Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sevard

Systemy operacyjne - co wybrać?

Polecane posty

A to ciekawe, bo moja kopia 8 z MSDN ładnie się zaktualizowała ;) Te aktualizacje to w formie aktualizacji, czy trzeba pobrać i zainstalować 8.1 od zera?

Nie wiem, nie wnikałem w szczegóły. Odsyłam tutaj.

O aplikacjach modern nie mogę się wypowiedzieć, bo mam za niską rozdzielczość matrycy. Fakt, że po aktualizacji jeszcze przy TV to widziałem, ale myślałem, że to jednokrotny samouczek.

To u mnie chyba się zbugował, bo wyskakuje raz na każdy restart kompa.

No i integracja z kontem MS. Z jednej strony super sprawa, w końcu łatwy dostęp do Skydrive z poziomu eksploratora, ale zmuszanei usera do integracji z chmurą nie jest ok.

W sumie, to jak ktoś nie chce, to tego sobie nie ustawi. To samo robi Google i do nich jakoś nikt pretensji nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z racji, że wyszedł niedawno Cod:Ghosts, a kiedyś bardzo lubiłem grać w Cod'a MW2, mimo wielu problemów z nowym cod'em zacząłem się poważnie zastanawiać jego zakupem. Sprawdziłem wymagania i wielce zaskoczony zobaczyłem, że wymaga on systemu 64-bitowego, 6GB RAMu i takich tam. W tym momencie uznałem, że czas odświeżyć nieco mojego blaszaka, zakupić troche dodatkowego RAM'u i nowy system. I jak się pewnie domyślacie, dotarłem do tego tematu.

Pewnie z tego tekstu już to wywnioskowaliście, ale jestem laikiem w tych sprawach, dlatego prosiłbym was o polecenie systemu operacyjnego, na którym mógłbym swobodnie pograć w nowsze gierki. Dotychczas miałem Viste (32-bit) (oczywiście oryginał) i w sumie nie miałem z nią żadnych problemów, wbrew powszechnie panującej opinii o jego zawodności :) Windowsa 8 używałem na laptopie (laptop już miał go zainstalowanego), więc jestem z nim całkiem nieźle obeznany. WIndowsa 7 nigdy nie używałem, ale znajomi sobie bardzo chwalili. I tu pojawiły się moje pytania:

Który system wybrać? (chociaż raczej się skłaniam ku 8, chyba, że znacie jakiś powód, dla którego powinienem z niej zrzygnować na rzecz 7, np. bardzo kiepska kompatybilność z grami)

Czym się rożni wersja box od OEM, która będzie dla mnie lepsza?

Na allegro wdziałem Windows 8 pro upgrade box, za 229 zł, napisane tam było, że ten produkt to właśnie taki upgrade i, że można go wykonać np. Z takiej visty oraz, że jest przeznaczony do architektury 64-bit, w pełni by mi to odpowiadało, tylko zastanawiam się, czy są w tym jakieś kruczki, których nie jestem w stanie dostrzec i czy upgrade z visty (32-bit) będzie na windows 8 (64-bit)?

Sorki, za ścianę tekstu, ale mam nadzieję, że któryś z was przez to przebrnie, a może nawet mi odpowie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście brałbym 8.1 - będzie dłużej wspierany od 7, ma lepszą licencję (8/8.1 OEM jest odpowiednikiem 7 BOX), obsługuje więcej RAMu (8/8.1 ma limit 128GB, a porównywalny cenowo 7 Home Premium - 16GB), itp. Śmiało możesz brać OEM. Co do upgrade to się nie wypowiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Windows 8.1, nie ma się co bawić w starsze wersje. Przejście z 7 jest nieopłacalne, z XP i względnie Visty już tak.

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/upgrade-from-windows-vista-xp-tutorial

Tutaj masz wszystko fajnie opisane, spróbuj sprawdzić ceny bezpośrednio u MS. Jest stara góralska zasada, że soft kupujemy zawsze z zaufanych źródeł - znane sklepy czy producent. Na Allegro łatwo się nadziać.

Niby przy aktualizacji z Visty do 8 nie powinno być problemu ze zmianą 32/64, ale ja raczej zdecydowałbym się na pewne rozwiązanie, jakim jest OEM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku nie ma znaczenia czy weźmiesz OEM, czy Upgrade, więc możesz brać tańszy system. Masz licencję na Vistę, więc kwalifikujesz się do kupna wersji Upgrade. Z wersją Upgrade będzie jedynie mały problem z pierwszą aktywacją, bo będziesz ją musiał przeprowadzić telefonicznie, a poza tym nie ma jakichś większych różnic. Tu i tu będziesz musiał wykonać czystą instalację.

Tak jak napisał wyżej Gofer - nie kupuj systemu na Allegro, bo to proszenie się o kłopoty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem czy był taki temat jeśli tak to proszę o podanie linka do takowego.

Mam system Windows XP i nie wiem czy się przesiadać na Windows 7. Chciałbym wiedzieć który system jest lepszy i czy mi się opłaca. I najważniejsze czy siódemka jest stabilniejsza od XP? Jak nie utracić danych o wadze 80 GB podczas zmiany systemu? Czy pójdą mi te gry na siódemce?

Bitwa O Śródziemie I,II i dodatek ; Counter Strike 1.6 ; Deluxe Ski Jump 3 ; Disciples 2 - Bunt Elfów ; FIFA 11 & 12 ; GTA San Andreas i Vice City ; HoMM III Shadow Of Death & HoMM IV ; LoL ; NFS Underground 2,Most Wanted i Carbon ; Ojciec Chrzestny 2 ; Sacred Złota Edycja ; Titan Quest ; Torchlight ; Two Worlds ; Wiedźmin 2 Zabójcy Królów ; Wiedźmin Edycja Rozszerzona i King's Bounty Legenda.

Trochę się rozpisałem.

Dwa lata temu przeszłam z systemu WIN XP na WIN7 i o dziwo jestem bardzo zadowolna. Zawsze XP był według mnie najlepszym i najstabilniejszym systemem. Od dwóch lat jest to WIN7. Co do gier, powinny spokojnie działać:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, chciałbym odświerzyć ten temat. Jestem na kupnie nowego win. Teraz mam oryginał XP i chcę zmienić, kusi mnie 8. byłem dziś obejrzeć i w sklepie kosztuje 390 zeta. Powiedzcie co przeszkadza w 8, oprócz tego że jest nowy wygląd opcje itd itp. chodzi o działanie programów, starszych gier ( w stylu mafia 1 np, wszelkie Coliny, Twierdze, Splinter celly itp itd.) Czy wszystko działa ok? Czy przeglądanie stron w przeglądarce działa jak w poprzednich systemach? Głownie gram, oglądam filmy w allplayerze, albo w przeglądarce. CO jest takiego złego w 8, skąd takie złe opinie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzi przeraża nowy interfejs i tyle. Pod wszystkimi innymi względami jest to system lepszy od Windowsa 7. Jeśli chodzi o to, czy dane gry będą działały, to niestety musiałbyś poszukać informacji w necie lub dorwać kogoś, kto próbował je odpalić na danym systemie. Większość gier, które działają pod Windowsem 7 powinna działać również pod Windowsem 8.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Mafią miałem problemy przy Widows 7 (nie chciała w ogóle się uruchomić) a na Widows 8.1 crashowała mi się zaraz po wstępie. Splinter Cell będzie chodził bez problemu, co do reszty - nie wiem. Windows 8 nie jest taki straszny. Z początku byłem przytłoczony zmianami interfejsu (a jak ja płakałem, że nie ma aero, matko), jednak po kilku dniach już nie chciałem innego systemu, teraz jakbym usiadł do siódemki to byłbym smutny, bo nie ma tam mojego ulubionego menu z kafelkami. Oprócz interfejsu Win 8 praktycznie niczym się nie różni od siódemki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dla zwykłego użytkownika nie ma większej różnicy, poza interfejsem oczywiście. Sam ściągnąłem z domu stacjonarkę z 7, ostatnio pracowałem na 8 i zauważyłem, że mam inny system dopiero jak próbowałem użyć gorącego narożnika ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Wkrótce będę miał nowego pc. Rozwazam opcję z zakupem mocniejszych podzespolow kosztem braku windowsa. Zastanawiam się czy instalacja win7/win 8 pirackiego na pewien okres ma sens. Głownie mam na myśli czy nie będzie mi to utrudnialo codziennej pracy. Jak uważacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - pomijając już jakiekolwiek kwestie moralne, prawne, czy regulamin forum - pirackiej wersji sensu instalować nie ma, ze względu na brak bezpieczeństwa itd. :P

Trial na 3 miesiące zainstalujesz i będziesz miał trochę czasu żeby uzbierać na normalnego Windowsa ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowicze :) Ja mam do was pytanie takie warto w ogóle kupować Windows 8.1. Bardzo często używa się Menu Start a w nim wcale go nie ma. Samemu trzeba go tworzyć albo czekać kiedy Microsoft zlituje się i go wstawi w którąś aktualizacje. Dodatkowo pojawiła się informacja taka że "Microsoft kończy ze wsparciem Windows 8.1. Nowe łatki tylko dla Update 1" A ja zgłupiałem. Używam Windows 7 Home Premium 64bit z SP1.

Dlatego pytam was czy warto inwestować w Windows 8.1 czy pozostać przy Windows 7 (dodam ze planuje kupić oryginał OEM)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upgrade z Windows 8.1 do Windows 8.1 Update 1 (ktoś powinien zostać powieszony za tą nazwę) będzie darmowy, podobnie jak to miało miejsce przy przejściu z Windows 8 do Windows 8.1. Na te kolejne numerki, update'y, czy co tam jeszcze należy patrzeć jak na Service Packi w poprzednich wersjach Windowsa (wtedy również MS przy wyjściu nowego SP kończył wsparcie dla wcześniejszych wersji systemu). Czyli tak naprawdę nie ma się czym martwić, jeśli o aktualizacje chodzi.

I zdecydowanie wybrałbym Windowsa 8.1. Będzie wspierany przed dłuższy okres czasu, jest szybszy i bezpieczniejszy niż Windows 7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ należy cytować mądrych ludzi:

No tak, chyba że w takim sensie, to rozumiem. Tak czy inaczej dziś ci nieco bardziej doinformowani koledzy z Polibudy powiedzieli mi, że mogę sobie pobrać na dwa lata (jako student) Windowsa 7 i/lub 8 (teraz nie pamiętam), więc zrobię to, przetestuję oba, a potem się zobaczy, a Wam za wszystkie rady co do systemu dzięki.

O ile zasady licencji MSDN AA się nie zmieniły, to możesz pobrać teraz system, ale używać możesz go dożywotnio. Po zakończeniu studiów tracisz tylko prawo do aktualizacji do kolejnych wersji systemu (czyli np. z Windows 8 do Windows 9).

Biorąc pod uwagę że 8 i jego aktualizacje będą dłużej wspierane przez Microsoft, wypada uznać to za ogółem bezpieczniejszy wybór.

Nope, mam na myśli architekturę systemu. Jest kilka rzeczy, które przemawiają za Windowsem 8, jeśli o bezpieczeństwo chodzi:

- wbudowany antywirus (może nie jest jakiś wybitny, ale przeciętnemu użytkownikowi, który uważa gdzie klika, spokojnie wystarczy);

- Early Launch Anti-Malware (ELAM);

- SmartScreen Filter (był również w Windows 7, ale tylko na poziomie IE, w Windows 8 obejmuje swym zasięgiem cały system);

- SecureBoot (tylko na płytach z UEFI, ale zawsze coś);

- sandboxing (ograniczony do aplikacji Metro, ale znowu lepsze to niż nic);

- poprawki w zarządzaniu pamięcią, architekturze jądra itp.

No niestety, ale Windows 7 swoje lata ma (tak naprawdę to jest architektura WIndows Vista z niewielkimi poprawkami), a twórcy malware nie śpią.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to Ósemka ma wszystkie rzeczy z Siódemki + kilka nowych rozwiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przyszło coś takiego do głowy. Ściągnąć triala 90 dni i zrobić wirtualną maszynę do testów. A nóż mnie przekona. A potem programowo stworzyć menu start bo to jest mega ułatwienie. A dalej czekać na aktualizację która sama stworzy oryginalne menu start podobne do tego co jest w W7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jestem szczęśliwym posiadaczem win8 i tak jakoś.. kliknąłem ostatnio zatualizuj i uruchom ponownie i dzisiaj wyskoczyło mi okienko z napisem że win 8.1 jest gotowy do instalacji mam tylko wybrać teraz, za 4 h, czy przypomnij później...

A ja... bardzo nie lubię zmian, chciałbym zachować swój win8.0, bez codziennego klikania guzika "przypomnij później" czy da się coś takiego zrobić, a jeśli tak, to prosiłbym o instrukcję ,,krok po kroku", przepraszam jeśli to zły dział, ale był to najbliższy który znalazłazłem.

T.L.D.R. muszę się pozbyc aktualizacji win8.1 z kompa, chce wrócić do win8 (jeszcze nie zainstalowałem updatu)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak tą aktualizację zainstalował, bo jest bardzo ważna - poprawia bezpieczeństwo, stabilność i nie zmienia jakoś bardzo dużo w interfejsie (tzn. trochę zmienia, ale da się to przestawić tak, żeby było jak wcześniej).

Windows 8 nie jest już aktualizowany, co oznacza, że jest dziurawy jak ser szwajcarski (ostatnio MS poprawił dwie krytyczne luki, które pozwalały na zdalne przejęcie komputera ofiary, w sieci jest już mnóstwo malware, które wykorzystują te luki). Dodatkowo może być problem z instalacją najnowszych sterowników do Twoich urządzeń.

Jeśli koniecznie nie chcesz tego aktualizować, to możesz po prostu wyłączyć Windows Update - bez aktualizacji do 8.1 i tak jest zbędny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...