Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sevard

Systemy operacyjne - co wybrać?

Polecane posty

@Hakken

@debian stailny w wersji stabilnej. Updaty co 20 lat. Enjoy ;)

Tja, ale ja spotykam ludzi, którym Debian działa bezproblemowo 8 lat :D [użytkownicy WinZgrozy, proszę nie hejtować ;)]

@pablo666

Najlepszy będzie Linux ;) A na serio - raczej na Twoim miejscu za siódemkę bym się nie zabierał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yojo2

Skąd wiesz jaki on ma sprzęt ? o.O

@pablo

Napisałem już w Twoim temacie w "Programy", IMO windows 7 jest lepszy od XP

@tomsto

Mi też działa bezproblemowo, nie 8 lat ale od kilku lat. I tak nie widze jaki ma to związek z tym, jak często debian jest updatowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz i ja się udam po poradę.

Potrzebuję systemu GNU/Linux, który umożliwi mi podszlifowanie 'umiejętności' bashowych. Jest jednak kilka 'ale'...

1. Komputer, na którym system będzie instalowany jest mniej więcej tak mocny, jak toster z ekranem LCD...

2. ... I do tego nie ma stacji dysków.

3. W tym temacie (systemy inne-niż-window$) jestem nieco zielony. Proszę więc darować sobie podśmiechujki :3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda dystrybucja ma basha, więc to już tylko kwestia preferencji.

Polecę Ci:

-arch <--- polecam

-gentoo <--- nie polecam jeśli jesteś zielony

-debian

-grml (domyślne ma zsh, ale można odpalić basha) <--- bardzo lekkie, świetnie nadaje się na livecd.

-xubuntu/lubuntu <---- nie do końca polecam, ale od biedy może być

Skoro masz słaby komputer, to środowisko graficzne lxde lub xfce będzie dobre. O ile potrzebujesz :)

Ostatni o słyszałem, że zainstalowano linuksa na ukłdadzie scalonym tostera, więc nie masz się co martwić ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentoo z góry odrzuć. Potrzebuj dość mocnego sprzętu by wszystko ładnie działało. Ja od siebie polecę Slackware. Wystarczy trochę czasu poświęconego na konfigurację i wszystko ładnie będzie działało. Jeśli nie zależy ci na dużym środowisku graficznym a stawiasz na wydajność to wystarczy menedżer okien typu Fluxbox.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Fakt, zapomniałem, że kompilowanie wszystkiego na gentoo to słaby plan na słabym komputerze ^^

Chociaż z drugiej strony mógłby zostawić komputer na noc, żeby sie kompilowało, a potem mieć nieco szybszy system (wiem, że to się zasadniczo nie opłaca, ale w przypadku słabego komputera może mieć sens)

Jak chcesz się uczyć basha i generalnie linuksa to polecam nie instalować żadnego środowiska graficznego. Będziesz zmuszony używać konsolki, więc się nauczysz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer na noc można zostawić tylko jest inny problem ;). Mianowicie ktoś kto nie zna zupełnie systemu dobór flag przy kompilacji będzie czarną magią. Tak więc jeśli wszystko będzie chciał kompilować bez własnego doboru CFLAGS (czy też bezpiecznych CFLAGS), nie zyska dużo na wydajności systemu względem innych dystrybucji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonisz do Microsoftu, tłumaczysz sytuację. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu z ponowną aktywacją (nawet kupując nową płytę główną i nie dzwoniąc do Microsoftu aktywujesz system, tylko mogą cię targać wyrzuty sumienia, że złamałeś licencję).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś od siebie dodać,to warto brać Windows 7,ja mam Ultimate 64bitową i jest super,szybszy jest od Visty i ładniejszy od XP,np.bez problemów uruchamiam gry nawet z 2005 roku,choć wtedy zmienia się schemat kolorów,oczywiście nic nie jest idealne,i raz na tydzień,dwa zdarzy się mi że np.kiedy gram to wychodzę do pulpitu i wyświetla mi info że np.prince of persia przestał działać,ale to tylko taki mały minusik jeśli coś pomogłem od siebie,jeśli chodzi o gry to bierz wersję 64bit

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...