Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

2 posty temu zadalem pewne pytanko. Minely dwa tygodnie i brak odpowiedzi. Domyslam sie, ze post przeszedl bez echa, z powodu trafienia postu na koniec strony.

Zadam wiec, pytanko jeszcze raz:

1280x1024x32 60 Hz, jak zmusic Knoppixa do pracy w takich ustawieniach ekranu :?:

System, jak juz pisalem, jest zainstalowany na dysku.

Standardowo dostepne sa 640x480; 800x600; 1024x768.

Zalezy mi na tym, bo mam LCD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajdź plik

xorg.conf w /etc/X11/

lub w tym samym [lub pobnym miejscu] xfree86.conf [czy jakoś tak] :P

tak w sekcji z monitorami ustawiasz w sekcji z odpowiednią ilością bitów dodatkową rozdzielczość zgodnie z schematem jaki będziesz widział obok...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Serwerem X. Przy instalacji systemu na komputerze testowym kumpla (testowy bo chcial sprawdzic mozliwosci jako serwer), ktory ma zintegrowany uklad grafiki (ATI Xpress 200), podobnie jak karte sieciowa i uklad dzwiekowy. Instalowalem Fedore Core 5 na 64-bitowe procesory (bo takowy obsluguje plyta glowna). Nie mam dostepu do interface -u graficznego z powodu chyba sterow. Pytanie brzmi jak mam zainstalowac stery lub dokonac update -u Xorg -a.

Dane kompa: Procesor: Intel Pentium 4 524,LGA775, 3,06 GHz, 1MB L2-Cache, 533MHz FSB

Płyta glowna: ASUS P5RD2-VM

P.S.: Nie mowcie ze Fedora to szajs, jezeli wybierasz Linuxa to wiesz co on daje, a czego oczekujesz.

Edited:SimplyMEPIS 6.0 w graficznym dziala bez krzykow. Fedora sie chowa do szyflady ze starociami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż mam problem zprogramem mutt.

Wszystko fajnie świetnie tylko wiadomości nie mogę wyslac.

Klikam m i wypełniam wszystkie pola , potem pojawia sie edytor tekst i tu wała. Jak zakończyć z nim pracę ? jak wysłać wiadomość .

W programie mail miałem na końcu w pustej linii umieścić kropkę i enter wiadomość poszła a tu jak to zrobić??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a te 64bity to są w wersji EM64, AMD64 czy x86_64 ... ? bo intelowskie procki lubią się gryźć czasem z AMDkowymi :P a i nie lepiej instalować 32bit wersję ? jest więcej softu i wogole...

co do update`u xorgów

powiedz mi co masz za zawartość pliku

/var/log/xorg.log [lub jakos tak]

i co masz w

/etc/X11/xorg.conf

?

pozatym czy działa coś takiego jak apt-get w fedorze ? [sprawdź, wpisz 'apt-get' i czy zna polecenie czy nie [może być potrzebny root do tego :P]

PS Fedora to szajs ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem troche czasu i pogrzebalem w tym pliczku - xorg.conf

Section "Screen"

    Identifier "Screen0"

    Device     "Card0"

    Monitor    "Monitor0"

    DefaultColorDepth 32

...

SubSection "Display"

        Depth     32

        Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"

    EndSubSection

EndSection

Ja dopisalem to 1280x1024 , ale to nic nie dalo. Wciaz ta rozdzielczosc nie jest dostepna :(

Domyslam sie, ze trzeba dopisac ten tryb w sekcji "Monitor" Tylko, ze ten schemat jest troche malo jasny :

# 640x480, 60.0Hz; hfreq=31.47, vfreq=59.94

    ModeLine "640x480"     25.17  640  648  744  784  480  482  484  509 -hsync -vsync

Jakos nie bardzo rozumiem skad niektore wartosci sie biora.

Moglby ktos mi podac co mam wpisac dla 1280x1024 hsync 63.981 vsync 60 :?:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm moja sekcja 'monitor' jest bardziej uboga mianowicie:

Section "Monitor"

    Identifier     "NEC FE700+"

    VendorName     "NEC"

    ModelName      "FE700+"

    HorizSync       30.0 - 110.0

    VertRefresh     50.0 - 150.0

    Option         "DPMS"

EndSection

Section "Screen"

    Identifier     "NEC FE700+"

    Device         "GeForce Go 6600 GT"

    Monitor        "NEC FE700+"

    DefaultDepth    24

    SubSection     "Display"

        Depth       24

        Modes      "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"

    EndSubSection

EndSection

i tyle nas na dobrą sprawę interesuje.

jaką masz kartę graficzną w kompie i czy używasz sterów z pakietu Xorg`a czy sam instalowałeś ?

pozatym nie za bardzo wiem czemu mamy różnicę przy 'depth' u mnie jak wpiszę 32 to nie chce wystartować z tego i korzysta z niższej wartości lub jeśli jest tylko 32 to nie rusza wcale i wskakuje do konsoli. może tu jest problem ?

jak cos to moj caly xorg.conf jest tu: http://www.wikiyu.webd.pl/rozne/xorg.conf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem... Jakiś czas temu postawiłem serwer www +php +mysql , teraz postanowiłem go trochę rozwinąć i dodałem do niego jeszcze serwer dedykowany UT :P

Ale z serwerem UT mam poważny problem, ponieważ nie mogę za chiny puścić jako daemon.

Na chwilę obecną muszę logować się na serwer (robie to zdalnie), uruchomić UT i pozostawiać połączenie tak długo jak chce by serwer ut działał. Jeśli zerwę połączenie konsoli to ut się wyłącza.

Próbowałem napisać prosty skrypt do wrzucenia w init.d ale nie działa.

--- edit ---

Przy uruchamianiu ze skryptu wyskakuje błąd, że program nie może załadować pliku engine.so, a jest to pierwszy plik do jakiego odwołuje się UT. :|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiki-yu no ja nie instalowalem sterownikow, wiec raczej mam standardowe.

Postanowilem zainstalowac i odkrylem, ze trzeba wylaczyc X'y tylko jak to zrobic :?: Wlaczaja sie domyslnie i nie bardzo umiem je zamknac :(

W Log Out jest opcja end current session, ale ona tylko powoduje restart X'ow.

Pewnie da sie jakos zmienic konfiguracje, ktora jest wybierana przy ladowaniu i poprostu zrobic tak, zeby przy bootowaniu wybrac czy sie chce X'y czy nie, ale tez nie bardzo wiem jak sie za to zabrac :(

Need help :>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cat...C - niestety nie mam pojęcia

Mormegil - w trakcie uruchamiania powinien pojawić ci się K/G/Xdm z pytaniem o użytkownika i hasło. tam poszukaj opcji 'zaloguj do konsoli' or sth like that.

ewentualnie zamiast uruchamiać ponownie pieca daj 'wyloguj' i wtedy poszukaj tego.

co więcej przed instalką sterów nv upewnij się że masz wrzucone źródła jądra [pakiet kernel-source lub podobnie], że masz lynx`a, i może się też przydać ekg

{te dwa ostatnie tak na wszelki wypadek gdyby coś było nie tak później}

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mormegil - w trakcie uruchamiania powinien pojawić ci się K/G/Xdm z pytaniem o użytkownika i hasło. tam poszukaj opcji 'zaloguj do konsoli' or sth like that.

ewentualnie zamiast uruchamiać ponownie pieca daj 'wyloguj' i wtedy poszukaj tego.

Niestety nic z tego :(

1 sposob nie da rady, bo u mnie nie ma logowania :) Jest tylko jeden uzytkownik: Knoppix.

2 sposob nie dziala. W zakoncz prace sa trzy opcje: Wyloguj, Wylacz i Restart. Wylogowanie zamyka X'y, przechodzi do trybu tekstowego na uklamek sekundy i natychmiast uruchamia X'y ponownie. Nawet bash sie nie zdazy pojawic.

EDIT Pomoglo. Juz mykam w 1280x1024 :>

Dzieki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj dodać jeszcze jednego usera, wtedy powinien się pojawić wybór, robisz co robisz i go usuwasz.

ewentualnie poszukaj w Control Center [w kde jest cos takiego, nie wiem jak w Gnome] opcji w stylu 'jesli nie ma hasla to zaloguj automatycznie' lub 'logowanie automatyczne' ? i wyłącz to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejdź pod konsolkę i wpisz init 3, powinno zadziałać (lub 2, wtedy bez obsługi sieci, zależnie od inittab).

inna opcja to przełączyć się pod konsolę i brutalnie zabić xwindow.

jeszcze inaczej: w inittab (w /etc/) zmień domyślny tryb włączania z (najpewniej) 5 na (najpewniej) 3 (opis poszczególnych stopni w inittab jest). po restarcie powinno nie włączyć x'ów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grrr, skonfigurowalem juz nawet konto pocztowe i Linux przestal sie wlaczac :(

Pisze mi przy bootowaniu:

ERROR: Inconsistent file system

Press any key

Po nacisnieciu klawisza wraca do boot menu.

Co moze byc przyczyna :?: Czyzby uszkodzila sie partycja :?:

Edit:

Tak to byla uszkodzona partycja, swap padl, nie wiem czemu, nie wiem jak. Nie wiem nawet jak na to wpadlem. Sformatowalem ja i pomoglo, obu juz mi nie robil takich niespodzianek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... znalazłem rozwiązanie mojego problemu z serwerem UT, przez polecenie "screen" (dzięki małej pomocy kumpla :) ). Loguje się zdalnie, wpisuje screen, odpalam UT jak zwykle i wychodzę przez kombinację CTRL+A D. Jesli chce wyłączyć to się loguję, wpisuje screen -r i wyłączam UT (w tym wypadku CTRL+C :P )

Mam tylko z tym mały problem. Muszę się logować by uruchomić serwer po restarcie. Zastanawiam się czy da się na to napisać skrypt ? Który później wrzuciłoby się w init.d i przywiązało do jednego RL (np. 3, bo na tym system chodzi)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie instali linuxa:

Czy mając na partycji C:

Windows XP SP2

mogę sobie na tą samą partycję doinstalować linuxa?

Czy nie będzie ywmagany formati i nie stracę danych?

Czy linux i win mogą żyć na jednej partycji?

Bo z dwa windowsy i owszem. BO miałem na C: NT i XP

i było ok

ale jak jest z pingwinkiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciezko Ci bedzie postawic Linux'a na NTFSie ;)

poza tym, nie bedziesz mial Swap'a

a po trzecie to kiepski pomysl, zrobilby Ci sie nie wymowny burdel. Lepiej juz zrobic 4 partycje. NTFS na XP, ext-3 na Linux'a, swap'a, FAT32 na dane. Ew. kupic drugi dysk, co przy aktualnych cenach jest nie glupim pomyslem. Jakas 80'ke.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk to nie problem.

Mam jescze dwa HDD po 4 GB na IDE więc można w ramach teswów jeden podłączyć.

A te partycje FAT32 to żeby w pingwinie można było skorzystać z danych na HDD?

Nie ma dystrybucji linuxa korzystających z NTSF?

Bo sam HDD to nie problem (ta stara 4 musi się nadać innego nie ma a kasy też brak :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dysk to nie problem.

Mam jescze dwa HDD po 4 GB na IDE więc można w ramach teswów jeden podłączyć." Wiesz zalezy co instalujesz, ale nowe dystrybucje to moga miec problem sie upchnac na 4 GB, Najnowszy Knoppix po pelnej instalce zajmuje 9 GB. Ale jest tez mniejsza wersja, nie wiem ile warzy. Na XP 4 GB to za malo. Sama instalka sie zmiesci, ale pozniej co chwila bedzie Ci wyl, ze za malo miejsca na dysku.

"A te partycje FAT32 to żeby w pingwinie można było skorzystać z danych na HDD?" Dokladnie, wrzucasz tam, muzyke, filmy, zdjecia wszystkie mozliwe dokumenty, instalki, instalujesz programy Windy. Dzieki temu przy reinstalce Windy nie musisz kombinowac jak tu zachowac caly ten syf i kopiowac kazdorazowo, jedynie przeinstalowac gry i programy, ale to z gotowymi instalkami juz nie problem :) Zreszta istnieje cos takiego jak transfer plikow, moze potrafilby przetransferowac rowniez zainstalowane programy :?: Jedyna wada takiego rozwiazania to ograniczenia co do rozmiaru plikow, max 4 GB, ale o ile nie przechowujesz DVD-Video na dysku, to raczej nie problem.

"Nie ma dystrybucji linuxa korzystających z NTSF?" Wiesz ja specem nie jestem, ale watpie. To jest system by Microsoft, wiec prawa autorskie itd.

"Bo sam HDD to nie problem (ta stara 4 musi się nadać innego nie ma a kasy też brak :D" No jak uwazasz, ale dyski sa teraz bardzo tanie, a rozwiazaloby to wiekszosc problemow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wtrące coś o ustawieniach dla monitora w pliku konfiguracyjnym serwera X. A mianowicie skrypt, który pozwoli wybrać optymalne parametry dla wpisu modeline w ww pliku.

http://xtiming.sourceforge.net

Wystarczy posiadać przynajmniej minimalną wiedzę o możliwościach sprzętu no i przyda się tabela z parametrami pracy monitora, która na pewno znajduje się w każdej instrukcji obsługi. Jeśli ktoś takowej nie posiada to Google dadzą radę.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrące się:

1. obsługa NTFS w linuxie:

jak najbardziej istnieje i ma się dobrze:

od początku jąder z serii 2.6.x da się odczytywac NTFS ale opcje zapisu były zapisane jako (EXPERIMENTAL) i mogły powodować błędy [korzystałem z 2.6.5 2.6.6 2.6.8 i nie było problemów, ani razu nie miałem utraty danych zapisywanych na NTFSie]

obecnie w wersjach od bodaj 2.6.12 zapis i odczyt z NTFSa są normalnie dostępne i ładnie działają.

dystrybucje pokroju Mandrivy Fedory Auroxa chyba nawet automatycznie podmontowują NTFSy, Ubuntu [5.10] podmontowywało FATy samo z siebie a NTFSy trzeba było mount`ować ręcznie - bez problemu, ale nowy Dapper Drake [ubuntu ostatnie] chyba NTFSy też ładuje już.

ja od dłuższego czasu stosuję jednak inny układ:

FAT32 dla windowsa

EXT3 dla /

EXT3 dla /home

EXT3 dla windowsowego d: w którym instaluje on soft

EXT3 dla /mp3

EXT3 dla /inne

a EXT3 jak i EXT2 podmontowuję w windowsie dzięki http://www.google.pl/search?hl=pl&q=ex...+Google&lr=

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Mam problem ze znalezieniem driverow do mojej karty graficznej(MSI GeForce FX5700-VTD256).

2.Takze w TeamSpeaku mam automatycznie ustawiony mute speakers/headphone ;/ i nie bardzo wiem jak to dobrze ustawic w kMix by dzialalo nalezycie.

Posiadam system kUbuntu 6.06

// Udalo mi sie poradzic z instalacja karty graficznej, ale dalej pozostaje mi problem dzwieku. XMMS dziala mi poprawnie lecz czasami wyswietla mi wiadomosc, ze nie moze okreslic karty dzwiekowej. Wie ktos jak zrobic by na 100% dzialala mi moja karta bez zadnych problemow ? Posiadam (Realtec AC97).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nikt nie wie na 100% jak uruchomić poprawnie Twoją kartę dźwiękową bo takich problemów w linuksie nie da się naprawić zdalnie. Ale jedyne co mogę Ci polecić to przejrzenie ustawień natywnego miksera dla ALSA poleceniem

alsamixer

w konsoli. Jeśli polecenie zrzuci błąd lub nie spowoduje żadnej reakcji to problem może być z ustawieniami ALSA. W ponownym skonfigurowaniu pomoże Ci polecenie

alsaconf

- powinien on automatycznie wyszukać Twoją kartę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...