Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sevard

Systemy operacyjne - co wybrać?

Polecane posty

Windows XP to radzę już sobie odpuszczać teraz, przecież sam Microsoft zapowiedział, że 1 stycznia 2014 roku przestanie wspierać ten system operacyjny. Ponadto coraz więcej tytułow nie hula na tym zasłużonym oprogramowaniu, z głośniejszych tytułow wspomnę Call of Duty Black Ops 2 oraz Hitman Absolution na XP nie pójdą. Radzę wybrać wersję 64 bitową, poza tym jak miałem na komputerze zainstalowane 50 gier na XP system mi się uruchamiał dosyć wolno, siódemka pod tym wzgklędem wypada o wiele lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się orientuję to od czasów Windows Vista kolejne Windowsy, tj. siódemka i osemka wykorzytsują wersję DirecXt co najmniej 10.0. Starsze wersje są chyba tylko emulowane, ale na W7 też da się uruchomić starsze gry. A co do kwestii spadku płynności w grach korzystających z bibliotek DirecXt w wersji 9.0 wiem, że w Viście taki problem występował, z siodemką ani nie spotkałem się z czymś takim ani o iniczym takim nie słyszałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście polecali, Windowsa 7 w wersji 32 czy 64-bitowej? Wiem, że dużo tego w necie, ale opinii jest tyle, ile jest osób wypowiadających się na ten temat. Moja sytuacja wygląda tak, że mam oba systemy, planuję zrobić format dysku i zainstalować nowy system, pytanie tylko który. Do tej pory używałem 32-bitowej wersji, bo 64 odradzał mi znajomy informatyk, z racji tego, że dużo programów nie obsługuje 64. Podam specyfikację kompa, żeby było łatwiej:

CPU intel core i3 @2.93GHz

RAM 4GB DDR3 1600MHZ( korzystam z 1333)

GPU GeForce GTX 460

Chyba tyle wystarczy. Zastanawiam się nad 64, ponieważ system 32- bitowy widzi tylko 3GB pamięci RAM, co czasami( np. strasznie długie wczytywanie się map w multi Battlefield 3) wydaje mi się ilością niewystarczającą. Być może to przez moją kartę graficzną, nie wiem. Szczerze mówiąc nie do końca znam się na softwarze dlatego chciałbym się dowiedzieć jak by to wyglądało przy 64-bitach. Kompa używam do standardowych zastosowań. Muzyka, filmy, gry, internet. Na 32 wszystko działa dobrze, ale skoro mam 64 to czemu nie skorzystać? Pytanie tylko czy jest sens :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wybór jest prosty, brać 64bit, jako iż system 32bit nie wykorzysta w pełni tej ilości RAMu (co zresztą sam zauważyłeś). Gorzej niż na 32bit na pewno nie będzie. A co do niedziałania programów - to dotyczy programów 16bit, czyli gdzieś tak z połowy lat 90, pisanych pod Windows 3.1 i tego typu rzeczy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabe Newell już od jakiegoś czasu marudzi na MS (zwłaszcza zaś na Windows 8):

http://www.neowin.net/news/valves-gabe-newell-calls-windows-8-this-giant-sadness

http://uk.ign.com/articles/2012/07/26/gabe-newell-windows-8-is-a-catastrophe

Od dawna również było wiadomo, że Steambox ma bazować na Linuksie. Pewnym zaskoczeniem jest dla mnie tylko to, że Valve postanowiło wypuścić własny system, bo jednak dosyć blisko współpracowali z Canonicalem, więc spodziewałem się tam jednak jakiegoś klona Ubuntu.

Jeśli chodzi o ten screenshot, to część rzeczy jest szczerą prawdą, część jednak nie do końca. , ale to, co udostępnili, to jeszcze za mało, by stwierdzić, że mamy jakiś duży przełom. Z kolei AMD już od kilku miesięcy dosyć intensywnie pracowało nad tym, żeby jej karty były poprawnie wspierane pod Linuksem. Do tego dzisiaj podali informację, która świadczy o tym, że Linux wcale nie jest im obojętny. Sądzę, że bardzo dużo wyjaśni się dzisiaj o 19-tej (Steam ogłasza kolejną część swojego wielkiego planu, a AMD ma konferencję na Hawajach).

Nie popadałbym jednak jeszcze w hurraoptymizm. Nadal jest dużo rzeczy do zrobienia i ustalenia. Jednak Linux idealny nie jest. Nadal dominującym serwerem wyświetlania jest stary X11, który tak naprawdę nie powinien działać, ale jakimś cudem jednak działa. Niebawem większość dystrybucji ma zamiar przesiąść się na nowsze rozwiązania, czyli na Mir (w Ubuntu) oraz Wayland (we wszystkich innych dystrybucjach). Tu powstaje pewien problem, bo ani Ubuntu nie chce zrezygnować z Mira, ani inne dystrybucje nie chcą na niego przejść (głownie ze względu na chore lincencjonowanie Mira, Canonical w tym przypadku naprawdę przegięło). Efekt może być taki, że będziemy mieli zamknięte Ubuntu, które będzie sobie żyło własnym życiem oraz inne dystrybucje. Jeśli twórcy różnych dystrybucji się nie dogadają, to to wszystko może runąć zanim się jeszcze zacznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XP jest archaicznym systemem i niestety, ale ma sporo wad, jeśli porównać go choćby do Visty, Siódemka go zjada na śniadanie. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze wydanie XP pochodzi z 2001 roku, ostatnie (SP3) z 2008. To jest bardzo długi okres czasu w przypadku oprogramowania. Zarówno mechanizmy bezpieczeństwa, jak i możliwość wykorzystania nowych technologii przemawiają za nowszymi systemami. No i trzeba pamiętać, że wsparcie techniczne dla XPka kończy się w kwietniu przyszłego roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to były trzy wersje 64-bitowych XPków. I naprawdę cieszę się, że można tu spokojnie użyć czasu przeszłego.

XP 64-Bit był ciekawym tworem przeznaczonym dla 64-bitowych procesorów Itanium i natywnie działał w oparciu o instrukcje IA-64. Były dwie edycje, pierwsza oparta o XP i druga oparta o Windows Server 2003. System umarł w 2005 roku, co wszystkim wyszło na dobre.

XP 64-Bit Professional był ciekawszym tworem, ale zainteresowanie platformą było tak małe, że nikomu nie opłacało się tworzyć sterowników dla XP x64. Jeśli już komuś się chciało, to najczęściej sterowniki były niedopracowane. Dodatkowo to jednak był rok 2005, gdzie czasem jeszcze używało się aplikacji z kodem 16-bitowym oraz korzystających z MSDOSa, których ta edycja nie wspierała. W efekcie ta edycja nie zdobyła uznania.

tl;dr - Mówimy o działających systemach, yojcu wink_prosty.gif - Gofer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]Microsoft has confirmed that DirectX 11.2 (...) will be exclusive to Windows 8.1 and its Xbox One console.
The only real surprise is that DirectX 11.2 won't be coming to Windows 8, either, with Microsoft reserving the update for its bleeding-edge Windows 8.1

Inna sprawa, że aktualizacja do 8.1 jest darmowa, bezproblemowa (prawie) i opłacalna. Ciężko w to uwierzyć, ale po aktualizacji system uruchamia się odczuwalnie szybciej. Niestety nie pomyślałem o testach przed aktualizacją, to subiektywne odczucie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Up

Właśnie, jak to wygląda z tym Windows 8.1? Przymierzam się już od dawna do aktualizacji, w internetach piszą, że premiera miała być w październiku, jednak w CDA jest napisane, że w listopadzie. W końcu jak jest? Bo już się trochę nie mogę doczekać (piękne będzie ustawienie, że od razu po logowaniu się do systemu wrzuca nas na pulpit zamiast do kafelkowego menu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja jest dostępna już od tygodnia czy dwóch. Żeby ją pobrać trzeba wejść do aplikacji modern UI 'Sklep', od razu zaatakuje Cię informacja o aktualizacji ;)

Jedyne, co mi w tej wersji systemu przeszkadza to paradoksalnie przycisk start, no ale lud chciał, to lud ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak z tym DX ? biggrin_prosty.gif

Przecież wkleiłem dwa mądre cytaty po angielsku...

@Devius - nie, nie można tego pobrać inaczej niż przez Sklep. Miałem z tego tytułu straszny ból tyła, bo aplikacje modern UI nie działają na niskich rozdzielczościach. Musiałem lecieć do przyjaciółki i podpinać się pod TV. Tutaj masz wszystko wyjaśnione: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/update-from-windows-8-tutorial

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co mi w tej wersji systemu przeszkadza to paradoksalnie przycisk start, no ale lud chciał, to lud ma.

Przycisk Start moim zdaniem jest zbędny, ale jakoś bardzo mocno nie przeszkadza. Mnie tylko wkurzają te wyskakujące ramki ze strzałką i napisem, że tu jest menu Start, gdy uruchomi się jakąś aplikację Modern UI (wkurzające, gdy się otwiera PDFy za pomocą TWINUI). Poza tym wyszukiwanie w Ósemce mi bardziej podchodziło niż to w 8.1.

@Devius Zależy. Ostatnio na forum ktoś miał podobny problem (brak aktualizacji w sklepie) i okazało się, że ta aktualizacja nie pojawia się u ludzi, którzy mają system na licencji MSDN AA (prawdopodobnie podobnie będzie z innymi licencjami MSDN). W takim przypadku aktualizację można pobrać z serwera MSDN.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, bo moja kopia 8 z MSDN ładnie się zaktualizowała ;) Te aktualizacje to w formie aktualizacji, czy trzeba pobrać i zainstalować 8.1 od zera?

O aplikacjach modern nie mogę się wypowiedzieć, bo mam za niską rozdzielczość matrycy. Fakt, że po aktualizacji jeszcze przy TV to widziałem, ale myślałem, że to jednokrotny samouczek.

No i integracja z kontem MS. Z jednej strony super sprawa, w końcu łatwy dostęp do Skydrive z poziomu eksploratora, ale zmuszanei usera do integracji z chmurą nie jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...