Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

CDA 02/2017 - zawartość

Polecane posty

We wtorek 10.01 do kiosków i salonów z prasą trafi CDA 02/2017. 2 płyty DVD, 3 znane i dobre pełne wersje gier, masa świetnych tekstów, a wszystko za zaledwie 15,99 zł. Grzech przegapić! Ale że nie chcemy, abyście kupowali kota w worku, to proszę bardzo - oto szczegóły.

Zaczniemy od pełniaków - z zadowoleniem prezentujemy zgrabny zestaw trzech gier: Assassin's Creed II PL/EN [Uplay], Far Cry PL/EN [DRM free + Uplay], Awesomenauts EN [Steam]. (W przypadku Asasyna i Far Cry'a można zainstalować spolszczenie, ale da się też grać w oryginalne wersje językowe).

W dziale W produkcji mamy 5 tekstów, wśród których wyróżnia się czterostronicowa zapowiedź Preya autorstwa CormaCa. W beta-testach warto zainteresować się grą Nier: Automata (szczególnie gdy cenisz Bayonettę), choć moim cichym faworytem jest skromny Astroneer. W Recenzjach widać, że świąteczny wysyp gier AAA już zdecydowanie za nami, ale trafiły się i głośne tytuły - Dead Rising 4, Space Hulk: Deathwing, The Walking Dead: A New Frontier, Steep czy Super Mario Run. (Nawiasem mówiąc, wystawiliśmy w tym numerze zaskakująco dużo dziewiątek). Łącznie proponujemy wam 25 recenzji (i to bez tytułów mobilnych) - ich listę znajdziecie niżej.

Przy okazji zajawię pewną drobną, ale fajną i użyteczną zmianę. Odeszliśmy od podawania w zapowiedziach, beta-testach i recenzjach tradycyjnych gatunków gier na rzecz dużo bardziej elastycznych i lepiej opisujących gry "tagów".

Imponująco prezentuje się dział publicystyki. Zaczynamy od wielostronicowego podsumowania roku 2016 - wybieramy Grę Roku i najlepsze produkcje z różnych kategorii (najlepsze RPG, najlepsza gra na PC, najlepszy scenariusz itp.). To taka ekszynowa gala Oscarów uświetniona przez wybór Gry Roku według czytelników, opinie przedstawicieli branży, minifelietony redakcji i podsumowanie technologiczne. Warto! Z tematem podsumowań wiąże się odrębny tekst CormaCa "Odeszły w 2016 roku", czyli przegląd najważniejszych gier, które w posłano do piachu w ciągu minionych 12 miesięcy.

Dla fanów retro mam swój tekst o historii gier komputerowych - a raczej pierwszą część ("Kółko, krzyżyk i kamieni kupa") cyklu, który objętością zaczyna na moim dysku powoli przypominać trylogię Tolkiena. Przypominamy też narodziny iPhone'a ("Przy okazji telefon") i dzieje konsoli Wii - w obu przypadkach z okazji dziesięciolecia urządzenia. A czy wiecie, że historia komputerów sięga… paru tysięcy lat wstecz? Tak, paru tysięcy. Starożytni Grecy mieli "Starożytny komputer na korbkę".

W 2012 roku zamieściliśmy w CDA wasze spekulacje na temat tego, w co, jak i na czym będziemy grać za pięć lat. W tekście "Ciąg dalszy nastąpił. Granie A.D. 2017" sprawdzamy, jak wasze prognozy mają się do rzeczywistości. "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" to z kolei tekst o serialu "Westworld", na który autor artykułu - Berlin, obecnie pracownik Techlandu - patrzy okiem twórcy gier. Skoro o Techlandzie mowa, to Papkin przepytał Pawła Marchewkę (szefa firmy) w trzystronicowym wywiadzie, dzięki któremu poznacie sporo ciekawostek z 25-letniej historii wrocławian. "Nie myślę, ale jestem" to rzecz o AI w grach z perspektywy jej twórców. Nie zabraknie też felietonów - ciekawe, czy na podstawie ich tytułów rozszyfrujecie, czemu/komu są poświęcone. No, to proszę bardzo: Allor i "Kamyki przy drodze", Cross i "Wciąż niewydajne generatory empatii" oraz Papkin i "Opowieści niedo...". A na sam koniec to, od czego wielu z was zaczyna lekturę CDA, czyli Szpile.

Rzecz jasna nie mogło też zabraknąć Na Luzie i Action Redaction.

W dziale sprzętowym przeczytacie przede wszystkim megaporadnik "Arsenał gracza - najlepsze myszy, pady, joysticki i kierownice". Dalej testujemy nowy procesor Intela (Core i5-7600K), high-endową płytę główną (MSI Z270 Gaming M7), dwa wypasione gamingowe laptopy, trzy smartfony z różnych półek, tablet, cztery czytniki e-booków i trzy modele słuchawek.

Na DVD oprócz gier - przypominam: Assassin's Creed II PL/EN [UPLAY], Far Cry PL/EN [DRM FREE + UPLAY], Awesomenauts EN [STEAM] - znajdziecie też dema, gameplaye, gry rodzinne, galerie, cosplaye i wiele innych atrakcji.

To co, we wtorek 10.01 widzimy się w kioskach i salonach z prasą, prawda?

######GRY
Info    

###W PRODUKCJI
Prey    
State of Decay 2    
Marvel vs. Capcom: Infinite    
Ace Combat 7    
Conan Exiles

###JUŻ GRALIŚMY
Gigantic    
Nier: Automata    
Hello Neighbor    
Agony    
Archaica: The Path of Light    
Astroneer

###RECENZJE
Dead Rising 4    
Forza Horizon 3: Blizzard Mountain    
Able Black: Sleepwalker    
World of Tanks 9.17    
Super Mario Run    
Space Hulk: Deathwing    
Pinball FX2 VR
Bethesda Pinball     
Marvel Pinball: Epic Collection Vol. 1
Yesterday Origins    
The Descendant    
The Walking Dead: A New Frontier
Drive!Drive!Drive!    
Slain: Back from Hell    
Let It Die    
Maize
Cities: Skylines - Natural Disasters
The Lion's Song    
Steep
Off-Peak
Lara Croft Go
Batman: The Telltale Series
8-Bit Invaders
Euro Truck Simulator 2 - Vive la France!
Steins;Gate 0


#####PUBLICYSTYKA
Podsumowanie 2016:
Gra Roku    
Technologiczne podsumowanie    
Historia gier komputerowych. Prapoczątki, cz. 1    
Felieton: Kamyki przy drodze
Starożytny komputer na korbkę
Felieton: Wciąż niewydajne generatory empatii    
Przy okazji telefon
Pewnego razu na Dzikim Zachodzie
Nie myślę, ale jestem
Wywiad: 25 lat Techlandu
10 lat Wii 
Ciąg dalszy nastąpił. Granie A.D. 2017
Felieton: Opowieści niedo...
Odeszły w 2016 roku
Szpile


#######TECHNOLOGIE
Info

Megaporadnik
Arsenał gracza - najlepsze myszy, pady, joysticki i kierownice

Testy
Intel Core i5-7600K
Płyta główna MSI Z270 Gaming M7
Notebook Asus Strix GL502VS    
Notebook MSI GS43VR 7RE    
Smartfon Lenovo Moto Z 32 GB
Smartfon Asus ZenFone 3 ZE520KL    
Tablet Lenovo Tab3 8
Smartfon Motorola Moto X Force    
E-czytnik Bookeen Cybook Muse HD    
E-czytnik inkBOOK Classic 2
Słuchawki SteelSeries Arctis 5
Słuchawki Logitech G231 Prodigy    
Słuchawki Ozone TriFX


########INNE
Na Luzie
Action Redaction
Zawartość DVD    


##########PEŁNE WERSJE GIER###########

######Assassin's Creed II PL/EN [Uplay]

akcja o RPG o otwarty świat
PEGI: 18
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: 9 i znak jakości (CormaC w CDA 04/2009)
Multi: brak
PC: Win XP/Vista/7/8/10, CPU 2 x 1,8 GHz, 2 GB RAM, GF 8800 GT/ATI HD 4700


Assassin's Creed II pozostaje niezrównany z paru powodów. Przede wszystkim wciąż urzeka jego scenografia - renesansowa Italia z jej wojnami miast-państw i zarządzającymi nimi dożów oraz nieszablonowymi postaciami historycznymi. Jest też zdecydowanie bardziej zróżnicowany pod względem treści - zadania są złożone i ciekawe, więcej jest również do zrobienia w otwartym świecie gry. Pojawiła się po raz pierwszy w serii kwatera główna bohatera, on sam zaś nauczył się ruchów, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia asasyna - choćby pływania.
O mocy Assassin's Creed II dobrze świadczy także to, że odpaliłem go sobie na potrzeby testów na redakcyjnym pececie, po czym, już w domu, odkopałem jego wersję na X360 i... grałem trzy kolejne wieczory, nie bacząc na piętrzącą się obok konsol wieżę wstydu z gier nowszych. Było tym łatwiej, że zestarzał się z gracją. [g.]

######Far Cry PL/EN [DRM Free + Uplay]

FPS o otwarty świat 
PEGI: 16
Wersja PL: pełna (po zainstalowaniu polonizacji)
Ocena w CDA: 10 i znak jakości (eld w CDA 09/2004)
Multi: brak
PC: Win XP/Vista/7/8/10, CPU 1 GHz, 256 MB RAM, GPU z 64 MB pamięci 

Oryginalny Far Cry to gra, którą nieznany wówczas Crytek zdobył developerski Olimp. Okazała się prawdziwym przełomem w strzelankach w otwartym świecie. Far Cry był pierwszą grą wykorzystującą HDR-y i w ustawieniach wysokich zarzynał pecety jeszcze wiele lat po swej premierze. Pytanie "czy mój pecet uciągnie Far Cry'a?" pozostawało zasadne przez przynajmniej pół dekady od jego premiery.

Siła obalająca Far Cry'a nie zawierała się w nieziemskiej wówczas oprawie graficznej - która, nawiasem mówiąc, utrzymuje poziom nawet dzisiaj, w przeszło dekadę od debiutu. Gra robiła wrażenie także za sprawą sztucznej inteligencji przeciwników. To dzięki niej każde starcie z wrogiem pozostaje wyzwaniem i wymiany ognia rzadko kiedy zdają się jednostronne. Wszystko to sprawia, że Far Cry u nas wyceniony został na 10/10 i jak rzadko co zasługuje na miano gry wiecznie żywej. [g.]


######Awesomenauts EN [DRM FREE}

MOBA 
PEGI: 16
Wersja PL: brak
Ocena w CDA: brak
Multi: lokalnie, zdalnie
PC: Win XP/Vista/7/8/10, CPU dwurdzeniowy, 2 GB RAM, GPU z 256 MB pamięci 

Najlepsza dwuwymiarowa MOBA naszych czasów. Czy może raczej - najlepsza MOBA wykorzystująca stylistykę klasycznych dwuwymiarowych przewijanych platformówko-strzelanek rządzących niegdyś na automatach i ośmiobitówkach. Jednocześnie to w pełni wyrażone "mobowe" starcia trzyosobowych drużyn o fantastycznie strategiczno-zręcznościowym charakterze. W sposób typowy dla "lolopodobnych" miesza też składy teamów, oferując graczom zróżnicowanych herosów, i wyposaża ich w role-playowy system rozwoju już w trakcie meczu. I wreszcie tak jak w innych Mobach do naszej podstawki dokupić można osobno rozszerzenia, jak również pakiety bohaterów, skórek i komentatorów, wydając na nie góry kasy. Zostaliście ostrzeżeni. :) [g.]


##################ZAWARTOŚĆ DVD##########

PEŁNE WERSJE
Assassin's Creed II PL/EN [UPLAY]
Far Cry PL/EN [DRM FREE]
Awesomenauts EN [STEAM]

DEMA
BathRoom
Home Sweet Home
Zombasite

MODULATOR
Mody do Fallout 4

COSPLAY
Klaudia Croft

GRY RODZINNE
Call of Atlantis: Treasures of Poseidon    
Firewing
Fruits of Feather
Go!Go! Pixel

GALERIE
Archaica
Conan Exiles
The Lion's Song
Marvel Pinball Epic Collection

BONUSY
ActionMag
Marek Lenc
Tapety 
Konwój


 

cd_02_001-RGB.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nadchodzacy numer zapowiada sie bardzo ciekawie. Najbardziej czekam na zapoznanie sie z tekstami o State of Decay 2, Prey, Hello Neighbor, Astroneer, SH: Deadwing, Pinball FX2 VR, TWD: A New Frontier, Maize, Cities: Skylines - Natural Disasters i Steins;Gate 0. Publicystyka wyglada smakowicie i jesli nie cala, to wiekszosc z niej chetnie przeczytam. Do tego cieszy mnie zawartosc Megaporadnika. Choc w akcesoria jestem juz obkupiony, to moze znajde tam cos dla siebie. No i brawa za pelniaki! Co prawda AC2 i FC mam juz dawno ograne, ale te tytuly sa klasa sama w sobie i ich pojawienie sie na plycie z pewnoscia doda +10 do przebojowosci i tak juz bardzo dobrego numeru 2/2017. 

 

Macie tez u mnie duzego plusa za recke gry VR. Mam nadzieje, ze stanie sie to regula i w nastepnych numerach CDA rowniez pojawia sie recenzje przynajmniej jednego tytulu VR. Moze duzych, tradycyjnych gier w VR wciaz jest jak na lekarstwo, ale juz w tej chwili jest kilkadziesiat mniejszych i wiekszych tytulow oraz "doswiadczen", ktore sa szczegolnie warte uwagi i w ktore gra sie naprawde swietnie - The Gallery: Call of the Starseed, House of the Dying Sun, Raw Data, Redout, theBlu, HoloBall, The Rose and I, Allumette, Blue Effect, Ghost Town Mine Ride, Vanishing Realms, SportsBar VR czy Elena to tylko kilka szybkich przykladow.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatanio w koncu macie bardzo ladne okladki ktore dorownuja konkurencji, cieszy mnie to niezmiernie. Co do zawartosci numeru publicystyka wydaje mi sie jeszcze ciekawsza anizeli zwykle co jest sporym wyczynem. Co do gier recenzowanych i zapowiedzianych jak sami zauwazyliscie jest troche gorzej nizli w ostatnich miesiacach ale i tak jest kilka tytulow ktore mnie interesuja (Prey, NieR, Walking Dead). Nie wiem jeszcze jak wyglada w praktyce to otagowanie gier zamiast wypisywanie ich gatunku ale wydaje mi sie to swietnym pomyslem. 

No i w koncu bede mogl ograc pierwszego Far Cry'a! Mam nadzieje, ze jak najczesciej bedzie wybor miedzy pobraniem gry a instalowaniem z plyty. Fajnie, ze ciagle kombinujecie i staracie sie isc do przodu, cieszy mnie to niezmiernie. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta "płyta główna" to celowy śmieszek?

Z niejasnych powodoów zniknęł literki "ł" w tekście ale poprawiono. Wyszło... w każdym razie nie była to opinia o pŁycie, która jest ponoć b. dobra (ale i droga). [smg]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam sobie dzisiejszy numer i teraz będzie mi się odbijać czkawką długo. Pamiętam, jak Max Payne 3 został skrytykowany w podsumowaniu roku i cóż, mogę się tylko nie zgadzać, ale kwestia gustu. Nie zmienia to faktu, że pominięcie

 

U4

w Top10 (że

 

Darkest Dungeon i Pokemon Go

się załapały, zwłaszcza ta druga, która jest świetnym fenomenem społecznościowym, ale umówmy się, ubogą i pełną błędów grą, to nie mam pytań) boli. Gem wspomina we wstępie o absolucie i prawdziwie obiektywnej liście. Nie wiem, czy odbierać to na poważnie, czy w żartach, ale widocznie że mną, mnóstwem krytyków na świecie i pewnie sporym gronem graczy jest problem:):)

Och, długo mnie będzie to dręczyć. Ale twórcy tej gry zawsze mieli w Cd-Action pod górkę , niby pojawiały się 9, 8+,  ale w rankingach gdzieś ginęły. Ok, muszą robić bardziej zapamiętywalne gry, zrozumiałem, ale naprawdę, jeśli chodzi o poziom wykonania i dopracowania jako gry samej w sobie... Naprawdę?!

Żeby nie było, że tylko narzekam. Cross, dziękuję za innego exclusive'a na PS4 na tej liście. W zalewie psioczenia na framerate (ok, zgodzę się, nie jest super),oprawę (ale jak ktoś bredzi, że rodem z PS2, to chyba nie grał na PS2) i kontrolę postaci (że co? właśnie ta specyficzna bezwladność tutaj dodatkowo buduje naturalność całego systemu) docenianie tej gry jest naprawdę w cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okładka jak najbardziej na plus, jak i pełniaki ( ACII !, Far Cry !, nawet te Awesomenauts jest super), ale najbardziej denerwuję mnie fakt, że

Top 10 jest jak najbardziej, można rzecz, obiektywne, ale

Spoiler

Wstawienie Titanfalla 2 na drugim miejscu to małe przegięcie. Jest świetny i miodny, ale miodnością nie przebija Dooma, który jest, nomen omen, na 3 miejscu.

A reszta jest jak najbardziej ok :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, behemothomaniak said:

Na etapie 3/4 uzupełnionego paska postępu wyskakuje error 4-tysiące ileś tam i tyle. Ma ktoś podobny problem? A jak nie to gdzie mogę zareklamować/wymienić numer?

Informacja, że "wyskakuje error 4-tysiące ileś tam" niewiele mówi i nie pozwala zidentyfikować źródła problemu. Dokładna informacja o tym jaki to błąd występuje była by bardzo pomocna. Nie mam pojęcia czy grę instalujesz z płtyki czy ściągasz z UPlay. W pierwszym przypadku polecałbym skopiować pliki instalacyjne z płytki na kompa i dopiero stamtąd zainstalować grę. Jeżeli to nie pomoże i problem nadal będzie się pojawiał to spróbuj ściągnąć grę bezpośrednio przez UPlay. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, behemothomaniak napisał:

Kupiłem ten numer specjalnie dla FarCry, żeby powspominać stare dobre czasu, ale nie chce się zainstalować. Na etapie 3/4 uzupełnionego paska postępu wyskakuje error 4-tysiące ileś tam i tyle. Ma ktoś podobny problem? A jak nie to gdzie mogę zareklamować/wymienić numer?

Zgraj zawartość katalogu instalacji na dysk. Jeżeli się nie daje to połóż na płycie dvd kilka ciężkich książek i zostaw na noc. Niestety tłocznia z której CDA korzysta miewa problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos odnosnie nie tylko tego numeru, a takze poprzedniego. Chcialbym podziekowac Wam - ekipie CDA - za wprowadzeniu do pisma wywiadow. Elementu, do ktorego zachecalem w temacie odnosnie ewentualnych zmian w pismie, a ktorego sam fakt istnienia podobal mi sie w konkurencyjnym PIXELu. W swojej ankiecie napisalem, ze podejrzewam, ze jestescie w stanie zrobic to lepiej niz konkurencja. I nie mylilem sie : ) Podziwiam to, ze Papkin z kims o tak malo interesujacej funkcji jak dystrybutor gier jest w stanie przeprowadzic znacznie ciekawsza rozmowe niz naczelny PIXELa z legendami branzy typu Romero, Fargo czy Chahi. I zeby nikt zaraz nie posadzil mnie o lizanie [beeep] - nie mam w tym interesu, a i zwyczajnie naleze do tej nielicznej grupy osob, ktora widzac, ze ktos robi cos dobrze, potrafi i chce to glosno docenic. I zeby nikt nie zarzucil mi nieuzasadnionej antypatii wobec PIXELa. Dawalem mu szanse na rozkrecenie sie przez siedemnascie numerow. To chyba szansa nad wyraz uczciwa ?  Niestety poza tekstami trzech wymiataczy w postaci Sir Haszaka, B. Kluski i Usera Jamy - nie bylo tam niczego, co by mnie satysfakcjonowalo. Bo pisane na kolanie wikipedyczne teksty moge sobie sam pisac. Tak jak pojawienie sie kolejnego wydania Ekszyna budzi we przyjemne, wrecz dzieciece uczucie ciekawosci, tak PIXELa bez jakichkolwiek uczuc przestalem kupowac. I za sam fakt owej roznicy warto napisac mile, ale szczere slowa :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Smuggler Wow, co za przeciek :> I dobrze, bo to czlowiek, ktory wydaje sie miec gigantyczna wiedze i na pewno przyjemne pioro. Swoja droga te jego wyskoki do Ekszyna (i jesli czegos nie pokrecilem - takze RETRO) to troche kolaboracja... Bo w PIXELu byl stalym i figurujacym w stopce autorem, jednak nie wiem, czy pisuje tam teraz. Nie wiem tez, jak w waszej branzy postrzega sie takiego typu zachowania. Jakis czas temu zastanowilo mnie, czy pixelowy Greg, to nie przypadkiem Krigore =D Jednak w wyniku wnikliwego sledztwa ustalilem, ze nie. I wlasnie - ja to chcialbym kolejne RETRO! Wiem, wiem, ,,kazdy by chcial, a robic to nima komu". Oceniajac sam pierwszy numer, to bardzo atrakcyjna alternatywa dla chyba oplacalnie licznych czytelnikow PIXELa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę sobie zagrać po Polsku w FAR CRY bo nie da się jej załączonym na płycie patchem ani takimi samymi z netu pobranymi podnieść wersji gry do 1.4
Przy próbie instalacji patcha na Windows 10 pojawia się komunikat błędu jak ten który widać w załączniku.

Ktoś wie jak ten problem rozwiązać?

Error.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten, kto wymyślił skład w artykule "Narodziny zła", a konkretnie zestawienie ciemnego czerwonego koloru strony z czarną czcionką o standardowym dla CDA rozmiarze, powinien zostać zesłany do ciemnych lochów celem czytania tego materiału w kółko przy świetle pochodni! Przecież tego prawie nie da się przeczytać. A jak jeszcze, nie daj Boże, od strony odbije się światło - pozamiatane :( 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...