Skocz do zawartości

Polecane posty

Po pierwsze zajrzyj tutaj i napisz post o swoim temacie.

Po drugie skup się na jednym dziele(świecie), albo wybierz więcej przykładów światów np. dodaj Świat Dysku jeszcze etc. Zgłębiamy się w jednym albo skaczemy po kilku różnych, czyli przynajmniej trzech. Jeśli chcesz utrzymać oczywiście pracę w jako takim porządku.

Jeśli chodzi o Wiedźmina to mogę służyć radami, co do inspiracji Sapka. Przydatna literatura: ,,Świat Króla Artura, Maladie" A.Sapkowski(lub ten zbiór opowiadań cały)+ ,,Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" A. Sapkowski (tu polecam bo to nie tylko ma związek z Wieśkiem, ale i całą literaturą fantasy w ogóle). Im więcej literatury, do której nie mogą się doczepić tym lepiej. No i poszukaj jakiś artykułów w Internecie. Uważaj na tytuły, bo jak nie mają się czego pytać na końcu to biorą pytania oparte właśnie na tytułach artykułów.

Ogólna rada do tematu. Piszesz o Mitologii, jako inspiracji dla fantasy. Nie ograniczaj się do stworzeń, lecz czepiaj się nawiązań do legend, miejsc, języka, nazw etc. Do zestawienia książek dodaj Mitologię Celtycką i Nordycką(tą się okropnie czyta)+ jest taka seria książek dla dzieci gdzie jest napisane o Celtach(Terry Deary "Ci Straszni Celtowie" - Polecam ją). Jak znajdę to dorzucę linka z obszernego artykułu(lub wręcz opracowania) inspiracji Sapkowskiego i wpływu mitologii.

Tyle ode mnie.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Up

Dorzuciłbym do tego jeszcze Trylogię Husycką (też Sapka). Sam z niej maturę pisałem :]. Bardzo dużo jest tam opisów miejsc mniej lub bardziej autentycznych, związanych czy to z Łużycami, czy z Czechami właśnie. Są oczywiście nawiązania do Celtów i legend związanych z terenem, gdzie znajdowały się Łużyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brygidda

Ja poleciłbym Ci cykl Stevena Eriksona "Malazańska Księga Poległych", co prawda na tę chwilę przeczytałem tylko 2 pierwsze tomy ale zdecydowanie dają radę więc pewnie następne nie są gorsze. Poza tym możesz spróbować cykl "Mroczna Wieża" Kinga ale tutaj lepiej jest zacząć po przeczytaniu kilku, kilkunastu pozycji tego autora bo w MW można znaleźć sporo nawiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatnio wydanych w słowiańskim klimacie warto się podobno zainteresować "Słowem i mieczem" Jabłońskiego. Poza tym np. "Bogumił Wiślanin" Rochali, "Herbata z kwiatem paproci" Studniarka. Z opowiadań wspomniany Mrugowski ("Za cenę najwyższą"), a do tego Wiejak ("Całopalenie"). Jest tego trochę.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamill0

Zaryzykuję i polecę ci Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Philipa K. Dicka. Upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu, bo na upartego jest to sci-fi jak i post-apo.

Skorzystam z okazji i o coś spytam. Czytał ktoś Ziarna Ziemi Michaela Cobleya? MAG wydał to niedawno i zastanawiam się nad kupnem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym przeczytać coś Konwickiego, problem w tym, że jeszcze nie miałem z autorem (jako pisarzem) żadnej styczności. Mógłby mi ktoś polecić jakiś dobry tytuł na początek? Nie mam jeszcze żadnej opinii o jego dziełach i wolałbym zacząć od jakiejś ciekawszej rzeczy - nie sztuka przeczytać przypadkiem najsłabszą książkę i się zrazić na wstępie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mała apokalipsa" nijak nie może zostać nazwana najsłabszą książką Konwickiego. Rzecz w tym, że nie jest taką typową lekką lekturą do poduszki. Tym niemniej taki już urok Konwickiego, więc jeżeli szukasz czegoś na początek - w/w tytuł powinien być dobry, bo jeśli Ci się nie spodoba, to resztę twórczości pana Tadeusza możesz sobie spokojnie odpuścić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie odstrasza Cię klimat sci-fi - polecam "Autostopem przez Galaktykę" Douglasa Adamsa. Humor nieco mniej czarny, ale równie dobry. Absurdu nie brakuje ;]

Edit: z naszego zaś podwórka polecam ZNAKOMITEGO "Lesia" Chmielewskiej. Arcydzieło, nie rozumiem czemu nie jest szeroko znany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Vonnegucie zachowałbym ostrożność - nie nastawiaj się na humor pokroju paragrafowego. Szkoda spalić sobie tak znakomitą lekturę złymi oczekiwaniami. Bardziej też od "Śniadania mistrzów" rekomendowałbym "Kocią kołyskę" - moim zdaniem najlepsze, co Vonnegut napisał.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam książki typu fantasy. Lubie klimaty średniowieczne oraz postapokaliptyczne. Oglądałem wszystkie odcinki Gry o tron i zastanawiam się czy nie wybrać właśnie tego. Również dużo słyszałem o Metro 2033 i 2034 (w grę trochę grałem:D). Podoba mi się również Wiedźmin.

Chciałbym, aby trochę dużej zatrzymać się na lekturze. Może być obszerna i kilku tomowa. Gdzie najlepiej taka książkę dostać? Na Allegro, gumetree itp? Czy znajdę jakąś bibliotekę w Poznaniu z możliwością wypożyczanie? Nigdy za dużo nie czytałem, poza przymusowymi lektorami. Teraz mnie naszła taka ochota, poczytać coś dla siebie. Liczę na waszą pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Assassin4

Skoro oglądałeś Grę o Tron i bardzo ci się podobała, to na pierwszym miejscu zacznij czytać Pieśń Lodu i Ognia. Jeśli chodzi co o klimaty bardziej post-apo to Metro 2033 i Trylogie Diakowa jak najbardziej polecam, bo 2034 to raczej z obowiązku lub ciekawości. Dodatkowo mogę ci polecić Imię Wiatru, co prawda nie jest to fantasy w klimatach średniowiecznych. Ale książka jest tak rewelacyjna, że trzeba ją przeczytać. Epic! Zakupy to oczywiście Allegro.pl ale warto zainteresować się też Aros.pl wink_prosty.gif

Edytowano przez JediMati
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Assassin4

Jeśli lubisz fantasy, polecam Ci to, co wymieniłeś (oprócz Metro, bo tego akurat nie czytałem). Możesz się również zabrać za trylogię "Konklawe Cieni" Raymonda Feista (książki w tym świecie mają kilka trylogii/sag, ale to właśnie Konklawe jest uważane za najlepszą).

Z polskich książek polecam Ci "Oko Jelenia" Andrzeja Pilipiuka, które ma sześć tomów i już jest skończone oraz ostatnio bardzo popularnego "Pana Lodowego Ogrodu" od Pana Grzędowicza.

@Up

Ale skoro mówił, że oglądał wszystkie odcinki serialu, to nie będzie miał problemu z połapaniem się w tym, co się tam dzieje. Sam zacząłem czytać "Pieśń..." przed serialem (chyba tydzień przed premierą Gry o Tron w HBO) i po pierwszym odcinku serialu wiedziałem co, gdzie i jak.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...