego ..."

"Jeszcze jest ... Już nie"

Ten film jest wspaniały! Pierwszy raz oglądałem go na TVP1 i ten z lektorem jest chyba najlepszy, choć kolekcje na DVD także posiadam! (wraz z tylko dla orłów:D)

Szajbus i jego najszybszy czołg europy nawet na wstecznym biegu! :laugh:

miloinpięćsetstodziewięćset na 10 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obok Parszywej dwunastki świetny klasyk wojennego kina akcji ^^ Bardzo dawno oglądałem, w czasach kiedy jeszcze TCM dzielił kanał z CN (wchodził dopiero od 21:00). Mimo, że kojarzę film jak przez mgłę to IMO jest to kawał super kina relaksacyjnego z doborową obsadą (wszyscy najważniejsi w tamtym okresie jak już ktoś wspomniał), ciekawymi tekstami oraz niezłą akcją. Kojarzę, że największe zamieszanie robił czołg Szajbusa :-]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film świetny, świetni aktorzy, i świetny humor. Film pokazuje dlaczego tak ważne są wysokie morale u żołnierzy. I Generał i Szajbus swietnie rozbawiają widza.

A scena zdobywania wioski na końcu jak dla mnie może śmiało konkurować z końcową walką z "Szeregowca Rayana".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chosen, o jakie niścisłości Ci chodzi?

Nieścisłości? A już nie pamiętam. Poza tym, że jednostka z której był ten szkop, który "przyjął warunki" to ta sama która dokonywała masowych mordów na jeńcach alianckich przy walce o Ardeny, nawet w Ameryce była o to jatka. Ogólnie znowu podrobiono Tygrysy( Thanks God, teraz to nie jest tak widoczne jak w 4Pancernych :)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z lepszych filmów jakie widziałem, a najlepszy w kategorii "przygodowy film wojenny z elementami komediowymi" :wink:

Film pełen akcji, humoru (wspominany już Szajba) i znakomitej gry aktorskiej! Eastwood pokazał klasę w tym filmie, podobnie jak pozostali aktorzy łącznie z Donaldem Sutherlandem! Rewelacja! Muzyka?? Klasyk sam w sobie! Specjalnie wgrałem główny motyw na tel. i mam go jako dzwonek :cool: Naprawde kto jeszcze nie widział tego filmu (a są tacy??) to czym prędzej powinien nadrobić zaległości, gdyż to wstyd nie znać jednego z najbardziej charakterystycznych obrazów drugowojennych! I basta!!! 10/10

Edytowano przez patriqshare
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare kino wojenne to bez wątpienia klimaaat. Pełno go jest także w tym filmie. Absolutnie genialny, z doborową obsadą, doprawiony humorem. Obok "Parszywej dwunastki", "Wielkiej ucieczki" i innych jest to jeden z moich ulubionych filmów wojennych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również Złoto dla zuchwałych się podobało, ale nie zgodziłbym się z klasyfikacją tego filmu jako wojennego. Prędzej powiedziałbym, że jest to western, który przywdziewa tylko kostium kina wojennego. Tudzież komediowego - chociaż, z drugiej strony, od kiedy to westerny są śmiertelnie poważne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spriggs to masz okazje obejrzeć jeszcze raz na TCM 29.09 i 30.09 i jeszcze 3.10, ja się na pewno skuszę :happy:

@Bazil pojechałem z tym westernem :tongue: To według ciebie np. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" powinien być też tylko komedią (kostiumową) gdzie M.Kociniak przyodział mundur tylko po żeby było bardziej śmiesznie i każdy film który jest wpisany jako wojenny musi być dramatem gdzie jako widz doświadczamy "war is hell".

Poważne westerny to np. Open Range, Dances with Wolves w reż. K.Costnera, Grey Owl

Polecam jeszcze francuską wersje Kelly's Heroes, Les Morfalous(Złoto dla pazernych) :cool:

Edytowano przez Bacardi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bacardi

Może sprostujemy - to dla ciebie najwyraźniej każdy film, jaki rozgrywa się na froncie tej czy innej wojny, jest tylko i wyłącznie filmem wojennym. Bardzo to zawężone spektrum pojmowania. Że już nie wspomnę o tym, że dla ciebie "western" to tylko taki film, którego akcja rozgrywa się na dzikim zachodzie - nie umiesz natomiast najwyraźniej dostrzec innych cech charakterystycznych takich filmów. Zaś jako przykłady podajesz mi tylko westerny w formie czystej - czy tobie, człowieku, nigdy we łbie nie postało coś takiego, jak zabawa konwencją?

To według ciebie np. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" powinien być też tylko komedią (kostiumową) gdzie M.Kociniak przyodział mundur

TAK.

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to jest komedia. Wojna pełni tutaj tylko i wyłącznie rolę tła dla perypetii głównego bohatera. Nie jest natomiast główną treścią wydarzeń. Obchodzą nas bowiem nie poczynania zbrojne poszczególnych stron konfliktu, tylko kolejne błazeństwa Dolasa, pakującego się w coraz to nowe kłopoty.

Z kolei w filmie Złoto dla zuchwałych mamy grupę niesfornych kowbojów, których dla niepoznaki wciśnięto w realia drugiej wojny światowej. Nie przeszkadza to im jednak hulać, gdzie ich poniesie, oraz wzorem wielu bohaterów westernów dokonywać grabieży dobrze zaopatrzonego banku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...