Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

CDA 05/2015 - opis zawartości

Polecane posty

Najbardziej zaciekawiła mnie tematyka publiscystyczna. Najciekawszy wg mnie tekst w tym numerze to ten o Steamie. Ale co do kwestii podatków poruszonej w tym tekście to sprawa jest bardziej skomplikowana. Warto pamiętać, że przedsiębiorca w Polsce przez pierwsze dwa lata swojej działalności płaci niższe składki ZUS, kwotowo to wychodzi około 400 zł przez 24 miesiące, dopiero później jest 1100. Poza tym coraz częściej dzieję się tak, że dany podmiot nie płaci polskiego Zusu, tylko zagraniczny, np. słowacki wychodzi 200 zł miesięcznie, angielski 400 zł. Wszystko to jak najbardziej zgodne z prawem Unii Europejskiej, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie z Zusie. Coś o tym wiem, bo znam osoby, które tak robią.

Poza tym dochodzi jeszcze kwestia polskich podatków, tu również coraz więcej podmiotów kombinuję, jak płaci niższy Vat, dlatego zakładają działalność choćby w Wielkiej Brytanii, ale faktycznie działają w Polsce. Zresztą nie tylko polskie podmioty kombinują w kwestii podatków, jakiś czas temu czytałem o Microsoftcie, który zamiast podatku w Danii zapłacił w USA. Zresztą bogate firmy bardzo często lubią rozliczać się w rajach podatkowych, ta kwestia odnosi się również do podmiotów tworzących gry, więc tak naprawdę ich prawdziwe obciążenia podatkowe ciężko określić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeah, zdaję sobie z tego sprawę, dlatego też zaznaczałem tam co chwilę, że "mocno upraszczając..." i tym podobne rzeczy -- sprawa jest tak pogmatwana, że w tekście nie było sensu opisywać, bo z tekstu o Steamie by się zmienił w tekst o podatkach i poradnik unikania ich ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedno pytanie:

Czemu w "To przyjdzie z Japonii" NIE MA Fatal Frame: Oracle of the Sodden Raven?

Twórcy "czwórki" która niestety została wydana tylko w Japonii zauważyli wysokie zainteresowanie serią na zachodzie (fanowskie tłumaczenie "czwórki" na język angielski) więc postanowili wydać "piątkę" w Europie i Ameryce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...