Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Nauki wszelakie & łamigłówki

Polecane posty

Bardziej prawdopodobne jest prawidłowe trafienie w Lotto.

Uzasadnienie: istnieje znacznie mniejsza ilość kombinacji, w ilu można wylosować te 6 liczb w lotto, niż na ile można wyciągnąc 13 kart z talii 52-kartowej. Wynika to z zastosowania prostego wzoru:

n!/[(n-k)!k!], gdzie n oznacza liczbę liczb/kart spośród których wybieramy, a k oznacza liczbę wybieranych kart/liczb. Żeby dać jakieś porównanie, podam że w pierwszym przypadku wyszło mi 23306360 możliwości, a w drugim 317506779800. Różnica jest znacząca :) Mogłem sie pomylić przy obliczeniach, bo jestem senny, ale różnica jest takduża, że nie powinno to miec znaczenia. Mogłem się też pomylić w zastosowaniu wzoru, bo rachunek prawdopodobieństwa miałem ponad rok temu. Jednak powinien być dobry, bo jesli dobrze pamietam nie uwzgledniamy w nim kolejnosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe? :)

Odpowiedź uzasadnij ;)

Drogi Dogmeacie, istnieje matematyczny wzór określający ilość możliwych kombinacji, ("n" po "k"), jakie da się utworzyć z "n" dowolnych elementów zbioru liczącego "K" elementów. Podał Ci go Lord Nargogh

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Dogmeacie, istnieje matematyczny wzór określający ilość możliwych kombinacji, ("n" po "k"), jakie da się utworzyć z "n" dowolnych elementów zbioru liczącego "K" elementów. Podał Ci go Lord Nargogh

Drogi Generale... Te pytanie było do następnej zagadki (obrazek)

Jak się liczy prawdopodobieństwo, to ja wiem ;) Nie dawałbym zagadki, której sam nie umiem rozwiązać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogmeat - niemożliwe, bo gdy się pierwiastkuje liczbę podniesioną do kwadratu, to wynikiem jest moduł z tej liczby, a nie ta liczba. Taki przykład podaje sie zresztą w szkołach, żeby pokazać, że ten moduł jest BARDZO ważny :). Czytaj: jest to niemożliwe, bo zadanie jest rozwiązane z błędem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak położyć jedenastu żołnierzy w dziesięciu pokojach, tak żeby każdy miał swój pokój?

Do pierwszego pokoju chwilowo pakujemy dwóch. W drugim umieszczamy trzeciego, w trzecim czwartego i tak dalej. W dziewiątym pokoju umieszczamy dziesiątego chłopaka. Zostaje nam wolny pokój, do którego kładziemy tego jedenastego, tymczasowo wpakowanego do drugiego i.... Voilla! Jedenastu ludzi leży w dziesięciu pokojach i każdy ma własny pokój! :D :D :D

Gdzie tkwi błąd?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd tkwi w tym, że w ten sposób umieszczamy nadal dziesięciu, a nie jedenastu żołnierzy, ponieważ po umieszczeniu w dziewiątym pokoju dziesiątego chłopaka, zostaje nam jeden wolny pokój, i.... dwóch żołnierzy chętnych, by go zająć. W tym również ten jedenasty żołnierz. A tymczasowo wpakowany do drugiego jest dziesiąty żołnierz.

:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy sie to policzy na palcach albo rozrysuje pokoje na kartce to dziwnym cudem wychodzi, ze to jest mozliwe... :o ale nie ma tak lekko :)

a rozwiazanie akurat jest proste i mi przyszlo do lepetyny szybko:

gdy do pierwszego wsadzimy 2, to i tak pozostanie nam jeszcze 9, ktorzy rzolokuja sie w

9 pozostalych pokojach. wtedy zajetych pokoi bedzie juz 10, a ten drugi z pokoju pierwszego, gdy przyjdzie nan pora, zostanie bez zakwaterowania

:D

Lordzie, gdzie mi sie wepchales! :P:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Areometr to przyrząd do pomiaru gęstości cieczy. Pomyślcie i odpowiedzcie które z trzech twierdzeń dotyczących areometru jest prawdziwe:

1. Aby ziemskim areometrem zmierzyć gęstość cieczy na Księżycu, należy wydłużyć jego skalę sześć razy.

2. Ziemski areometr na Księżycu nadaje się tylko do wyrzucenia.

3. Ziemskim areometrem zupełnie dobrze możno posługiwać się na Księżycu i na dowolnej planecie.

Tylko bez strzelania, uzasadniać odpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie nr.1 z tego powodu że ciążenie na księżycu jest 6 razy mniejsze nisz na ziemi a Aerometr musi mieć odpowiednią wagę żeby cokolwiek osiągnąć wiec wydłużając go 6 razy zwiększymy jego masę żeby była w przybliżeniu podobna do masy Aerometru ziemskiego

:)

PS:

Chociaż nie podziałka tu nie ma dużego znaczenia XD mój bład

:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ^^

Dwie osoby rozwiązały widzę dobrze, choć w innym stylu niż ja to przewidziałem ;)

Odpowiedź jaką ja bym podał (rozwiązując swoją zagadkę:D) to:

Wariant 3... Areometr wykorzystuje siły wyporu z jaką ciecz lub gaz działa na zanurzone w niej ciało stałe. I można by powiedzieć, iż nie będzie działaś poprawnie, gdyż woda na księżycu jest (w skutek słabszej grawitacji) sześciokrotnie lżejsza niż "ziemska" woda i nie będzie działać na areometr z taką samą siłą, ale... Aerometr na księżycu też będzie sześciokrotnie lżejszy!

;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kejn, Dogmeat, dobrze! A teraz będzie trudniej. Znajdźcie zbiór drugich takich miejsce na kuli ziemskiej, gdzie można by dokonać takiej sztuki, jak ów niedźwiedź.

We wnętrzu Ziemi chyba dałoby radę, ale to nie pasuje do wyrażenia "na kuli ziemskiej".

Moja zagadka:

Rysujemy na kartce 3 kwadraciki czerwone i 3 czarne. Należy je połączyć liniami (bez ich przecinania!) w taki sposób, aby każdy czarny był połączony z wszystkimi trzema czerwonymi.

Zagadkę dostałem jako nierozwiązywalną, ale wpadłem na sposób, od razu jednak zaznaczam, że może on nie być satysfakcjonujący.

post-44380-1230065280_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...