Skocz do zawartości

Sonda!  

529 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ile książek czytasz średnio w ciągu roku?

    • wogule nieczytam xD
      10
    • 1-2
      9
    • 3-5
      42
    • 6-10
      86
    • 11-20
      96
    • 21-30
      77
    • 31-50
      46
    • 51-100
      40
    • ponad 100
      25
    • Och, ależ nie liczę przeczytanych książek.
      106


Polecane posty

Też piszę amatorsko i nawet jestem w tym temacie dość aktywny. :) A jeśli chcecie dowodu (a co, trzeba się intensywnie reklamować!), to możecie wejść na mój profil i na mojego bloga i sobie zobaczyć. ;]

Jeśli chodzi o styl, to mam dwie zasady: "moim stylem jest brak stylu" i "wszyscy są moimi wzorami do naśladowania". ;) Są one tylko pozornie sprzeczne - chodzi o to, że z jednej strony każdy element, nawet jeśli w jakimś przypadku kompletnie się nie sprawdza, pod pewnymi warunkami może się okazać zdatny do użycia; z drugiej zaś nie naśladuję nikogo, nawet jeśli to profesjonalista. Kiedy piszę, to sam zauważam u siebie elementy stylu podobne do Sapkowskiego (głównie parcie na dialogi) - nie oznacza to jednak, że robię to z premedytacją. Po prostu wychodzi na to, że coś takiego mi pasuje i silenie się na oryginalność w takim wypadku nie byłoby zbyt dobrym pomysłem (to samo zresztą z bezmyślnym naśladownictwem). Innymi słowy, wnioski staram się wyciągać samemu - dlatego nie przekonuje mnie argument, że pewne pomysły nie przejdą, "bo inni autorzy tak nie piszą". A mnie naprawdę bardzo w tym momencie obchodzi, jak inni autorzy piszą...

W dodatku nie oszukujmy się: każdy z nas robi cokolwiek tylko na podstawie tego, co sam zna, i chyba tylko geniusze potrafią się wznieść ponad ten poziom. I to dotyczy nie tylko pisania. Nie znaczy to jednak, że mamy się w ten sposób ograniczać - myślę, że powinniśmy pracować nad sobą tak, żeby mieć jak najszersze spojrzenie, a co za tym idzie, móc pisać w jak najlepszym stylu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Knight Martius

sam zauważam u siebie elementy stylu podobne do Sapkowskiego (głównie parcie na dialogi)

Można na upartego napisać, że to jest styl sapkowski (jaki ładny dukaizm mi tu się wynalazł, muszę go zapisać :laugh: ), ale prawda jest nieco inna - literaturoznawcy już od dawna obserwują ewolucję każdej literatury w kierunku przesunięcia punktu ciężkości narracji z opisów i narracji per se właśnie na rozbudowane dialogi. Cechy postaci stają się teraz eksponowane nie poprzez bogate, bardzo rozbudowane opisy przeżyć i przemyśleń wewnętrznych (patrz: powieść psychologiczna, Dostojewski czy inne klasyki), ale właśnie długie dialogi. Jest to efekt rosnącej roli mediów obrazowych, telewizji przede wszystkim, która lansuje taki a nie inny model przedstawiania akcji. Martin jest tutaj przykładem pośrednim, Sapkowski - słusznie uważany za mistrza dialogu - przykładem wybitnym, Gavriel Kay również. Przecież dziś rozbudowane, przesadne opisy, nazywanie sienkiewiczowskimi, są właściwie niespotykane - to właśnie efekt tego ogromnego rozwoju kultury obrazu, co uplastyczniło ludzką wyobraźnię i uczyniło takie szczegółowe, niemiłosiernie długie przedstawienia zwyczajnie zbędnymi :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nowy layout forum nam rzucili...

W każdym razie - orientuje się ktoś, czy Empik albo Matras będzie miał w sprzedaży książki z uniwersum Wh40k wydawane przez Fabrykę Słów? Do premiery "Czasu Horusa" nie zostało za wiele czasu (11 dni), a na stronach ani widu, ani słychu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu wspominałem o introligatorstwie. Nie jest to tanie, ale nie odpuściłem. Pobawiłem się w introligatora i oto moje dzieło! :) Dwa dni pracy, ale było warto. Książka to podręcznik podstawowy do gry fabularnej "Warhammer Fantasy Roleplay".

post-48761-0-77254800-1339329058_thumb.j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie czy opłaca się zakupić książkę "Assasin's Creed Renesans" ? I czy jest powiązana z tą nową książką assasina ?

I jeszcze jedno, czy znacie książki opisujące tajemnicze zdarzenia takie jak trójkąt bermudzki czy stonehenge lub te takie kamyki w kształcie ludzkich twarzy ( jak by ktoś wiedział jak te kamyki się zwą też poproszę). Wiem to wszystko to trochę dużo ale będę wdzięczny za pomoc smile_prosty.gif

PS. Może mi ktoś jeszcze podać wszystkie książki o Assasinie po kolei ?

Pozdrawiam

Edytowano przez Rozmiotek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy opłaca się zakupić książkę "Assasin's Creed Renesans" ? I czy jest powiązana z tą nową książką assasina ?
Czy się opłaca, to zależy. Ile na nią wysupłasz? ;) Może być warto, jeśli niewiele wymagasz i nie przeszkadza Ci, że to tylko dokładny zapis fabuły z gry. Może nie grałeś i w ten sposób chcesz się z nią zapoznać? Zawsze to taniej niż 8 dych za grę. ;) A może grałeś, ale chcesz to przeżyć jeszcze raz? Są i tacy. Tylko po co płacić za książkę, jeśli można ponownie przejść grę, za którą już się zapłaciło? Tak się składa, że wydawca udostępnia sporo fragmentów (tu) w wersji do czytania i słuchania. Z nową książką (rozumiem, że chodzi o "Tajemną krucjatę"?) powiązana jest o tyle, że opowiada nieznane losy Altaira (tu więc plus, bo nie ma powtórki z rozrywki). Jeśli pytasz, czy trzeba te książki czytać po kolei, to nie - nie trzeba.

Zaś co do tajemniczych zdarzeń, to nie polecę żadnego konkretnego tytułu. Mogę za to podać nazwisko pana, który na "zajmowaniu się tajemniczymi zjawiskami" zbił majątek: Erich von Däniken. Wiele książek napisał. Nawet odwiedzi Polskę w tym roku. :) Pogooglaj sobie.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy opłaca się zakupić książkę "Assasin's Creed Renesans" ? I czy jest powiązana z tą nową książką assasina ?
Czy się opłaca, to zależy. Ile na nią wysupłasz? wink_prosty.gif Może być warto, jeśli niewiele wymagasz i nie przeszkadza Ci, że to tylko dokładny zapis fabuły z gry. Może nie grałeś i w ten sposób chcesz się z nią zapoznać? Zawsze to taniej niż 8 dych za grę. wink_prosty.gif A może grałeś, ale chcesz to przeżyć jeszcze raz? Są i tacy. Tylko po co płacić za książkę, jeśli można ponownie przejść grę, za którą już się zapłaciło? Tak się składa, że wydawca udostępnia sporo fragmentów (tu) w wersji do czytania i słuchania. Z nową książką (rozumiem, że chodzi o "Tajemną krucjatę"?) powiązana jest o tyle, że opowiada nieznane losy Altaira (tu więc plus, bo nie ma powtórki z rozrywki). Jeśli pytasz, czy trzeba te książki czytać po kolei, to nie - nie trzeba.

Zaś co do tajemniczych zdarzeń, to nie polecę żadnego konkretnego tytułu. Mogę za to podać nazwisko pana, który na "zajmowaniu się tajemniczymi zjawiskami" zbił majątek: Erich von Däniken. Wiele książek napisał. Nawet odwiedzi Polskę w tym roku. smile_prosty.gif Pogooglaj sobie.

Dzięki za odpowiedź, jestem wdzięczny smile_prosty.gif

Jak to są zdarzenia z gry ( grałem na razie w 1 ale planuje przejść pozostałe) to myślę że nie warto spoilerować biggrin_prosty.gif

A może coś polecasz równie interesującego co Assasin's Creed ?

PS. Jak coś to jutro odpiszę bo już spadam tongue_prosty.gif

3maj się

Nie powinno się cytować posta w całości tuż pod nim - wszyscy od razu widzą, jaka była jego treść :) - nzk

Edytowano przez niziołka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pomyślałem o Danikenie. Ja sam nie interesowałem się nigdy takimi zjawiskami, ale za to mój tata owszem. On bardzo ludzi "przemyśliwać" trudne i tajemnicze zagadnienia, a najbardziej te które zapisano na kartach Pisma Świętego. Ja lubię go słuchać, bo facet naprawdę jest dla mnie autorytetem w takich sprawach. Łeb jak sklep, mówię wam. Mam dużo książek Danikena w domu i wiem, że można znaleźć tam dużo ciekawostek. Korzystałem z nich raz, gdy robiłem pracę na angielski, lata temu, opisując kalendarz majów.

A tak przy okazji, to te głowy nazywane są moai i znajdują się na Wyspie Wielkanocnej. Swoją drogą zmotywowałeś mnie, by zgłębić ten temat ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś polecasz równie interesującego co Assasin's Creed ?
Znaczy chcesz coś o zabójcach? Dość popularna jest trylogia Anioła Nocy. Niezła jest powieść "Bohaterowie umierają" (fragment) oraz cykl o Vladzie Taltosie (tu recenzja pierwszego tomu). Oczywiście, jest tego sporo więcej, ale na razie wystarczy. ;)
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze, mam do was wielce witalną kwestyję: jak ma się "Piękna Przyjaźń" Webera (którą właśnie zakupiłem) do reszty cyklu "Honor"? Zwyczajny prequel, który wprowadzi mnie w uniwersum czy popsuje mi przyjemność z rozgryzania niektórych wątków w serii właściwej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytelnicy drodzy, mam pytanie. Do tej pory siedziałem w literaturze iberoamerykańskiej, ale - ileż można? :P Chciałem zupełnie zmienić klimat i zainteresować się autorami skandynawskimi, raczej współczesnymi, ale nie wiem od czego zacząć i za co się zabrać. Możecie polecić jakąś dobrą powieść/autora? Zaznaczę przy okazji, że raczej wolałbym, by nie był to jakiś typowy kryminał, czy powieść stricte sensacyjna...

Z góry dzięki za rady :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZdeniO

Ależ kryminał skandynawski nie jest ani typowy, ani stricte sensacyjny. smile_prosty.gif Spójrz, wokół jakiego tematu krąży literatura ibero - w mniejszym lub większym stopniu jest to krytyka pewnego ustroju, tak dla tamtych państw charakterystycznego. Kryminał skandynawski jest dość mocno obyczajowy i również krytykuje ustrój/społeczeństwo, tyle że zupełnie odmienne od tych południowoamerykańskich. Popróbuj sobie np. Henninga Mankella. A z niegatunkowej prozy (z naciskiem na współczesność) to takie, o:

Półbrat Larsa Saabye Christensena

Kradnąc konie Pera Pettersona

Underdog Torbjörna Flygta

Doppler Erlenda Loego

Plaża muszli Marie Hermanson

Jest jeszcze np. przesławna Krystyna córka Lavransa Sigrid Undset, ale to raczej powieść historyczna, z akcją w średniowieczu.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, sprawdzę te pozycje. Tak, ibero to faktycznie często jeden temat, choć ujęty w bardzo różny sposób. Choć tak, czy inaczej, trochę mi się przejadł. I żeby mi nie zbrzydło, przerzucę się na jakiś czas na coś innego :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor słynie z trzepania sztampowej fantastyki (także na zamówienie: Dragonlance, Starcraft) i ta książka raczej się poziomem wybijać nie będzie. Spodziewam się przeciętnego czytadła, raczej dla batfanów (niekoniecznie zatwardziałych). Sam nietoperz na okładce gwarantuje przyzwoitą sprzedaż, a tu jeszcze dochodzi premiera kolejnego Mrocznego Rycerza, więc sukces murowany. :) No bo przyznaj, że jeśli kupisz, to nie dla fabuły (o której wiesz niewiele) czy autora (którego raczej nie znasz), tylko dla pana w pelerynce. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar

...No bo przyznaj, że jeśli kupisz, to nie dla fabuły (o której wiesz niewiele) czy autora (którego raczej nie znasz), tylko dla pana w pelerynce.

No raczej wink_prosty.gif chodź było by miło w końcu przeczytać świetną lub dobrą książkę, na podstawie gry, komiksu etc...

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec lipca jak wrócę z urlopu kupuję Kindle Amazon 4 touch - za dużo literatury "na jeden raz" mam do przeczytania by zagracać sobie pokój tomiszczami. Klasyki szeroko rozumianej też nie chcę kupować na własność. Na półkach mam już swoją wymarzony zbiór bibliofilski skompletowany tak w 80% - resztę moich upatrzonych książek kupię ... jak przeczytam, już te nabyte. Trochę ostatnio przesadziłem z wydawaniem pieniędzy na książki ale w sumie były takie cudaczne promocje, że nie mogłem sobie odmówić :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Mam stary teraz to samo, każdą złotówkę wydaje na książki. Jedyna różnica, że ja swój zbiór dopiero kompletuje ;) Do tego powoli kończy mi się miejsce na półkach, i nie długo będę musiał kupić jakiś mebel. Masz gdzieś zdjęcia swojego zbioru? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki zrobię jak kolekcja będzie gotowa w 100% - powinienem się wyrobić do końca roku chociaż nie chcę już kupować tylu tytułów na zapas - już teraz mam 20 pozycji kupionych i jeszcze nieczytanych więc trochę się ograniczam - jakąś giereczkę powinienem sobie kupić ot, co.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Dobrze w takim razie czekam wink_prosty.gif mi natomiast marzy się duży zbiór książek i nie spocznę póki nie zdobędę swojej kolekcji w 100%. Teraz na wypłatę znowu kupuje jakieś 5x książek, potem za jakiś tydzień kolejne 5x itd. Każdą kasę przeznaczam na zakup, a czytać będę powoli ;D

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...