Jump to content
  • entries
    318
  • comments
    3,425
  • views
    544,525

Patriotyzm sięgnął dna


...AAA...

1,382 views

 Share

Wstyd, hańba i smutek. Takie słowa nasuwają się na usta po niedawnych obchodach 67. rocznicy Powstania Warszawskiego. Grupka ludzi zebranych na Cmentarzu Powązkowskim, zbrukała miejsce pamięci, przychodząc doń jedynie w celu manifestacji swoich preferencji politycznych.

Zobacz też: Bezprzykładne bohaterstwo równa się szaleństwu.

bartoszewski.jpg

"Patriotyczne" gwizdy

Ktoś z moich znajomych z podziemia zapytał mnie czy byłbym skłonny podjąć obowiązek służby wojskowej. Odpowiedziałem: Oczywiście tak! Porozmawiano ze mną i w wyniku tej rozmowy ustalono, że zostanę zaprzysiężony. Złożyłem przysięgę i wtedy dowiedziałem się, że mój przydział, którego sobie nie wybierałem, to Komenda Główna AK. Przyjęli człowieka bez stopnia wojskowego i wyszkolenia wojskowego. (...)

Zaważyło to na całym moim życiu umysłowym, zawodowym i środowiskowym. Powstanie było jak tragedia grecka. Nie było dobrego wyjścia - każde wyjście było złe. Nie wywołanie powstania to odpowiedź pozytywna na twierdzenia Stalina: nie było żadnej Armii Krajowej. Nie było mądrych, byli mniej lub bardziej zdeterminowani.

W ten sposób swoją młodość w Armii Krajowej wspomina Władysław Bartoszewski. Dziś, po niemal siedmiu dekadach, więzień Auschwitz i powstaniec, został wygwizdany podczas rocznicy tragicznego wydarzenia, w którym sam brał udział. Zganiony w suwerennej Polsce, przez samozwańczych patriotów. Niczym zdrajca. Skąd taka kara? Ano stąd, że Bartoszewski ośmielił się pojawić pod pomnikiem Gloria Victis z nikczemną personą w osobie Premiera. Nie obchodzi mnie, czy buczący i gwiżdżący mieli konkretniejsze powody do swojego zachowania. Nie interesuje mnie to, jaki mają stosunek do Premiera i polityki. Chciałbym się tylko dowiedzieć po co w ogóle tam przyszli? Po kiego grzyba przyleźli na cmentarz w dniu uroczystości, których nie mieli zamiaru obchodzić? Chyba nikt nie ma złudzeń, że wspominanie historii było ostatnim celem grupki pseudopatriotów.

Pozostaje jedna odpowiedź - ludzie ci przybyli aby pokazać swoją wrogość wobec grupy rządzącej. Jasne, mamy demokrację i nie sposób nikomu zabronić głoszenia swoich opinii. (Oczywiście, o ile gwizdanie i buczenie można uznać za artykułowanie myśli.) Pytanie jednak, czy ta demokracja musi się objawiać w tak przebrzydły sposób? Rocznica powstania - będą media, Premier i inni politycy - nic tylko chwytać okazję! To, że miejsce i czas są całkowicie niewłaściwe do tego typu praktyk, zdaje się nie mieć znaczenia dla osób, szumnie nazywających się patriotami. Podobnie jak to, że atak nie ukłuje tak naprawdę żadnej opcji politycznej, a osoby w tym dniu najważniejsze - weteranów, niechcących oglądać żenującego spektaklu odbywającego się nad grobami ich kolegów.

macierewicz.jpg

Niektórzy są zadowoleni

Na blogu unikam polityki jak ognia, dlatego też staram się omijać przynajmniej nazwiska i nazwy partii. Jednego pana nie mogę jednak nie wywołać. Antoni Macierewicz z nieskrywaną dumą, oznajmił w radio, że zachowanie z Powązek to wyraz tęsknoty gwiżdżących do polskiego patriotyzmu wyrażanego polityką jego stronnictwa. Poseł nie widział nic dziwnego w fakcie wygwizdania weterana, a nagrodzeniu brawami Prezesa i członków partii, urodzonych lata po Powstaniu Warszawskim. Czyżby oszołomiony nagłą chwałą Macierewicz, zapomniał po co w ogóle znalazł się na cmentarzu 1 sierpnia? Najwyraźniej pomylił uroczystości rocznicy wydarzenia historycznego z wiecem politycznym. Dla mnie sytuacja żenująca i powodująca duży niesmak.

Jednocześnie było to już drugie znaczące zdarzenie, z którego politycy wiadomej partii mogli wyjść z twarzą. Pierwsza to farsa z Krzyżem pod pałacem prezydenckim. Już wtedy miałem nadzieję, że znajdzie się jakaś mądra głowa, która powie "dość" i odwoła swoje hordy spod budynku użyteczności publicznej. Tak się nie stało i w pewnym sensie kilka dni temu mieliśmy powtórkę z historii. Wystarczyło publicznie, choćby w gazecie, skarcić "buczmenów" i pokazać wreszcie, że istnieje jakaś kultura polityczna. Zamiast tego na twarzy Prezesa idącego przy akompaniamencie oklasków jawił się lekki uśmiech. Wątpię aby Macierewicz i spółka byli idiotami niedostrzegającymi niestosowności związanych z nimi wydarzeń. Moim zdaniem jest gorzej - oni żerują na ślepej wierze zatwardziałego elektoratu i umyślnie brną po trupach (w tym przypadku dosłownie) do celu.

Winni są Żydomasoni

Masa gwiżdżąca nie była jedyną grupką, która chciała oznajmić swoje zatroskanie losem Rzeczpospolitej. Na obchodach pojawili się również członkowie Ruchu Suwerenności Narodu Polskiego. W żadnym wypadku nie stali z założonymi rękami. Przez transparenty i megafon zadawali najważniejsze w ich mniemaniu pytanie: Kto zarobił na polskiej krwi? Nie czekali na odpowiedź: Żydzi zarobili na polskiej krwi! Żydokomuna i żydomasoneria! Naturalnie zakłócanie spokoju na cmentarzu wywołało reakcję zwrotną i rozpoczęły się przepychanki przed bramą. Nie ma to jak chwytać się walki o suwerenność (ocb?) w najbardziej desperacki i żałosny sposób.

powstanie.jpg

Narodowa katastrofa

Oliwy do ognia dolał szef MSZ, wyrażając w krótkich słowach swoje zdanie o Powstaniu Warszawskim: Warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy. Ciekawe jest to, że najbardziej się oburzyli radni Warszawy, klubowi koledzy Antka Macierewicza. Opozycja natychmiastowo zripostowała: Podważanie sensu heroicznego zrywu Powstańców Warszawskich, atak na ich dowódców, przywołuje w pamięci praktyki władz komunistycznych, które nie powinny mieć miejsca w Wolnej i Niepodległej Rzeczypospolitej. Można długo dyskutować nad zasadnością tezy postawionej przez ministra. Rzeczywiście mógł sobie darować ten drażliwy temat historyczny, choć nie zmienia to faktu, że miał rację. Walka kończy się zazwyczaj sukcesem albo klęską - każdy kto ma za sobą szkołę wie jaki był finał powstania z '44.

Całkowicie osobnym tematem jest ocena dowódców i samej idei zrywu. O tym jednak nie chcę tu pisać. Każdy ma prawo do osądu zgodnego z własnym sumieniem. Wszyscy się za to zgodzą (a przynajmniej żywię taką nadzieję), że niezależnie od wyniku i krytyki zdarzenia, winni jesteśmy powstańcom, jako ludziom mającym odwagę podnieść broń przeciw okupantowi, szacunek. Tymczasem otrzymujemy narodową katastrofę po raz drugi. Klęskę w sensie metaforycznym - upadek wartości i patriotyzmu, na najwyższym szczeblu.

Kto w tym roku wykazał się większym brakiem szacunku?

 Share

24 Comments


Recommended Comments

Nie wiem już za bardzo, jak na takie sytuacje reagować. Zgadzam się, że powstańcom jak najbardziej należy się szacunek, a na samej uroczystości (teoretycznie) spory polityczne w żadnym wypadku nie powinny mieć miejsca. Opozycja ma wyborców fanatycznie wręcz im oddanych, reprezentujących swój żenujący "patriotyzm", co jest dość niepokojące, bo skąd konkretnie ten fanatyzm się wziął?

Link to comment

Uch, czytałem i mi się włosy na głowie podnosiły z nerwów - od paru dni mam ochotę wywalić telewizor za okno widząc co chwilę drwiąco uśmiechniętych Antka i Jarka - nie ma słów dość wulgarnych, by ich nimi zaszczycić, po prostu nie ma.

I racja - jakkolwiek oceniać samo Powstanie, to cmentarz jest miejscem spoczynku i jako taki winien być szanowany. Ale przecież ten głupi tłum zrobi wszystko, co Prezes zasugeruje, nie cofnie się przed żadnym świństwem w imię tego, co akurat Prezes uzna za wartościowe. A że ta wyjątkowo cyniczna i zafiksowana jedynie na władzy jednostka zrobi wszystko, byle się dorwać do koryta, to nie ma co się dziwić, że wykorzystuje tych biednych idiotów w każdy możliwy sposób.

Jedyne co nam pozostaje to zacisnąć zęby i iść głosować (nawet mimo faktu, że nie ma na kogo IMHO) i liczyć, że chociaż młodzież przeważy głosy "twardego elektoratu" - rozczarowanych prymitywów i cyników. Bo nie wierzę, że te 30% ze słupków odzwierciedla 30% społeczeństwa - myślę, że znaczna większość siedzi w domu i ma w nosie co się dzieje, nie zdając sobie sprawy z tego, że wybory to także ich odpowiedzialność i test na dojrzałość.

Dodatkowo, nie głosując rezygnuje się z własnej woli z opcji narzekania - wybierałeś i nie jest tak jak chciałeś? Narzekaj. Nie? No to do widzenia, pan nie ma głosu. I, cholercia, tylko elektorat "opozycji" zdaje się to rozumieć i wykorzystywać w praktyce...

Ech, ale mi elaborat wyszedł, dałeś mi niezły pretekst do wylania tej gromadzącej się we mnie po obserwacji naszej sceny "politycznej" żółci.

Link to comment

Przykre jest, że prezes i jego koledzy partyjni wykorzystujują każdą okazję aby dokopac rządzącym. Ale najgorsze jest to, że przy okazji "obrywaja" też inni. Zawsze sa momenty i uroczystości w ktorych podziały powinny na chwile ustąpić, szkoda że nasi politycy nie dorośli jeszcze do czegoś takiego.

Link to comment

Spodziewam kolejny powtórek z masą wariatów/psycholi polityczny przy jakimś dniu patriotycznym.

p.s:jeśli o katastrofie powstańczą to się zgadzam wiec osobiście bolę już świętować bitwę pod grunwaldem.

Link to comment

Czytałem. Wiesz co jest gorsze? Ot:

1. To jeszcze nie dno, uwierz.

Odnośnie lubiących trochę prawo:

2. http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,10063...o__Rydzyka.html

3. http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8...__Gdzie_ja.html

Trochę politycznie, wybacz, aczkolwiek wystarczy zajrzeć do samej nazwy partii... Coś tu chyba nie gra...

Sobie wyobraź prawodawstwo i stosowanie prawa w idealnej wizji tego ugrupowania.

Czyli ogólnie - obce wywiady postawiły na stołkach zagranicznych dygnitarzy, którzy chcą rozbiorów (!) Polski, rozkradają wszystko, w tym jedzenie i bezpieczeństwo żywieniowe Polaków jest zagrożone(!!), a teraz chcą nas zamknąć w obozie koncentracyjnym o zasięgu państwa i rozstrzelać, a powstańców wyrzucić z grobów (!!!)? Where am I?!

Link to comment

Czytałam relację z tych wydarzeń w gazecie.

Wstyd. Nie rozumiem ludzi, którzy gwiżdżą i obrażają wszystkich, bo nie zgadzają się z cudzymi poglądami, bo uważają niektórych za gorszych od siebie, bo szukają sobie "chłopców do bicia", kozłów ofiarnych, by wyładować na nich swoje frustracje.

Wstyd mi za cały ten kraj i za ludzi, którzy w nim żyją.

Link to comment

@Ylthin - po tym, jak napisałeś, że nie rozumiesz tych ludzi, całkiem zgrabnie opisałeś czym prawdopodobnie się kierują :D Lekkie czepialstwo z mojej strony, ale po prostu nie lubię sloganu "nie rozumiem tego".

@wpis - Ładny cytat z profesora - pewnie faktycznie nie było dobrego rozwiązania. Ciekawi mnie, czy istnieje osoba, która zgłębiła temat powstania '44 i twierdzi, że było ono bezmyślne.

Link to comment

MyLoginIsFaint - Nie wiem skąd, ale jak pisałem, uważam iż politycy mogliby uspokoić swoich pupili. Zamiast tego jeszcze podżegują do nienawiści i chamstwa.

FollF - Dziękować.

Quetz - Z tą młodzieżą nie galopowałbym. Sami-wiecie-która partia ma całkiem spore grono młodych wielbicieli. Pamiętam jak rozwodził się nad tym pewien uczący mnie doktor i nie mógł wyjść ze zdumienia, jakie cymbały teraz rosną. (Jak gdzieś wspominałem, owa partia nie ma zbyt wielkiego poważania na wydziale prawa.)

Castiel - W tym wieku raczej już nie dorosną. Raczej spytałbym, kiedy elektorat dojrzeje i przestanie wybierać ludzi pokroju Leppera, Giertycha etc.

deawpl - O ile wiem, to nie pierwszy incydent podczas rocznicy Powstania Warszawskiego.

behemort - Jeden z tych artykułów już wcześniej widziałem. Nie od dziś niektórzy twierdzą, że Ojciec Dyrektor jest napastowany i tłumiony przez cenzurę. Oczywiście, wolności słowa najbardziej bronią ci, którzy jeszcze rok temu chcieli zamykać internautów za żarty o zmarłym prezydencie. Poza tym polecam lekturę jednego wywiadu z Rymkiewiczem (w którymś Nesweeku), który ogłasza wszem i wobec, że Polska jest niemiecko-rosyjsko-amerykańską kolonią, ale jest bohater, który ją uratuje...

Ylthin - Na szczęście to tylko część naszych rodaków. Spora, ale nadal część.

Tebeg - Odsyłam do ostatniego cytatu z tego wpisu. Iranek-Osmecki swoimi słowami wyjaśnił mi więcej niż wszystkie materiały jakie czytałem na temat powstania.

Link to comment

O dziwo najwieksze bydło tej ziemi, najwieksza bolączka i najwiekszy problem Polski- kibole, potrafili uszanować to Święto.

Uczcili poległych, odwiedzili żyjących.

Link to comment

To przykre, bowiem stronię od polityki, więc i wpisu całego nie przeczytam, a to przekłada się na komentarz prosty i niepełny.

Jednak żyjemy w kraju pełnym zrzędzenia i malkontenctwa, miast cieszyć się życiem. Czy tego chcemy? Trzeba wziąć się do roboty, do czynów. Słowa mają wielką siłę przebicia, ale są niczym bez podjęcia stosownych kroków.

Zagłosuję w najbliższych wyborach. Zrobię to, nie dlatego, że taki jest obowiązek Polaka, nie dlatego, że jakaś partia wydaje mi się być choćby odrobinę lepsza od pozostałych. Zrobię to, by spróbować nie dopuścić do władzy ludzi stawiających sobie za cel nie politykę, ale władzę i pieniądze. Lecz czy to nie cel wszystkich? Nie wiem, nie wnikam. Nie jestem PP (prawdziwym patriotą), nie oddałbym życia za Polskę, nie z braku odwagi, a z nadmiaru rozsądku.

@ Quetz - nie trzeba wywalać telewizora. Wystarczy, tak jak ja, używać go jako wyświetlacza do komputera. Rzadko kiedy oglądam telewizję, już dawno przestała się dla mnie liczyć. Internet, czy gry (a także filmy na nośnikach YT, lub VOD) to o wiele ciekawsze media, w których nic nie jest wciskane na siłę - nie chcesz oglądać / słuchać / czytać - zamykasz i po sprawie, gdzie indziej znajdziesz coś lepszego. w TV jest to znacznie ograniczone.

@ ...AAA... - jak mniemam, chodzi o partię rządzącą przez jednego z tych, którzy ukradli księżyc? I piszę całkiem poważnie.

Link to comment

jak widzę Macierewicza to otwiera mi się nóż w kieszeni .Który to mam ochotę wbić mu w aortę i przeciągnąć w kilku kierunkach. Po za tym ten kraj jest chory

Dziękuje i pozdrawiam

Link to comment

Pierwszy raz cię opieprzę... Nie za treść, ale za tytuł...

Patriotyzm nie może sięgnąć dna, patriotyzm jest ideą, i to piękną ideą... Patrioci to ludzie, z krwi i kości. I to oni mogą tego dna sięgnąć. Dodatkowo, ludzie którzy zachowują się jak idioci, i przynoszą swojej ojczyźnie wstyd i hańbę, nie są patriotami. Bez względu na to co mówią... Pamiętaj o tym na przyszłość.

A co do samego wpisu, smutną prawdą jest to, że nasz naród się zdegenerował. Rządzą nim złodzieje, żyją w nim idioci i tchórze (jedno drugiego nie wyklucza), Za starych dobrych czasów, tych złodziei już dawno wywieźli byśmy na taczkach, albo nawet i zgładzili, za zdradę stanu. Bez możliwości poprawy, bo jak ktoś jest jawnogrzesznicą ( ;) ) z natury, to już nią zostanie.

Nie zgadzam się na przykład z opinią @Quetza, jest w tym kraju na kogo głosować. Wystarczy się rozejrzeć, i zainteresować. Chrzanić PiS, PO, SLD a tym bardziej Poparcie Palikota (temu gościowi nie chodzi o Polskę, chce się po prostu dostać na szczyt jako skandalista, bo opinia publiczna kocha skandalistów, wystarczy spojrzeć na Piłsudzkiego, który był przeca skandalistą, co prawda wszystkie jego niemoralne zagrania były pokierowane miłością do ojczyzny, ale co nieco na sumieniu miał, lecz dalej był i jest wspominany jako wielki patriota.) Nie głosujcie na beton polityczny. To wszystko w tym temacie.

Link to comment

Cytując o wiele mniej elokwentną wypowiedź imć Ferdynanda Kiepskiego: "To się musi kiedyś rozdupcyć. To nie ma siły, żeby to się nie rozdupcyło."

A tak na serio, to szkoda mi tych wszystkich polityków i tych ludzi ślepo wierzących w to co ci pierwsi powiedzą. Polityką się brzydzę, mam wstręt do wszelkich kanałów 24 i innych niusów, także w internecie. Nie zawracasz sobie tym głowy - nie denerwujesz się - życie wydaje się piękniejsze. Ale co ja mogę wiedzieć, toć młody jestem. :)

Świetny wpis, przyjemnie się czyta.

Link to comment

@...AAA.... i Vantage Wydaję mi się, że chodzi o partię JKMa, może aż taka zła nie jest, na pewno lepsza niż pozalsięszataniefsmiemarchewkocthulluiinnebóstwawktórewierzęiniewierzę PiS. Jednakże z tego co pamiętam w programie partii było coś tam o odłączeniu się od UE oraz o wprowadzeniu kary śmierci, którym to pomysłom stanowczo się sprzeciwiam.

Link to comment
P, Za starych dobrych czasów, tych złodziei już dawno wywieźli byśmy na taczkach, albo nawet i zgładzili, za zdradę stanu.

Niby kiedy? Za PRL-u? W okresie 20-lecia międzywojennego gdzie jaja na szczycie były jak teraz? Za Polski Szlacheckiej gdzie właściwie władza też dała ciała? Czy te tzw. "stare dobre czasy" są rzucone dla jaj ;p ?

Ja tam jak widzę Macierewicza to czuję do niego jakąś taką dziwną sympatię. A opowiada takie rzeczy, że bardzo chętnie usiadłbym z colą i popcornem xD

Link to comment

@Gorten - fajnie, że dobrze się bawisz, ale to właśnie takie jełopy, jak Macierewicz się pchają do rządzenia nami. Już raz mieliśmy okazję zasmakować ich fantastycznych pomysłów, a teraz w ich mózgach jest jeszcze więcej jakiegoś syfu, który im każe stać pod krzyżami, czy gwizdać na uroczystościach.

@MyLoginIsFaint - wydaje mi się, że jakieś 50% Polaków nie wie, jak na takie sytuacje reagować. A powinno się zareagować solidnym zrywem w najbliższych wyborach i pokazaniem tym ludziom, co się o nich myśli. Prawda jest taka, że oni zawsze będą mieli te 20% w wyborach, ale tylko pod warunkiem, że frekwencja utrzyma się na takim poziomie. Polacy powinni się wreszcie ogarnąć, pójść do urn i - nawet może wbrew sobie - zagłosować na jedną partię. Obojętne, czy PO, czy RPP, czy SLD - byle nie PiS.

@wpis - słowo daję, czasami jedyne co powstrzymuje mnie przed myślami o dokonaniu krwawego mordu jest strach, że to jedynie stworzyłoby nowych męczenników tego popapranego wycinku społeczeństwa...

Link to comment
@...AAA.... i Vantage Wydaję mi się, że chodzi o partię JKMa

facepalm21.jpg

Szczerze? Jeżeli kiedykolwiek wygrałby w wyborach ten dziwoląg, jakim jest KM (czy też jego partia), to chyba bym wyemigrował z kraju.

Przeglądałem jego program wyborczy w ostatnich wyborach na prezydenta. Jakie on chciał bzdury wprowadzić, to po prostu głowa boli.

Jakieś ogromne rewolucje z komunikacją miejską w Wawie. Nie pamiętam już szczegółów, więc nie będę się dalej wypowiadał. Ogólnie porażka.

Chociaż zwycięstwo Palikota byłoby chyba [na pewno!] większym zmartwieniem.

Link to comment

Co się tyczy linków behemorta z pierwszego jego komentarza pod tym wpisem:

Odpowie mi ktoś, czemu państwo, KK, politycy, ani żadna inna organizacja nie może się dorwać do O. Rydzyka, i postawić go do szeregu? Pokazać, gdzie jest jego miejsce?

Link to comment

Kościół go olał, co jest dla mnie zupełną durnotą. To tak jakbym ja olał pasożyta w moich trzewiach. Polityków też za bardzo nie obchodzi, bo jest typowym pyskaczem, wodzinosem. Dostał wyrok od sądu, teraz tylko czekać na jego wykonanie... lub zamianę tego na 30 dni aresztu :P

Link to comment

Zgadzam się, na szczęście bydło wygwizdujące byłych akowców podczas uroczystości na Powązkach, to, dzięki Bogu, garstka idiotów, mniejszość.Na odtrutkę powiem, iż większość mieszkańców Warszawy zachowała się godnie - kierowcy trąbiący ,, w rytm" syreny o 17, ludzie zatrzymujący się na ulicy i stający na baczność gdy syrena wyła, tłum śpiewający patriotyczne pieśni na placu Piłsudskiego.Społeczeństwo jest zdrowe, zatruwa je banda idiotów, którym ktoś przypadkiem, kiedyś pozwolił na zbyt wiele.Gdyby już podczas pamiętnej ,,akcji z krzyżem" władze gwałtowniej zareagowały na głoszone przez nich herezje, wszystko przebiegłoby łagodniej.

Link to comment

,,upadek wartości i patriotyzmu, na najwyższym szczeblu.'' jest zawsze na najważniejszych wydarzeniach historycznych w Polsce i zmienić to może tylko jedna osoba która mogła by powiedzieć swoim zaślepionym zwolennikom dość szkoda że tak nigdy się nie stanie bo zbijanie kapitału politycznego dla nie których będzie ważniejsze niż dobro ogółu

Link to comment

Vantage, Mr.ALFik - Jak najbardziej chodzi o tego od Księżyca.

mrowczak - Pozostaje mi samobiczowanie w ramach pokuty :) . Ale teraz, przynajmniej z pozoru, tytuł dobrze brzmi.

Lewis - Z racji studiowania prawa, nijako jestem zmuszony wiedzieć, przynajmniej oględnie, co się dzieje na scenie politycznej.

Alaknar - Już jednego męczennika mamy i podatnicy przez długie lata pewnie będą jeszcze płacić za komisje/badania/śledztwa w jego sprawie.

opti - IMO dopóki nie łamie prawa, odpowiedzialny za jego zachowania powinien być Kościół. Nie wiem, nie interesuję się jak to wygląda w praktyce i czy były lub są wywierane na niego jakieś naciski, ale pewnie nie.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...