Jump to content
 • entries
  161
 • comments
  916
 • views
  177,956

Hot for next gen


Sergi

952 views

 Share

Premiera konsol nowej generacji to jak wybuch supernowej w świecie gier. Wielkie wydarzenie, które zdarza się raz na kilka lat, pochłania ogromne ilości pieniędzy i - co nieuniknione - budzi ogromne emocje. Trudno się zresztą dziwić, na światło dzienne wychodzi sprzęt, który w dużym stopniu określi to, jak gry wideo i cała branża będą wyglądały przez najbliższe kilka lat. A emocje w tym roku były wyjątkowo duże.

Pierwszą oznaką, że nowa generacja nie będzie tym, czego się po niej spodziewamy, była zapowiedź nowego sprzętu Nintendo.

Wii U miało zadowolić hardkorów i każuali, mocą dorównywać konkurencji, a kontroler, będący połączeniem pada i tabletu idealnym rozwiązaniem. O ile sukces tabletu był możliwy (skoro pilotowi się udało) to w pozostałe dwie zapowiedzi powątpiewano od początku. Dość szybko okazało się, że multiplatform będzie tyle co kot napłakał, a jakością będą mocno odstawały od wersji z innych systemów. Bo z pustego i Salomon nie naleje - WiiU jest słabsze od wydanego kilka lat wcześniej Xboxa 360. Do tego na ratunek w postaci świetnych exclusive'ów przyszło fanom Big N poczekać kilka miesięcy.

Ale prawdziwą bombą okazała się dopiero zapowiedź nowej konsoli Microsoftu.

Obowiązkowy Kinect, ciągłe połączenie z siecią, restrykcje w pożyczaniu gier i nacisk na telewizję zamiast gier zwiastowały jedną z największych porażek w historii gier. Do porażki jednak nie doszło, wszystkie konsole sprzedały się w milionach egzemplarzy, ale trudno pozbyć się wrażenia niedosytu.

3945_2634.gif

Poprzednia generacja przyniosła nam bezprzewodowe pady z czujnikami ruchu, usługi sieciowe dla konsol, rozdzielczość HD, duże dyski twarde i furę innych nowości. Pady zostały doszlifowane, rozdzielczości lekko podbite (choć natywne 1080p to wciąż niedościgniony ideał dla wielu twórców), a dyski mają przyzwoite rozmiary. Siedem lat później dostajemy po prostu dopieszczone wersje tamtych urządzeń.

Nowy sprzęt wypada też blado jeśli idzie o surową moc. W 2005 trzyrdzeniowy proces i 512 MB RAMu DDR3 było czymś, na co większość graczy nie mogłaby sobie pozwolić. Dzisiaj Titan - jakkolwiek oderwany od rzeczywistości - zostawia nowe konsole w tyle. I choć wydaje się to dziwne, tendencja jest taka, że konsole w coraz większym stopniu nadrabiają zaległości zamiast przodować pod tym względem.

ps4-vs-720.jpg

Ale to oczywiście tylko cyferki, konsole mają zawsze handicap w postaci ujednoliconej architektury. A do tego - paradoksalnie - z czasem stają się mocniejsze dzięki temu, że developerzy uczą się lepiej wykorzystywać ograniczone zasoby. Na PC - jak przyznał niedawno Ubisoft - kupuje się po prostu mocniejsze podzespoły.

Ale konsola - jak często powtarzam - to exclusive'y. Moc obliczeniowa niewiele znaczy wobec ilości tytułów dostępnych tylko na daną platformę. Tylko że w tym dziale też jest raczej krucho. Od nowego KILLZONE'a gracze bardziej docenili indyka Resogun, a nowa Forza radzi sobie gorzej niż stare Gran Turismo. Najlepsze tytuły są więc wciąż na papierze i wszystko wskazuje na to, że zobaczymy je nawet nie w 2014, tylko rok później.

gladiator-nextgen.png

Może więc należało zaczekać? Zbudować mocniejszy lineup startowy, uruchomić więcej usług i pokazać choć prototyp hełmu VR do gier? Choć z drugiej strony obecna generacja i tak była stosunkowo długa, a multiplatformy zaczęły graficznie odstawać od wersji pecetowych. No i sprzedaż konsol w tych krajach, gdzie się do tej pory ukazały nie jest znowu taka tragiczna; Przynajmniej Sony i Microsoft radzą sobie całkiem nieźle. Może więc moment był dobry, tylko nasze oczekiwania zbyt duże?

 Share

13 Comments


Recommended Comments

Nintendo radzi sobie też bardzo dobrze. Tyle że w Japonii. I do następnej platformy to im wystarczy.

Też chciałem coś napisać o nowej generacji konsol, ale przypomniałem sobie, że poprzednia też miała fatalny start (RROD u MS versus ps3 has no games od Sony) i słabe pierwsze gry, więc trzeba poczekać do przyszłych świąt, aż znów sie karuzela marketingowa nakręci, do tego czasu firmware'y zostaną poprawione, ceny nieco opadną, klienci się przyzwyczają do nowych standardów.

Link to comment
No i sprzedaż konsol w tych krajach, gdzie się do tej pory ukazały nie jest znowu taka tragiczna; Przynajmniej Sony i Microsoft radzą sobie całkiem nieźle.

Najlepsze konsolowe starty w historii przy rynku, który jest ponoć zabijany przez smartfony i tablety oraz rosnącym GabeN - "nie jest tragicznie" i "całkiem nieźle"

Link to comment

@lubro - Ale weź poprawkę na to, że rynek cały czas rośnie i każda kolejna generacja "z obowiązku" powinna mieć większą sprzedaż niż poprzednia.

A smartfony i Gabe niszczą konsole tak jak piractwo niszczy PC ;]

 • Upvote 1
Link to comment

Nintendo radzi sobie też bardzo dobrze. Tyle że w Japonii. I do następnej platformy to im wystarczy.

No i mają 3ds. Zobaczymy jak pójdzie w tym roku, niby kilka ważnych gier na Wii U ma w końcu wyjść.

Link to comment

PS3 i X360 jest mniej niż PS2 i OG Xboxów. Nie ma już miejsca dla dwóch handheldów jak to było w przypadku DS/PSP. To nie są tanie konsole. WiiU sprzedające się na poziomie Dreamcasta. Malejący retail. Jedyną dużą console-focused serią, która regularnie rośnie jest FIFA (AC, BF, CoD zaliczają z roku na rok coraz gorsze starty i ich cena w retailu spada z roku na rok coraz szybciej).

Ten start i 7,2kk konsol w 50 dni to fenomen niezależnie od tego jak różowo się próbuje przedstawić sytuację na rynku.

Link to comment

Nie tyle nas, graczy/odbiorców, co producentów konsol (no i w najgorszym wypadku 1st party developerów, bo to ich produkcje mają się sprzedawać teraz razem z nowymi konsolami, i może się to skończyć jak z Factor 5, odpukać).

Link to comment

PS3 i X360 jest mniej niż poprzedników, bo Wii jest pięć razy więcej niż było GC w szóstej generacji. Że handheldy zostały zjedzone to nawet nie będę próbował dyskutować, bo to fakt, ale sprzedaż nowych konsol to nie manna z nieba, tylko dobry (a biorąc pod uwagę pierwsze założenia bardzo dobry) start.

Link to comment

Porównywanie mocy konsol z mocą topowych kart graficznych jest moim zdaniem nieco nie na miejscu, bo cena konsol spadła, a ceny nowych kart osiągają coraz wyższy pułap.

Launch PS4 to najlepszy start w historii, w dodatku bez Japonii - uważam że to dobry prognostyk na przyszłość.

Odnośnie gier - tutaj jest faktycznie mniejszy wybór, ale biorąc pod uwagę kilkumiesięczną obecność konsol na rynku inna sytuacja nie miała prawa zajść.

Ogólnie zgadzam się że next geny to ewolucja i poprawa poprzedniej generacji, ale parę nowych pomysłów też się znalazło, a 2014 będzie najlepszym chyba rokiem jeśli chodzi o gry.

Jest jeszcze jedna ogromna zaleta, ale już nie dla graczy, ale dla producentów - zwycięstwo zdrowego, ekonomicznego modelu sprzedaży konsol. Tradycja by tracić na każdym sprzedanym egzemplarzu 100 $ i odkuwać się latami jest już wspomnieniem. Odbyło się to to co prawda naszym kosztem ( krytykowana mała moc w stosunku do top end PC ), ale zapewnia całemu biznesowi konsolowemu zdrowe podstawy. Można powiedzieć że w tej generacji, zwyciężyła filozofia Nintendo. Chyba każdy z graczy chce widzieć, że dywizje konsolowe przynoszą Sony/MS duże zyski, bo to daje pewność i stabilność.

 • Upvote 1
Link to comment

Porównywanie mocy konsol z mocą topowych kart graficznych jest moim zdaniem nieco nie na miejscu, bo cena konsol spadła, a ceny nowych kart osiągają coraz wyższy pułap.

Spadła tylko dlatego, że Sony się nauczyło na błędzie z PS3. PS4 nie ma w sobie drugiego Cella czy całego PS3, żeby mieć wsteczną kompatybilność (PS3 pierwsze modele miały w sobie PS2), więc koszta niższe to i cena niższa. Gdyby Sony zrobiło ten sam fail od nowa to byś bulił za PS4 po 2500 zł jak nie więcej.

Link to comment

Wystarczy,że EPIC zacznie wydawać gry a za nim pójdą inni poza tym podczas premiery będą juz dostepne pierwsze gry dedykowane temu układowi jak jest teraz np. w Transformerze smile_prosty.gif

Akurat Epic od dawna nic stricte PC nie robił, może chodziło Ci o ich silnik ?

Gry dedykowane - tu już ciekawiej, tylko mało konkretów.

 • Upvote 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...