Jump to content
  • entries
    318
  • comments
    3,425
  • views
    544,718

Cała prawda o Żydach


...AAA...

3,667 views

 Share

Przepraszam, że odciągam Was od śledzenia (być może) epokowego odkrycia, które wywróci świat nauki do góry nogami. Sam biegam cały dzień jak kot z pęcherzem, chłonąc informacje na temat rzekomych nadświetlnych neutrin. Zanim jednak coś na ten temat naskrobię, poczekam aż sytuacja się uspokoi i wypowiedzą się największe autorytety w dziedzinie fizyki. Tymczasem mam w zamian coś z innej beczki. Otóż moja luba miała okazję zaciągnąć się na krótki czas do pracy w żydowskiej restauracji. Wierzcie mi, nie była to pierwsza lepsza knajpa, jaką może odwiedzić każdy Polak. Bagaż doświadczeń i informacji o kulturze żydowskiej, jakie zebrała przez te kilka dni jest doprawdy imponujący, toteż namówiłem ją aby się nim podzieliła. Oddaję więc głos Luthien.

20100124-o-jews.jpg

Nie wiem jakie są obowiązujące mity na temat narodu żydowskiego, więc pewnie nie uda mi się ich obalić. Domyślam się jednak, z czego wynika antysemityzm ? z najbardziej pierwotnego uczucia, na jakie stać współczesnych ludzi, czyli lęku przed nieznanym.

Jak co roku w sezonie grzybowym, wyjechałam na przymusowe wakacje na wieś. Podczas odwiedzin u rodziny co chwila słyszałam, że kuzynka pracuje ?u Żydków?: jak się później okazało, w żydowskiej restauracji. Nie jest to typowa restauracja, bowiem otwiera się ją tylko na rezerwację, gdy przyjeżdża grupa i zamawia sobie posiłek. Kuzynce (której w tym miejscu z całego serca dziękuję) udało się wprowadzić mnie w szeregi pracowników i tak - na dwa dni - zostałam kelnerką w prawdziwej żydowskiej restauracji.

W piątek wieczorem, już na dwie godziny przed planowaną kolacją, rozpoczęliśmy przygotowania. Ustawienie stołów, rozłożenie obrusów i zastawy należały do tych standardowych. Ponadto należało wykonać kilka specyficznych czynności, uwarunkowanych przez trwający szabas. (Szabas, czy szabat to w Judaizmie pamiątka ostatniego dnia aktu stworzenia, kiedy Bóg odpoczywał. Trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę - przyp. A.) Żydzi nie mogą w tym czasie używać elektryczności, zapalaliśmy więc światła w toaletach i zostawialiśmy drzwi otwarte. Nie mogą narażać się na wysiłek, w związku z czym darliśmy papier toaletowy na kawałki i odkręcaliśmy butelki z zimnymi napojami (nie mogły być fabrycznie zamknięte). Ze szczególną starannością zajmowaliśmy się stołem przeznaczonym dla nauczycieli (najstarszych Żydów, obdarzonych wielkim autorytetem - przyp. A.), których najłatwiej urazić niedbalstwem. Z ?niewielkim?, półgodzinnym spóźnieniem, pojawiła się pierwsza grupa uczniów ze szkoły w Izraelu. Spodziewałam się pokornie pochylonych, zamyślonych i uduchowionych w modlitwie chłopców. Tymczasem uczniowie ?wlali się? do sali niczym klasa gimnazjalistów wychodzących z klasy na przerwę ? głośno, szybko, chaotycznie, szturchając się i śmiejąc. Zanim jeszcze usiedli przy stole, rozpoczęły się tradycyjne śpiewy i tańce, którym towarzyszyło klaskanie. Te naprawdę głośne przyśpiewki, mocno przypominające występy kibiców na stadionach, nie opuściły nas do końca kolacji. Żywe reakcje Izraelitów utrudniały nam noszenie im pełnych talerzy i spowodowały, że jeden z nich został przeze mnie oblany zupą. Na szczęście zachował się kulturalniej niż zrobiłby to niejeden Polak. Gdy zjedli przystawkę, na którą składał się łosoś z warzywami, musieliśmy bardzo dokładnie pozbierać talerze i resztki potrawy, ponieważ na jednym stole nie mogła jednocześnie znaleźć się ryba i mięsne danie główne. Deseru prawie nikt nie tknął.

star-d1.gif

Pomiędzy kolejnymi daniami, uczniowie słuchali nauk kolejnych wychowawców, klaskali i śpiewali dla niego. Dobry humor nie opuszczał ich ani na chwilę. Młodzi Żydzi zachowują się wobec siebie dość? poufale, tj. w sposób, jaki w naszej kulturze byłby manifestacją odmiennej orientacji seksualnej. Jednym słowem nie potrzebowali kobiet ani alkoholu, aby dobrze się bawić. Prawie wszyscy nosili starannie wyprasowane koszule w pastelowych kolorach i jarmułki. Otwartość okazywali również wobec kelnerek, jedną z koleżanek prosząc o rękę. Odetchnęliśmy z ulgą na około 15 minut, gdy zapadła kompletna cisza, w związku z przemówieniem najstarszego nauczyciela. Co do koszerności potraw - warto wiedzieć, że Coca-Cola i Coca-Cola Light są koszerne, ale Coca-Cola Zero już nie. (Podobno wysoko postawiony przedstawiciel Judaizmu wydał taki werdykt, po odwiedzinach w fabryce Coca-Coli - przyp. A.) Koszerna chałka sprowadzana była specjalnie z Wiednia, a jedyny koszerny ketchup to Heinz. Po zjedzeniu mięsa Żydzi nie mogą zjeść produktu mlecznego przez cztery godziny, a po zjedzeniu produktu mlecznego nie mogą zjeść mięsa przez dwie. Interesujące są specjalne urządzenia, produkowane z myślą o egzotycznych potrzebach płynących z Judaizmu. Ponieważ wierzący nie mogą posługiwać się elektrycznością w szabas, wyposażają się w specjalnie piece lub płyty grzewcze, które włączają w piątek przed zachodem słońca, aby trzymały jednakową temperaturę aż do soboty wieczorem! Nie mogą również jeździć samochodem ani rozmawiać przez telefon, za to w piątki małżeństwa muszą uprawiać seks. Haczyk tkwi w tym, że nie wolno stosować antykoncepcji, a co bardziej religijne pary robią "to" przez prześcieradło ze specjalnym otworem.

Wśród pracowników restauracji był tylko jeden Żyd. Cała jego praca polega na otwarciu i zamknięciu restauracji (gdyby zrobił to nie-Żyd, lokal przestałby być koszerny!) oraz... wybijaniu jajek. Kucharze musieli przejść blisko roczny kurs gotowania w Wiedniu, aby zdobyć licencję na przygotowywanie koszernych potraw. Właściciel ma przyjaciół Żydów i doskonale zna ich zwyczaje, co jest mu niezbędne aby uniknąć obrażenia swoich gości.

Tak, Żydzi są specyficzni. Pewnie nie potrafimy sobie wyobrazić przestrzegania reguł, które im udaje się zachować - dlatego też potrzebują własnego państwa, dostosowanego organizacyjnie do swoich tradycji. Jednak obserwacja i poznawanie ich kultury jest tak fascynującym doświadczeniem, że warto przestać zaspokajać się mitami, jakoby wyrabiali macę z krwi małych dzieci. Są radośni, kulturalni i życzliwi. Należy o tym mówić tym bardziej, że nietolerancja wciąż jest popularna wśród młodych ludzi (vide sprofanowanie pomnika w Jedwabnem), a w Izraelu pokutuje obraz Polaka-antysemity.

JewishCat.jpg

 Share

23 Comments


Recommended Comments

Niestety, dla wielu Żydów niemal każdy jest antysemitą...

Polecam ten film, nie będzie to stracone 90 min.

http://www.youtube.com/watch?v=qEQw6wFAAlM...layer_embedded#!

Rany boskie, człowieku... Poznaj paru Żydów, poczytaj książki o religiach, tradycji, obyczajach, ale proszę - cholera - nie buduj swojej wiedzy na takich propagandowych filmikach z YT, bo to żałosne. Jak można swoje poglądy w takich sprawach kreować poprzez dokumentalne filmiki z Internetu : D

Pomijając fakt, że większość Żydów to tzw. Żydzi laiccy, którzy odcinają się od wiary i "hardkorowych" tradycji, to przewrażliwiona jest mniejszość. Tak jest, mniejszość. Tylko jak to zwykle bywa - mniejszości są często najgłośniejsze... Tak samo zresztą jest z gejami.

Link to comment

Spodziewałem się komentarza do wywodów pewnego profesora z Izraela, który twierdził, że nacja żydowska nie istnieje, ale dobre i to :P

wyrabiali macę z krwi małych dzieci

Wierutna bzdura. Chodziło oczywiście o zmielone kości ;)

@SanchoPansa - To nie tylko problem Żydów, podobnie mają m.in. afroamerykanie. "Polityczna poprawność" uderza niektórym do głowy.

Link to comment

@ ZdeniO. Skąd wiesz, kogo znam, co przeczytałem a czego nie. Nie stwierdziłem, że moja opinia jest spowodowana tymże filmikiem (wątpię, że się z nim zapoznałeś, bo troszkę szybko odpowiedziałeś) I tak, choć napisałeś, że to żałosne to nadal uważam, że to wartościowy materiał, który może sprowokować do przemyśleń. Nie denerwuj się, bardzo proszę.

@ Sergi. Prawda.

Link to comment

No dobrze, Żydzi są spoko, ale według mnie i tak bardziej jest interesujące to co napisałeś na początku. Dlatego jeżeli jest tu ktoś tak leniwy, że informacji nie śledzi, to niech ma tu wytłumaczone pokrótce:

Przekroczono prędkość światła!!!

Według mnie to wystarczający powód, aby przestać pracować/grać/oglądać anime i zacząć dzielić się Dobrą Nowiną. :D Nie mogę się doczekać, aż zbada tę sytuacje niezależna grupa i potwierdzi (oby) tą informacje, która wywoła OGROMNĄ rewolucję. Łapcie linka rodacy! http://kopalniawiedzy.pl/neutrino-predkosc...xino-13954.html

http://www.tvn24.pl/0,1718407,0,1,poruszac...,wiadomosc.html tu oglądam konferencję na żywo z CERN - A.

Link to comment
Spodziewałem się komentarza do wywodów pewnego profesora z Izraela, który twierdził, że nacja żydowska nie istnieje, ale dobre i to :P

wyrabiali macę z krwi małych dzieci

Wierutna bzdura. Chodziło oczywiście o zmielone kości ;)

Wiem, że to czarny humor, ale warto wspomnieć że duża ilość podobnej "wiedzy" na temat Żydów pochodzi z kłamliwego, propagandowego dzieła nazistowskiego "Protokoły Mędrców Syjonu", kórych obecnie drukować i rozpowszechniać nie można. Ale posiadam w domu egzemplarz, wyda(lo)ny przez gadzinowe wydawnictwo powiązane z gazetą "Tylko Polska", Leszkiem Bublem i podobnymi odwiertami. Porażająca lektura, tym bardziej kiedy zdać sobie sprawę, ile kłamstw z tej książki utrwaliło się w powojennych stereotypach.

Swoją drogą, w późnym PRLu to wydawnictwo produkowało masowo tanie powieści kieszonkowe, zwane powszechnie "tygrysami" ze względu na rysunek odpowiedniego zwierzęcia w rogu okładki. Poziom tych powieści niewiele przewyższał "Protokoły..."

Polecam ten film, nie będzie to stracone 90 min.

Na miłość boską, nie rozpowszechniaj takich bzdur, człowieku... wypacza to w ogóle cały sens dyskusji o antysemityźmie! To tak jakby na podstawie "Zeitgeistu" i "Terrorstorm" dyskutować na poważnie o współczesnej polityce :/

Link to comment

Nie jestem antysemitą, ale Żydzi niech najpierw przestaną mordować cywili i bombardować Gazę, wtedy pogadamy. Ja ze swojej strony polecam książkę Ewy Jasiewicz pt. "Podpalić Gazę". Jestem w trakcie czytania, a już dowiedziałem się wielu istotnych rzeczy, m. in. faktu, iż Izrael nigdy nie ratyfikował konwencji genewskich, w związku z czym może sobie bezkarnie zrzucać bombki na obozy uchodźców. Nie mówiąc już o 5 metrowym murze odgradzającym Zachodni Brzeg od Izraela...

Wolna Palestyna!

Link to comment

@opti

Dlatego właśnie należy odróżnić ogólnie antysemityzm, od niechęci wobec państwa Izrael i jego działalności. To są dwie odrębne sprawy, większość Żydów to pewnie jak najbardziej normalni i sympatyczni ludzie (tak mniemam, samemu nie przypominam sobie, abym spotkał się z wyznawcą judaizmu - a przynajmniej nikt mi się do tego otwarcie nie przyznał ;p), problemem właśnie jest Izrael i ludzie nim rządzący: w większości straszni nacjonaliści i ksenofoby, którzy, gdyby tylko światem rządziła sprawiedliwość, powinni stanąć przed sądem w Hadze. I potępianie Izraela - jako państwa powstałego w XX wieku, jak najbardziej jestem w stanie zrozumieć.

A wpis oczywiście bardzo ciekawy.

Link to comment

Wnioski dwa. Pierwszy - nie oceniać innych ze względu na grupę społeczną/narodowość itp. Drugi - brać pod uwagę punkt widzenia drugiej osoby i nie zaogniać konfliktów pochodzenia kulturowego/wyznaniowego itp. Im więcej ludzi się zastosuje, tym będziemy szczęśliwsi ;)

Ach, i jeszcze dwie sprawy. Pierwsza - kultura i tradycje potrafią być przezabawne :D Druga - jeśli jakieś zachowanie wynika z tradycji, ale godzi w moją moralność, to nie zamierzam tego tolerować, choćby zwyczaj był nawet przedchrystusowy.

Link to comment

Dwie ciekawostki, jedna o państwie Izrael - posiada broń jądrową; druga o grupie etnicznej zwanej Żydzi aszkenazyjscy - są to bardzo inteligentni ludzie (ich średnia IQ jest o kilka punktów wyższe niż europejska), ale kosztem obciążenia większym ryzykiem kilku dość rzadkich w ogólnej populacji schorzeń genetycznych tkanki nerwowej, które, jak się podejrzewa, mają swój udział w tej różnicy (tak jak allel anemii sierpowatej wśród Murzynów podnoszący odporność na malarię).

^ Cała prawda?... niekoniecznie, niezależnie od żądań Owca. Tytuł naśladujący pomysły prasy brukowej.

Link to comment

Mr.ALFik - Wpis na ten temat jest już na warsztacie.

Trymus - Namieszałeś mi z tymi literami. Przyznaję się bez bicia, że do tej pory zawsze pisałem nazwy religii z dużych liter. Pora zmienić nawyk.

Owiec - Jego matka jest Polką. Oto prawda.

opti - Mam inne zdanie na ten temat, lecz kłócił się nie będę.

FaceDancer - Ja jestem antysemitą? Trymus chciał ich pisać z małych liter =)!

Mindstorm, Ylthin - Tytuł tak właśnie miał wyglądać i chyba dał radę skoro widzę kilku użytkowników na co dzień nie odwiedzających moich skromnych progów. Zresztą radzę to traktować z przymrużeniem oka, tak jak niegdysiejsze dodawanie [+18] przez niektórych blogerów.

Link to comment

@Trymus - nie trzeba patrzeć na historię starożytną, wystarczy poczytać (nawet na wiki) artykuły o Wojnie Sześciodniowej, czy Wojnie Jom Kippur, żeby zobaczyć, jakimi kozakami są Izraelici. A jeszcze do tego ta historia ostatnia (choć nie dam głowy uciąć, czy to nie jest "urban legend") o pojedynczej Merkavie bez gąsienic i z rozwalonym silnikiem, która przez kilka dni utrzymywała jakąś wioskę.

Link to comment

Co do wojen toczonych przez Izrael w latach 60 i 70Nie trzeba być pięciogwiazdkowym generałem albo marszałkiem polnym ażeby zauważyć ,że jeżeli przykładowo Egipska Armia w 1szym dniu ofensywy nie potrafi zająć przyczułka mając 2 dywizje pancerne to Cytując pewnego księdza Wiedz ,że coś jest na rzeczy. Po 2 poza Koreą północną Izrael jest chyba najbardziej zmilitaryzowanym państwem.... Kolejna sprawa ile by pociągneli choćby militarnie bez wsparcia Departamentu Obrony USA ? Jak wiadomo nasi amerykańscy przyjaciele podzielili się tą technologia atomową . Ja wiem ,że są rezerwy itp Diaspora , lecz gdyby odciąć ich od sojuszników jakie mieli by szanse z masami Arabów? . Bez broni jądrowej ten kraj nie pociągnąłby długo . Jeżeli ktoś tak jak USA ładuje tam ogromne sumy - to trudno azeby mieli słabą armię

Jest to o czym pisał opti .Zachowanie państwa Izrael przypomina zachowania dawnych przesladowców. Analogicznie co się stało w czasie wojny koreańskiej? Północ nieomal wygrała , gdyby nie ofensywa USA , kolejno wkroczył Mao i wojna nie została jednoznacznie roztrzygnięta. Po tym czasie USA znowu gigantyczne sumy ładowało.. Takze do oceny siły i zaangazowania zbrojnego tego kraju potrzeba by odcięcia ich od sojuszników bez użycia opcjii jądrowej . Lecz jak wiemy jest to niemożliwe ze względu na interesy amerykańskie. Trochę cieniem też kładzie się sprawa roszczeń dotyczących kamiennic,itp Ale to już strzał w stopę polskiego rządu ,że przyjął ustawę mowiącą o kontynuowaniu zobowiązań podjętych przed 1 Września 1939 roku przez II Rzeczypospolitą. Słowem ważne by odróżniać krytykę działań Izraela jako panśtwa od antysemityzmu , choć to bywa bardzo trudne =]

Link to comment
Bóg kazał jeść wszystko a nie wymyślać jakieś koszerności i perdoły z papierami...

Dobrze też, że nie wymyślał żadnych postów i wyrzeczeń. A, nie...

To tak jak muj znajomy Budalep pił piwo w swój post na ławce a ja przechodziłem i spytałem czemu się zakrywa gazeta ?..... a on powiedział żeby Allach nie widział masakra...........Nawródzcie się Żydki puki czas.....Talmud też czytałem...

Wierzę, że czytałeś. Podobno w jidysz nie ma samogłosek, co jakoś tłumaczy Twoją brawurową ortografię.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...