Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

player000

Sieci Lokalne - LAN

Polecane posty

faith ---> zanim zaczniesz dzielić internet sprawdź co pisze w umowie z usługodawcą/regulaminie usługodawcy, nt. podłączenia więcej niż jednego terminalu-komputera do oferowanej usługi - internetu. Z tego co widzę, to w cenniku firmy TOYA wyszczególniona jest opłata za dodatkowe komputery.

Modem, jaki on jest? WiFi? USB? Podłączany do karty sieciowej?

Z tego co zauważyłem po kilku minutach obcowania ze stroną internetową TOYA, to jest to dość restrykcyjny operator. Znaczy to tyle, iż będziesz musiał doliczyć do abonamentu 10 zł za dodatkowego kompa i prawdopodobnie zapłacić im za to, że przyjdą i go podłączą. Switch powinien wystarczyć, jeśli masz modem podłączany do karty sieciowej. Wtedy usługodawca sam uruchomi NAT po swojej stronie.

Drugi komputer będzie stał u Ciebie, czy jest to komputer sąsiada? Jeśli jest sąsiada, to usługodawca może nie zgodzić się na jego podłączenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komputer bedzie stal u mnie a wszyzstko jest uzgodnione z operatorem

Modem do karty sieciowej

"Jeżeli do modemu podłączana będzie większa ilość komputerów, konieczny jest zakup przez użytkownika koncentratora lub switcha oraz dodatkowego okablowania ethernetowego. Instalację takiej sieci LAN użytkownik wykonuje we własnym zakresie, pamiętając o włączeniu modemu kablowego do portu uplink koncentratora. Podłączenie dodatkowych komputerów wymaga zmiany konfiguracji modemu, wykonywanej po podpisaniu aneksu do umowy abonenckiej, związanej ze zmianą opłat abonamentowych wg aktualnego cennika. "

Czy po podpisaniu umowy na abonament dla dwoch komputerow bede musial cos dodatkowo ustawiac w moich komputerach czy wszystko bedzie ustawione po ich stronie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... jeżeli nie musiałeś nic ustawiać teraz - jest na automat. To po podłączeniu drugiego komputera nic się nie zmieni, tzn. nie będziesz musiał nic dodatkowo konfigurować.

Czyli musisz zakupić tylko zwykły Switch i dwa kable, chyba, że już to zrobiłeś :) Podłączyć wszystko i będzie działać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uno problemo

podlaczylem tak:

modem->swich->komp1 i komp2 (osobne gniazdka;p)

Na Kompie1 jest internet ba nawet mam zew IP o_O

Komp 2 widzi siec(połączenie sieciowe) ale internetu nie ma ;/

Nawet zmiana mac id karty sieciowej na ta jaki ma komp1 nie podziałała (podczas odlaczenia kompa1).

Help

Ps. oba kompy maj win xp sp2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz wiem w czym problem, doszedlem wlasnie do tego, ze ustawienia tcp/ip byly ustawione na sztywno, zmienilem na autoamtyczne pobieranie i juz dziala :D

--

Przepraszam za double posta ale moze mi ktos jeszcze pomoc skonfigurowac komputery tak aby widzialy sie w otoczeniu sieciowym i grach po lanie?

Aha, i czemu nadal mam zew. ip? xd

Posty scaliłem.

Używaj przycisku "zmień".

[wies.niak]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to jest zewnętrzny ip? :P

Są trzy grupy adresów przeznaczonych na sieci lokalne:

1. 10.0.0.0 - 10.255.255.255

2. 172.16.0.0 - 172.31.255.255

3. 192.168.0.0 - 192.168.255.255

Aby dwa komputery bezproblemowo widziały się w sieci lokalnej muszą mieć:

- różne nazwy ;)

- ustawioną taką samą grupę roboczą.

- adresy ip należące do jednej podsieci.

Na początek ustaw sobie wspólną grupę roboczą i odpowiednie nazwy:

(mój komputer -> właściwości -> Nazwa komputera -> zmień..)

np.

grupa robocza: dom

komputer nr 1: komp1

komputer nr 2: komp2

Następnie na pierwszym komputerze udostępnij jeden katalog:

(właściwości katalogu-> udostępnianie -> "udostępnij ten folder w sieci")

ustaw jakąś prostą nazwę dla udostępnianego zasobu np.: test

(jeżeli udostępnianie nie jest dostępne trzeba je dodać w ustawieniach sieci)

Uruchom ponownie oba komputery i komputerze nr 2 w pasku adresu wpisz:

komp1test

Jeśli otworzy się katalog to jest wszystko ok :) Jeśli nie, to będzie trzeba przyjrzeć się adresom ip jakie dostajesz automatycznie.

Adresy muszą należeć do jednej podsieci, najprościej, nie wdając się w szczegóły możesz to sprawdzić w następujący sposób:

- panel sterowania -> połączenia sieciowe -> "połączenie lokalne" -> obsługa.

następnie otwierasz tą stronkę link!

Wpisujesz w pole "address" ip z jednego z komputerów, w pole "netmask" maskę podsieci. Klikasz "calculate"

Następnie sprawdzasz adres ip na drugim komputerze i porównujesz czy ten adres znajduje się pomiędzy HostMin i HostMax. Maski na obu muszą być takie same, jeśli nie są, to znaczy że komputery tak łatwo się nie zobaczą w sieci lokalnej.

W razie pytań, dlaczego w taki sposób? Ponieważ, jeśli TOYA nadaje ci bezpośrednio zewnętrzny IP to jest najszybszy sposób by sprawdzić, czy oba IP należą do jednej sieci :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też przydałaby się porada dot. podłączenia 2ch kompów pod jedną sieć.

Obecnie mam "2MB" Neostradę (czyli tak naprawdę ok. 1/3 tej prędkości) i chciałbym podłączyć ją do 2ch kompów.

Mam router TP-Link TD 8800 i switcha.

Problem w tym, że pod żadną kombinacją nie chce toto wszystko odpalić

Czy ktoś mógłby mnie poinstruować przez proces podłączania kabli w wypadku neostrady? (Router ma 3 wejscia: Line, do zasilania i LAN, a switch phone, line i modem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodżas,

Jesteś pewien, że to drugie to na pewno switch? Bo z twojego opisu to nie bardzo wynika. Switch powinien mieć kilka (3,4,6,8,24, itp. - zależy od modelu) gniazd rj-45 zwykle o kolejnych numerach. Jedno z gniazd może być opisane "uplink" ale nie musi.

Z Twojego opisu, dla mnie sprawa wygląda tak - masz albo dwa routery, albo modem i router.

Najlepiej byłoby gdybyś podał model i producenta tego "switcha".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CataractuS -> To ma sens. Ten TP-Link to router z modemem adsl, z jednym wyjściem sieciowym. Stąd switch za nim.

Wodżas -> Opisz co, gdzie i jak masz podłączone, jakimi kablami (choć lepszy switch sobie poradzi niezależnie od krosowania kabla). Opisz też konfigurację routera oraz komputerów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to co Wodżas opisał jako switch, to spliter(być może z filtrem ADSL) umożliwiający podłączenie również telefonu który znajduje się w zestawie z w/w routerem (spliter się znajduje, nie telefon ;) )

Według instrukcji obsługi, spliter należy użyć tylko wtedy gdy do jednego gniazdka tel. chce się podłączyć równocześnie router i telefon.

Wiem tylko, że połączenie bezpośrednie router-komputer należy wykonać, przy pomocy kabla scrossowanego. Przyznam się bez bicia, że nie pamiętam jak w tym wypadku należy podłączyć router z switchem, chociaż to akurat stanowi mały problem, bo łatwo to sprawdzić na zasadzie prób ;)

Na chwilę obecną mam niejasne odczucie, że Wodżas nie ma switcha ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po opisie wyjść "switcha", przyznaję CI rację. Ni w ząb nie wygląda jak switch.

Komputery łączy się ze switchem kablem nieskrosowanym, router <-> switch / komputer, tak jak piszesz, z przeplotem. Czasem switche posiadają detekcję podłączenia, wtedy można dowolny kabel zastosować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodżas,

Rozumiem, że masz na razie nieskonfigurowany ten router a z neo korzystasz przy pomocy modemu USB?

W takim wypadku, musisz podłączyć router z linią tel (ten spliter olej jeśli nie musisz podłączać routera i telefonu do jednego gniazdka tel), natomiast router połącz z karta sieciową komputera przy pomocy kabla sieciowego typu cross. Tutaj! masz trochę informacji na ten temat.

Teraz musisz ustawić ustawienia sieciowe w twoim komputerze:

IP: 192.168.1.115

Maska: 255.255.255.0

Brama: 192.168.1.1

Adresy DNS: 194.204.159.1 i 194.204.152.34 - Domyślne adresy DNS TPSA.

Otwierasz uruchom i wpisujesz:

cmd

następnie:

ping 192.168.1.1

Powinieneś zobaczyć coś takiego:

Odpowiedź z 192.168.1.1: bajtów=32 czas=1ms TTL=64

Jeśli zobaczysz "Upłynął czas limit czasu żądania" tzn. że jest coś nie tak z konfiguracją karty sieciowej lub połączeniem router<->karta sieciowa.

Masz płytę z oprogramowaniem do Routera? Powinien być na niej plik o nazwie ADSL.EXE lub jakiś instalator.

Teraz musisz uruchomić ten plik ADSL, następnie wpisać:

IP Address: 192.168.1.1

User name: admin

Password: admin

Powyższe to standardowe ustawienia, jeśli zostały zmienione a ty ich nie znasz musisz trzy razy wcisnąć przycisk RESET z tyłu routera.

Po zalogowaniu, wybierasz "quick setup" z menu po lewej, następnie wybierasz "PPPoE (RFC 2516)" (tutaj mała dygresja - nie pamiętam dokładnie czy dla neo musi być PPPoE czy PPPoA? Jeśli ktoś pamięta to niech sprostuje ;) )

Ustawienia na następnej stronie zostawiasz w spokoju (chodzi o ATM VC i Capsulation type) przechodzisz dalej i wpisujesz w pola Username i Password nazwę użytkownika i hasło jakie dostałeś od TPSA, potwierdzasz hasło (pole confirm) i jeśli wszystko jest dobrze wypełnione to ... masz sprawnie działający router :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam router D-Link'a i staram się przywrócić go do działania.

Na tej stronce [www] jest napisane co zrobić, ale nigdzie nie mogę znaleźć "aplikacji do aktualizacji". Szukałem przez googlarkę i na kilku forach. Ponoć którymś z włoskich forów da się znaleźć ten programik, ale ja włoskiego nie znam :/

Proszę o pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze i najważniejsze -> jaki to jest model?

Po drugie -> [tudaj] D-Link ma swój rosyjski ftp . Może tam znajdziesz to czego szukasz (skoro niemiecki ftp padł :? )

Po trzecie -> Jesteś na 100% pewien, że siadł soft routera? Pytam się, ponieważ w moim przypadku w D-Linkach często siadał mi oryginalny zasilacz :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model dsl-524t (przepraszam, że nie podałem. Jestem trochę eee zdenerwowany)

Soft padł na pewno, power się świeci ale diodka statusu nie miga. Poza tym nie mogę w żaden sposób połączyć się z routerem.

Na ruskim ftpku szukałem, ale do tej pory nic nie znalazłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad a) Jesli mamy dobre stosunki z administratorem nalezy poprosic o przekierowanie jakiegos portu na nas (najlepiej 6112, jesli da inny teba ustawic ten port potem w ustawieniach gry). W taKiej sytuacji jesli stworzymy server nadal bedzie on serverem lokalnym ale wszystko co bedzie szlo na nasz PUBLICZNY IP z ktorego defakto widzi nas internet bedzie LANem przez ten port szlo prosto do nas i wszystko bedzie dzialac !

Sprawa dotyczy przekierowania portu. Posiadam Modem USB AnyDATA.NET ADU-E100D. Wygląda to tak, że łącze jest udostępniane z mojego komputera do laptopa brata kablem skrosowanym. Bez żadnego routera. Jest to zrobione windowsowym wizardem. Posiadam uprawnienia administratora, ale problem tkwi w tym, że nie wiem jak przekierować port. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć w jaki sposób mógłbym to zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbowałem. Nie zadziałało. Sprawa jest tego kalibru, że internet z zainstalowanym LANem przydziela komputerowi głównemu i laptopowi dwa oddzielne numery IP, tzw. prywatne. Przez to nie jestem w stanie zakładać gier dla innych graczy na BattleNecie, bo ich nie widzą. Przeczytałem, że należy przekierować port 6112 na komputer główny, więc poprosiłem o poradę jak to zrobić. Wracam do punktu wyjścia.

Potrzebuję czegoś co sprawiłoby, że IP głównego komputera byłoby przekierowywane z prywatnego na publiczne. Wtedy wszyscy mogliby dołączać do moich gier na BattleNecie. Port domyślny dla zakładania i dołączania do gier jest 6112. Jakieś pomysły?

P.S. Ah, i dzięki za linka mimo wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z siecią bezprzewodową w domu. DObra może tak. Mam w domu komputer i laptopa. kabel od neta wchodzi w router NETGEAR WGR614v6 i z tego routera do mojego kompa - i ja internet mam. Natomiast bezprzewodowo wysyłam internet do laptopa (kodowanie sieci WEP 128bitowe) . Laptopa łapie sieć ale przerywa połączenie co jakiś czas albo gubi sieć i nie moze jej znaleźć przez kilka minut. Potem się łączy na chwile i znowu rozłącza. co jest? Dodam też ze w okolicy krązy też inna sieć wifi ale nie mam do niej dostępu (to oczywiste prawda) i laptop ją tez gubi (w sensie że nie widzi) może to wina laptopa ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakąś większą uczelnię pod bokiem? Jeśli tak, to mógłbyś wypróbować laptopa na ich sieci.

Próbowałeś coś zmieniać w konfiguracji sieci?

Raczej nie ma to związku, ale zmień szyfrowanie na WPA, jeśli masz możliwość. WEP jest stare i łatwe do złamania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jak długo ustawić w WPA "Key Lifetime: (minutes)" ? Nie bawiłęm się niczym w ustawieniach konfiguracji sieci - bo sie nie znam za dobrze na tym i nie chciałem popsuć. Bawiłem się w otwartą sieć ale też gubił połączenia.

W takim razie gdzie mam się bawić. tylko w konfiguracji wireless i na laptopie czy też coś u mnie ?

Może to sie jeszcze przyda do czegoś

Account Name WGR614v6 - typ routera

Firmware Version V2.0.13_1.0.13

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...