Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Polecane posty

Witajcie! Już od roku z hakiem mam kompa o nast. konfiguracji:

Windows 7

Grafika GeForce GTX 660 z 2 GB pamięci RAM

Procesor Intel i5 4440 3,10 Ghz i 4 rdzenie

8 GB Pamięci RAM

Dysk HDD 1 TB

Jak widzicie nie jest to już żadna bestia (jakby kiedyś była ;)) Ale taki najgorszy znowu też nie jest. Mimo to wiele nowych gier już średnio lub źle działa. Nie mogę pozwolić sobie na grę w max detalach i cieszyć się 60 klatkami. Dzisiaj na podstawie gry GTA V w detalach średnio-wysokich i rozdzielczości Full HD przeprowadziłem test wydajności z PC Formata aktualnego. Wyszło mi z niego, że podczas gry w GTA V (która działa średnio od 45 do 50 fpsów) zużycie procesora wynosi max 100% (przez większość czasu), a karty graficznej średnio ok. 96-99%. Oznacza to że oba te podzespoły są już za słabe i oba należy wymienić. Ale czy na pewno? Który bardziej? Niby to karta graficzna jest najważniejsza, no ale procek w sumie też istotny, więc które z nich kupić najpierw? Czy kupno samej karty wystarczy by odciążyć procesor i zwiększyć wydajność kompa? A może to nowy procesor wspomoże kartę? Czy wymiana tylko jednego z tych dwóch podzespołów wystarczająco podniesie wydajność całej konfiguracji, skoro oba są do kitu? A może się okazać, że na tych dwojgu się nie skończy i możliwe, że zasilacz też trzeba wymienić by dał radę nowej karcie graf. i nowemu procesorowi? To szykuje się spory wydatek.

Czy da się załatwić cały mój problem wydając na niego nie więcej niż 2 tyś zł? Pewnie nie, ale zapytać nie zaszkodzi. :)

Czekam na ciekawe odpowiedzi, pozdrawiam! :)

PS. Jak chcecie więcej danych o moim kompie to piszcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to karta graficzna jest najważniejsza, no ale procek w sumie też istotny,

To, co w danym momencie jest najważniejsze dla gracza, jak zakładam, zależy od konkretnej gry. Jeśli Autor ma jakieś ulubione, to przy okazji wydawania pieniędzy, warto przyjrzeć się testom tych gier/napisać o nich.

więc które z nich kupić najpierw?

i5 4440 - to nie jest zły procesor, więc wymiana go na dzień dzisiejszy wydaje mi się stratą pieniędzy.

GTX 660 - z tego, co się orientuję, teraz do gier nie poleca się nic słabszego od GTX 970, który z kolei też nie jest bez wad. Na domiar złego w przyszłym roku ma pojawić się Pascal, który wg niektórych źródeł zabawi dłużej niż planowano, więc bez względu na to czy architektura będzie miażdżyła obecną, Nvidii będzie zależało na tym, żeby Maxwell odszedł w niepamięć.

Pierwsza, z tej dwójki, zatem będzie raczej karta graficzna (aktualna dostaje po tyłku nawet od trzyletniej już seniorki http://allegro.pl/club3d-7970-ghz-edition-3-gb-1050-6000-jak-280x-i5675119016.html - około 70 % wydajności GTX 970 vs jakieś 50 % aktualnej karty Autora).

Czy da się załatwić cały mój problem wydając na niego nie więcej niż 2 tyś zł? Pewnie nie, ale zapytać nie zaszkodzi. smile_prosty.gif

Moim zdaniem przy takim budżecie lepiej wstrzymać się z zakupem...

PS. Jak chcecie więcej danych o moim kompie to piszcie.

Nigdzie nie widzę informacji o zasilaczu, a uważam takową za istotną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie widzę informacji o zasilaczu, a uważam takową za istotną.

Skoro jest istotna, to już podaję. Mój zasilacz to: TT SmartbSE 530W (FAN 140MM) Modular SPS-530MPCBEU

Tematy o zakupach komputerów i podzespołów do nich zakładamy w dziale "Komputery i podzespoły".

Wątek przeniosłem.

Dzięki i przepraszam za kłopot. Właśnie tak się zastanawiałem gdzie ten wątek założyć...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zasilacz ma imię to można zmienić kartę graficzną na GTX 970 lub R9 390.

Ale z czystym sercem nie mogę powiedzieć, że zakup karty graficznej w tym momencie to dobry wybór.

Z tych dobrych wiadomości przy sprzedaży karty Autora (300-400 PLN) wymiana powinna się zamknąć w 1000 PLN :

http://allegro.pl/zotac-gtx-970-4gb-gddr5-256bit-promocja-i5685649891.html

http://allegro.pl/xfx-radeon-r9-390-double-dissipation-8gb-gw-24m-i5685424406.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat, bo ost dzięki znalezieniu nowej pracy przytuliłem trochę więcej gotówki, poza tym idą święta, więc może będą jakieś promocje, a pojawiły się nowe karty.

Myślałem o 3 z nich. GeForcie GTX 1060, 1070 i 1080. Odrzuciłem jednak 1080 bo za drogi oraz 1060 bo jednak słabszy. (i nie dodają do niej gratisowych Watch Dogsów 2! :D) Wychodzi więc że wybieram 1070, bo ma najlepszy stosunek wydajności do ceny względem w/w. 

Czy warto kupić tę kartę? Czy na moim kompie (konf. zdaje się podawałem wyżej) ta karta będzie dobrze działać? I wreszcie jakiej firmy kartę kupić najlepiej? Gigabyte, MSI, Palit czy inną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tomczykolacz napisał:

Wychodzi więc że wybieram 1070, bo ma najlepszy stosunek wydajności do ceny względem w/w.

No nie za bardzo. Akurat pod tym względem im drożej, tym gorzej. GTX1080 ma gorszy współczynnik ceny do wydajności do GTX1070, GTX1070 z kolei gorszy od GTX1060 6GB, ten z kolei gorszy od wersji 3GB. Nie wiem jak się GTX1050(Ti) plasują w tym zestawieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yojc Ale masz na myśli stosunek ceny do jakości tych kart, nie wydajność? Bo 1070 nie może być lepszy niż 1060...

No i nie chcę być złośliwy, ale to nie są odpowiedzi na moje pytania. :>

Dnia 11/25/2016 o 11:23, Tomczykolacz napisał:

Czy warto kupić tę kartę? Czy na moim kompie (konf. zdaje się podawałem wyżej) ta karta będzie dobrze działać? I wreszcie jakiej firmy kartę kupić najlepiej? Gigabyte, MSI, Palit czy inną?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.11.2016 o 11:23, Tomczykolacz napisał:

Czy warto kupić tę kartę? Czy na moim kompie (konf. zdaje się podawałem wyżej) ta karta będzie dobrze działać? I wreszcie jakiej firmy kartę kupić najlepiej? Gigabyte, MSI, Palit czy inną?

Po kolei:

- nie bardzo - jak mocno chcesz, to możesz ją kupić, ale te karty zbyt długiego życia mieć raczej nie będą;

- powinna działać w porządku, nie jest to może optymalne zestawienie, ale nie jest też jakoś mocno tragiczne, choć osobiście dołożyłbym jeszcze 8GB pamięci;

- jak na moje - bierz najtańszą, tej karcie i tak daję czas maksymalnie do premiery Volty (zgodnie z zapowiedziami rok i parę miesięcy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard

Z tego co widzę, to nie opłaca się kupować żadnej karty bo i tak za jakiś czas będzie za słaba. xD Człowiek czeka na nowy produkt, bo obecny ma za stary, a jak już wychodzi nowy to już jest on i tak przestarzały w chwili kupna, ech... I tak mam zamiar ją kupić.

Czyli będzie git na obecnej konfiguracji a wzrost wydajności powinien być znaczny i zauważalny? A Ramu nie planuję dokupywać, przynajmniej na razie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia tego, że karta będzie za słaba, bo to stwierdzenie jest prawdziwe zawsze, bo w końcu co kilkanaście miesięcy pojawiają się nowe, szybsze karty. To jest kwestia tego, że karta jest zaprojektowana na tu i teraz i nie ma nawet zbytniej nadziei na to, że za jakiś czas będzie coś sobą prezentowała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...